ارزش و فضیلت نهفته در زیارت «امام رضا (ع)» / «امام هشتم (ع)» ایران را پایتخت شیعیان کردند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. فرهنگ

ارزش و فضیلت نهفته در زیارت «امام رضا (ع)» / «امام هشتم (ع)» ایران را پایتخت شیعیان کردند

میزان‌آنلاینخبرگزاری میزان‌آنلاین |
خبرگزاری میزان- کارشناس علوم قرآنی گفت: «امام جواد (ع)» در خصوص زیارت «امام رضا (ع)» فرمودند: زیارت «امام رضا (ع)» از زیارت «سیدالشهدا (ع)» ارزشمندتر و فضیلت بیشتری دارد. تاریخ انتشار: 10:30 - 07 آبان 1398 - کد خبر: ۵۶۲۴۹۶

محمد گودرزی کارشناس علوم قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزاری میزان پیرامون سیره رفتاری و اجتماعی «امام رضا (ع)» گفت: یکی از ویژگی‌های «امام رضا (ع)» کرامت و رفعت ایشان است که هم در دوره حیات ظاهری و هم در دوره پس از شهاداتشان ادامه‌دار بود. علامه طباطبایی در مورد رفعت «امام هشتم (ع)» معتقد است رفعت «امام رضا (ع)» از جنس متفاوتی است و هر کسی که به ایشان متوسل شود بسیار زود طعم رفعت این بزگوار را درک می‌کند.

ارزش و فضیلت نهفته در زیارت «امام رضا (ع)» / «امام هشتم (ع)» ایران را پایتخت شیعیان کردند - 3

گودرزی به روایتی تاریخی در مورد رفعت «امام رضا (ع)» اشاره و ابراز کرد: مامون روزی به محضر «امام رضا (ع)» رسید و از ایشان در خواست کرد تا دعا کنند و از خداوند برای وی فرزندی طلب کنند، «امام رضا (ع)» پذیرفت و چندین ماه بعد پس از اینکه فرزند مامون به دنیا آمد وی مجلسی ترتیب داد و فرزندش را به «امام رضا (ع)» نشان داد و به خاطر دعایی که ایشان در حق وی کرده بود از این امام بزرگوار تشکر کرد، این امر نشان داد که «امام رضا (ع)» حتی برای دشمن خود رفعت داشته و برای آنان دعا می‌کردند.

بیشتر بخوانید:

برای مطالعه پیرامون لقب امام هشتم(ع) «عالم آل محمد(ص)»اینجا کلیک کنید.

وی به روایتی دیگر در مورد رفعت و کرامت «امام رضا (ع)» اشاره و اظهار کرد: بر طبق مستندات تاریخی فرد فقیری شعری را در مدح «امام رضا (ع)» سروده و برای اینکه جایزه‌ای دریافت کند تصمیم گرفت تا سروده خود را در زمان ولادت «امام رضا (ع)» به حاکم طوس تقدیم کند، در بین راه از مقابل حرم «امام هشتم (ع)» گذشت و با خود اندیشید که وقتی خود امام حی و حاضر هستند چرا درخواست خود را به سوی حاکم شهر ببرد، لذا به زیارت ایشان رفت و پس از بجا آوردن آداب زیارت «امام رضا (ع)» شعر را برای ایشان خواند و پس از آن به «امام هشتم (ع)» گفت من دچار فقر شده‌ام لذا برای رفع آن باید شعر را به حاکم شهر دهم تا هدیه‌ای دریافت کنم، در همین زمان فردی حدود ده سکه به وی داد، شیخ ابراهیم بار دیگر درخواست مشکل اقتصادی را برای امری دیگر مطرح کرد و ده سکه دیگر نیز گرفت در خواست ادامه پیدا کرد تا به حدود ۶۰ سکه رسید. گودرزی تدبیر «امام رضا (ع)» در مقابل مامون را مطرح و تصریح کرد: مامون تلاش کرد تا از جایگاه امامت «امام رضا (ع)» به نفع حکومت خود بهره برداری کند لذا با نقشه‌ای هوشمندانه تلاش کرد تا «امام رضا (ع)» را جذب دربار کند، اما ایشان نپذیرفتند به همین خاطر مامون به زور متوسل شد. وی با اینکار قصد داشت تا آشوب‌هایی که از سوی علویان در امپراتوری ایران بر پا شده بود را خاموش کند و اعتراض مردم را سرکوب کند، اما «امام رضا (ع)» از شرایط ایجاد شده استفاده کردند و با حرکت از مدینه به خراسان پایگاه شیعه را که تا آن زمان تنها در مدینه بود گسترش داده و به خراسان انتقال دادند.

