بادامچیان: زمان می‌برد تا کسی بتواند جای مرحوم عسگراولادی را پر کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
بادامچیان: زمان می‌برد تا کسی بتواند جای مرحوم عسگراولادی را پر کند

بادامچیان: زمان می‌برد تا کسی بتواند جای مرحوم عسگراولادی را پر کند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی می‌گوید: خلاء افرادی مانند مرحوم عسگراولادی طبیعی است و تا کسی بیاید عسگراولادی بشود، طول می‌کشد.

محمدحسین شریعتمدار: پس از فوت آیت الله مهدوی کنی و مرحوم عسگراولادی، جایگاه شیخوخیت و میانجیگری در اصولگرایان کمرنگ شد و همین موضوع باعث شد تا وحدت در اردوگاه اصولگرایان هر روز وضعیتی مبهم‌تر پیدا کند. اما این روزها با ورود جامعه روحانیت مبارز در نقش داوری و نظارت بر شورای ائتلاف اصولگرایان، زمزمه‌های مثبتی از نزدیک شدن به وحدت در این اردوگاه به گوش می‌رسد.

با اسدالله بادامچیان، دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در آستانه سالگشت درگذشت حبیب الله عسگراولادی به گفتگو نشستیم. او در عین حالی که معتقد است زمان می‌برد تا کسی بتواند خلاء وجود مرحوم حبیب الله عسگراولادی و آیت الله مهدوی کنی را پر کند اما این را هم می‌گوید که: «من ضمن اینکه قبول دارم هر دو وجود بسیار موثر و مفید بودند، اما اعتقاد دارم جامعه جای آنها را به اذن الهی پر می‌کند.»

با او درباره اختلاف نظرات نسل قدیم و جدید اصولگرایان و وضعیت شورای ائتلاف را هم گفتگو کردیم که در ادامه آن را می‌خوانید:

******

آقای بادامچیان! پس از فوت مرحوم عسگراولادی و آیت‌الله مهدوی کنی جایگاه شیخوخیت و میانجیگری روز به روز در میان اصولگرایان کمرنگ شد، دلیل این اتفاق را چه می‌دانید؟

قطعا وقتی انسان‌های خدوم از دنیا می‌روند جایشان خالی می‌ماند اما بعضی‌ها هم نظری غیر از این را دارند. مرحوم آیت الله بروجردی که از دنیا رفتند، بعضی دوستان نظرشان این بود که کار به بن بست رسیده است، اما این اتفاق نیفتاد و خداوند امام خمینی (ره) را رساند. امام که از دنیا رفتند، مقام معظم رهبری آمدند. ملت هم بسیار زیبا گفتند که خامنه‌ای‌، خمینی دیگر است.

آقایان عسگراولادی و مهدوی کنی فراتر از تاریخ تعریف می‌شوند

مرحوم آقای عسگراولادی و آیت الله مهدوی کنی شخصیت‌های ملی بودند، شاید فراتر از تاریخ تعریف شوند، چرا که فردی مانند مرحوم عسگراولادی در انقلاب اسلامی، حمایت از محرومین و … آثار زیادی باقی گذاشته است. مرحوم آیت الله مهدوی کنی هم اینگونه بودند. از رفتن عزیزان آسیب وارد می‌شود اما اینگونه نیست که دین خدا راکد بماند. من ضمن اینکه قبول دارم هر دو وجود بسیار موثر و مفید بودند، اما اعتقاد دارم جامعه جای آنها را به اذن الهی پر می‌کند.

*به نظر شما مشخصا جای مرحوم عسگراولادی را چه کسی میتواند پر کند؟

این را باید بررسی کنیم تا بگوییم چه کسی جای ایشان را پر کرده است، اما به هر حال مرحوم عسگراولادی در کارهایی که می‌کردند، امداد بودند و این امداد ادامه یافته است. در حزب موتلفه و جبهه پیروان خط امام و رهبری مسیر ادامه دارد. البته نا گفته نماند تا خلاء وجودی این افراد پر شود، زمان می‌برد.

تا کسی بیاید عسگراولادی شود طول می‌کشد

*سوال من هم همین است. مرحوم عسگراولادی در بسیاری مقاطع و اتفاقات جایگاه میانجی گری داشتند باعث نزدیکی نیروها می شدند یا اینکه مرحوم مهدوی کنی محوریتی داشتند و در زمان انتخابات خیلی راحت‌تر می‌توانستند اصولگراها را دور هم جمع کنند. از این جهت عرض کردم که نقش شیخوخیت و میانجیگری کمرنگ شده است.

درحال حاضر از نظر جامعه روحانیت مبارز، حضرت آیت الله موحدی کرمانی یک شخصیت ویژه است و حجت الاسلام پورمحمدی که سمت دبیرکلی را دارند، راه را پیش می‌برند. در حزب موتلفه هم با وجود فوت آقای عسگراولادی، شخصیت حقوقی موتلفه باقی است. در سایر فضاها هم اینگونه است. من می‌گویم طبیعی است و تا کسی بیاید عسگراولادی بشود، طول می‌کشد اما همه سعی می‌کنند که این خلاء را پر کنند.

*آقای بادامچیان در مورد اختلاف نظری که میان اصولگراهای نسل جدید و قدیم وجود دارد، افرادی مانند آقای سلیمی نمین تعبیر طغیان نسل جدید در برابر نسل قدیم را به کار می برند. در واقع تاکید دارند که بزرگترها باید نسل جدید را بپذیرند و نسل جدید هم بزرگتری قدیمی‌ها را بپذیرند. نظرتان در مورد اختلاف نظری که میان نسل جدید و قدیم اصولگرا وجود دارد، چیست؟

من اصلا معتقد به این اختلاف دو نسل نیستم، علتش این است که ما در اسلام، مانند مارکسیسم نیستیم که گروهی را نسل کهنه بنامیم و گروهی را نسل نو یا مانند غربی‌ها باشیم که عده‌ای را نسل قدیم و ارتجاعی بدانیم و گروهی را جدیدی و مدرنیته.

ما در اسلام پیوند نسل‌ها داریم، یعنی نسل اول، نسل موثر است و بسیاری از کارها را این نسل شروع می‌کند. اصطلاحی که داریم به این نسل، نسل مبعوث می‌گوییم. در زمان انقلاب هم این نسل مبعوث بودند و خیلی از کارها را آنها آغاز کردند. نسل میانی هم نسلی است که نوجوان است و برای ادامه و استقرار موثر است. نسل جدید همان نسل وارث است. دنیا در حال تکامل است، وقتی دنیا در حال تکامل است نسل جدید نگاه‌های برتری دارد.

شما همین شبکه‌های مجازی و سایت‌ها را ببینید، وقتی این شبکه‌های مجازی آمدند، تحول ایجاد کردند. بنابراین هر نسلی تکامل پیدا می‌کند. در این تکامل بعضی با هم اختلاف نظر پیدا می‌کنند و این به نظر من یک امر طبیعی است و این «اختلاف امتی رحمة» است، نه اینکه اختلاف، منجر به دعوا و تنازع باشد.

بادامچیان: زمان می‌برد تا کسی بتواند جای مرحوم عسگراولادی را پر کند - 17

آیا ما نسل قدیم شده‌ایم؟

*منظور من هم تنازع نبود، اما مثلا در مقاطعی مانند انتخابات پیش رو، شاید نیاز باشد که نسل قدیم و جدید به هم نزدیک‌تر شود. منظورم از این جهت است و اینکه چه راهی برای این نزدیکی وجود دارد …

شما می‌گویید در میان نسل قدیم اما ما که این را قبول نداریم. ما نسل قدیم شده‌ایم؟

*نه منظورم از نسل قدیم معنی منفی ندارد …

مگر اختلاف نظر در انتخابات نیست؟ همه کسانی که در نشست احزاب در وزات کشور حاضر بودیم، اکثر قریب به اتفاق افراد پیر بودند، اصلاح طلب و اصولگرا نداشت.

*منظور از قدیم مفهوم بدی نیست، یک بزرگترهایی در جریان اصولگرا وجود داشتند و حالا نسل جوانی آمده است که ممکن است نگاهشان با نسل قبل متفاوت باشد.

خب باید هم این نگاه متفاوت باشد.

آبستراکسیون اصلاح طلبان در جلسه دبیران کل احزاب خیلی کار زشتی بود

*سئوال من هم این است که چطور می‌شود نگاه‌ها را به هم نزدیک کرد؟

با ارزش‌ها و شاخصه‎‌ها این اتفاق می‌افتاد، یعنی زمانی که شما مبانی ارزشی‌تان را داشتید، زمانی هست که می‌گویید که در انتخابات باید سهم خواهی شود. بنده در جلسه وزارت کشور هم به این موضوع اشاره کردم و گفتم که قبلا ما می‌گفتیم وحده وحده وحده، اما حالا سه گروه اصلاح‌طلب، اصولگرا و مستقل داریم. همه این سه گروه هم یکی هستند، نتیجه این سه دسته شدن این می‌شود که هر گروه می‌خواهند با کنار گذاشتن دیگری، برنده شوند. این طبیعی است اما اگر می‌خواهید مبانی را قبول کنید، باید بین این احزاب بگردند و ببینند که چه کسی اصلح و ارجح برای نمایندگی احزاب است، به او باید رای بدهید.

