مدیران کارگاه چند همسری: مگر چه اشکالی دارد؟!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. فرهنگ

مدیران کارگاه چند همسری: مگر چه اشکالی دارد؟!

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
ما سوپر میلیاردرهایی را داریم که بندگان خدا، دوست دارند که زندگی دوم تشکیل بدهند، سفره‌ی دیگری را پهن بکنند اما، جریان فرهنگی غرب زده، فمنیست‌های غرب‌گرا و البته فمنیست‌های مذهبی و حتی مسجدی به همراه قانون ظالمانه‌ای که ایجاد شده، مانع از این واقعیت مهم (چندهمسری) در جامعه ما شده اند.

ایرنا: چند روزی است که تصویری از برگزاری کارگاه چندهمسری در شهر تهران، واکنش‌های متفاوتی را در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرده است. تا جایی که برخی تصور می‌کنند این برگزاری این کارگاه‌ها واقعیت ندارد و پوستر طراحی شده برای این کارگاه غیر واقعی است.

بررسی‌های نشان می‌دهد، برگزاری این کارگاه در تهران واقعیت دارد و مسئولیت برگزاری آن با موسسه حیات حسنی در شهر قم است. درباره چرایی برگزاری این کارگاه حجت‌الاسلام محمد عسگری مسئول واحد مشاوره موسسه حیات حسنی در شهر قم به گفت: وگو با ایرنا زندگی پرداخت.

حجت‌الاسلام عسگری از برگزارکنندگان و مسئولان این موسسه است و معتقد است، مخالفت با چندهمسری، ظلم به آقایان و زنان بدون همسر است!

متن کامل این گفتگو را در ادامه بخوانید:

آقای عسگری، پوستر آموزش چند همسری چند روزی است در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و خیلی‌ها نفس برگزاری این کارگاه را حتی باور نکردهاند، واقعا شما در شهر تهران قرارست این کارگاه را برگزار کنید؟

بله، مگر چه اشکالی دارد؟ ما در این کشور حدود ۱۰۰ هزار خانواده‌ داریم که تعددی هستند، یعنی یک آقا چند همسر دارد. آیا این‌ها نیاز ندارند مرکزی باشد که به صورت علمی و مشاوره‌ای به آن‌ها خدمت کند؟

منبع آمارتان کجاست، که ۱۰۰ هزار خانواده به قول شما «تعددی» داریم؟

مراکز رسمی، شما می‌توانید از مراکز رسمی تایید این آمار را بگیرید!

مدیران کارگاه چند همسری: مگر چه اشکالی دارد؟! - 9

درباره موسسه «حیات حسنی» کمی توضیح بدهید، این موسسه در کدام شهر است، آیا مجوزی برای فعالیت دارد، هدف از تشکیل این موسسه چیست؟

یک موسسه آموزشی، تبلیغی و طلبگی در حوزه آموزش تعدد زوجات و فرهنگ‌سازی در این زمینه، فعالیت‌های جهادی هم داریم و وابستگی به نهاد خاصی نداریم. دوره‌های کارگاهی برگزار می‌کنیم برای اعضای خانواده‌های تعددی چه مردان و چه زنان.

در کدام شهر فعالیت می‌کنید؟

ما در شهر قم مستقر هستیم.

غیر از شهر قم در شهرهای دیگر هم کارگاه برگزار کرده‌اید؟

بله در اصفهان و ان‌شاالله به زودی هم در تهران.

چرا در تهران؟

خب چه اشکالی دارد، تهران نیاز دارد ماهم در تهران برگزار می‌کنیم و البته درخواست‌هایی هم بود.

برای برگزاری این دوره از کجا مجوز گرفته‌اید؟

بالاخره گرفته‌ایم دیگر. ما هم تامین کننده استاد و محتوای این دوره‌ها هستیم.

مدیران کارگاه چند همسری: مگر چه اشکالی دارد؟! - 20

تصویر یکی از دوره‌های چندهمسری

استادهای این دوره‌ها چه کسانی هستند؟

هرکسی که ان‌شاالله در این دوره‌ها شرکت کرد می‌تواند ببیند که استادها چه کسانی هستند.

یعنی این استادها به چه اساس انتخاب می‌شوند؟

در واقع این اساتید از حوزه هستند و ممکن است از دانشگاه هم انتخاب شده باشند، برخی عامل هستند و برخی دیگر عامل نیستند و سطح علمی قابل قبولی دارند.

عامل به این معنا که آن‌ها هم تعدد زوجات دارند؟

در برخی موارد بله!

دقیقا تخصص این اساتید چه هست؟

حوزه دین کار می‌کنند دیگه! و تخصص مسائل دینی دارند.

