باستی‌هیلز غیراخلاقی است یا «تظاهر» به مستضعف بودن؟ / درست است شعار مرگ بر آمریکا بدهیم و بچه خود را به آن طرف دنیا بفرستیم؟ / لاکچرین‌ترین موقعیت زندگی زیباکلام
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اقتصادی
باستی‌هیلز غیراخلاقی است یا «تظاهر» به مستضعف بودن؟ / درست است شعار مرگ بر آمریکا بدهیم و بچه خود را به آن طرف دنیا بفرستیم؟ / لاکچرین‌ترین موقعیت زندگی زیباکلام

باستی‌هیلز غیراخلاقی است یا «تظاهر» به مستضعف بودن؟ / درست است شعار مرگ بر آمریکا بدهیم و بچه خود را به آن طرف دنیا بفرستیم؟ / لاکچرین‌ترین موقعیت زندگی زیباکلام

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه تظاهر کردن غیراخلاقی‌تر از زندگی لاکچری است، گفت: ۱۵سال قبل لاکچری‌ترین تجربه زندگی‌ام را در عربستان داشتم.

به گزارش خبر فوری، هر از چند گاهی انتشار خبری در فضای مجازی باعث می‌شود که جلوه‌های متفاوت و گران قیمت زندگی‌های لاکچری عیان شود (درباره مصادیق زندگی لاکچری در پایتخت اینجا بخوانید). بعد از ماجرای باستی هیلز، بستنی با لایه‌ای از طلایی و مواردی از این دست خبرسازه شده بود و حالا فروش گوشت گاو ماساژ داده شده به قیمت یک میلیون تومان در شمال تهران جنجال به پا کرده است. صادق زیباکلام در گفت‌وگو با خبر فوری نظر خود را درباره دلایل رفتن برخی‌ از زندگی‌ها به سمت لاکچری بودن بیان کرد.

خبر فوری: آقای زیباکلام ما در سال‌های اخیر شاهد انتشار اخباری متفاوت که موضوع آنها زندگی لاکچری و گران عده‌‌ای خاص است، هستیم به نظر شما چرا جامعه ما به این سمت رفت؟

زیباکلام: موضوعی که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که اگر کسی با پولی که از راه حرام به دست نیامده می‌خواهد زندگی لاکچری داشته باشد، آیا این عمل حرام است یا نه؟ این اولین سئوال است. آیا اگر مسئولی فرزندش را با درآمدی که دارد و درامدی که از راه نامشروع به دست نیامده، می‌خواهد به خارج کشور بفرستد که تحصیلات کند، آیا این عملش خلاف است یا نه؟

مشکلی که در جامعه به وجود آمده این است که یک جور باورها و امواج پوپولیستی به راه افتاده، که انسان‌ها را وادار می‌کند کارهایی را که خلاف نیست، حرام نیست و غیراخلاقی نیست، را در تاریکی و به صورت مخفی انجام بدهند و وقتی ما روی این‌ها نور می‌اندازیم بگوییم ای وای چه مصیبتی.

اینکه کسی گوشت گاو آنچنانی بخورد، برمی‌گردد به اخلاقیات او. این درست است که ما باید اخلاقیات را در نظر بگیریم. اما به نظر من از زندگی لاکچری غیراخلاقی‌تر، این است که شما تظاهر کنی. شما بیایید مرگ بر آمریکا بگویید و بچه‌ات را بفرستی آمریکا درس بخواند. به نظر من این کار خیلی غیراخلاقی‌تر از در باستی‌هیلز زندگی کردن است و خطرش هم بیشتر است.

متاسفانه ما چهل سال است داریم افراد را دوشخصیتی بار می‌آوریم، که در ظاهر یک شعارهایی بدهند که مطلقا به آنها اعتقاد ندارند اما در باطن بیایند خیلی کارهای دیگر کنند.

در خیلی از جوامع دیگر اینکه شما در قالب ثروتمندان زندگی کنید، هیچ قبحی در آن وارد نیست. اما ما آمده‌ایم مرگ بر سرمایه‌دار گفتیم، مرگ بر مستکبرین گفتیم، درود بر مستضعفین گفتیم، دست مستضعفین را بوسیدیم. ما آمده‌ا‌یم این‌ها را گفتیم و در نتیجه جامعه را به سمت تظاهر کردن سوق دادیم، این کار غیراخلاقی بوده که ما انجام دادیم.

