رادیو در ایام پایانی صفر/ از روی آنتن ماندن رادیو اربعین تا شنیده‌شدن کتاب صلح امام حسن (ع)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
رادیو در ایام پایانی صفر/ از روی آنتن ماندن رادیو اربعین تا شنیده‌شدن کتاب صلح امام حسن (ع)

رادیو در ایام پایانی صفر/ از روی آنتن ماندن رادیو اربعین تا شنیده‌شدن کتاب صلح امام حسن (ع)

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رادیو در روزهای پایانی ماه صفر، برنامه‌هایی را ویژه روی آنتن می‌برد؛ در حالیکه رادیو اربعین هم کماکان شنیدنی است.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رادیو در ایام پایانی ماه صفر می‌کوشد تا رحلت جانسوز پیامبراکرم (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و حضرت امام رضا (ع) را در قالب ویژه برنامه‌های مختلف و با ساختارهایی متنوع معرفی کند.

بر این اساس، انعکاس ارادت و شور و توسلات مردم خداجو و تبیین و تحلیل معارف دین از اهداف اصلی برنامه‌ها در این ایام هستند که در هر شبکه رادیویی ارائه می‌شوند.

لازم به ذکر است که رادیو اربعین با تلاش زیاد و شبانه روز خود، زائرین اباعبدالله را مشایعت کرد و برای مشتاقان آن حضرت در وطن، حلقه اتصال ارزشمندی بود.

اینک در ایام سوگواری آخر صفر، رادیو بازخوانی متفاوتی از مظلومیت‌های حضرت رسول اکرم (ص)، حضرت امام رضا (ع) و امام حسن مجتبی (ع) خواهد کرد تا کمتر از ده روز، حقایق آشکار و دامنه دار این مناسبت‌ها را به یکدیگر متصل گرداند.

یقینا شبکه‌های مختلف رادیویی همراه با لحظات پر شور و معنوی هموطنان، فرصت را مغتنم شمرد تا با هم‌افزایی‌های فراگیر و سوار بر امواج خود موجبات افزایش معرفت، بینش اسلامی و بصیرت انقلابی را رقم می‌زنند.

حمید شاه‌آبادی معاون صدای رسانه‌ملی در خصوص اقدامات شبکه‌های رادیویی در روزهای پایانی ماه صفر گفت: امسال در حالی ایام پایانی ماه صفر را پیش‌رو داریم که مردم مومن، انقلابی و عاشقان حقیقی خاندان مطهر پیامبر اسلام (ص) در پیاده‌روی اربعین جلوه درخشان دیگری از عظمت نهضت حسینی (ع) را به تصویر کشیدند و شبکه‌های رادیویی به ویژه رادیو اربعین با همت و تلاش خستگی ناپذیر گروه‌های برنامه‌ساز اعزامی به کربلا، واحدهای ستادی و برنامه‌سازان مستقر در سازمان صداوسیما توانستند شکوه و عظمت این حرکت جهانی قیام را ثبت کنند.

وی در خصوص اقبال برنامه‌های شبکه‌های رادیویی از سوی مخاطبان در ماه‌های محرم و صفر گفت: طبق تحلیل‌های موجود از پیام‌های مردمی و همچنین گزارش‌های رسیده، مخاطبان شبکه‌های رادیویی رضایتمندی قابل قبولی از برنامه‌ها در این ایام داشته‌اند.

معاون صدا تأکید کرد: مسلما این همراهی و خشنودی هموطنان مؤمن و انقلابی، انگیزه مضاعفی را در میان مجموعه معاونت صدا ایجاد می‌کند. همچنین، رادیو اربعین همگام با عاشقان حسینی فعالیت خود را تا پایان ماه صفر ادامه خواهد داد و مخاطبان می‌توانند برنامه‌های آن را بر اساس مناسبت‌های پایانی این ماه دنبال کنند.