خبری: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

گودرزی به تغییر پایتخت مامون از خراسان به سوی بغداد اشاره و ابراز کرد: «امام رضا (ع)» حتی توانستند مامون را از خراسان بیرون کنند، به نحوی که مامون پایتختش را از خراسان به بغداد انتقال داد. با تدبیر «امام هشتم (ع)» و توسعه مرز‌های تشیع، ایران به عنوان پایتخت فرهنگ شیعه شناخته شد.

ارزش و فضیلت نهفته در زیارت «امام رضا (ع)» / «امام هشتم (ع)» ایران را پایتخت شیعیان کردند - 10

وی به تدابیر مهم فرهنگی «امام رضا (ع)» اشاره و تاکید کرد: مامون تلاش کرد تا «امام رضا (ع)» را از نگاه فرهنگی تضعیف کند لذا علمای سایر ادیان و مکاتب را دعوت می‌کرد تا به مناظره با «امام رضا (ع)» بپردازند، این رویکرد مامون نه تنها سبب اعتباری علمی برای «امام هشتم (ع)» شد بلکه علم ایشان را برای همگان مشخص کرد، همین موضوع سبب شد تا امام هشتم به لقب «عالم آل محمد» معرفی شوند.

گودرزی ایران را پس از حضور «امام هشتم (ع)» پایگاه تشیع دانست و خاطرنشان کرد: «امام رضا (ع)» ایران را پایگاه معنوی برای همه مسلمانان جهان قرار دادند و زمینه را برای رشد معنوی ایرانیان فراهم کردند، ایران پایگاهی ارزشمند برای زائران «امام رضا (ع)» شده است، زیارت این امام بزرگوار از سوی ائمه مورد تاکید قرار گرفته است، «امام جواد (ع)» در خصوص زیارت «امام رضا (ع)» فرمودند: زیارت «امام رضا (ع)» از زیارت «سیدالشهدا (ع)» ارزشمندتر و فضیلت بیشتری دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نانو شیشه زیست فعال

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما‏، محققان دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر‏ نانو مواد شیشه زیست فعالی را به دست آوردند که خواص بیولوژیک دارد.
اصلاحات پرساصلاحات پرس1 روز قبل
عبدالصمد خرمشاهی، وکیل دادگستری، درباره وضعیت پرونده مهناز افشار، بازیگر سینما گفت: سه شنبه هفته گذشته از سوی شعبه چهارم دادسرای فرهنگ و رسانه جهت ادای توضیحات وضعیت موکل احضار شدم. وی افزود: پاره‌ای از اتهامات موکل در شعبه مذکور عبارت است از تبلیغ علیه نظام و جریحه دار کردن عفت عمومی و نشر اکاذیب. قرار شد که ابتدا خود متهم برای تفهیم اتهام حاضر شود و پس از آن می‌توانم به دفاع از او بپردازم. او ادامه داد: البته در غیبت مهناز افشار هم می‌شود حکم قرار را صادر کرد، اما از آن طرف، امکان اعتراض هم وجود دارد. مهناز افشار، اوایل سال جاری در توییتی، حضور نیروهای حشد‌الشعبی در جریان سیل مناطق جنوبی ایران را نقد کرد.

یک سوال همیشگی درباره نمایشگاه کتاب

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کلاکت این هفته به موضوعاتی چون سوال همیشگی درباره نمایشگاه کتاب و یک مرمت و کلی حرف و حدیث پرداخته است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، در کلاکت این هفته خواهید دید: >> این روز‌ها سینمای کودک و نوجوان سهم خواهی کرده است و چند فیلمی را در سینما به نمایش درآورده است البته از بین این آثار «منطقه پرواز ممنوع» پرفروش شده و به باشگاه میلیاردی‌ها پیوسته است>> چرخه نمایش فیلم‌ها همچنان مطلوب نیست و تهیه کنندگان فیلم‌های کودک اعتراض‌هایی دارند>> هادی حجازی فر بازیگر سینما و تلویزیون که در اصل کارگردان تئاتر است به خانه اول خود بازگشته است و این روز‌ها آستین بالا زده و برای جوانان اهل تئاتر جشنواره‌ای به نام «هامون» راه انداخته است>> یک مرمت و کلی حرف و حدیث درباره مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان>> سوال همیشگی درباره نمایشگاه کتاب، مکان برگزاری نمایشگاه کجاست، ‏ مصلی یا شهر آفتاب؟ و خانه به دوشی ناشران>> اعضای هیئت انتخاب فیلم‌های سینمایی جشنواره فیلم فجر انتخاب شدند>> پردیس ملت میزبان اهالی رسانه در جشنواره فیلم فجر سی و هشتم
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
اکران خصوصی «مطرب» به کارگردانی مصطفی کیایی با حضور پرویز پرستویی، الناز شاکردوست و محسن کیایی، شب گذشته (چهارشنبه ۱۳ آذر) در پردیس چارسو برگزار شد.
رکنارکنا15 ساعت قبل
داستان این تصویر جدید اما کمی متفاوت است: ماجرای ازدواج مجدد مهدی پاکدل با رعنا آزادی ور از کجا شروع شدو حالا انتشار عکسی از مهدی پاکدل در کنار رعنا آزادی ور بازیگر کشورمان ماجراهایی از ازدواج مجدد آقای بازیگر را در فضای مجازی و رسانه‌ها به راه انداخت و باعث شکل گیری حواشی تازه‌ای پیرامون مهدی پاکدل شد. این خبر توسط مهدی پاکدل و رعنا آزادی ور تا به این لحظه نه تکذیب شده است و نه تایید. البته این اولین بار نیست که مهدی پاکدل با حواشی ازدواج مجدد دست و پنجه نرم می‌کند. جدایی پرحاشیه بهنوش طباطبایی از مهدی پاکدلبهنوش طباطبایی و مهدی پاکدل در ۱۳۸۹ پس از ۵ سال زندگی مشترک از یکدیگر جدا شدند. ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی؛ شایعه جدیدی در راه است؟ و حالا پس از شایعاتی که سال گذشته درباره ازدواج مجدد بهنوش طباطبایی منتشر شد، با انتشار این عکس جدید نوبت به مهدی پاکدل رسیده است که شایعه ازدواج مجددش با رعنا آزادی ور، ورد زبان‌ها شود.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشکارگردان فیلم سینمایی «قصر شیرین» با انتشار پستی در صفحه شخصی‌اش به انتشار نسخه غیرقانونی فیلمش واکنش نشان داد و نوشت: «متاسفانه فیلم «قصر شیرین» به سرقت رفته و به صورت غیرمجاز در شبکه مجازی منتشر شده است. اخبار فرهنگ وهنر - لطفا در حرکتی اخلاقی و در حمایت از حقوق صاحبان اثر، این فیلم را به صورت قانونی و از هفته بعد در شبکه نمایش خانگی ببینید.» در روز گذشته نسخه‌هایی از بعضی فیلم‌های اکران ۹۸ در سایت‌ها و کانال‌های دانلود فیلم منتشر شده است که صاحبان فیلم‌ها و محمدمهدی طباطبایی‌نژاد دبیر کل ستاد صیانت و مبارزه با تکثیر غیرمجاز آثار سینمایی، از پیگیری دلیل و منشا این اتفاق گفته‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر