دلار ارزان‌تر می‌شود؟ /دلایل اصلی ثبات نرخ ارز در بازار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
دلار ارزان‌تر می‌شود؟ /دلایل اصلی ثبات نرخ ارز در بازار

دلار ارزان‌تر می‌شود؟ /دلایل اصلی ثبات نرخ ارز در بازار

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ارز مورد نظر کشور از طریق صادرات غیرنفتی در حال تامین است، گفت: نرخ فعلی دلار نزدیک به واقعیت است.

اقتصادآنلاین - صبا نوبری؛ هادی حق ‌شناس درباره عواملی که در ثبات بازار ارز نقش داشتند، گفت: اولین نکته این است که با شوکی که سال گذشته به اقتصاد ایران وارد شد نرخ ارز به حدود ۲۰هزارتومان رسید که آن عدد واقعی نبود، همچنین با خروج آمریکا از برجام و وضع تحریم‌های همه جانبه آن شوک به نقطه اوج رسید.

وی افزود: امروز آمریکا قادر نیست هیچ تحریم یا شوک جدیدی را به اقتصاد ایران وارد کند، زیرا حداکثر شوک این بود که کسی نفت ایران را نخرد که آن هم جاری و ساری است و به بیان دیگر ما کالای دیگری جز نفت نداریم که آمریکا بتواند برای صادرات آن مشکلی ایجاد کند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه خوشبختانه ایران با حدود ۱۵کشور روابط تجاری مستقیم دارد، ادامه داد: از همین طریق متناسب با نیاز اقتصاد ایران ارز لازم از طریق صادرات غیرنفتی در حال تامین است.

حق شناس تنش‌های پیش آمده در خلیج فارس را عامل موثر دیگری در ثبات بازار ارز عنوان کرد و افزود: تنش‌ها پیش از این با مجموع اتفاقاتی مثل سقوط پهباد، حمله به تاسیسات نفتی عربستان و اتفاقاتی که برای کشتی‌ها رخ داد به اوج رسید و اکنون اتفاق دیگری نمی‌تواند در این منطقه رخ بدهد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی ادامه داد: با سفر عمران‌خان به تهران برای میانجیگری بین ایران و عربستان و آمادگی دو کشور برای مذاکره پالس‌های مثبتی در بازار ارز تخلیه شده که همگی به ثبات نرخ آن کمک کردند.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه با وجود این ثبات نباید فراموش کنیم که اقتصاد کشور خالی مشکل نیست، خاطر نشان کرد: رکورد بازار مسکن و بخش صنعت نشان می‌دهد که تقاضایی برای ارز وجود ندارد و در چنین شرایطی طبیعی است که نرخ ارز کاهش یابد؛ هرچند تراز بازرگانی ما همچنان مثبت هست اما تقاضا برای تجارت کاهشی بوده و مجموع این‌ها می‌تواند توجیه کننده ثبات بازار ارز باشد.

حق شناس در رابطه کاهش بیشتر قیمت دلار گفت: این احتمال کم است زیرا به ازای نرخ ارز فعلی در بازار پول وجود دارد و نمی‌توان انتظار داشت که قیمت‌ها بیشتر از این کاهش پیدا کند و قیمت فعلی دلار نزدیک به واقعیت است.

وی همچنین افزود: در رابطه با قیمت کالاها هم همینطور است چون به ازای قیمت‌های فعلی آن نقدینگی خلق شده است و نمی‌توان انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها را داشت و این پیش‌بینی که ما امسال تورم 30درصد را تجربه می‌کنیم نشان می‌دهد قیمت‌ها همچنان افزایش خواهد یافت.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس کل بانک مرکزی هشدار داد؛ مردم دارایی‌های خود را در معرض ریسک خرید و فروش ارز قرار ندهند. بازار ارزبازار ارز هفته گذشته را با نوسان پشت سر گذاشت و قیمت دلار در پایان هفته به ۱۳ هزار تومان رسید. بازار بورس بازار بورس برخلاف بازار‌های موازی هفته پر رونقی را پشت سر گذاشت و نقدینگی قابل توجهی به این بازار وارد شد. بازار سکه و طلابازار سکه و طلا نیز به دلیل نوسانات بازار ارز هفته گذشته با نوسان زیادی همراه بود و قیمت هر سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

نظرها

اخبار بیشتر