وی در خصوص موضوعات برنامه‌های رادیویی در ایام پایانی ماه صفر گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته موضوعاتی از قبیل بررسی ادبیات آئینی - شعر آئینی و گزارش متناسب با حال و هوای روزهای پایانی ماه صفر، زندگی و شخصیت امام رضا (ع)، رسالت نبی مکرم اسلام (ص) برای بیداری انسان و هدایت بشر برای رسیدن به سعادت و کمال حقیقی، امام رضا (ع) در شعر شاعران، بررسی شعر رضوی از گذشته تا امروز، سیره حضرت رسول (ص) در ادبیات داستانی کودکان، بررسی ابعاد علل صلح امام حسن مجتبی (ع) و نقش ایشان در حفظ و تداوم اسلام ناب محمدی، حضرت رسول اکرم (ص) اسوه‌ای برای جوانان، سیره امام حسن محتبی (ع) در برخورد با مردم، زندگی و شخصیت امام حسن مجتبی (ع) به عنوان کریم اهل بیت عصمت و طهارت، الگوگیری ورزشکاران از زندگی حضرت رسول اکرم (ص)، پوشش فعالیت‌های قرآنی، برگزاری محافل و نشست‌های ویژه ماه صفر در سطح کشور، بررسی رویکردهای اقتصادی امام رضا (ع) با تأکید بر پرداخت زکات و حلال و حرام از نگاه امام رضا (ع)، ارزش کار از نگاه قرآن و پیامبر اکرم (ص) و موارد متعدد خواهد بود.

حمید شاه‌آبادی در خصوص برنامه‌های رادیو ایران گفت: «به نام عشق» و «ایوان آیینه» به ترتیب در روزهای ۲۸ و ۳۰ صفر از ساعت ۹ و ۱۰ صبح به صورت زنده از این شبکه پخش می‌شوند. در این برنامه‌ها به ذکر سختی‌های زندگی حضرت محمد (ص)، امام حسن مجتبی (ع) و همچنین آداب زیارت حضرت امام رضا (ع) اشاره می‌شود.

وی افزود، رادیو جوان برنامه «زیردستان بارانیت» را در روزهای ۲۸ و ۳۰ صفر ساعت ۶:۴۰ روی آنتن می‌برد. در این برنامه به درخواست‌های حضرت رسول مکرم اسلام (ص) در لحظات آخر عمر شریفشان و مبتنی بر آیات سوره مبارکه ضحی اشاره می‌شود. گزارش از آستان مقدس رضوی و برقراری ارتباط با گزارشگر مستقر در حرم رضوی در روز شهادت امام رضا (ع) از دیگر بخش‌های این برنامه است. همچنین پاسخ به پرسش‌های مطرح از سوی جوانان در حوزه مسائل اجتماعی روز و مقایسه آن با دوران پیامبر اکرم (ص) و امام حسن مجتبی (ع) نیز اشاره می‌شود.

معاون صدا خاطرنشان کرد: رادیو اقتصاد «مرثیه عرشیان» را روز ۲۸ صفر و از ساعت ۷ با موضوع بررسی سیره پیامبر اکرم (ص)، سیره امام حسن مجتبی (ع)، آداب زیارت و عزادارای حضرت رسول اکرم (ص)، آئین‌های ۲۸ صفر در خوزستان و اهمیت وحدت مسلمین را پخش می‌کند. برنامه «غروب غریب» نیز روز ۳۰ صفر و با موضوعاتی از قبیل تأثیر حضرت امام رضا (ع) در ترویج و تحکیم اسلام ناب جایگاه و مقام والای امام رضا (ع)، حال و هوای حرم امام رضا (ع)، ارتباط با زائرین عازم حرم و گزارش از حال و هوای شاهچراغ مخاطبان را همراه می‌کند.

وی افزود: شبکه رادیویی ورزش نیز «غروب خورشید» را ساعت ۱۴ روز ۲۸ صفر با موضوع سیره اخلاقی پیامبر اکرم (ص) و امام حسن مجتبی (ع) همچنین بیان ارادت ورزشکاران و هیات مذهبی که ورزشکاران در آن حضور دارند پخش می‌شود. روز ۲۹ صفر نیز «خادم الرضا» با موضوع بررسی سیره و روش زندگی امام رضا (ع) و نیز در خصوص ورزشکارانی که افتخار خادمی حرم حضرت رضوی را داشته‌اند در کنار مرثیه سرایی و نوحه‌خوانی به سمع مخاطبان می‌رسد.

معاون صدا با اشاره به نقش ادبیات و هنر در ترویج معارف اهل‌بیت خاطر نشان کرد: رادیو فرهنگ در روز ۲۸ صفر «از چشمه سار کرامت» را از ساعت ۹ صبح و به صورت زنده پخش می‌کند. در این برنامه تلاش شده است جنبه‌های مختلف سوگواری و شعر شاعران را در ماتم فقدان نبی مکرم اسلام (ص) و امام حسن مجتبی (ع) را با حضور شاعران آئینی بررسی کند؛ بررسی فیلم ماندگار محمد رسول الله از جنبه‌های کارگردانی تا روایت تاریخی و نوع بازی بازیگران نیز مورد پرداخته می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

«پر گشودن به آسمان هشتم» دیگر برنامه این شبکه است که در روز ۲۹ صفر به صورت زنده و ساعت ۹ صبح به روی آنتن می‌رود. این برنامه با رویکردی ادبی و هنری به موضوع اشعار و آثار ادبی مطرح پیرامون امام رضا (ع)، بررسی سریال امام رضا (ع) و همچنین جنبه‌های معماری حرم آن امام بزرگوار اشاره دارد.

