جایزه مصطفی (ص) به ۵ دانشمند برجسته جهان اسلام اعطا می‌شود/ ۳۹۰میلیارد ریال، کل موجودی صندوق سرمایه گذاری جایزه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. فرهنگ

جایزه مصطفی (ص) به ۵ دانشمند برجسته جهان اسلام اعطا می‌شود/ ۳۹۰میلیارد ریال، کل موجودی صندوق سرمایه گذاری جایزه

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
سومین دوره جایزه مصطفی(ص) به پنج دانشمند برجسته از جهان اسلام اعطا خواهد شد که در دو بخش زیستی و پزشکی به دو نفر به صورت مشترک و در بخش عمومی به سه نفر به صورت مشترک اعطا می شود.

به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین، نشست خبری سومین دوره اعطای جایزه مصطفی (ص) با حضور مهدی صفاری نیا دبیر شورای سیاستگذاری و حسن ظهور رئیس کارگروه علمی جایزه صبح امروز ۱۱ آبان در تالار همایش‌های پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی برگزار شد.

در ابتدای این نشسست، صفاری نیا اظهار کرد: تلاش‌های زیادی طی دو ماه گذشته در دبیرخانه جایزه مصطفی (ص) صورت گرفت تا خروجی که هفته آینده شاهد آن خواهیم بود به دست بیاید. این جشنواره با هدف هم افزایی و مشارکت گروه‌های دانش بنیان و علم و فناوری درصدد است تا ظرفیت‌های حوزه علم و دانش را توسعه دهد. علیرغم این که برپایی جایزه مصطفی (ص) به صورت دوسالانه است اما طی این دو سال برنامه‌های مختلفی در حوزه دانش آموزان نور، مسابقات کنز ویژه دانشمندان جوان، نشست تبادل تجربیات دانشمندان کشورهای اسلامی و … برگزار شده و ده‌ها نفر در کشورهای مختلف به عنوان سفیران جایزه مصطفی (ص) و جامعه خادمین مصطفی (ص) به عنوان تامین کنندگان منابع مالی در ارتباط هستند و به این حرکت و رویداد علمی کمک می‌کنند.

هفته جایزه مصطفی (ص) به صورت رسمی از شنبه ۱۸ آبان ماه آغاز می‌شود

وی در ادامه با اشاره به برگزاری سومین دوره جایزه مصطفی (ص) افزود: ما امسال از برگزیدگان مصطفی و مقیم کشورهای اسلامی که فصل جدیدی در روند برپایی این جایزه خواهد بود، تجلیل می‌کنیم و این مراسم ۲۰ آبان ماه در تالار وحدت برگزار خواهد شد. همچنین هفته جایزه مصطفی (ص) به صورت رسمی و ویژه از شنبه ۱۸ آبان ماه آغاز می‌شود و میهمانانی از ۳۰ کشور در این دوره حضور خواهند داشت که به مرور وارد تهران می‌شوند و بیش از ۱۰۰ مدعو علمی از کشورهای اسلامی نیز در این دوره حاضر می‌شوند.

صفاری نیا تاکید کرد: همانطور که اشاره کردم افتتاحیه برنامه‌ها از ۱۸ آبان در دانشگاه الزهرا خواهد بود و همزمان با آن ششمین دوره نشست‌های تجربیات علم و فناوری (استپ) در روزهای ۱۸ و ۱۹ آبان در دانشگاه‌های کشور برگزار می‌شود. علاوه بر این نشست‌های تبادل تجربیات علم و فناوری فضایی را برای گفتمان سازی جامعه علمی جهان اسلام فراهم می‌کند و این نشست‌ها در دانشگاه‌های الزهرا، صنعتی شریف، علوم پزشکی تهران، دانشگاه امام صادق (ع) و صدا و سیما برگزار می‌شود و ۹ دانشگاه دیگر نیز در تهران و سایر شهرستان‌ها همکاری موثری در برگزاری این نشست‌ها دارند که شامل دانشگاه‌های ارومیه، اصفهان، صنعتی امیر کبیر، تهران، پژوهشگاه مواد و انرژی، پژوهشگاه ژنتیک و زیست فناوری، پژوهشگاه صنعت نفت و پژوهشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات است. حوزه سلامت، هم بست آب و انرژی، همکاری‌های علمی فناوری به صورت عام و ارتباطات علم، نقش بانوان در توسعه علم و فناوری و تامین منابع مالی علم و فناوری از موضوعاتی است که در این نشست‌ها به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد. همچنین دانشمندان برجسته‌ای از ۲۷ کشور در این نشست‌ها حضور دارند.

