شاه کلید اوکراین گیت لب به سخن گشود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. بین‌المللی
شاه کلید اوکراین گیت لب به سخن گشود

شاه کلید اوکراین گیت لب به سخن گشود

الفخبرگزاری الف |
ترامپ و متحدان محافظه‌کارش از جمله شان دافی، نماینده سابق جمهوری‌خواهان از ویسکانسین به این افسر ارتش و شورای امنیت ملی حمله کرد و گفت: ویندمن زاده اوکراین است و او به آمریکا و ترامپ وفادار نیست. به گفته وی، ویندمن مشخصا ضدترامپ هم است.

سرهنگ الکساندر ویندمن، مسوول شورای امنیت ملی آمریکا در حوزه اوکراین، به بازرس استیضاح گفت: متن پیاده شده گفت‌وگوی دونالد ترامپ و ولودیمیر زلنسکی دقیق بوده، اما ممکن است کلماتی از آن افتاده باشد. بنابر اطلاعاتی که به‌دست سی‌ان‌ان رسیده است، ویندمن، به‌طور خاص، روز سه‌شنبه هنگام شهادت پشت در‌های بسته از شرکت «بوریسما» نام برده، شرکتی که هانتر بایدن را به کار گرفته و ترامپ، زلنسکی را تحت فشار قرار داده است تا اوکراین درباره پسر جو بایدن تحقیقاتی انجام دهد.

بنابه گزارش نیویورک‌تایمز که متعاقب گزارش سی‌ان‌ان منتشر شد، برخی از جزئیات مهم پیاده‌سازی متن حذف شده است. سه منبع آگاه از شهادت ویندمن به روزنامه نیویورک‌تایمز گفته‌اند، او به بازرسان کنگره گفته است جملات و عبارات کلیدی در متن منتشرشده از گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و زلنسکی حذف شده‌اند.

به گفته این منابع آگاه، یکی از این بخش‌های حذف‌شده این است که ترامپ ادعا کرده است فایل‌های ضبط‌شده‌ای از جو بایدن وجود دارد که در آن درباره فساد اوکراین صحبت می‌کند و زلنسکی نیز به شرکت بوریسما اشاره کرده است. طبق گزارش نیویورک‌تایمز، ویندمن اظهار کرده که به‌دنبال تغییر متن این گفتگو بوده تا بخش‌های حذف شده را به آن اضافه کند. درحالی‌که او در اصلاح بخش‌هایی از این متن موفق بوده، تصحیح دو بخش یاد شده را از قلم انداخته است.

ویندمن با هشدار درباره محتوای این گفت‌وگوی تلفنی اظهار کرد، دو بار درباره تعاملات ترامپ با اوکراین به مافوق خود اعتراض کرده است. در این راستا واشنگتن پست هم در گزارشی نوشت ویندمن از جمله معدود افرادی بوده که شاهد تماس تلفنی ترامپ و زلنسکی بوده است. ویندمن گفته است: «به‌نظر من اصلا پسندیده نیست که ما از یک دولت خارجی بخواهیم از منظر قضایی علیه یکی از شهروندان آمریکایی اقدام کند. من نگران پیامد‌های چنین رویکردی بر حمایت دولت آمریکا از اوکراین بودم.»

نمایندگان دموکرات بر آنند که ظرف روز‌های آینده درباره تحقیقات استیضاح دونالد ترامپ رای‌گیری کنند. این موضوع از سوی سخنگوی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان اعلام شده است. گفته می‌شود نانسی پلوسی به‌طور کتبی از نمایندگان خواسته است تا در این رای‌گیری شرکت کنند. این رای‌گیری می‌تواند مانع از آن شود که دونالد ترامپ به خودداری از همکاری با کنگره درباره تحقیقات مربوط به پرونده اوکراین ادامه دهد.

ترامپ و شماری از نمایندگان جمهوری‌خواه این تحقیقات را بی‌اساس و غیرعادلانه خوانده و از همکاری با قوه مقننه خودداری کرده‌اند. ویندمن که زاده اوکراین (در دوران زمامداری شوروی) است در سال ۱۹۷۹ در سه سالگی وارد ایالات‌متحده شد، ۲۰ سال پیشینه نظامی دارد و از سال ۲۰۰۸ به این‌سو نیز به‌عنوان یک نظامی متخصص در امور اوراسیا مشغول خدمت بوده است. سرهنگ الکساندر ویندمن در سال ۲۰۱۸ به خدمت شورای امنیت ملی کاخ سفید درآمد.

تام مالینوسکی، نماینده دموکرات، می‌گوید: داستان این است؛ این‌طور نیست که بشود یک تیتر خبری جدید از همه اظهارات ویندمن در آورد. تمام شاهدان، از نظر مقام و موقعیت خود، حقایق اساسی واقعه‌ای را که ما پیش‌تر شنیده بودیم تایید کرده‌اند.» دنی هک، دیگر نماینده دموکرات نیز تصریح کرد که هر فردی تصویر بهتری از وقایع می‌دهد. در واکنش به این اظهارات، اما دونالد ترامپ در حساب کاربری خود در توییتر روند تحقیقات را «قلابی» توصیف کرد و در پستی گفت: ویندمن یک ضد ترامپ بوده است.