شاه‌آبادی در ادامه افزود: مجموعه ایرانصدا با تولید «کتاب گویای صلح امام حسن (ع)» به استقبال این ایام می‌رود. این اثر کتابی است که با بیانی شیوا و روان نوشته آیت الله شیخ رازی آل یاسین و ترجمه آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به زندگی امام حسن (ع) می‌پردازد؛ در این کتاب عناوینی از قبیل بیعت، تصمیم بر جنگ، انگیزه‌های صلح معاویه، نقش سران شیعه و شخصیت‌های تاریخی در آن برهه از زمان معرفی می‌شوند. علاقه‌مندان می‌توانند از طریق پایگاه کتاب گویا و برنامه کاربردی تلفن همراه رادیو این اثر را دریافت کنند.

معاون صدا در خصوص برنامه‌های شبکه‌های قرآن و معارف گفت: «غریبانه» با هدف بررسی لزوم اطاعت از اولی الامر با توجه به آیات شریف قرآن کریم از رادیو معارف پخش می‌شود. در این برنامه ضمن بیان معنی و مفهوم این موضوع از منظر آیات و روایات، دلایل عصمت پیامبر خدا (ص) و اهل بیت (ع) را از شنبه ۴ آبان ساعت ۱۸ از رواق مطهر دارالحجه به صورت زنده به سمع شنوندگان رادیو معارف می‌رساند.

«روضه خورشید» ‌دیگر برنامه رادیو معارف است که به طور زنده از رواق دارالهدایه مشهد مقدس تقدیم شنوندگان این رسانه دینی می‌شود. با توجه به بخشی از آیه ۲۳ سوره مبارکه شورا به تبیین محبت اهل بیت علیهم السلام و اجر رسالت نبی‌اکرم (ص) از منظر آیات قرآن کریم می‌پردازد و همچنین بررسی تفاوت مودت و محبت با یکدیگر، آثار و برکات مودت به اهل‌بیت و بیان رفتار مسلمانان با امام پس از رحلت حضرت در برهه‌های مختلف، از جمله موضوعاتی است که در این برنامه بیان می‌شود. «روضه خورشید» ۲۸ صفر از ساعت ۹ صبح پخش می‌شود.

وی با اشاره به برنامه‌های رادیو قرآن، افزود: رادیو قرآن نیز علاوه بر تولید و پخش برنامه‌های گوناگون و متنوع که به تبیین ابعاد مختلف زندگی پیامبر (ص)، امام حسن مجتبی (ع)، امام رضا (ع) همچنین مصائب وارد شده بر آنها می‌پردازد. پخش «زیارت جامعه کبیره» در شب‌های ۲۸ و ۳۰ صفر از ساعت ۲۲:۳۰ به صورت زنده به شنوندگان می‌شود.

معاون صدا افزود: رادیو سلامت «خونه زندگی» را در ۲۸ و ۳۰ صفر از ساعت ۱۰:۳۰ به صورت زنده پخش می‌کند؛ این برنامه علاوه بر اینکه به جنبه‌های مختلف این ایام می‌پردازد، به تأثیر فضای معنوی و آموزه‌های مذهبی بر آرامش خانواده نیز اشاره می‌کند. «قصه‌های آسمانی» نیز در ۲۸ و ۳۰ صفر با موضوع روایتهایی مختلفی از زندگی امام رضا (ع)، امام حسن (ع) و پیامبر (ص) از ساعت ۲۱:۱۰ روی آنتن می‌رود.

شاه‌آبادی در ادامه خاطر نشان کرد: رادیو تهران «تهران من» را در ۲۸ و ۳۰ صفر از ساعت ۱۸ و به صورت زنده پخش می‌کند. در این برنامه تلاش شده است تا محبتی که به واسطه امام حسین (ع) و امام محبتی (ع) در دل شیعیان ایجاد شده است پرداخته و به چرایی آن اشاره شود. همچنین بررسی زندگی و شخصیت پیامبر اکرم (ص) و حضرت امام رضا (ع) از دیگر بخش‌های این برنامه است. «پارک شهر» از ساعت ۶:۳۵ روزهای ۲۸ و ۳۰ صفر روی آنتن رادیو تهران می‌رود؛ در این برنامه به بررسی زندگی، سیره، روش و شخصیت پیامبر اکرم (ص) و امام رضا (ع) اشاره می‌شود

