آیا اختصاص بودجه به مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی بر اساس بودجه به سرانجام می‌رسد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اقتصادی

آیا اختصاص بودجه به مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی بر اساس بودجه به سرانجام می‌رسد؟

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
آیا اختصاص بودجه به مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی بر اساس بودجه به سرانجام می‌رسد؟ - 0

عصرخبر: چند سالی است که زنگ خطر در سازمان تامین اجتماعی به صدا در آمده است. سازمانی که ۴۳ میلیون نفر از جمعیت کشور را تحت پوشش خدمات خود دارد و بدون دریافت بودجه از منابع دولتی خدمات بیمه‌ای و درمانی به بیمه شدگان و جمعت تحت پوشش خود می‌دهد. سازمانی که اگر زمین بخورد نیمی از جمعیت کشور زمین خواهند خورد و به طور طبیعی این موضوع دارای تبعات اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی خواهد بود.

به هم خوردن تعادل در منابع و مصارف (کاهش نسبت ورودی به خروجی)، بدهی کلان دولت (بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان) به سازمان تامین اجتماعی، تصویب قوانین حمایتی در مجلس از اقشار مختلف بدون پرداخت هزینه‌های آن و در نهایت طرح تحول سلامت، ابرهای سیاهی هستند که بر فراز آسمان سازمان تامین اجتماعی سایه افکنده‌اند و اگر دولت، مجلس و حتی قوه قضائیه فکری به حال این وضعیت نکنند باید در آینده نه چندان دور شاهد تبعات این موضوع در کشور باشیم.

سابقه تمامی دولتها بیانگر این است که نه تنها بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نخواهد شد بلکه حتی نمی‌توان به پرداخت بخش از این بدهی نیز امیدوار بود. پس ظاهرا راهی جز اتکا به مدیریت منابع در تامین اجتماعی در شرایط فعلی نیست، موضوعی که دکتر مصطفی سالاری مدیر عامل جوان سازمان نیز بر آن تاکید دارد.

سالاری در مراسم معارفه دکتر امیر عباس منوچهری به عنوان معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی اصلاح و بهبود مدیریت حوزه درمان مستقیم را از برنامه‌های این معاونت برشمرده و می‌گوید: 'پرداخت هزینه و اختصاص بودجه به مراکز درمانی ملکی این سازمان بایستی مبتنی بر کارکرد باشد نه هزینه‌کرد و لازم است که معاونت درمان در این زمینه سازوکار مورد نیاز را پیش‌بینی کند'.

بر اساس قانون تامین اجتماعی، سهم درمان، ۹ بیست و هفتم حقوق و دستمزد کارگران است که ۷ بیست و هفتم آن مربوط به هزینه‌های جاری و ۲ بیست و هفتم مربوط به زمان مستمری‌بگیری است.

درمان مستقیم و درمان غیرمستقیم دو شیوه ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی است. درمان مستقیم شیوه‌ای از درمان بیمه شدگان تامین اجتماعی است که در آن بیمه شده‌ای که دارای دفترچه درمانی معتبر است به یکی از بیمارستانها و یا مراکز بهداشتی درمانی متعلق به این سازمان (مراکز ملکی) مراجعه و خدمات درمانی و پزشکی مورد نیاز را به صورت رایگان دریافت می‌کند. سازمان تامین اجتماعی دارای ۸۱۰ بیمارستان، ۱۰ هزار و ۸۰۰ تخت بیمارستانی و ۲۹۰ مرکز درمانی سرپایی است، در واقع ۱۰ درصد تخت بیمارستانی کشور به سازمان تامین اجتماعی تعلق دارد.

درمان غیرمستقیم نیز شیوه‌ای است که در آن بیمه شده تامین اجتماعی از خدمات درمانی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی طرف قرارداد و غیرطرف قرارداد سازمان تأمین اجتماعی در بخش دولتی وخصوصی استفاده می‌کند. اگر بیمه شده به مراکز درمانی طرف قرارداد تأمین اجتماعی مراجعه کند، تنها فرانشیز هزینه‌های درمانی را می‌پردازد.

حدود یک سوم خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی در بخش مستقیم و دو سوم دیگر در بخش غیر مستقیم انجام می‌گیرد.

بودجه ۲۷ هزار میلیارد تومانی درمان تامین اجتماعی

به گفته مسئولان سازمان تامین اجتماعی هزینه‌های درمانی این سازمان از ۷ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۲۶ هزار میلیارد تومان در سال ۹۷ رسیده است. بودجه سازمان تامین اجتماعی برای سال جاری ۱۲۴ هزار میلیارد تومان است که حدود ۲۷ هزار میلیارد تومان آن مربوط به بخش درمان می‌باشد که در دو بخش درمان مستقیم و غیر مستقیم هزینه می‌شود. می توان با مدیریت درست منابع بدون کاهش خدمات درمانی، هزینه تمام شده خدمات را کاهش داد و یا با همین هزینه‌ها خدمات بیشتری به بیمه شدگان تامین اجتماعی ارائه نمود.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

دکتر هدایت الله ادیب نیا مشاور مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی در امور درمانی در گفت وگو با خبرنگار عصر خبر افزود: اظهارات مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درخصوص این که' اختصاص بودجه به مراکز درمانی ملکی تامین اجتماعی مبتنی بر کارکرد باشد نه هزینه‌کرد' کاملا درست و کارشناسی است.

وی اظهار داشت: می‌توان بر اساس عملکرد و ضریب اشغال تخت، بودجه مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی را تعیین نمود تا بودجه بر اساس تقاضای القایی مراکز درمانی تعیین نشود و بیماری بدون توجیه اندیکاسیونی بستری نشود.

دکتر ادیب نیا: شدنی است

دکتر ادیب نیا در پاسخ به این سوال که آیا اختصاص بودجه به مراکز درمانی بر مبنای عملکرد را علاوه بر بیمارستان‌های هیات مدیره‌ای سازمان تامین اجتماعی می‌توان در مراکز ملکی نیز اجرایی کرد، گفت: بله این کار شدنی است و امیدوارم با تاکید مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و انتصاب دکتر منوچهری به معاونت درمان تامین اجتماعی که از نیروهای سازمانی بوده و در بخش درمان سازمان و کشور فرد شناخته شده و کار آزموده‌ای است بتوان یک حرکت عمقی و واقعی را در بخش درمان سازمان تامین اجتماعی را شاهد باشیم و مدیریت هزینه‌ها را به سرانجام برسانیم.

وی با تاکید بر این که با تعرفه دولتی نمی‌توان بیمارستان‌های ملکی سازمان تامین اجتماعی را اداره کرد، تصریح کرد: با توجه به این که سازمان تامین اجتماعی نهاد عمومی غیر دولتی است بنابراین باید در بخش هتلینگ، تعرفه نهاد عمومی غیر دولتی برای مراکز ملکی آن در نظر گرفت.

معاون اسبق درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: به نظر من kی پزشکی (تعرفه‌های پزشکی) باید در بخش خصوصی، دولتی و نهاد عمومی غیر دولتی یکی باشد چون خدمات پزشک در همه بخش‌ها یکسان است.

آیا اختصاص بودجه مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی بر اساس عملکرد به سرانجام می‌رسد؟

وی با اشاره به این که نظام‌های مختلفی برای پرداخت هزینه‌های سلامت در دنیا دارد، گفت: یکی از نظام‌ها DRG (پرداخت بر اساس کیفیت) است. در نظام پرداخت DRG دسته بندی مشخصی انجام می‌شود و گروه‌های همگن بیماری در کنار هم قرار می‌گیرند و قیمت تمام شده آنها استخراج شده و برای آن‌ها تعرفه مشخصی تعیین می‌شود.

دکتر ادیب نیا افزود: در نتیجه وقتی بیمار مراجعه می‌کند، با سرویس مشخص در مقابل بیماری مشخص مواجه نیست، بلکه با گروه همگن بیماری مواجه است که پرداخت به ازای این گروه همگن بیماری‌ها انجام می‌شود که مبتنی بر تشخیص است.

مسئولان درمانی سازمان تامین اجتماعی به خصوص دکتر منوچهری باید بدانند کمتر از ۲۴ ماه فرصت دارند تا بتوانند برنامه‌های درمانی خود، از جمله توجه به کارکرد مراکز درمانی ملکی سازمان در پرداخت بودجه و حتی برنامه هایی برای ارتقای درمان غیر مستقیم تامین اجتماعی را اجرایی کنند جرا که درخرداد سال ۱۴۰۰ شاهد انتخابات ریاست جمهوری خواهیم بود و به طور طبیعی احتمال تغییر مدیران از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ دور از انتظار نیست.

بنابراین لازم است که معاون جدید درمان سازمان که خوش نامی، پاکدستی و احترام به بیماران و کارکنان سازمان تامین اجتماعی ازخصوصیات وی است تا جایی که حتی سالاری مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی نیز وی را فردی 'خوش نام و پاکدست' می‌داند، فرصت این ایام را از دست نداده و کاری بنیادین و کارشناسی در حوزه درمان را با حمایت مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی و کمک کارکنان سازمان به سرانجام برساند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تعطیلات آغاز سال در بلاتکلیفی بنزین نوروز/تخصیص سهمیه ٣هزار میلیارد تومان بار مالی دارد

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین21 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، از ٢۶ آبان ماه که بنزین سهمیه بندی شده و قیمت آزاد آن با رشد سه برابری مواجه گشت، به اذعان مسئولین افت قابل توجهی در گردشگری ایران نفت افتاده که به احتمال زیاد ادامه این روند تعطیلات و گردشگری نوروز را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. در این بین روز جاری علی ربیعی سخنگوی دولت روز جاری و در حاشیه نشست هیات دولت در پاسخ به پرسش سهمیه بندی بنزین نوروز گفت: اگر خواسته باشیم ۴۰ لیتر به سهیمه فعلی اضافه کنیم حدود ۳ هزار میلیارد تومان بار مالی دارد که برای تامین آن شاید مجبور باشیم از بسته معیشتی ۶۰ میلیون نفر کم کنیم. به همین خاطر تصمیم دشواری است و ما به تصمیم روشنی برای محل تامین بنزین نوروزی نداریم. معتقدیم کاهش کمک معیشتی نیز به مصلحت نیست. از سوی دیگر محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز در حاشیه هیئت دولت گفت: موضوع سهمیه بنزین نوروز در حال بررسی است اما نباید پیش از نهایی شدن این بررسی‌ها، به مردم امید دهیم.

