ورود بازیگران جدید به صنعت بانکداری و پرداخت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایبنا
  4. اقتصادی
ورود بازیگران جدید به صنعت بانکداری و پرداخت

ورود بازیگران جدید به صنعت بانکداری و پرداخت

ایبناخبرگزاری ایبنا |
معاون وزیر ارتباطات بر فعالیت و ورود شرکت‌های بزرگ و بازیگران جدید به حوزه بانکی و پرداخت تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار ایبِنا، امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات در سخنرانی خود در سمپوزیوم بانکداری نوین گفت: وضعیت امروز در حوزه فناوری می‌تواند منجر به آینده مطلوب شود.

وی با طرح این سوال که آیا دولت‌ها تصمیم می‌گیرند در دنیا رگولیشن حوزه بانکداری را سخت‌تر یا آسانتر کند؟ اذعان داشت: با حرکت شرکت‌های بزرگ و بازیگران جدید به حوزه بانکی و پرداخت این سوال جدی‌تر می‌شود.

ناظمی یادآورشد: این روند نشان می‌دهد که مطالعات در این بخش باید افزایش یابد و آمارها بیانگر این است که رگولیشن‌ها نیز در این روند در حال افزایش است. به جای اینکه به سنت دی رگولیشن برویم.

وی چهار سناریو را در پاسخ به این سوال مطرح کرد و گفت: رگولاتوری و تنطیم مقررات سنگین، رگولاتوری و تنظیم مقررات متداول، گذار اقتصادی شدید و جهشی و گذار اقتصادی تدریجی و انباشتی این سناریو‌ها هستند.

ناظمی گفت: مشکل زمانی به وجود می‌آید که ما مبنای برنامه خود را بر اساس یک سناریو تنطیم کرده و انعطاف پذیر نباشیم. وی ادامه داد: راهبردهایی پابرجا هستند که برای تمام این سناریوها آماده باشند و برنامه ریزی‌ها در کشور باید در این مسیر باشد.

همچنین شهاب جوانمردی نیز با اشاره به چالش اصلی در حوزه دیجیتالی شدن گفت: ما بیش از این که با مفوم فناوری سر و کار داشته باشیم، با پارادایم شیفت و تغییر نگاه در زمینه بانکداری آینده و دیجیتالی شدن روبرو هستیم؛ مدیران مسن‌تر در حوزه بانکی و خدمات مالی با این مشکل روبرو هستند.

مدیرعامل هلدینگ فناپ افزود: بیگ دیتا، هوش مصنوعی در حال ایجاد تغییراتی بزرگ در صنعت خدمات بانکی هستند؛ تغییرات در حوزه بانکی در طول سال‌های اخیر با فناوری‌های جدید با سرعتی زیاد در حال تغییر نیازها و خدمات بانکداری نسبت به بانکداری سنتی هستند.

وی در خصوص چالش‌های تحقق بانکداری دیجیتال خاطر نشان کرد: موانعی جدی در حوزه دیجیتالی شدن داریم که از جمله آنها به تفکر سنتی در حوزه مدیران بانکی و رگولاتورها اشاره داشت.

وی ادامه داد: با کمک فناوری‌ها یک بانکداری پست مدرن را خواهیم داشت که خدماتی جدید به شهروندان ارائه خواهد شد؛ در نظام بانکی آینده بانک‌ها باید منافع جدیدی را برگزینند و با کمک کسب و کارها و فناوری‌های جدید و نوین خدماتی با ارزش افزوده به مشتریان ارائه دهند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

جوانمردی تاکید کرد: ما در آینده مشتریانی را خواهیم دید که خدمات خود را از چند بانک دریافت خواهند کرد. مدیرعامل فناپ با اشاره به خدمات یکسان بانک‌ها در ایران اظهار داشت: در صورتی که بانکی نقطه تمایز برای خود تعریف نکند و در میان بانک‌ها خدمت جدیدی را ارایه نکند قطعا با مشکل روبرو خواهد بود و از بین خواهد رفت؛ بر همین اساس بانک‌ها باید خدماتی جدید و مطلوب و اختصاصی را برای شهروندان خود ارائه کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه بانک‌ها در ایران سلیقه مشتری در آینده را نمی‌دانند و همواره از مدل آزمایش و خطا استفاده می‌کنند که باید با ارائه نقشه راه و بررسی مسیر مشتری برای توسعه بازار و ارایه خدمات این مشکل رفع شود.

جوانمردی تاکید کرد: ما در ایران آمادگی تغییر و تحول دیجیتال را در اجزای نظام بانکی نداریم و مشکل پارادیم شیفت باید در وهله اول رفع شود؛ در بانکداری نوین همه مسائل در راستای تسهیل دسترسی و ارایه خدمات به مشتریان است و حتی برای افتتاح حساب اقدامات متععدی در زیرساخت انجام می‌شود تا فرایند برای مشتری ساده شود.