معاون صدا در ادامه گفت: رادیو نمایش آثار مختلف نمایشی را برای این ایام تدارک دیده است. به نحوی که «برای او بخوان» از ساعت ۲۰ چهارم تا هفتم آبان برای علاقه مندان پخش می‌شود. این نمایش روایتگر داستانی است که در آ ن فردی شرور با تعزیه خوانی امام حسن (ع) آشنا و در نهایت تحت تأثیر کریم اهل‌بیت متحول می‌شود. «پند پیامبر» دیگر اثری است که از ساعت ۱۳:۳۰روزهای ۲۸ و ۳۰ صفر روی آنتن این شبکه می‌رود. در این نمایش مردی از بادیه نزد پیامبر می‌آید و تقاضای پندی می‌کند و داستان بر اساس پندی که حضرت رسول (ص) به وی می‌دهند ادامه می‌یابد.

شاه‌آبادی خاطرنشان کرد: «سپهر امامت» برنامه‌ای است که در ۳۰ صفر به بررسی شخصیت علمی امام رضا (ع) می‌پردازد و از ساعت ۱۲ از رادیو گفتگو پخش می‌شود. همچنین «در سوگ آفتاب» دیگر برنامه این شبکه است که ۲۸ صفر و از ساعت ۱۳ به سمع مخاطبان می‌رسد. در این برنامه به ولایت سیاسی حضرت رسول‌ (ص)؛ بررسی اوضاع سیاسی دوران زندگی امام حسن مجتبی (ع) اشاره می‌شود.

معاون صدا در پایان گفت: «هم پای صبا» برنامه‌ای است که از ساعت ۱۴ روز ۲۸ صفر از رادیو صبا پخش می‌شود در این برنامه مخاطبان می‌توانند در مسابقه پیامکی پیرامون طرح سؤال پیرامون حوادث و مسایل دوران پیامبر و موارد دیگر شرکت کنند. رادیو پیام و اوا نیز در تمامی بخش‌های خود با پخش موسیقی‌های متناسب با این ایام، شعر و نثر ادبی و سخنان بزرگان در وصف پیامبر (ص) و امام حسن مجتبی و امام رضا (ع) مخاطبان را همراه می‌سازد.

علاقه‌مندان می‌توانند علاوه بر گیرنده‌های رادیویی خود از طریق رادیو نما، گیرنده‌های دیجیتال، سایت شبکه‌ها و همچنین برنامه کاربردی و رایگان تلفن همراه رادیو؛ ایرانصدا از نشانی www. iranseda. ir برنامه‌های شبکه‌های رادیویی را دریافت کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

«سین_ی_لام»؛ سیستان و بلوچستان را دریابیم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بسته فرهنگی این هفته به موضوعاتی چون اخبار جشنواره‌های فجر و فعالیت هنرمندان به منظور کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان پرداخته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در بسته فرهنگی این هفته خواهید دید: >> اهالی رسانه زمان نمایش فیلم‌های سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر را مشخص کردند>> راهیابی چهار فیلم اولی به بخش سودای سیمرغ>> شهادت مظلومانه سردار سلیمانی یک سیمرغ به سیمرغ‌های جشنواره فیلم فجر اضافه کرد>> چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر با نگین سلیمانی مهمان گلزار شهدای کرمان شد>> دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر در پی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی>> سیل سیستان و بلوچستان، هنرمندان را به صحنه آورد

خواننده و نوازنده‌ای که فرنگی‌ها را هم به شگفتی واداشت (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
اینکه ایران به لحاظ برخورداری از انواع موسیقی‌های محلی مناطق مختلف خود، الگویی متنوع از موسیقی نواحی در میان کشورهای دنیا محسوب می‌شود، امری بدیهی است. طبعا در این میان موسیقی خراسان و به‌طور مشخص، شمال خراسان نیز به عنوان نمونه‌ای درخشان از موسیقی نواحی ایران جایگاه مهمی در این عرصه دارد. یکی از مثال‌های مهم در این زمینه، می‌توان به اجرای ستال ۲۰۰۰ حاج قربان سلیمانی فقید به همراه پسرش علیرضا و نوه‌اش هیبت‌الله در فرانسه اشاره کرد. اجرای حاج قربان، علیرضا و هیبت‌الله سلیمانی از آن‌رو اهمیت دارد که بیش از هر چیز بیانگر انتقال این سنت موسیقایی از نسلی به نسل دیگر است. این از غرایب روزگار ما در این سرزمین گربه‌سان نیست؟ موسیقی شمال خراسان-بحرطویل-استاد حاج قربان سلیمانی