از انتقاداتی به شما در شبکه‌های اجتماعی شده با خبر هستید؟ خیلی‌ها به کلی متعجب هستند که اصلا چرا این چنین دوره‌ای در حال برگزاری است و خیلی‌ها عنوان می‌کنند این کار خلاف عرف جامعه ماست.

بله خلاف عرف است و اشتباه همین‌جاست. خدای متعال مرد را به طور تکوینی تعددی خلق کرده و متناسب با آن، قانون تشریح کرده، کسی می‌تواند منکر این واقعیت شود؟

اما خیلی‌ها معتقدند که این کار دقیقا در وضعیت امروز جامعه چه اولویت و ضرورتی دارد؟

ما سوپر میلیاردرهایی را داریم که بندگان خدا، دوست دارند که زندگی دوم تشکیل بدهند، سفره‌ی دیگری را پهن بکنند اما، جریان فرهنگی غرب زده، فمنیست‌های غرب‌گرا و البته فمنیست‌های مذهبی و حتی مسجدی به همراه قانون ظالمانه‌ای که ایجاد شده، مانع از این واقعیت مهم (چندهمسری) در جامعه ما شده‌اند.

در واقع شما می‌خواهید برای چند همسری برای گروهی از مردان نسخه بپیچید؟

نه، ما قصد نسخه پیچیدن نداریم و چندهمسری شرایط خاص خود را دارد، اما برخی هستند که می‌توانند و خانواده‌ی دیگر تشکیل دهند. ما در ایران بین ۳۰ تا ۴۹ سال، اعم از باکره تا مطلقه حدود ۴ تا ۵ میلیون زن داریم که این‌ها همسر ندارند. آیا این‌ها حق تاهل ندارد؟

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

این مواردی که می‌گویید حریم شخصی هر فرد است و علاوه بر این چرا شما فقط از چند همسری می‌گویید؟

مسایل دیگر مثل ازدواج آسان را باید از دولت و قوای دیگر مطالبه کرد. ما ۴ تا ۵ میلیون قربانی دارند ایا این‌ها حق تاهل دارند یا نه؟ چون امکان ازدواج اول برای آن‌ها ممکن نیست؟

چطور ممکن نیست؟

نیست بالاخره و این‌ها می‌توانند به عنوان همسر دوم، سوم و چهارم می‌توانند وارد زندگی مشترک شوند. کسانی هم هستند که شرایط‌ش را دارند و می‌توانند زیر بال و پر این‌ها را بگیرند.

یعنی معتقدید این موارد فقط باید با چندهمسری حل شود؟

بالاخره در حوزه‌های دیگر الی‌ماشاالله هستند نهادهایی که تبلیغ می‌کنند. نظام خانواده شامل بخش‌های مختلفی است و چندهمسری هم یکی از ضلع‌های این مجموعه است. اگر راه حلال ببندیم و سگ را ببندیم و سنگ را باز بگذاریم، فحشا جامعه را در بر می‌گیرد. همانطور که می‌بینیم برخی در جامعه گرفتار هستند. اگر راه حلال را باز بگذاریم و آن‌ها عدالت داشته باشد این مشکلات دیگر پیش می‌آید.

اما هستند نه کارشناسان دانشگاهی، بلکه کارشناسان دینی و مذهبی که عنوان می‌کنند پرداختن به مسائلی از این دست، راه لاابالی‌گری را باز می‌کند.

نه دیگه، برعکس، وقتی راه حلال باز شود دیگر راه لاابالی بسته می‌شود. مخالفت با چندهمسری علاوه بر مردان، ظلمی علیه زنان نیز هست. متاسفانه این حق زنانی است که همسر ندارد و حق آن‌ها ضایع می‌شود. یک مردی می‌خواهد بیاید و مسئولیت بپذیرد کجای این ماجرا بد است؟

بالاخره زنان نیاز تکوینی به شوهر دارند و نمی‌توان مانع این نیاز شد. زنان چهار نوع نیاز به شوهر دارند، نیاز عاطفی، نیاز معنوی به شوهر و نیاز جنسی به شوهر و نیاز اقتصادی به شوهر. شما به عنوان دولت اگر زنی ازدواج نکرده شما می‌توانید نیاز اقتصادی آن را حل کنید باقی نیازها چه می‌شود؟

مدیران کارگاه چند همسری: مگر چه اشکالی دارد؟! - 46

تصویری از یکی از کارگاه‌های چند همسری، منبع عکس: سایت موسسه حیات حسنی

دوره‌هایی که برگزار می‌کنید به چه شکلی است و چه آموزش‌هایی می‌دهید؟

ما هم برای آقایان آموزش داریم و هم برای خانم‌ها. شرکت‌کنندگان در این دوره‌ها ممکن است اعضای خانواده‌های تعددی باشد یا اصلا کسانی هستند که می‌خواهند در این رابطه اطلاعات خود را بیشتر کنند.

