بازار مسکن زیر ذره‌بین فارس/ قیمت مسکن در طی سه سال آینده ثابت می‌ماند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اقتصادی
بازار مسکن زیر ذره‌بین فارس/ قیمت مسکن در طی سه سال آینده ثابت می‌ماند

بازار مسکن زیر ذره‌بین فارس/ قیمت مسکن در طی سه سال آینده ثابت می‌ماند

فارسخبرگزاری فارس |
بازار مسکن در بیش از یک دهۀ گذشته همواره با فراز و فرودهایی روبرو بوده، در شرایط فعلی برخی از کارشناسان معتقدند وضعیت مسکن تابع شرایط تورمی کشور است و برخی هم معتقدند با عبور از دورۀ رونق یا جهش قیمت، در سه سال آینده قیمت مسکن ثابت خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، چند سالی است که همسو با دیگر استان‌ها و شهرهای نزدیک به استان تهران، بازار مسکن، دستخوش تحولات بازاری سینوس وار شده که انگار خروج از این نمودار سینوسی تورم و رکورد بدون بررسی مسائل بنیادی و همچنین رعایت همه‌جانبۀ قوانین ممکن نیست.

در دهۀ ۷۰ شمسی مردم می‌توانستند با درآمدی که داشتند، نسبت به وضعیت معاش و عرف جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کردند خانه‌ای را خریداری کنند، اما متأسفانه وقتی به دهۀ ۸۰ قدم گذاشتیم وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم به سمتی رفت که به‌سختی می‌توانستند مسکن مناسبی را برای خود و خانواده‌شان فراهم نمایند. البته پروژه مسکن مهر در بیشتر استان‌های کشور بر بازار مسکن اثرگذاشت و هزاران خانواده از دهک‌های درآمدی پایین صاحب مسکن شدند و در شهرها هم قیمت مسکن تحت کنترل درآمد.

این روند از میانۀ دهۀ نود به شکلی پیش رفت که تقریبا افراد نمی‌توانند صاحب‌خانه شوند، چراکه وقتی تصمیم به خرید ملک یا یک واحد آپارتمان می‌گیرند؛ بلافاصله و شاید در کمتر از چند ماه قیمت ملک به‌صورت کاملا نجومی بالا رفته و قطعا پول فراهم‌شده برای خرید همان ملک دیگر کافی نخواهد بود.

مردم و مخصوصا جوانانی که در شرف تشکیل زندگی هستند به‌شدت از این شرایط به تنگ آمده‌اند زیرا با توجه به قیمت‌های نجومی رهن و اجاره در مرکز شهر نه می‌توانند خانه‌ای را خریداری کنند و نه می‌توانند خانه‌ای را رهن و اجاره نمایند.

قزوین، چهارمین شهر گران کشور

به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد؛ «آبان سال ۹۷ در کل کشور حدود ۲۰ هزار فقره قرارداد فروش خانه در سامانۀ ره‌گیری معاملات ملک به ثبت رسیده که حدود ۶ هزار فقره از آن مربوط به شهر تهران و حدود ۷ هزار و ۵۰۰ فقره قرارداد برای سایر مراکز استان‌ها و شهرهای کشور بوده این در حالی است که در آبان ماه سال پیش، حجم معاملات خرید مسکن در تهران کاهش ۲۷ درصدی را نسبت به مهر تجربه کرد و در مراکز استان‌ها نیز این حجم تا ۳۰ درصد کاهش یافت».

بازار مسکن زیر ذره‌بین فارس/ قیمت مسکن در طی سه سال آینده ثابت می‌ماند - 7

اما با توجه به اینکه استان قزوین نیز یکی از استان‌های هم‌جوار پایتخت است ناچار تا حد زیادی از شرایط به وجود آمده در استان تهران تبعیت می‌کند، زیرا متوسط قیمت واحد مسکونی در قزوین نیز در طی بازه زمانی ۹۶ تا ۹۷، رشد ۴۵ درصدی داشته است.

آمارها نشان می‌دهد نرخ رشد ماهانۀ قیمت مسکن در مردادماه سال جاری برای اولین بار بعد از ۴۵ ماه متوالی البته به‌جز ماه‌های نیمه تعطیل فروردین‌ماه که به‌عنوان ماه‌های استثنا در بازار مسکن محسوب می‌شود به زیر صفر رسید و منفی شد و تورم ماهانه مسکن در ماه میانی تابستان، معادل ۳ درصد کاهش یافت.