خبری: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان | جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

خبرفوری: علنی شدن چنین ماجراهایی چه سودی دارد؟ آیا باعث خواهد شد که چنین اتفاقاتی کم شود یا به صورت مخفیانه اتفاق بیفتد؟

زیباکلام: نه من فکر می‌کنم بعد از اینکه این ماجراها علنی می‌شود، اتفاقی که می‌افتد این است که چون تمایل برای انجام این کارها در جامعه زیاد است، باعث می‌شود آنهایی که می‌خواهند چنین کارهایی کنند فکر می‌کنند که قبح آن دارد می‌ریزد، درحالی که از اول هم قبحی نداشته است. ما باید این را به انتخاب فردی افراد بگذاریم. من صادق زیباکلام وقتی می‌خواهد غذای گران قیمت بخورم، با خودم بگویم، ببین مستخدم دانشکده من، نشسته بود داشت نان و پنیر و انگور می‌خورد. بنابراین آن غذا از گلوی من پایین نمی‌رود. چون توانایی تهیه غذای بهتر را ندارد اما شما نمی‌توانید این را به عنوان یک قائده کلی در بیاورید و بگویید هیچ کس حق ندارد غذای گران قیمت بخورد چون افرادی مثل مستخدم دانشگاه نان و پنیر می‌خورند.

شما وقتی سعی کردید این را به صورت یک رویه در جامعه جا بیندازید، باعث می‌شود که صادق زیباکلام برود یواشکی غذای گران قیمت بخورد. بعد مچش را می‌گیریم و در فضای مجازی منتشر می‌کنیم و می‌گوییم ببینید این‌ها در باستی هیلز زندگی می‌کنند، پسر صادق زیبا کلام در آمریکا هست. درحالی که در باستی هیلز زندگی کردن جرم نیست. عمل منافی عفت و کار خلافی نیست. اینکه بچه من در آمریکا درس بخواند عمل خلافی نیست. ما شعارهای پوک و بی محتوایی دادیم، یک عده‌ای هم پای این شعارها سینه زدند و این باعث شده که دوگانگی رفتاری در جامعه به وجود بیاید. چیزی که طبیعی هست، اگر صادق زیباکلام‌ها می‌خواهند غذای گران قیمت بخورند جرمی مرتکب نشده‌انده

خبرفوری: لاکچری‌ترین موقعیتی که در آن بودید چه بوده‌ است؟

زیباکلام: لاکچری‌ترین موقعیتی که در آن بودم این بود که حدود ۱۵سال پیش در دوران اصلاحات میهمان کشور سعودی بودم. آنها یک مراسمی دارند شبیه دهه فجر، از ایران ۵نفر دعوت کرده بودند و من یکی از آن ۵ نفر بودم. دو نفر دیگر روحانی بودند و دو نفر دیگر دلیل نمی‌بینم اسمشان را بگویم و واقعا پذیرایی لاکچری ای از ما شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| مجادله یک دانشجو با رئیسی درباره رهبر انقلاب

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:

فعالسازی رمز دوم پویا

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما، فعالسازی رمز دوم پویا، ضریب امنیت تراکنش‌های اینترنتی را افزایش می‌دهد و از کلاهبرداری‌های اینترنتی و سوءاستفاده از حساب‌های بانکی جلوگیری می‌کند. چنانچه فقط از کارتخوان یا خودپرداز استفاده می‌کنید نیازی به فعالسازی رمز دوم پویا نیست برای آشنایی بیشتر با نحوه فعالسازی رمز دوم، گزارش آذری بقا را مشاهده نمایید.