وی درباره نقش تحول دیجیتال در افزایش درآمدهای سیستم بانکی کشور گفت: تحول دیجیتال، استفاده از فناوری‌های جدید و ارائه خدمات نوین راهکاری است تا جریان‌های درآمدی جدیدی برای بانک‌ها ایجاد شود که در زمان نبودن کارمزد مناسب برای بانک‌ها و نامناسب بودن جریان‌های درآمدی می‌تواند درآمدهای نظام بانکی را افزایش دهد.

وی افزود: تحول در تجربه سفر مشتری و پیشنهاد تصمیمات هوشمندانه به کاربران باشد. جوانمردی درباره وضعیت اکوسیستم فین تک گفت: برای توسعه اکوسیستم فین تک ایران باید فرصتی تازه برای بازتعریف کسب و کارهای و بانک‌های تخصصی به ماموریت‌های تخصصی و ارایه بپردازند.

وی در پایان با بیان این که حرکت نظام بانکی با سرعت بالا باید در حوزه تحول دیجیتال خطرناک است، گفت: خدمات بانکی توسعه پایدار باشد و نباید به سوی پرشتاب حرکت کرد؛ بانک‌های ایرانی شباهتی به شرایط بانک‌های عربی ندترند و باید با مدل مناسب ایران و توسعه پایدار به سوی دیجیتالی شدن حرکت کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا15 ساعت قبل
ایسنا/البرز مدیرکل تعزیرات حکومتی البرز گفت: در استان البرز گزارش‌هایی مبنی بر فروش یک سیلندر ۱۱ کیلویی گاز به قیمت ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان وجود دارد. به گزارش ایسنا، مختاری در ادامه با بیان اینکه اتفاقات اخیر کار ما را برای بازرسی سخت کرده است گفت: مردم مسیر بازرسی‌ها را تسهیل کنند. وی با اشاره به اینکه بازرسی‌ها تا زمان به آرامش رسیدن بازار ادامه دارد اعلام کرد: علاوه بر نگرانی در حوزه حمل و نقل، در حوزه تره‌بار هم به لحاظ فصلی بودن بعضی اقلام مثل گوجه فرنگی نگرانی‌هایی وجود داشت. مختاری ادامه داد: در بحث تخم مرغ هم ۱۵ روزی است که در حمل و نقل و توزیع اختلالاتی داریم. مختاری در خصوص افزایش قیمت سیلندر گاز که قیمت واقعی آن ۷۸۰۰ تومان است نیز گفت: اخباری از فروش یک سیلندر ۱۱ کیلویی به قیمت ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان به اداره تعزیرات رسیده است؛ ما این فضا را رصد و با متخلفان برخورد می‌کنیم.
مهرمهر1 روز قبل
خداکرم کولیوند در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره جزئیات اختصاص تسهیلات خرید و ساخت مسکن به ایثارگران و خانواده‌های شاهد، گفت: رقم مبلغ پرداختی تسهیلات مسکن به ایثارگران در سال ۹۸ نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است. مدیرکل مسکن بنیاد شهید در پاسخ به این سوال که با توجه به مشکلات درمانی ایثارگران، چرا اعتبار تسهیلات مسکن به رفع مشکلات درمانی جانبازان تخصیص نیافته است، تصریح کرد: طبق قانون اعتبار مربوط به تسهیلات مسکن از اعتبارات تکلیفی بانک‌ها است و هرساله از طریق اعتبارات داخلی بانک‌ها تامین می‌شود. کولیوند افزود: به دلیل اینکه منابع مالی این تسهیلات از اعتبارات داخلی بانک‌ها تامین می‌شود، بنیاد نمی‌تواند برای تخصیص آن به بخش‌های دیگر ازجمله بخش درمانی، تصمیم گیری کند. وی درباره فروش تسهیلات مسکن ایثارگری نیز، خاطرنشان کرد: فروش تسهیلات مسکن ایثارگران قانونی نیست و به دلیل ضوابط محکم بنیاد شهید امکان فروش آن وجود ندارد. مدیرکل مسکن بنیاد شهید ادامه داد: وام‌ها پس از تایید مدارک خرید یا ساخت مسکن‌های متعلق به ایثارگران پرداخت می‌شود و به همین دلیل امکان فروش آن وجود ندارد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مسعود علیاری شامگاه یکشنبه در جمع خبرنگاران در محل تامین اجتماعی زنجان، با بیان اینکه در استان زنجان هر ماه ۴۰۰ نفر بازنشسته می‌شوند، گفت: در استان زنجان بیش از ۴۳ هزار مستمری بگیر تامین اجتماعی هستند و از خدمات درمانی و خدماتی سازمان تامین اجتماعی استفاده می‌کنند. علیاری به طرح بخشودگی جرایم اشاره کرد و یادآور شد: طرح بخشودگی جرایم مربوط به کارگاه‌های خوش حساب است و کارگاهی که از طریق بانک‌ها تملک می‌شود و کارگاه‌های ورشکسته، مشمول طرح بخشودگی جرایم قرار نمی‌گیرد. وی ابراز کرد: از سال گذشته کارگاه تولیدی در استان زنجان تعطیل نشده و سازمان تامین اجتماعی همکاری لازم را با کار فرمایان دارد. مدیرکل تامین اجتماعی استان زنجان با بیان اینکه با بخشودگی جرایم اشتغال در استان زنجان تقویت شده است، گفت: با بخشودگی جرایم ۹ هزار و ۷۲۶ بیمه شده جدید در استان زنجان ثبت شده است. علیاری به بیمه بیکاری در استان زنجان اشاره کرد و افزود: سال گذشته سه هزار و ۲۷۳ نفر بیمه بیکاری دریافت می‌کردند که امسال به سه هزار و ۳۱۵ نفر رسیده است.