فریاد جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها

یک هفته پس از اینکه جمهوری‌خواهان به جلسه مربوط به تصمیم‌گیری دموکرات‌ها برای استیضاح هجوم آوردند، روز سه‌شنبه نیز دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان بر سر یکدیگر فریاد کشیدند. دموکرات‌ها، جمهوری‌خواهان را متهم می‌کردند که سعی دارند با طرح سوالات خود، هویت فرد افشاگر را رو کنند. همزمان ترامپ و جمهوری‌خواهان نیز تلاش دارند اظهارات ویندمن را کم‌ارزش جلوه دهند.

جمهوری‌خواهان می‌گویند فرآیند شهادت وی، همانند فرآیند‌هایی بوده که در شوروی جریان داشته است. جمهوری‌خواهان این قیاس را به این دلیل می‌آورند که ویندمن زاده شوروی است. با این حال ویندمن یکی از شهود کلیدی فرآیند استیضاح ترامپ به‌حساب می‌آید. اهمیت شهادت وی به این دلیل بوده که اولین کسی است که سخنان ترامپ را شنیده است. او پس از اینکه این سخنان را شنیده، بلافاصله پرچم قرمز را برافراشته است.

حالا نیویورک‌تایمز به ویندمن لقب «پناهجوی قهرمان» را داده است. خانواده وی جزو پناهجویان شوروی به آمریکا به حساب می‌آیند. او با لباس فرم وارد کاپیتول هیل می‌شود که روی لباسش، پر از مدال‌هایی بوده که به دلیل خدماتش به آمریکا دریافت کرده است. او سخنان خود را با نحوه پناهجویی‌اش به آمریکا آغاز کرد و گفت که چگونه به یک آمریکایی تمام‌عیار تبدیل شده است. او گفت: این مساله را در جنگ با عراق ثابت کرده است. یک منبع نزدیک به ویندمن گفت: «بدون آنکه وی گله و شکایتی داشته باشد، زخم‌هایی هم از این دوران به یادگار دارد.»

ویندمن نزد نمایندگان مجلس نمایندگان گفت: «من یک میهن‌پرستم و این وظیفه ذاتی من است که محافظت از کشورم را بدون خاستگاه‌های حزبی افزایش دهم.» او در این جلسه تاکید کرد هرگز با خود ترامپ در ارتباط نبوده و این مطلب را هم گوشزد کرد که وی آن فرد افشاکننده نبوده است. با این حال جمهوری‌خواهان هم بیکار ننشسته و پس از شهادت ویندمن، حملات را علیه وی و دموکرات‌ها افزایش داده‌اند.

ترامپ و متحدان محافظه‌کارش از جمله شان دافی، نماینده سابق جمهوری‌خواهان از ویسکانسین به این افسر ارتش و شورای امنیت ملی حمله کرد و گفت: ویندمن زاده اوکراین است و او به آمریکا و ترامپ وفادار نیست. به گفته وی، ویندمن مشخصا ضدترامپ هم است. این در حالی است که برخی از جمهوری‌خواهان این نوع حملات را غیرمنصفانه خواندند. لیز چنی، نماینده وایومینگ، گفت: این‌گونه سخن گفتن مناسب نیست. او تصریح کرد: ما باید نشان دهیم که یک ملت هستیم و به میهن‌پرستانی که به ما خدمت کردند و جانشان را به خطر انداختند احترام می‌گذاریم.

به‌رغم تمام این درگیری‌ها، دموکرات‌ها قصد دارند امروز، در مورد آغاز تحقیقات استیضاح رای‌گیری کنند.