برپایی جلسات آشنایی سرمایه گذاران و دانشمندان جهان اسلام

دبیر شورای سیاستگذاری سومین دوره جایزه مصطفی (ص) در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: همچنین نشست آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام از دیگر برنامه‌های ماست که عملا بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) این فرصت و امکان را برای دانشمندان جهان اسلام فراهم کرده که بتوانند دستاوردهای علمی خود را در معرض سرمایه گذاران از کشورهای مختلف قرار بدهند. این نشست در کارخانه نوآوری آزادی برگزار می‌شود و چهل شرکت کننده از ۱۲ کشور در آن حضور دارند و شرکت کنندگان نیز دانشمندانی هستند که دستاوردهای خودشان را عرضه می‌کنند و سرمایه گذارانی که از کشورهای مختلف و مجموعه‌های دانش بنیان در این جلسات حضور خواهند داشت. این نشست چهارمین دوره از نشست‌های آشنایی سرمایه گذاران با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام است و سه دوره قبل نیز در ایران، عمان و پاکستان برگزار شده بود که دستاوردهای خوبی به همراه داشت.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی تاکید کرد: اما مهمترین برنامه روز دوشنبه ۲۰ آبان در تالار وحدت خواهد بود که مراسم اعطای نشان عالی جهان اسلام جایزه مصطفی (ص) به برگزیدگان است که با حضور صدها تن از دانشمندان و شخصیت‌های برجسته ایران و سایر کشورهای اسلامی برگزار می‌شود و ما در این ایام برای میهمانی که از کشورهای مختلف در این رویداد حضور دارند برنامه‌های متنوعی پیش بینی کرده‌ایم.

حضور بیش از ۳۷۰ نفر در تامین منابع مالی جایزه مصطفی (ص)

صفاری نیا با اشاره به منابع مالی این رویداد علمی تصریح کرد: بیش از ۳۷۰ نفر از اعم از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی در تامین منابع مالی جایزه مصطفی (ص) مشارکت داشتند و دولت هیچ نقشی در برپایی این رویداد نداشته است. در دو سال گذشته بیش از ۱۱۰ میلیارد ریال تامین مالی جدید در صندوق سرمایه گذاری جایزه مصطفی (ص) داشتیم که مجموع تامین مالی که تا الان صورت گرفته نزدیک به ۳۹۰ میلیارد ریال رسیده است. البته همه این مبلغ به صورت هبه و اهدایی نبوده بلکه بخشی از به قرض الحسنه بوده است و از همین جا از تمام خیرانی که علاقمند به مشارکت در فعالیت‌های علمی هستم برای حضور و مشارکت در این رویداد دعوت می‌کنم.

در ادامه ظهور رئیس کارگروه علمی جایزه اظهار کرد: جایزه مصطفی (ص) امسال در ۵ حوزه برگزار می‌شود که سه حوزه تخصصی آن علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات، حوزه زیستی و پزشکی و حوزه فناوری نانو است. برندگان باید واجد شرایطی باشند که این شرایط شامل این موارد است: دانشمند برجسته باشند، یک اثر مهم تولید کرده باشند و تاثیر آن اثر به تایید رسیده باشد و در سه حوزه‌ای که ابتدا عنوان کردم فرد باید تابعیت یکی از کشورهای اسلامی را داشته باشد اما محدودیتی از نظر سن، جنسیت و دین مطرح نیست. اما در دو حوزه دیگر که شامل کلیه زمینه‌های علم و فناوری است علاوه بر سه شرط اصلی، بحث تابعیت مطرح نیست.