بشنوید | حمله حسن عباسی به مسعود کیمیایی | زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد …

همشهریهمشهری19 ساعت قبل
حسن عباسی می‌گوید: ما به امثال شما شرایطی دادیم که تو این مملکت بالا بیایید. زیر تابوت شماها را پنج‌ هزار نفر هم نمی‌گیرد اما زیرتابوت افرادی متعلق به فکر ما را میلیون‌ها تشییع‌کننده هستند. دریافت ۱ MB کد خبر ۴۷۸۹۷۵

آنونس «کتونی زرنگی» منتشر شد/ پخش پس از ایام فاطمیه

مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پروژه، سریال تلویزیونی «کتونی زرنگی» به کارگردانی علی ملاقلی پور و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه، پس از ایام فاطمیه روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود. تصویربرداری این سریال آخرین روزهای خود را سپری می‌کند و مراحل فنی آن به طور همزمان پیش می‌رود تا بزودی آماده پخش شود. به همین مناسبت نخستین آنونس رسمی این سریال منتشر شد. ساخت این آنونس را سیاوش کردجان برعهده داشته است. هدایت هاشمی، افسانه چهره‌آزاد، ملیکا شریفی‌نیا، علی سلیمانی، جواد پورزند، شاپور کلهر، با معرفی زوج علیرضا جعفری و مصطفی ساسانی، با حضور محمود جعفری، با هنرمندی برزو ارجمند و سحر ولدبیگی و بازیگران خردسال رادمهر رزمجوی و عماد شعبانی در «کتونی زرنگی» به ایفای نقش می‌پردازند.

جاده موزیکال در مجارستان + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین19 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| جاده شماره ۶۷ مجارستان یک جاده خاص و جالب است. طبق برنامه‌ریزی‌های مدیران محلی، به منظور بزرگداشت لازلو بودی، خواننده درگذشته مجار، یکی از آهنگ‌های او در این جاده به شکل جالبی تعبیه شده است. توسط شیار‌هایی که در جاده به وجود آمده، با عبور لاستیک روی آن‌ها صدای موسیقی شبیه سازی می‌شود. برای اینکه آهنگ به طبیعی‌ترین شکل ممکن شنیده شود، خودرو‌های عبوری باید سرعتی نزدیک به هشتاد کیلومتر بر ساعت داشته باشند. منبع: فرارو

اولویت اول کشور آموزش و پرورش است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
جهانگیری در ادامه با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش هیچ گاه نباید از اولویت کشور خارج شد، خاطرنشان کرد: حتی در مواقعی که با کمبود منابع در کشور مواجه هستیم، آموزش و پرورش باید همچنان در صدر اولویت‌ها باشد چرا که می‌تواند با تربیت نیروی انسانی، آینده کشور را بسازد. مقام معظم رهبری نیز بار‌ها تاکید کرده‌اند که سرمایه گذاری در آموزش و پرورش جزو هزینه‌های سرمایه‌ای کشور است. جهانگیری همچنین با تاکید بر اینکه بدون مشارکت عموم نمی‌توان برنامه‌های آموزش و پرورش کشور را به نحو مطلوب اجرایی کرد، گفت: شورا‌های آموزش و پرورش یک ظرفیت بسیار مهم است که در کشور شکل گرفته است و می‌توانند برای تعریف و تحقق مشارکت عمومی برنامه ریزی کنند و از ظرفیت‌های سایر دستگاه‌های اجرایی نیز برای پیشبرد برنامه‌های آموزش و پرورش استفاده کنند. معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: مهمترین کار شورا‌های آموزش و پرورش باید این باشد که راهکار‌هایی برای استفاده از ظرفیت‌ها و منابع مادی و معنوی کشور تدوین کنند و با جلب مشارکت مردم، این ظرفیت‌ها را در خدمت آموزش و پرورش کشور قرار دهند. جهانگیری با اشاره به اینکه در قانون شورا‌های آموزش و پرورش آمده است که ۱۷ دستگاه باید با آموزش و پرورش همراهی کنند، گفت: وقتی آموزش و پرورش از این درجه اهمیت برخوردار است، در سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی آن را از اولویت کشور خارج نمی‌کنیم، این یعنی اگر کمترین احساس مسئولیتی به آینده ایران داریم باید به آموزش و پرورش کمک کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر