عزای عرش و فرش در سوگ خورشید هشتم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. اجتماعی

عزای عرش و فرش در سوگ خورشید هشتم

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
خبر یتمی عالم سراسیمه به گوش عرشیان و جن و انس می‌رسد و حنجره‌ها دیگر تاب سکوت این داغ عظیم و جگر سوز را ندارند، در واپسین روزهای ماه صفر همه یکباره و دمادم در سوگ هشتمین ستاره از نسل علی مرتضی(ع) فریاد می‌شوند و آهوان در دام صیادان بی‌پناه و حزین می‌مانند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : در سوگ رهروان شیوه هدایت در شهادت غریب الغربا انگورها مست از پیروزی سیاه هستند و زمین ناله و شیون را آغاز می‌کند و آسمان بر زمین افتاده و سجده اندوه به درگاه حق‌تعالی می‌کند.اختیار از کف زمینیان بریده است و شانه‌های زمین می‌لرزد و از بلخ تا مشهد و طوس و نیشابور به یکباره رنگ ماتم را به عالم سوغات و پیش‌کش می‌کنند. داغ این سوگ بزرگ است و دشت و صحرا را درنوردیده و آهوان را سرگشته و حیران به نظاره‌ای از بی‌کسی و تنهایی نشانده است.رگ‌ها و شریان‌های جهان به سرمایی ابدی فرو رفته و تلخ و بی‎روح می‌چرخد و می‌چرخد تا روزگار بی‌برکتش را بی غرور و شرمسار طی کند.پس از کوچ غریبانه غریبا الاغربا هشتمین امام شیعیان خورشید دیگر سربلند و دلگرم نخواهد بود و ماه روسیاه می‌ماند و آسمان سرافکنده و زمین شرمسار و آهوان در دام‌های گسترده صیادان بی پناه می‌مانند.عالم در این روز غرق ماتم و عزا می‌شود.ولادت و القابامام علی بن موسی الرضا (ع) در یازدهم ذیقعده ۱۴۸ هجری قمری در شهر مدینه به دنیا آمدند. پدر بزگوار آن حضرت، امام موسی کاظم علیه السلام نام مبارک او را «علی» گذاشتند.کینه آن حضرت «ابوالحسن» و مشهورترین لقبش «رضا» است. دیگر القاب آن امام همام عبارتند از: «صابر»، «فاضل»، «رضی»، «وفی»، «صدیق»، «زکی»، «سراج الله» و «نورالهدی».لقب رضانام اصلی امام هشتم علی بن موسی (ع) است لقب یا نام مشهور آن حضرت رضا (ع) می‌باشد. درباره علت نام‌گذاری آن حضرت به رضا (ع) چنین گفته‌اند: «او را رضا ملقب گردانیده‌اند برای آن که پسندیده خدا بود در آسمان و پسندیده رسول خدا (ص) و ائمه (ع) بود در زمین برای امامت».وجه دیگری که برای آن بیان داشته‌اند این است که «آن حضرت به رضای پروردگار راضی بود و این خصلت ارزشمند را که مقامی بالاتر از مقام صبر است، به طور کامل داشت».امام هشتم (ع) ۵۵ سال عمر کردند که ۳۵ سال آن با پدر بزرگوارش امام موسی بن جعفر (ع) بود و زمان جدشان امام صادق (ع) را درک نکردند؛ چون امام صادق (ع) چند ماه قبل از ولادت امام رضا (ع) وفات کردند و در روایتی آمده است که تولد امام رضا (ع) چهار سال پس از شهادت امام صادق (ع) بوده است و مدت عمر او را ۴۹ سال و شش ماه ذکر کرده‌اند؛ ولی قول اول مشهورتر است.مدت امامت ایشان بیست سال بود و همزمان با تتمه خلافت هارون الرشید و سپس فرزند او محمد امین؛ به مدت سه سال و پانزده روز. پس از خلع امین از خلافت، عموی او ابراهیم بن شکله عباسی، چهارده روز خلافت کرد و در این مدت، محمد امین را حبس کردند، سپس او را آزاد و یک سال و شش ماه و ۲۳ روز خلافت نمود و پس از کشته شدن محمد امین، برادر او عبد الله مأمون خلیفه مسلمین شد و او برای امام هشتم (ع) به عنوان ولایت عهدی خود از مردم بیعت گرفت در حالی که شخص امام از آن راضی نبودند.سپس از راه خدعه بیرون آمد و حضرت را توسط سم به شهادت رساند، تا ایشان در سرزمین طوس به خاک سپرده شدند.لینک کوتاهکپی لینک

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | دانشجوی دکترای اقتصاد است، پول نداشت کولبری می‌کند

همشهریهمشهری2 روز قبل
وی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد، موفق به قبولی در رشته دکترای این رشته شد اما اکنون کولبر استدریافت ۳ MB کد خبر ۴۶۹۶۵۸

یه سوال از بچه‌های بالاشهر و پایین‌شهر: آرزوتون چیه؟

مهرمهر2 روز قبل

بارندگی‌ها تا پایان امشب ادامه دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آقای مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: در آخرین ساعات دیشب یک سامانه بارشی از نوار غربی وارد کشور شد و نخستین بارش‌ها به شکل برف از ارومیه، سردشت آذربایجان غربی و سقز کردستان گزارش شد. وی افزود: همچنین از دیشب تا صبح امروز در بندر ماهشهر، ایلام، آبادان، بوشهر، شیراز و بروجرد گزارش بارندگی شده است. کارشناس سازمان هواشناسی ادامه داد: در مناطق مرتفع و سردسیر، چون مراغه، سردشت، پیرانشهر، ارومیه و زنجان بارش برف گزارش شده است. آقای ضرابی گفت: مناطق مرکزی کشور و بخش‌هایی از استان‌های مرکزی و همدان در دامنه‌های زاگرس نیز تحت تأثیر این بارندگی‌ها قرار گرفتند. آقای ضرابی گفت: از بعدازظهر دوشنبه هفته آینده یک سامانه بارشی از سمت غرب و جنوب غربی وارد کشور می‌شود و از نیمه دوم هفته آینده شاهد فعالیت بارشی این سامانه خواهیم بود.

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | آتش دوباره به جان پلاسکو افتاد

همشهریهمشهری2 روز قبل
وی با تاکید بر اینکه محل حادثه در ضلع شرقی پلاسکو قدیم واقع شده بود گفت: ساختمان محل آتش سوزی در گذشته گاراژ بوده و مغازه‌هایی در کنار آن وجود داشت. در طبقه بالایی این ساختمان که بیش از ١٠٠٠ متر وسعت داشت، چندین باب مغازه دچار اتش سوزی شده که انبارها و مغازهها کاربری تولید و نگهداری لباس داشتند و وسعت آتش سوزی حدود ٢٥٠متر بود. سخنگوی سازمان آتش نشانی ادامه داد: در ابتدا شعله زیادی از پنجره‌ها بیرون می‌زد اما بعد از مدتی با تلاش آتش نشانان شدت آن کاهش یافت. در ادامه نیز با توجه به اینکه آتش به شیروانی‌ها هم سرایت کرده بود عملیات را ادامه دادند تا آتش به طور کامل اطفاء شود. به گفته وی این عملیات مصدومی نداشته است.

نظرها

اخبار بیشتر