وی در ادامه افزود: ما فراخوان را برای ۲۰۲ نهاد معتبر، ۵۱۲ دانشمند برجسته در ۵۲ کشور فراخوان ارسال کردیم. کل آثار ارسال شده به دبیرخانه جایزه مصطفی (ص) ۱۶۴۹ اثر بوده که از این تعداد ۱۹۹ اثر مربوط به فناوری اطلاعات، ۶۱۴ اثر مربوط به زیستی و پزشکی، ۱۷۲ اثر مربوط به نانو و ۶۱۴ اثر مربوط به کلیه زمینه‌ها بوده است.

دانشمندانی از ایران و ترکیه دریافت کننده اغلب جوایز هستند

ظهور ادامه داد: همچنین ۵۰۰ داور و مشاور برجسته علمی از ۲۰۰ دانشگاه طرح‌های دریافتی را مورد ارزیابی قرار داده‌اند و برگزیدگان را انتخاب کرده‌اند. در حوزه فناوری اطلاعات ۴ اثر، در حوزه زیستی و پزشکی ۴ اثر، در کلیه زمینه‌ها ۲ اثر به مرحله داوری نهایی رسیدند. طی بررسی‌های نهایی بنا شده که در حوزه علم و فناروی زیستی و پزشکی یک جایزه به دو اثر اعطا شود؛ افراد برگزیده در این بخش مقیم کشورهای اسلامی نیستند.

وی تاکید کرد: همچنین در بخش عمومی که دانشمندان مقیم کشورهای اسلامی هستند سه نفر به صورت مشترک جایزه را دریافت خواهند کرد. همچنین مجموع ۵ نفری که انتخاب شدند از کشورهای ایران و ترکیه هستند و در بخش زیستی و پزشکی برندگان مقیم کشورهای اسلامی نیستند و در بخش نانو نیز کسی انتخاب نشده است.

جایزه مصطفی (ص)، نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام است که هر دو سال یک‌بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود. این جایزه با شناسایی، معرفی و تجلیل شایسته از برترین‌های علم و فناوری در جهان اسلام، علم‌آموزی و پژوهش را در جوامع اسلامی ترویج و تشویق می‌کند.