اما اینکه بگوییم این فرد باید از اصولگرایان باشد و با تمام قوا سعی کند که حتما اصولگرا رای بیاورد و حتما هم مستقلین و اصلاح طلب رای نیاورد، طرف‌های دیگر هم این کار را کنند درست نیست. الان دیدیم که در جلسه‌ دبیران کل احزاب در وزارت کشور که برگزار شد، اصلاح طلبان آبستراکسیون کردند، خب دلیل این رفتار چه بود؟ می‌خواستند چه بشود؟ خیلی کار زشتی کردند، چون اقلیت می‌خواهد نظر خودش را بر اکثریت تحمیل کند. من به آنها (اصلاح طلبان) گفتم که این یعنی استبداد اقلیت. اگر اینگونه رفتار شود، تنازع ایجاد می‌شود اما اگر برای خدا کار کنند، اتفاقی نمی‌افتد. بنابراین اختلاف‌ها با تکیه بر ارزشهای الهی حل می‌شود.

*عده‌ای معتقدند که رهبری جریان اصولگرا از آن حالت فردی و شیخوخیتی که داشته است باید به سمت رهبری شورایی و همنشینی بزرگان برود، شما کدام از راه‌ها را می‌پذیرید؟

این حرف‌ها همیشه مطرح بود و هست. مگر شورایی در قانون اساسی گفته نشد؟

نمی‌شود درباره رهبری فردی یا شورایی در جریان اصولگرا، نظر قطعی داد

*منظور بنده قانون اساسی و رهبری نظام نیست، رهبری و لیدری اصولگرایان را مطرح کردم. فرض کنید آقای موحدی کرمانی محور باشند یا شورایی رهبری را عهده باشد و …

در هر انتخاباتی عده‌ای جمع می‌شوند و نامشان را جبهه متحد اصولگرایان، آبادگران، نواصولگرایان (با خنده) و … می‌گذارند، اسم‌های مختلف می‌گذارند به نظرم این‌ها طبیعت یک انتخابات در جامعه آزاد است.

*شما خودتان با کدام موافقید، رهبری فردی یا شورایی؟

هر چه موقعیت ایجاد کند مثلا فرض کنید در رهبری نظام من مخالف رهبری شورایی هستم. معتقدم رهبر یک نفر می‌تواند باشد. در موضوع شورای شهر و مجلس، رهبری باید شورایی باشد.

*نه منظورم اصولگرایان است.

نمی‌شود روی این موضوع نظر قطعی داد، گاهی افرادی به روی کار می‌آیند که حرف اول و آخر را می‌زنند و حرفشان فصل الختام است، گاهی هم جمع می‌شوند.

*ایده آل از نظر شما چیست؟

الان نمی‌شود گفت که به طور قطع یک نفر در اصولگرایان یا اصلاح طلبان حرف آخر را می‌زند. در شرایط مختلف آن نوع ایده آل فرق می‌کند.

سه نفر از جامعه روحانیت برای نظارت بر شورای وحدت معرفی شده‌اند

*شورای وحدت زمانی که تشکیل شد یک مقداری فضا مبهم بود، اما رفته رفته خبرهای خوبی از این شورا می‌رسد و اینکه ظاهرا اعضای شورای وحدت نقش داوری جامعه روحانیت را پذیرفته است و جبهه پیروان هم موافق این ماجرا است، شما وضعیت را در اردوگاه اصولگرایان چگونه می‌بینید؟

تا الان تصمیم مجموعه اصولگرایان این است که با هم جمع شوند و ائتلاف بزرگ و حداکثری داشته باشند، از آن سو هم اینکه کسی تفرقه بیندازد، این رفتار را برای کشور مفید نمی‌دانند و اختلاف در این شرایط به نفع ترامپ است. اینکه جامعه روحانیت عضو شورای وحدت باشد، خب جامعه روحانیت گفته است که ما نمی‌توانیم عضو باشیم و به همین خاطر با هم به تفاهم رسیدند که جامعه روحانیت عضو شورای ائتلاف نیست بلکه قبول کردند نظارت و داوری را بپذیرند، سه نفر را برای همین نظارت معرفی کردند.

مجموعه خوبی شکل گرفته است و الان به سمت تعیین مصداق‌ها رفته‌ایم، شاخصه‌ها هم در حزب موتلفه تعیین شده‌اند، آنها چند نفر را معرفی می‌کنند و بر اساس شاخص‌ها بررسی می‌کنند که آیا این گزینه‌ها به درد مجلس که باید مجلس گام دوم باشد می‌خورد یا نه. من مسیر را خوب می‌دانم.

*قرار است سهمیه بندی بین احزاب شکل بگیرد؟

انشاءالله این دوره سهمیه بندی نداریم، بلکه ارزش محوری داریم.