اقدام مشکوک مارادونا در فوتبال زنده!

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین20 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری21 ساعت قبل
رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. رضا رحمانی در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار کرد: از برنامه‌های وزارت صنعت، خروج خودروهای قدیمی و پرمصرف از چرخه تولید و ورود خودروهای جدید است. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: امروز چهار دستگاه خودرو توسط رئیس جمهور بازدید شد که از این تعداد، یک دستگاه به صورت شاسی است. وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: این خودروها مطابق با استانداردهای روز با مصرف سوخت و آلودگی کمتر تولید می‌شود. رحمانی گفت: طی برنامه ریزی صورت گرفته در سال آیند و ۱۴۰۰ تولید خودروهای جدید در دستور کار قرار دارد.
فردا نیوزفردا نیوز20 ساعت قبل
خبرگزاری تسنیم: به نقل از پلیس البرز سردار عباسعلی محمدیان، در پی اعتراضات مردم به افزایش قیمت بنزین در آبان‌ماه سال جاری، اظهار داشت: عده‌ای از فرصت‌طلبان با سناریو عوامل خارجی، اعتراضات مردمی را به اغتشاشات خیابانی و چپاول اموال عمومی تبدیل کردند که تعدادی از این آشوب‌گران را در منطقه گوهردشت کرج با حمله به بانک شهر اقدام به آتش زدن آن کردند. وی افزود: با توجه به اینکه برخورد با این افراد شرور تبدیل به یک مطالبه عمومی شده بود، مأموران کلانتری ۱۵ رجایی شهر با انجام اقدامات چند ماهه اطلاعاتی موفق به شناسایی مخفیگاه ۲ نفر از متهمان اصلی شدند و با هماهنگی مقام قضایی طی یک عملیات غافلگیرانه نامبردگان را دستگیر و به پلیس امنیت عمومی استان البرز منتقل کردند. فرمانده انتظامی استان البرز بیان کرد: در تحقیقات تکمیلی متهمان با مشاهده مستندات دقیق و غیر قابل انکار مأموان ناچار به لب به اعتراف گشودند و به آتش کشیدن بانک شهر گوهردشت کرج اقرار کردند.
تابناکتابناک21 ساعت قبل
افزایش قیمت دلار و رسیدن آن به ۲۰ هزار تومان از دو طریق می‌تواند بر روی افزایش نرخ تورم تاثیرگذار باشد. اول از طریق افزایش قیمت کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای وارداتی و دوم از طریق افزایش قیمت کالاهای وارداتی مصرفی. یعنی افزایش نرخ تورم تولیدکننده چند ماه بعد خود را در نرخ تورم مصرف کننده نشان می‌دهد. از سوی دیگر رشد قیمت دلار، قیمت کالاهای مصرفی وارداتی را افزایش می‌دهد که این موضوع هم به صورت مستقیم بر افزایش نرخ تورم مصرف کننده تاثیرگذار است. بنابراین مهمترین پیامد افزایش قیمت دلار برای اقتصاد واردات محور ایران، افزایش نرخ تورم خواهد بود که مستقیم سفره مردم را نشانه گرفته است و مردم بازندگان اصلی افزایش قیمت دلار به ۲۰ هزار تومان خواهند بود.
خبر فوریخبر فوری20 ساعت قبل
مدیرعامل شرکت پشتیبانی اموردام کشور گفت: ۲۰ هزار تن گوشت قرمز و مرغ برای شب عید در نمایشگاه‌های بهاره عرضه می‌شود که موجب تعادل بازار خواهد شد. «حسن عباسی معروفان» روز چهارشنبه افزود: طبق روال هر سال جهت متعادل سازی قیمت گوشت در شب عید، با شروع برگزاری نمایشگاه‌های بهاره ۱۰ هزار تن گوشت قرمز گوساله وارداتی به بازار عرضه می‌شود. وی گفت: در صورت نیاز، ذخایر بیشتری به بازار عرضه می‌شود تا مصرف‌کنندگان در تامین کالاهای اساسی مورد نیاز شب عید دچار مشکل نشوند. متعادل شدن قیمت گوشت قرمز در روزهای آتیعباسی معروفان افزود: برف اخیر در تردد و حمل و نقل عرضه دام زنده و گوشت قرمز مشکلاتی ایجاد کرده بود که همین امر موجب افزایش قیمت در برخی استان‌ها شد. مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: شرایط آب و هوایی متعادل شده است بنابر این انتظار می‌رود قیمت انواع گوشت قرمز در بازار مصرف کاهش یابد.

نظرها

اخبار بیشتر