رصد میدانی قیمت ‎ها در بازار

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
گزارش اختصاصیرصد میدانی قیمت ‎ها در بازارتصمیم و تاکید مسولان برای جلوگیری از افزایش خودسرانه قیمت کالاها، با نظارت واقعی در بازار محقق می‌شود؛ بازار این روز‌ها بیش از هر زمان دیگری زیر ذره بین مردم و دستگاه‌های ناظر هست.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر راه و شهرسازی در ششمین کنفرانس بین المللی منطقه‌ای تغییر اقلیم که صبح امروز در محل کتابخانه ملی گشایش یافت گفت: مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان مورد بازنگری اساسی واقع شده است و بزودی با ابلاغ مقررات جدید آن و الزامی شدن این مبحث مهم، شاهد صرفه جویی بیشتر در مصرف انرژی خواهیم بود. آقای محمد اسلامی افزود: وزارت راه و شهرسازی برنامه‌های زیادی برای کاهش گاز‌های گلخانه‌ای در دست اجرا دارد که کاهش شدت مصرف انرژی در بخش‌های مختلف حمل و نقل از آن جمله است. وی گفت: یکی از دستورات کاری وزارت راه و شهرسازی، خلق مسیر‌های جدید هوایی با هدف کاهش مصرف سوخت بوده و به همین دلیل در چند سال گذشته بیش از ۳۰ هزار کیلومتر مسیر هوایی جدید ایجاد شده است که در نتیجه روزانه ۷ هزار تن گاز گلخانه‌ای در کشور کمتر ایجاد می‌شود. آقای اسلامی گفت: توسعه ناوگان ریلی از ۴ هزار و ۷۰۰ کیلومتر به ۱۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر و همچنین استفاده از سوخت کم سولفور در ناوگان دریایی از جمله اقدامات برای کاهش گاز‌های آلاینده و مبارزه با تغییرات اقلیمی است که در این جهت چند شرکت دانش بنیان مشغول تهیه و سولفور زدایی از سوخت کشتی‌ها هستند. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تاثیرات تغییرات اقلیمی بر زندگی و معیشت جمع زیادی از مردم گفت: توسعه ناموزون و بی توجهی به موضوعات زیست محیطی در اجرای طرح‌های عمرانی، از طاقت زیست بوم فراتر بوده موجب ناهنجاری‌های زیست محیطی شده است و باید با لحاظ کردن تعهد عقلی و اجتماعی به سمت توسعه پایدار حرکت و از توسعه بی رویه پرهیز کنیم. وی تصریح کرد: ضوابط مصرف و بهینه سازی انرژی باید به فرهنگ غالب ملت ایران بدل شود و پایداری محیط زیست را در اجرای طرح‌های عمرانی جزو تکالیف خود بدانیم و ظرفیت تاب آوری شهر‌ها و سکونتگاه‌ها را افزایش دهیم و با هوشمند سازی شهر‌ها و طراحی مراکز تجمعی و کسب و کار‌ها سفر‌های درون شهری به حداقل برسد ضمن اینکه توجه به توسعه فضا‌های سبز و پارک‌ها باید در اولویت ساخت و ساز‌های شهر‌ها قرار گیرد. ششمین کنفرانس منطقه‌ای تغییر اقلیم روز‌های ۲۷ و ۲۸ آبان در پنج محور «پیش‌بینی و پیش‌آگاهی‌های اقلیمی، سیل و مخاطرات جوی و اقلیمی»، «اثرات تغییر اقلیم و آسیب‌پذیری ناشی از سیل، خشکسالی و سایر مخاطرات اقلیمی»، «توان اقلیمی، توسعه پایدار و تاب‌آوری»، «سازگاری و کاهش پیامد‌های زیان‌بار تغییر اقلیم» و «آثار و آسیب‌پذیری اجتماعی و اقتصادی ناشی از تغییر اقلیم» برگزار می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری21 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری21 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری22 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

استرداد کلاهبردار ۴۰۰ میلیاردی به کشور

همشهری20 دقیقه قبل

کولاک برف زنجان را فرا می‌گیرد

ایسنا20 دقیقه قبل

مهلت ثبت‌نام جشنواره‌فیلم فجر تمدید نمی‌شود

ایسنا21 دقیقه قبل

شمخانی: رویکرد ایران تقویت هرچه بیشتر روابط با کشورهای منطقه به ویژه با همسایگان است

ایسنا21 دقیقه قبل

اگر آنفلوآنزا گرفتید در خانه بمانید!

آفتاب‌نیوز21 دقیقه قبل

حاجی صفی دیدار با شهرخودرو را از دست داد

نود21 دقیقه قبل