شاید این تغییرات سینوس وار بازار مسکن خبرهای خوشی را در آینده به همراه داشته باشد ولی بااینکه قیمت مسکن درصد کمی کاهش‌یافته است هنوز قیمت خرید ملک در استان بسیار زیاد بوده و قطعا مردم نمی‌توانند با خیالی آسوده به این موضوع فکر کنند.

ثبات قیمت مسکن در طی سه سال آینده

محمدمهدی سلطان محمدی کارشناس بازار مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار فارس می‌گوید: با توجه به اینکه دورۀ رونق را پشت سر گذاشته و وارد دورۀ رکود شده‌ایم پیش‌بینی می‌کنیم که تا ۳ سال آینده وضعیت بازار مسکن باثبات روبرو خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه امروز بازار دچار وضعیت رکود شده و رشد لجام‌گسیخته‌ای که قیمت‌ها در طول دو سال گذشته داشته‌اند قاعدتا تداوم نخواهد داشت، می‌افزاید: ما در سه سال آینده شاهد آرام شدن وضع قیمت مسکن و کاهش ساخت‌وساز خواهیم بود.

سلطان محمدی با بیان اینکه این چرخه‌های رکود و رونق، همیشه در بازار مسکن وجود داشته است، خاطرنشان می‌کند: سال‌های ۸۹ تا ۹۱ را می‌توان سال رونق و سال‌های ۹۲ تا ۹۶ را می‌توان سال‌های رکود نامید؛ این در حالی است که طی سال‌های ۹۶ تا ۹۸ نیز یک دوره رونق و افزایش چشمگیر قیمت‌ها را شاهد بودیم و اکنون منتظر ثبات در بازار مسکن هستیم.

رشد قیمت‌ها باید کمتر از تورم باشد

این کارشناس بازار مسکن عنوان می‌کند: نرخ رشد قیمت‌ها با نرخ رشد تورم ارتباط مستقیم دارد و هر چه نرخ تورم پایین آید درنتیجه‌ی آن، نرخ قیمت مسکن نیز پایین می‌آید.

وی می‌افزاید: طبق آمار رسمی در طی دو ماه گذشته، اصلاح قیمت بازار مسکن در تهران سبب شده تا ۶ درصد قیمت‌ها کاهش یابد و پیش بینی می‌کنیم که این کاهش قیمت در ماه‌های آتی نیز همچنان تداوم داشته باشد.

راه‌حل بنیادین مسئله ملک، افزایش قدرت خرید مردم توسط دولت است

این کارشناس بازار مسکن بیان ‌می‌کند: ریشه اصلی مسئله مسکن، املاکی‌ها نیستند و باید راه‌حل بنیادین این وضع را در جای دیگری جست‌وجو کنیم.

سلطان محمدی عنوان می‌کند: مادامی‌که رشد اقتصادی به وجود نیاید، توان خانوار نیز بالا نخواهد رفت و همچنان این معضل پابرجا باقی خواهد ماند این در حالی است که بخشی از این توان خرید مسکن با اعطای وام تأمین خواهد شد اما بازپرداخت این وام‌ها نیز باید در توان اقتصادی مردم باشد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی با اشاره به اینکه قیمت مسکن در شهرهای نزدیک به تهران، همبستگی زیادی با پایتخت دارد، اظهار می‌کند: نوسانات قیمتی در شهرهای هم‌جوار با تهران تقریبا با یکدیگر هماهنگ است به همین سبب اگر رکودی در استان تهران به وجود آید در شهرهای هم‌جوار پایتخت نیز شاهد رکود خواهیم بود.

این کارشناس بازار مسکن تصریح می‌کند: هر چه در زمان رونق، قیمت ملکی سریع‌تر بالا برود قطعا در زمان رکود نیز قیمت آن ملک با سرعت زیاد پایین می‌آید.

بازار مسکن زیر ذره‌بین فارس/ قیمت مسکن در طی سه سال آینده ثابت می‌ماند - 24

ریشه افزایش قیمت مسکن، هجوم بی سابقه نقدینگی به این بازار است

میثم پیله‌فروش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قزوین با اشاره به اینکه وقتی کوه یخ نقدینگی سر از آب در آورد؛ همچون سیلابی خطرناک به هر بازاری که سرازیر شود، قطعا آن بازار را به هم می‌ریزد، اظهار می‌کند: وقتی نظام بانکی ما اقدام به پمپاژ بی‌رویه نقدینگی می‌کند قطعا این وضعیت بی‌ثبات به وجود می‌آید.

وی می‌افزاید: بازار مسکن نیز جدای از این بازارها نیست زیرا نقدینگی لجام گسیخته با ورود به بازار مسکن موجب افزایش نجومی قیمت‌ها شده است.

پیله فروش بیان می‌کند: در سال‌های اخیر شبکه بانکی برای اینکه بتواند پول مردم را در بانک نگاه دارد، اقدام به پرداخت سودهای موهومی کرده در حالی که به دلایل مختلف، پول از شبکه بانکی خارج و وارد بازارهای کالا از جمله بازار مسکن شده است.

چاپ پول بدون پشتوانه، ارزش ریال کشور را پایین آورده است

این فعال اقتصادی عنوان می‌کند: وقتی بانک بدون اینکه کار اقتصادی خاصی انجام داده باشد، سودهای بالای ۲۰ درصدی را پرداخت نموده و برای پرداخت این سود به مردم، پول را مستقیما از بانک مرکزی استقراض می‌کند، خلق پول بدون پشتوانه اتفاق افتاده، ارزش ریال را پایین آورده و در بازارهای مختلف خلل ایجاد می‌کند.

پیله فروش تصریح می‌کند: در سال گذشته حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان سود سپرده پرداخت کرده‌ایم که این رقم معادل عملکرد بودجه جاری دولت در تمام زمینه‌ها است.

این فعال اقتصادی ادامه می‌دهد: این سود سپرده پرداخت شده نیز حاصل فعالیت خاصی نبوده و عمدتا حاصل استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول بدون پشتوانه بوده است.

وی با اشاره به اینکه در مجموع شبکه بانکی، تقریبا ۷۰ درصد سود سپرده پرداختی به یک درصد از دارندگان حساب‌های بانکی تعلق می‌گیرد، عنوان می‌کند: کمتر از ۱ درصد دارندگان حساب‌های بانکی کشور به سبب دریافت سود نامشروع، غیر قانونی و غیر منطقی خود سبب شده‌اند که کل کشور به هم بریزد.

این فعال اقتصادی اظهار کرد: متاسفانه دولت با آوردن بهانه‌های مختلف، از جمله اینکه دولتمردان نباید در بازار دخالتی کنند؛ مسکن را به بازاری سپرده‌اند که در آن مردم از حقوق اولیه خود که حق داشتن سرپناه است محروم بمانند.

وی بیان می‌کند: متاسفانه امروز ما شکل بسیار کثیف نظام سرمایه داری در بازار مسکن را، به سبب بی‌تدبیری‌های دولتمردان مشاهده می‌کنیم.

پیله فروش خاطرنشان می‌کند: پرداخت سود نامتعارف زمانی که بانک به این اندازه سود نکرده است خلاف شرع، عرف و قانون بوده و باید سود موهومی در شبکه بانکی مهار شود.

ریشه اصلاح تورم در شبکه بانکی نهفته است

این فعال اقتصادی ادامه داد: ریشه مهار تورم در شبکه بانکی نهفته این در حالی است که بانک مرکزی نیز برای رهایی از این اوضاع اقداماتی را آغاز کرده که لازم است با حمایت‌های دولت، این مسیر تا پایان تداوم یابد.

وی اظهار می‌کند: همچنین راه دیگری که بشود این بازار لجام گسیخته را مهار کرد این است که با وضع مالیات سنگین بر عایدی سرمایه، انگیزه‌های سوداگری در بازار مسکن را بخشکانیم.

پیله فروش با اشاره به اینکه هر فردی می‌تواند متناسب با عرف خود منزلی را برای سکونت خریداری کند، بیان می‌کند: این مالیات برای افرادی است که مسکن اضافه‌ای را خریداری می‌کنند تا بتوانند در وقت گرانی، ملک را با قیمت بالاتر به فروش برسانند این در حالی است که این قانون در تمام کشورهای دنیا اجرا می‌شود.

این فعال اقتصادی ادامه داد: متأسفانه این قانون در ایران تاکنون اجرا نشده، زیرا افرادی که باید این قوانین را وضع کرده و اجرا نمایند همگی از ذینفعان فرار از قانون مالیات بر عایدی سرمایه به شمار می‌روند.

وی در پایان عنوان می‌کند: برای سر و سامان دادن به بازار مسکن، استفاده از فناوری‌های نوین در ساخت مسکن و حذف قیمت زمین است که سبب کاهش قیمت تمام شده آن خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین شاید فعالیت‌های لاک‌پشتی بانک مرکزی تأثیرات کمی را در کاهش قیمت ملک به وجود آورده باشد اما بهتر است که دست از پرداخت پول بدون پشتوانه برداشته و آرامش و آسایش روانی را به ملت غیور، وفادار و همیشه درصحنه ایران بازگرداند.

