آیا پرونده اربعین امسال تا اربعین سال آینده بسته می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اجتماعی
آیا پرونده اربعین امسال تا اربعین سال آینده بسته می‌شود؟

آیا پرونده اربعین امسال تا اربعین سال آینده بسته می‌شود؟

فارسخبرگزاری فارس |
میزبانی استان خوزستان از رویداد بزرگ اربعین در حالی انجام می‌شود که شهرها و مسیرهای منتهی به مرزها از زیرساخت‌ها مناسب با جمعیت زائران برخوردار نیستند و نمایندگان و مسؤولان استان ارده‌ای برای جذب اعتبارات مورد نیاز این رویداد ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، بیست هشتم صفر که از راه می‌رسد پرونده محرم و صفر به ویژه اربعین تا سال دیگر بسته می‌شود و تمام آمادگی‌ها و قول و قرار مسؤولان برای فراهم کردن شرایط مناسب اربعین در مرزها تا اربعینی دیگر به فراموشی سپرده می‌شود.

این در حالی است که دو مرز شلمچه و چذابه در طول سال محل تردد حجم زیاد زائران و فعالان تجاری است، به ویژه مرز شلمچه هم به دلیل قرار گرفتن در منطقه آزاد تجاری و هم به دلیل اینکه در ایام اربعین بیشترین عبوز زائران را به خود اختصاص داده و تنها مرز خروج اتباع خارجی به شمار می‌رود اما از زیرساخت‌های دائمی مناسب و متناسب با حجم جمعیت برخوردار نیستند.

بر همین اساس، سالانه با نزدیک شدن به ایام اربعین شاهد جنب و جوش مقطعی دستگاه‌های دولتی و مسؤولان مربوطه به منظور مهیا کردن برخی نیازهای ضروری مرزها هستند به طوری که سال گذشته هم زمان با تردد زائران اربعین، دستگاه‌های راهداری مشغول آسفالت کردن قطعه‌ای از جاده مسیر مواکب بودند و یا پلیس راهور در واپسین روزهای مانده به اربعین به خط کشی کردن جاده منتهی به مرز چذابه پرداخته بود و … با اینحال همچنان مشکلات مسیرهای منتهی به مرزها به قوت خود باقی ماننده است.

آیا پرونده اربعین امسال تا اربعین سال آینده بسته می‌شود؟ - 4

با وجود اینکه مرزها در طول سال فعال هستند و مراوده تجاری با کشور همسایه عراق از مرزهای زمینی صورت می‌گیرد اما مهمترین زیرساخت در فعالیت تجاری زمینی، ‌ یعنی احداث جاده چند بانده فراهم نیست تا ضمن کاهش ترافیک جاده‌ای امنیت تردد را برای رانندگان به ویژه ماشین‌های سنگین ایجاد کند.

لزوم تعیین راه میان بر برای تردد کامیون‌ها در ایام اربعین

رئیس اتاق بازرگانی اهواز با اشاره به ممنوعیت تردد کامیون‌ها به کشور عراق در ایام اربعین گفت: به‌ منظور جلوگیری از توقف روند صادرات کالاهای غیرنفتی به کشور عراق تقاضای احداث یک مسیر جایگزین به سطوح مختلف مدیریتی استان پیشنهاد شده بود.

وی با تاکید بر اینکه نتیجه مشخص و ملموسی در این رابطه حاصل نشد، افزود: مرزهای مشترک با کشور عراق از جمله چذابه ظرفیت تردد همزمان کالا و حجم بسیار زیاد زائران را ندارد به همین دلیل راه‌اندازی یک مسیر موقت مرزی ویژه تردد کامیون‌ها در طول مناسبت‌های مذهبی نیاز ضروری است.

رئیس اتاق بازرگانی اهواز بیان کرد: با توجه به سختی بازاریابی در عراق و رقابت شدید صاحبان کالاها و برندها در آن کشور، بازرگانان ما به سختی قراردادی را با طرف عراقی منعقد می‌کنند و با ارسال منظم محموله‌های مورد سفارش سعی در ایفای تعهدات خود و جلب هر چه بیشتر اعتماد طرف عراقی دارند.

آیا پرونده اربعین امسال تا اربعین سال آینده بسته می‌شود؟ - 10

عموری افزود: این در حالی است که در مدت ۲ تا سه هفته‌ای که مرز به روی صادرکنندگان بسته می‌شود در ارتباط ما با طرف‌های عراقی اختلال ایجاد شده و نتیجه آن احتمال از دست دادن قراردادهای تجاری، کاهش تولید و خسارت فعالان اقتصادی، کمبود کالاهای اساسی مورد نیاز موکب‌ها در استان‌های مسیر نجف تا کربلا و کاهش درآمدهای ارزی است.

خبری: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

مسائل اعتباری عامل مهم فراهم نشدن زیرساخت‌های لازم در مرزها

جاده منتهی به مرز چذابه (سوسنگرد-بستان و بستان- چذابه) هر ساله در ایام اربعین محلی برای مانور مسؤولان محلی و استانی شده است و بیشترین اخبار مسؤولان حول آماده شدن جاده، تکیمل جاده، خط‌کشی جاده، چند بانده کرده جاده و … می‌چرخد و حتی حجم صادرات از مرزها سبب نشده است در زمان مناسب به جاده پرداخته شود.

به منظور فراهم کردن زیرساخت‌های اساسی، مسؤولان مسائل اعتباری و عدم تامین بودجه مناسب از سوی دولت مطرح می‌شود که با وجود اینکه بحث زیرساخت‌ها نیاز به بودجه میلیاردی دارد اما از محل اعتبارات استانی هزینه شده است و دولت معتقد است بودجه خوزستان بیش از بودجه سایر استان‌ها است.

اختصاص اعتبارات استانی برای تکمیل مسیرهای منتهی به مرزها

امسال اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خوزستان به منظور آماده کردن مسیرجاده‌ای زائران در «ایام اربعین» در حوزه نصب دوربین‌های کنترل سرعت، اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در محور اهواز-سوسنگرد و اعتباری بالغ بر ۴ میلیارد تومان در محور اهواز-آبادان و در بحث نگهداری راه‌ها ۳۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و در حوزه تجهیزات ترافیکی در محورهای منتهی به چذابه و شلمچه اعتباری بالغ بر۷ میلیارد تومان هزینه کرد.

آیا پرونده اربعین امسال تا اربعین سال آینده بسته می‌شود؟ - 18

عدم جذب اعتبارات مورد نیاز ستاد اربعین توسط نمایندگان و مسؤولان استان

قطعا استان‌های دیگر اگر میزبان مراسم راهپیمایی اربعین بودند به راحتی می‌توان حجم زیرساخت‌ها و میزان امکانات و خدماتی مانند: هتل، مهمانسرا، زائرسرا، بیمارستان، بازار عرضه محصولات سنتی خاص آن استان‌ها، مجتمع‌های رفاهی و … که در شهرها و مسیرهای منتهی به مرزها با ستفاده از لابی نمایندگان و مدیران آن استان‌ها احداث و یا اعتبارات و سرمایه‌گذاران مربوط به آن را جذب می‌کردند را متصور شد تا علاوه بر پوشش اربعین به اقتصاد منطقه رونق ببخشد.

حدود ۳سال است که از زائر سرای ۵ هکتاری بستان با وجود اینکه با اعتبارات زیادی بهره برداری شد و قرار بود این زائر سرا محل استقرار صدها تن زائر اربعین حسینی باشد اما ضمن اینکه این زائرسرا در ایام اربعین بسته است در روزهای دیگر سال استفاده‌ دیگری از آن نمی‌شود.

آیا پرونده اربعین امسال تا اربعین سال آینده بسته می‌شود؟ - 22

استفاده از توان و ظرفیت استان در ایام اربعین

این در حالی است که فعالیت ستاد اربعین در استان خوزستان سالانه حول جلسات روتین، بازدید مسؤولان از مرزها و تکمیل مابقی مسیرهای منتهی به مرزها که از سال گذشته باقی مانده می‌چرخد.

میزبانی خوزستان از زائران اربعین حسینی با وجود اینکه بیش از ظرفیت و توان استان است اما برای مدیریت مراسم اربعین تمام ظرفیت دستگاه‌های اجرایی استان به کار گرفته می‌شود و هیچ بودجه و اعتباری در ستاد اربعین مرکزی کشور برای استان‌های میزبان مانند خوزستان و ایلام اختصاص داده نمی‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خودکشی همزمان ۲ دختر در ایستگاه متروی شهرری / ظهر امروز رخ داد+ فیلم

رکنارکنا14 ساعت قبل
به گزارش رکنا، رئیس پلیس مترو پایتخت گفت: با بررسی‌های بیشتر مشاهده می‌شود که هنگامی که این دو خانم خودشان را به سمت ریل پرت می‌کنند قطار با آنها برخورد کرده و بر اثر شدت ضربه وارده درجا فوت می‌کنند. وی افزود: در تحقیقات اولیه مشخص می‌شود که این دو خانم با هم نسبت فامیلی دارند و دختر عمه، دختر دایی هستند، شب گذشته دعوایی بین این دختران و خانواده انها حاصل می‌شود که صبح امروز ساعت ۱۰ دختر عمه، از منزل خارج و به خانه دختر دایی اش مراجعه می‌کند. رئیس پلیس مترو پایتخت گفت: حدود ساعت ۱۰ این دو دختر از خانه خارج می‌شوند و بعد در ایستگاه مترو شهرری چنین اتفاقی برایشان رخ می‌دهد. وی در پایان گفت: تحقیقات پلیس برای روشن شدن ابعاد بیشتری از این ماجرا ادامه دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آخرین وضعیت پل گیشا ۱۷۰ روز پس از آغاز ساخت پروژه

رکنارکنا19 ساعت قبل
در سال ۱۳۵۳ غلامرضا نیک پی شهردار وقت تهران تصمیم گرفت به مناسبت برگزاری این بازی‌ها چند پل فلزی (پل‌های گیشا، پل چوبی، حافظ، کریمخان) به صورت موقت در تهران ساخته شود. اما این پل‌ها ۴۵سال ترافیک تهران را بر کمر خود تحمل کردند. پل گیشا با داشتن راه‌های فرعی، از بلندترین پل‌های فلزی سواره‌رو تهران محسوب می‌شد که در نهایت عمر پل گیشا برای سواره راه بودن به پایان رسید و از بامداد ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ پل گیشا بسته و عملیات جمع‌آوری پل شروع شد. زیرگذر گیشا تا اسفندماه افتتاح خواهد شد. آخرین وضعیت پروژه پل گیشا را در فیلم بشنوید و ببینیدبرای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

فارس ویدئویی از آتش زدن‌ها و تخریب‌ها منتشر کرد | لیدرهای عملیاتی

همشهریهمشهری19 ساعت قبل
ایلناایلنا22 ساعت قبل
طرح‌های تحقیقاتی و فناورانه دانشگاه فردوسی مشهد، با حضور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری رونمایی شد. به گزارش ایلنا، در ادامه سفر غلامی به استان خراسان رضوی، وی با همراهی واعظیرئیس دفتر رئیس جمهوری صبح امروز (پنجشنبه)، ضمن بازدید از پژوهشگاه هوا - خورشید دانشگاه فردوسی مشهد و رونمایی و بهره‌برداری از پروژه‌های فناورانه نوین شامل ربات و توربین‌های بادی، از مرکز زیست فناوری کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد نیز بازدید و نخستین پرندگان مهندسی ژنتیکی شده در ایران را رونمایی کرد. وی همچنین نماد هفتادمین سال تاسیس دانشگاه فردوسی مشهد را رونمایی و از نمایشگاه پنجمین جشنواره فرهنگ ملل، در دانشگاه فردوسی مشهد نیز بازدید کرد. غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برای شرکت در آیین هفتادمین سال تاسیس دانشگاه فردوسی مشهد، افتتاح طرح‌های عمرانی و فناورانه و دیدار با دانشگاهیان خراسان رضوی به این استان سفر کرده است.

حرف تا عمل ایمن سازی معابر

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا وسیما؛ همکارمان خانم جعفری از وضعیت مناسب سازی و ایمن سازی معابر، پارک‌ها و بوستان ها‌ی پایتخت گزارشی تهیه نموده است و این موضوع را پیگیری نموده است ضمن آنکه امسال بودجه مناسب سازی اماکن و معابر از ۱۹٫۸ به ۷۱٫۶ میلیارد ارتقا یافته است.

ورود موج بارش از فردا شب

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
آقای محمد اصغری افزود: این موج بارشی در استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد بخش‌های شمالی استان فارس و اصفهان رخ می‌دهد و این استان‌ها شاهد آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه‌ها خواهند بود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کارشناس سازمان هواشناسی گفت: فردا شب موج بارشی در مناطق شمال غرب کشور در استان‌های ایلام، لرستان، کردستان و کرمانشاه آغاز و بارندگی‌های خوبی پیش بینی می‌شود. آقای محمد اصغری افزود: این موج بارشی در استان‌های لرستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد بخش‌های شمالی استان فارس و اصفهان رخ می‌دهد و این استان‌ها شاهد آبگرفتگی معابر و طغیان رودخانه‌ها خواهند بود. وی ادامه داد: این موج بارش‌ها در استان اردبیل به شکل برف و کاهش دما پیش بینی می‌شود. آقای اصغری همچنین برای تهران از شنبه تا یکشنبه بارش پیش بینی کرد و گفت: ​این موج بارشی به نیمه شرقی خواهد رسید. وی با اشاره به بارش باران و کاهش دما در شهر مشهد افزود: هموطنان در استان‌های اصفهان، البرز، مرکزی و تهران حتی المقدور از تردد‌های غیر ضروری خودداری کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

ویروس جدید آنفالونزا تاکنون جان چه تعدادی از ایرانی‌ها را گرفته است؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - چهارشنبه ۱۳ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

اظهارات امروز روحانی و نامه رییس اتحادیه کانون وکلا به او + فیلم

خبری1 روز قبل

انفجار در یک تالار عروسی / در کردستان عزای عمومی اعلام شد + فیلم

خبر فوری12 دقیقه قبل

قیمت جهانی نفت امروز جمعه ۱۵ آذر

رکنا15 دقیقه قبل

صهیونیست‌ها در مرز لبنان حصار آهنی نصب می‌کنند

مشرق‌نیوز16 دقیقه قبل

بودجه سالانه حوزه فرهنگ تنها یک درصد بودجه کشور است/ بودجه فرهنگی در بودجه ۹۹، کاهش ۱۰ درصدی داشته است/ هرگز توسعه متوازن دغدغه دولت‌ها نبوده است/ هنرمندان در مقابل حاکمیت بلاتکلیف هستند/ حاکمیت موسیقی را قبول دارد ولی نمایش سازهایش را قبول ندارد

اعتمادآنلاین16 دقیقه قبل

شاهکار یگان پدافندی انصارالله در یمن / شکار ۴ فروند هواگرد سعودی در کمتر از ۱ هفته / احتمال رونمایی سامانه‌های جدید پدافندی در آینده نزدیک +عکس

مشرق‌نیوز16 دقیقه قبل

شهرداری بندرعباس بر مهرام تهران غلبه کرد

ایسنا19 دقیقه قبل

تولید نفت روسیه به رکورد ۱۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد

رکنا19 دقیقه قبل