سومین آیین اعطای جایزه مصطفی (ص) به منظور معرفی دانشمندان برتر علمی و فناوری‌ جهان اسلام ۲۰ آبانماه ۹۸ برگزار می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران4 ساعت قبل
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم، ‌تحقیقات و فناوری گفت: سرفصل برنامه درسی جنایات و توطئه‌های آمریکا، در مقطع کارشناسی دانشگاه‌ها گنجانده می‌شود. رییس جمهوری قانون الزام دولت در تعیین سرفصل «جنایات و توطئه‌های آمریکا» در کتب درسی مدارس و دانشگاه‌ها را روز چهارشنبه (دوم بهمن ماه) برای اجرا به وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابلاغ کرد. محمدرضا آهنچیان روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا درباره زمان گنجانده شدن سرفصل برنامه درسی جنایات و توطئه‌های آمریکا در برنامه‌های درسی، اظهار داشت: به احتمال زیاد این سرفصل از مهرماه ۹۹ وارد مقطع کارشناسی دانشگاه‌ها می‌شود. وی تاکید کرد: این سرفصل از روز چهارشنبه دوم بهمن ماه در دستور کار وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت. مدیرکل برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم افزود: این سرفصل در شورای گسترش آموزش عالی وزارتخانه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
مهرمهر39 دقیقه قبل
رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور افزود: حدود ده هزار دانش‌آموز در جزیره کیش مشغول به تحصیل هستند اما متأسفانه علی‌رغم امکانات خوب جزیره، از فضای آموزشی کافی برخوردار نیستند. رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور تاکید کرد: با دستور ساخت ۶ مدرسه این سرانه به ۸٫۳ متر مربع که شاخص جهانی است می‌رسد. حسینی «ایاب و ذهاب» را از دیگر معضلات خانواده‌هایی که فرزند معلول دارند برشمرد و گفت: «روز گذشته ۹۰ میلیارد ریال اعتبار به استان‌ها ابلاغ شد.» و شهرداری‌ها و شوراهای شهر استان‌های مختلف، کمک شایانی در این زمینه کرده و می‌کنند و از کمک پنجاه درصدی سازمان منطقه آزاد کیش برای تأمین هزینه کامل ایاب و ذهاب دانش‌آموزان استثنایی کیش خبر داد. معاون وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: بخش «مدیرکل شورا و مناطق آزاد» در وزارت ایجاد شده است که می‌تواند به استاندارد این مناطق کمک کند.
مهرمهر50 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مجلس شورای اسلامی، وزیر آموزش و پرورش هفته آینده جهت ارائه گزارش درباره نظام رتبه‌بندی معلمان در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس حضور می‎یابد. همچنین اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هفته آینده در روزهای یکشنبه و دوشنبه (۶ و ۷ بهمن‌ماه) نشست تخصصی برگزار می‌کنند. دعوت از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جهت ارائه گزارش درخصوص مسائل فرهنگی-سیاسی دانشگاه‌ها با حضور مسئولان مربوطه از دیگر برنامه‌های کمیسیون است. بررسی طرح تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد اسلامی با حضور نمایندگان متقاضی و دعوت از وزیر آموزش و پرورش جهت ارائه گزارش رتبه‌بندی معلمان دستور کار کمیسیون آموزش در روز دوشنبه است. وزیر آموزش و پرورش به سئولات حبیب اله دهمرده، سید احسن علوی، حسینعلی حاجی (۲فقره) و محمد خدابخشی نیز در روز دوشنبه پاسخ می‎‌دهد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین56 دقیقه قبل
اعتمادآنلاین| گودرز کریمی‌فر مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره آخرین وضعیت فرهنگیان فاقد مسکن ثبت‌نام کننده برای مسکن، اظهار کرد: اسامی را از ۳۲ استان احصا کردیم و به وزارت راه و شهرسازی ارسال کردیم و به صورت مداوم با آنها برای پالایش، پیرایش و ویرایش اطلاعات در ارتباط هستیم. کریمی‌فر اضافه کرد: بخشی از کار توسط وزارت راه و شهرسازی اجرایی شده است ولی تا زمانی هر سه مقطع انجام نشود، اعلام نهایی نمی‌شود و قول داده‌اند که تا ۱۵ بهمن نتیجه نهایی را اعلام کنند. وی اضافه کرد: در آخرین جلسه که در کارگروه اقتصاد مسکن در معاونت ساختمان مسکن وزارت راه و شهرسازی داشتیم، عنوان شد که حدود ۴۰۰ هزار نفر برای مسکن ملی ثبت‌نام کردند و ما هم حدود ۳۰۰ هزار نفر ثبت‌نام شده داشتیم و حجم کار آنها بالاست اما اعلام کردند که به صورت قطعی نتیجه ثبت‌نام شدگان مسکن فرهنگیان را تا ۱۵ بهمن اعلام می‌کنند. به گزارش فارس، ثبت‌نام فرهنگیان فاقد مسکن در اواسط آذر امسال به مدت یک هفته در سامانه maskan. medu. ir انجام شد؛ عنوان شد متقاضی و افراد تحت تکفل وی باید فاقد زمین یا واحد مسکونی باشند و تاکنون از هیچ‌یک از امکانات دولتی مانند زمین، واحد مسکونی، تسهیلات یارانه‌ای خرید و احداث مسکن استفاده نکرده باشند یا به عبارت دیگر فرم «ج» در استعلام از سامانه مربوطه راه و شهرسازی سبز باشد. متقاضی باید متأهل بوده یا سرپرست خانوار باشد و زنان خودسرپرست مشروط به داشتن ۳۵ سال سن می‌توانند در زمره متقاضیان قرار بگیرند؛ اولویت آموزش و پرورش شامل بانوان فرهنگی سرپرست خانوار، کارکنان شاغل رسمی، پیمانی، قراردادی بالای ۲۰ سال سابقه خدمت، زوجین فرهنگی و بازنشستگان فرهنگی است.
ایسناایسنا1 ساعت قبل
نایب رییس شورای عالی اخلاق پزشکی با اشاره به اهمیت ایجاد رویکرد نوین به اخلاق پزشکی در کشور، از راه‌اندازی دوره مجازی اخلاق پزشکی برای اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها خبر داد. به گزارش ایسنا، دکتر باقر لاریجانی در نشست هم‌اندیشی در حوزه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: دانشگاه علوم پزشکی کرمان در زمینه اخلاق پزشکی فعالیت‌های مثبتی را انجام داده و در این حوزه فکورانه پیش رفته است. وی با اشاره به اقدامات انجام شده وزارت بهداشت در زمینه اخلاق پزشکی، اظهار کرد: فعالیت‌هایی که در ایران در رابطه با اخلاق پزشکی صورت گرفته، برای برخی از کشورها غیرقابل باور است. نایب رییس شورای عالی اخلاق پزشکی با بیان اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی نباید صرفا نگاه قدیمی به اخلاق پزشکی داشته باشند که البته آن هم مهم است، خاطرنشان کرد: نگاه قدیمی بحث اخلاق پزشکی تنها منحصر به ارتباط پزشک و بیمار بود؛ در حالی که موضوعات جدیدی نیز مانند آموزش و آشنایی دانشجویان با اخلاق پزشکی وارد این حیطه شده که باید مورد توجه قرار گیرد. لاریجانی با تأکید بر این موضوع که دانشگاه‌ها باید در زمینه آموزش در اخلاق پزشکی قوی عمل کنند، گفت: در این راستا قرار است به زودی دوره آموزشی مجازی اخلاق پزشکی را راه‌اندازی کنیم.
همشهریهمشهری1 ساعت قبل
ارکستر سمفونیک تهران دیشب سراسر اعتراض بود و تشویش. وی در ادامه اظهارات تندی را نسبت به شهرداد روحانی بر زبان راند. سپس ارکستر سمفونیک اوورتور اکمونت اثر لوودویک فان بتهوون و کنسرتو شماره ۲ سرگئی راخمانینف که برای پیانو و ارکستر نوشته شده اجرا کرد. این اثر با همراهی میترا کوته نوازنده اتریشی پیانو که به عنوان سولیست مهمان ارکستر سمفونیک را همراهی می‌کرد اجرا شد. تا این لحظه شهرداد روحانی کماکان در مطالبی که در صفحات شخصی خود منتشر می‌کند از سمت رهبر دائم و مدیر هنری ارکستر سمفونیک تهران استفاده کرده است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری1 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری1 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری1 هفته قبل

ثبت ملی کوچه هلند در تهران

رکنا37 دقیقه قبل

با اراده و اخلاص و می‌توان حاج قاسم‌ها را تربیت و به جهان اسلام تقدیم کرد

ایسنا37 دقیقه قبل

ابلاغ ۹۰میلیارد ریال اعتبار برای ایاب و ذهاب دانش آموزان استثنایی

مهر39 دقیقه قبل

پخش زنده بازی نساجی و پیکان

ایلنا39 دقیقه قبل

انتشار یک سند محرمانه دیگر؛ بعد از استراماچونی نوبت به فرهاد مجیدی رسید؛ تخریب قبل از دیدار حساس!

طرفداری39 دقیقه قبل

فیلم | تظاهرات میلیونی ضد اشغال در بغداد | عراقی‌ها چه شعارهایی می‌دادند؟

همشهری41 دقیقه قبل

علی‌نژاد: AFC میزبانی دور برگشت در ایران را بدون پیش‌شرط پذیرفت/ تصمیم آن‌ها را تغییر دادیم

ایسنا41 دقیقه قبل