گزارش از حدیثه پیله چی

انتهای پیام/خ

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نحوه سرو غذا بین بیماران کرونا در چین +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به نحوه سرو غذا و دارو در بیمارستان ساخته شده ظرف ۹ روز در چین جهت درمان بیماران مبتلا و یا مشکوک به ویروس کرونا توجه نمایید.

تعطیلات آغاز سال در بلاتکلیفی بنزین نوروز/تخصیص سهمیه ٣هزار میلیارد تومان بار مالی دارد

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، از ٢۶ آبان ماه که بنزین سهمیه بندی شده و قیمت آزاد آن با رشد سه برابری مواجه گشت، به اذعان مسئولین افت قابل توجهی در گردشگری ایران نفت افتاده که به احتمال زیاد ادامه این روند تعطیلات و گردشگری نوروز را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. در این بین روز جاری علی ربیعی سخنگوی دولت روز جاری و در حاشیه نشست هیات دولت در پاسخ به پرسش سهمیه بندی بنزین نوروز گفت: اگر خواسته باشیم ۴۰ لیتر به سهیمه فعلی اضافه کنیم حدود ۳ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که برای تامین آن شاید مجبور باشیم از بسته معیشتی ۶۰ میلیون نفر کم کنیم. به همین خاطر تصمیم دشواری است و ما به تصمیم روشنی برای محل تامین بنزین نوروزی نداریم. معتقدیم کاهش کمک معیشتی نیز به مصلحت نیست. از سوی دیگر محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در حاشیه هیئت دولت گفت: موضوع سهمیه بنزین نوروز در حال بررسی است اما نباید پیش از نهایی شدن این بررسی‌ها، به مردم امید دهیم.

اقدام مشکوک مارادونا در فوتبال زنده!

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
وحید یامین پور، فعال رسانه‌ایی اصولگرا، در واکنش به وحدت شورای ائتلاف و جبهه پایداری در توئیتی خطاب به محصولی نوشت: آنچه از مواضع پایداری در جلسه دیروز شنیدم، باورنکردنی بود. به خاطر یک جمله که در حمایت از وحدت و آقای قالیباف گفتم، اسم بنده را از لیست وحدت خط زدید! رای من: لیست وحدت منهای سه نفر از سهمیه پایداری. ۲- شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی سعی کرده است با سازوکارها و فرایندهای مناسب بهترین‌ها را از میان نامزدها به شما معرفی کند. بنابراین ما به عنوان یکی از نامزدهای ائتلاف از مردم می‌خواهیم که نام ۶ نفر اقتصاددان لیست وحدت را در کنار هم بنویسند.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار کرد: از برنامه‌های وزارت صنعت، خروج خودروهای قدیمی و پرمصرف از چرخه تولید و ورود خودروهای جدید است. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: این خودروها مطابق با استانداردهای روز با مصرف سوخت و آلودگی کمتر تولید می‌شود. رحمانی گفت: طی برنامه ریزی صورت گرفته در سال آیند و ۱۴۰۰ تولید خودروهای جدید در دستور کار قرار دارد.
فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
خبرگزاری تسنیم: به نقل از پلیس البرز سردار عباسعلی محمدیان، در پی اعتراضات مردم به افزایش قیمت بنزین در آبان‌ماه سال جاری، اظهار داشت: عده‌ای از فرصت‌طلبان با سناریو عوامل خارجی، اعتراضات مردمی را به اغتشاشات خیابانی و چپاول اموال عمومی تبدیل کردند که تعدادی از این آشوب‌گران را در منطقه گوهردشت کرج با حمله به بانک شهر اقدام به آتش زدن آن کردند. وی افزود: با توجه به اینکه برخورد با این افراد شرور تبدیل به یک مطالبه عمومی شده بود، مأموران کلانتری ۱۵ رجایی شهر با انجام اقدامات چند ماهه اطلاعاتی موفق به شناسایی مخفیگاه ۲ نفر از متهمان اصلی شدند و با هماهنگی مقام قضایی طی یک عملیات غافلگیرانه نامبردگان را دستگیر و به پلیس امنیت عمومی استان البرز منتقل کردند. فرمانده انتظامی استان البرز بیان کرد: در تحقیقات تکمیلی متهمان با مشاهده مستندات دقیق و غیر قابل انکار مأموان ناچار به لب به اعتراف گشودند و به آتش کشیدن بانک شهر گوهردشت کرج اقرار کردند.

نظرها

اخبار بیشتر