۲۳ /۲۷۲۱۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سومین روز روند استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مجلس سنای این کشور آغاز شد. جرولد ندلر، مدیر روند استیضاح دونالد ترامپ طی اظهاراتی در سنا گفت: استیضاح رئیس جمهور به خاطر استفاده از قدرت برای انگیزه‌های فاسد نباید تعجب برانگیز باشد. ندلر گفت: رئیس جمهور ترامپ با حرفهایش ثابت کرده است اگر او از قدرت برکنار نشود، بر چنین رفتار‌هایی اصرار خواهد ورزید. فریبکاری جمهوریخواهان در ماجرای استیضاح ترامپفریبکاری و دورویی جمهوریخواهان در ماجرای استیضاح ترامپ با انتقاد شدید کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است. ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماند ترامپ حتی یک لحظه هم نباید در قدرت بماندیک کاربر به نام لیدنسی نواک اذعان به گناهکاری ترامپ را برای هر انسان سالمی واضح دانسته و نوشته است، "آن‌ها گناه ترامپ را می‌دانند.

فیلم | قاضی سراج: بارها به مرگ تهدید شده‌ام

همشهریهمشهری9 ساعت قبل

انتشار ویدئویی از نقش سپهبد شهید قاسم سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، پس از شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی تحولات مختلفی در وضعیت و موضع ایران در منطقه رخ داد و با انتقام سخت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تمام نقشه‌های دشمن شکست خورد. آمریکا با اعمال تحریم‌های دارویی موجب اشکال در انتقال دارو به کشور شده بود، اما نقش سپهبد شهید سلیمانی در شکست تحریم معنای دیگری داشت. در این برهه تامین مواد اولیه ۹۷ درصد از دارو‌های تولید داخل به سختی انجام می‎شد و شرایط را برای عموم کشور ایران سخت کرده بود و نماینده داروسازان در شورای عالی نظام پزشکی ۲ ما قبل از شهادت سردار سلیمانی اعلام کرد که صنعت دارو، تحریم‌ها را شکست داده است. اما پس از شهادت سردار سلیمانی، وزیر بهداشت آقای سعید نمکی از نقش سردار سلیمانی در تامین نیاز‌های دارویی ایران پرده برداشت. در ادامه کلیپی از نقش سردار سلیمانی در شکست تحریم‌های دارویی را مشاهده می‌کنید: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

تجلیل از ژنرال قاسم سلیمانی در ونزوئلا

آخرین خبرآخرین خبر11 ساعت قبل
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، دولت آمریکا روز پنج‌شنبه از اظهار نظر روشن در خصوص افشای نقش مستقیم «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی در جاسوسی ریاض از یک سرمایه‌دار آمریکایی، طفره رفت. به نوشته پایگاه خبری شبکه «سی‌ان‌ان»، «هوگان گیدلی» سخنگوی کاخ سفید در این مورد گفت: «روشن است که عربستان سعودی یک متحد مهم ماست.» وی افزود: «من اطلاعات بیشتری در این خصوص ندارم. ظاهرا سعودی‌ها بعدا از این طریق توانسته‌اند به محتوای تلفن همراه بزوس دست یافته و این اطلاعات را در اختیار نشریه «اینکوایرر» قرار دهند. این نشریه نیز با افشای روابط نامشروع بزوس، نهایتا موجب طلاق همسر وی شد. رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند که این اقدام احتمالا به تلافی افشاگری‌های واشنگتن‌پست بعد از قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری سعودی در استانبول، صورت گرفته است.

«دلایل رد صلاحیت ۹۲ نماینده مجلس» در هفته‌ای که گذشت

10+
ایسناایسنا19 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

وزیرخارجه جدید کره شمالی به طور رسمی معرفی شد

ایرنا28 دقیقه قبل

ترامپ از چین برای کنترل ویروس کرونا تشکر کرد

ایرنا32 دقیقه قبل

توصیف فضای ماوراء جو با زبان مشترک «آهنگ کیهانی» + فیلم

ایسنا33 دقیقه قبل

خروچ از NPT می‌تواند کشورهای هسته‌ای را به زانو درآورد

ایسنا35 دقیقه قبل

ملی‌پوش واترپلو: ‌ امیدوارم شگفتی‌سازی در جاکارتا را در قزاقستان تکرار کنیم

ایسنا35 دقیقه قبل

نشست محرمانه مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا با سنا درباره ایران

مهر38 دقیقه قبل

امنیت امروز ایران ماحصل اقدامات مجاهدان نیروی قدس سپاه و رزمندگان جبهه مقاومت است

میزان‌آنلاین38 دقیقه قبل