۹ هزار میلیارد تومان بودجه آب و برق سال آینده

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وزیر نیرو در حاشیه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: مجموع اعتبارات آب و برق در بودجه سال ۹۹ بیش از ۹ هزار میلیارد تومان برآورد شده است. رضا اردکانیان افزود: ما در آغاز فصل بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در مجلس هستیم و وزارت نیرو با همه کمیسیون‌ها به ویژه سه کمیسیون کشاورزی و آب، انرژی و عمران ارتباط مستقیم و کاری دارد و هر سال در چنین ایامی اعضای کمیسیون وقتی را در نظر می‌گیرند که دستگاه‌های اجرایی جزئیات کار‌های خود را در خصوص بودجه ارائه دهند. وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها از جمله وزارت نیرو موظف است که چارچوب لایحه تدوینی دولت را ارائه کرده و بحث‌ها در چارچوب همان لایحه ادامه پیدا کند. وزیر نیرو در خصوص افزایش نرخ آب و برق در سال آینده افزود: طبق دستور دولت ما اجازه نداریم بیش از ۷ درصد تعرفه آب و برق را افزایش دهیم. آقای اردکانیان گفت: هر چند قیمت و هزینه کالا‌هایی که مصرف می‌کنیم رشدی بیش از این دارد، ولی ما اجازه افزایش بیش از ۷ درصدی را نداریم.

فیلم| زره‌‌پوش‌شدن بانک‌ها بعد از اعتراضات بنزینی

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

پاسخ ضرغامی به روحانی! گزارش دقیق ۹۴۷ میلیون دلار در بانک مرکزی است از آنها بخواهید+فیلم

الفالف1 روز قبل
وی گفت: هر بار که یک قسط از طرف بانک مرکزی در اختیار صدا و سیما قرار داده می‌شد از صدا و سیما گزارش کامل هزینه‌های قسط قبل را می‌خواستند لذا من ۸ نامه رسمی برای رؤسای بانک مرکزی وقت‌ نوشتم به ازای هر نامه اعلام می‌کردم که به پیوست ریز هزینه‌های قسط قبل برای شما ارسال می‌شود لطفا بعد از تایید قسط بعدی را برای هزینه‌های ضروری و مورد نیاز بدهید. ضرغامی گفت: یک ماه و دو ماه و برخی وقت‌ها ۴ ماه طول می‌کشید تا بانک مرکزی بررسی کند که آقای روحانی انشاالله اینها را نمی‌دانسته تا خطای ایشان کمتر شود، اتفاقا قسط آخر زمان آقای روحانی بود و آقای سیف هم در جریان است. وی افزود: معنای حرف رئیس جمهور این است که اگر هر دستگاهی بودجه رسمی دولتی گرفت و هزینه شد یک نفر برود در تریبون عمومی و بگوید آن پولی که هزینه کردید پول گم شده اختلاسی است که می‌خواهم پیگیری کنم لذا خیلی خنده‌دار است. رییس اسبق صدا و سیما ادامه داد: آقای رئیس جمهور به جای این که در تریبون این حرف نادرست و ناشیانه و از موضع عصبانیت و در برابر پرونده شخصی برادر خودشان را اعلام کنند که صدا و سیما گزارش نداده، کافی است که به بانک مرکزی اعلام کنند گزارش‌های چهار ساله صدا و سیما را بدهید تا مطالعه کنم. فیلم را ببینید

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

چه کسی جایگزین فتحی در استقلال شد؟

خبری16 ساعت قبل

اعتراض هواداران تیم استقلال به فسخ قرارداد سرمربی ایتالیایی این تیم

خبری1 روز قبل

استراماچونی ایران را ترک کرد!

خبری1 روز قبل

توبه مرد در سرنوشت سیاه زن همسایه

خبر فوری1 ساعت قبل

فیلم/ دور ریختنی‌هایی که چرخ کردند و به مردم فروختند!

مشرق‌نیوز1 ساعت قبل

هوملس: فاوره احساسات و انرژی خود را به ما منتقل کرد؛ بورکی برابر اسلاویاپراگ در سطح کلاس جهانی ظاهر شد

طرفداری1 ساعت قبل

ارنستو والورده: اضطراب گل نزدن در نیمه دوم روی کار اینتر تاثیر گذاشت؛ آنها برای حضور در جمع ۱۶ تیم به اندازه کافی خوب بودند

طرفداری1 ساعت قبل

عکس روز: پیاده‌روهای پردود سیدنی

همشهری1 ساعت قبل

حضور تاج و سلطانی فر در مجلس برای شفاف سازی قراردادهای استراماچونی و ویلموتس؛ وزیر ورزش طرفداری از هر تیمی را تکذیب کرد

طرفداری1 ساعت قبل

چگونه از خراب‌شدن کارت حافظه جلوگیری کنیم؟ | راهنمای حل مشکلات مربوط به مموری‌کارت

همشهری1 ساعت قبل