منبع: دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شاناشانا2 روز قبل
به گزارش روزنامه عرب تایمز، کاهش تولید نفت اوپک و متحدانش، تصمیم دشواری بود که تنها از سوی عربستان و با هدف تثبیت قیمت نفت اتخاذ شد، زیرا این به آن معناست که ممکن است عربستان وادار شود کل بار کاهش تولید را از سال آینده میلادی یا حتی پیش از آن به دوش بکشد. بی‌گمان این نگرانی نیز وجود دارد که افزایش تولید نفت دیگر کشورهای غیر عضو اوپک موجب خواهد شد توازن بازار نفت به هم بخورد و بازار با عرضه مازاد روبه‌رو شود. احتمال بالاتر این است که قیمت نفت پایین خواهد رفت، اما امید است که به کمتر از رقم جادویی ۶۰ دلار نرسد. اوپک و روسیه، اشاره‌ای به قیمتی خاص برای نفت نکردند و تنها اعلام کردند بازار نفت به توازن و حذف نفت مازاد نیازمند است. عربستان تا چه زمان بار اضافی کاهش تولید نفت را به دوش می‌کشد، در شرایطی که می‌داند با افزایش قیمت نفت، پایبندی اعضای اوپک و متحدانش به سهمیه تولید، دشوارتر می‌شود؟ احتمالا این مسئله را در پایان سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی در می‌یابیم.
خبر فوریخبر فوری9 ساعت قبل
به گزارش خبر فوری، خبرهای منتشر شده از برخی سایت‌های خبری صهیونیستی حاکی از این است که نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و روسیه در سوریه با هم درگیری مختصری پیدا کرده‌اند. از می‌۲۰۱۸ درگیریهای مرزی بین نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و ایران و روسیه بیشتر شده است. با این حال، اگر گزارش فوق درست باشد احتمال درگیری هوایی روسیه و متحدانش با اسرائیل بالاتر می‌رود. این جنگنده می‌تواند با هواپیماهای دیگر که با سرعت و ارتفاع بیشتری پرواز می‌کنند به راحتی درگیر و پیروز شود. قدرت هوایی روسیه و رژیم صهیونیستیهم روسیه و هم رژیم صهیونیستی از توان هوایی بالایی برخوردارند.

نمایش کیف هسته‌ای پوتین در تلویزیون دولتی روسیه (+عکس)

4+
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
شهروندان معترض در میدان‌های اصلی شهرها تجمعات آرام برگزار کردند و خواستار اصلاحات واقعی در عرصه سیاست و اقتصاد بودند اما به تدریج ناآرامی‌ها شروع شد و خسارت هایی به اموال عمومی، خصوصی، دولتی و مراکز نظامی وارد آمد. در عراق مرجعیت به صورت ویژه مورد احترام مردم است و معترضان هم به درخواست برای فاصله گرفتن از هرگونه آشوب لبیک گفتند و در بیشتر شهرها تجمعات آرام را با کمترین درگیری برگزار و مدیریت کردند. البته با افزایش دامنه آشوب آفرینی‌ها در شهرهای کربلا، ناصریه و بغداد پرده‌ها نیز یکی پس از دیگری کنار رفت و ماهیت جریان خشونت طلب که در میان جمعیت معترضان نفوذ و ایجاد درگیری می‌کرد برای همگان مشخص شد. جمعه شب زمانی که افراد مسلح نقاب دار به معترضان در میدان «الخلانی» و پل «سنک» در نزدیکی میدان التحریر حمله و دهها تن را شهید و زخمی کردند سناریوی گروه‌های خشونت طلب برای فرار از شکست مشخص شد. بدون شک درگیری‌های جمعه شب در میدان «الخلانی» و پل «سنک» هم ادامه همین سناریوی است که هدف نهایی آن خون ریزی‌های بیشتر، انهدام ساختار سیاسی و ایجاد جنگ داخلی تمام عیار در عراق است.
ورزش۳ورزش۳8 ساعت قبل
به گزارش «ورزش سه»، قرعه کشی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ امروز برگزار خواهد شد و نمایندگان ایران نیز حریفان خود را خواهند شناخت. پرسپولیس به عنوان قهرمان لیگ و حذفی، سپاهان به عنوان نایب قهرمان لیگ و استقلال و شهر خودرو هم در قامت دو نماینده دیگر فوتبال ایران در این قرعه کشی حضور خواهند داشت. اینجا به صورت زنده مراسم قرعه کشی را با عکس، تصاویر، واکنش‌ها و … بررسی خواهیم کرد:۱۱:۴۴ - این فصل نیز مسابقات لیگ قهرمانان آسیا با توپ اختصاصی ACL برگزار خواهد شد. پیش‌تر کنفدراسیون فوتبال آسیا توپ مشخصی برای این مسابقات نداشت و به شکلی معمولی توپ‌های هرساله نایک را انتخاب می‌کرد. ۱۱:۳۰ - قرعه کشی از حدود سی دقیقه بعد آغاز می‌شود؛ ساعت ۱۶:۳۰ به وقت کوالالامپور.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 روز قبل
به گزارش نامه نیوز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توئیتری با انتقاد از رسانه‌هایی که او را مسخره می‌کنند نوشت: «من کشور‌های ناتو را مجبور کردم تا سالانه ۵۳۰ میلیارد دلار بیشتر پرداخت کنند و آمریکا مبلغ کمتری را پرداخت کند. وقتی به خانه (آمریکا) آمدم، دیدم رسانه‌های جعلی دارند من را مسخره می‌کنند. فکر نمی‌کردم چنین چیزی ممکن باشد.» ترامپ، پیش از این در پیامی دیگر خود کره شمالی را تهدید به از دست دادن تمام چیز‌هایی کرد که دارد. ترامپ در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی فرد بسیار باهوشی است. او نمی‌خواهد روابط ویژه خود با رئیس‌جمهور آمریکا را از دست بدهد یا در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر مداخله کند.»

نظرها

اخبار بیشتر