دقیقا چه آموزش‌هایی می‌دهید؟

ضرورت‌ها و الزامات زندگی تعددی تبین می‌شود. احکام شرعی چند همسری تبیین می‌شود که باور بفرمایید تا کنون باز نشده است. از بحث نفقه یا روابط بین خود. مهارت‌های زندگی چندهمسری هم یکی دیگر از سرفصل‌هاست که تاکنون مطرح نشده. ما الان حدود ۱۰۰ هزار خانواده دارای چندهمسر در کشور داریم که ممکن است برخی از این خانواده‌ها دچار بحران‌هایی باشند وقطعا نیاز به آموزش دارند و باعث می‌شویم زندگی آن‌ها قوام داشته باشد.

به کسانی که قصد چندهمسری داشته باشند هم آموزش می‌دهید؟

بله موارد زیادی بوده و ماهم قبل از آن مسائل این زندگی را به آن‌ها آموزش می‌دهیم. به خانم‌ها این آموزش‌ها داده می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خاطره بازیگر معروف ایرانی از برخورد نژادپرستانه با فرزندش در فرانسه +عکس و فیلم

فردا نیوزفردا نیوز1 روز قبل
داریوش ارجمند، ضمن انتقاد از برخی هنرمندان که به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند، خاطره‌ای را از برخورد نژادپرستانه زنی فرانسوی با فرزندش، بازگو کرد. خبرگزاری فارس: داریوش ارجمند، ضمن انتقاد از برخی هنرمندان که به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند، خاطره‌ای را از برخورد نژادپرستانه زنی فرانسوی با فرزندش، بازگو کرد. داریوش ارجمند، بازیگر پیشکسوت کشورمان، در گفت‌وگویی با نادر طالب‌زاده در شبکه افق، ضمن انتقاد از برخی هنرمندان گفت: «ما جان‌مان را برای این مملکت گذاشته‌ایم. مثل آن‌هایی که از اینجا بلند می‌شوند می‌روند در آغوش آمریکایی‌ها تئاتر می‌گذارند، بعد می‌آیند می‌گویند ما در نیویورک تئاتر اجرا کردیم. روزی که زن و بچه‌ام از ایران آمده بودند فرانسه، وقتی سوار آسانسور شدیم، پیرزنی با سگش وارد شد.

سومین همایش کاردیوانکولوژی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/قزوین معاون امور فرهنگی کمیته امداد کشور با پیشنهاد تأسیس کانون نخبگان امداد استان قزوین گفت: نخبگان کمیته امداد قزوین می‌توانند این کانون را به صورت یک موسسه مردم نهاد تأسیس کنند تا خدمات خود را به فرزندان امداد و مناطق محروم ارائه دهند. به گزارش ایسنا، معاون امور فرهنگی کمیته امداد کشور با پیشنهاد تأسیس کانون نخبگان امداد استان عنوان کرد: نخبگان امداد قزوین می‌توانند این کانون را به‌صورت یک موسسه مردم نهاد تأسیس کنند تا این نخبگان جوان خدمات خود را به فرزندان امداد و مناطق محروم ارائه دهند. شناسایی ۱۱۰ نخبه امداد در قزوینمجید مومنی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قزوین با اشاره به اینکه ۱۱۰ نفر نخبه تحت پوشش کمیته امداد در استان شناسایی شده‌اند، اظهار کرد: ۲۹ هزار خانوار با جمعیت ۵۷ هزار نفری تحت پوشش کمیته امداد استان قزوین هستند. مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان قزوین با اشاره به سخنان حضرت علی (ع) در خصوص موفقیت عنوان کرد: داشتن هدف، همت، دوست خوب، استفاده از تجربه‌ها، مشورت و نظم و برنامه‌ریزی، شش رمز موفقیت به شمار می‌رود. عدم خلاقیت مهم‌ترین چالش در حوزه فرهنگیحجت‌الاسلام محمود مولایی معاون فرهنگی کمیته امداد استان قزوین نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در تلاش هستیم تا کانون نخبگان در استان قزوین راه‌اندازی شود، گفت: تکنولوژی و پیشرفت سرعت بالایی دارد و عدم خلاقیت مهم‌ترین چالش در حوزه فرهنگی محسوب می‌شود و نخبگان در ایجاد خلاقیت اثرگذار خواهند بود.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رزم‌حسنی عصر پنج‌شنبه در گردهمایی سالانه شوراهای آموزش و پرورش خراسان رضوی که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار کرد: نظام یکپارچه آموزشی و محتوای مشخص برای همه شهرها، مناطق و اقشار دانش‌آموزی ارائه می‌شود که این یکپارچه بودن درست نیست و این مسئله باید حل شود. استاندار خراسان رضوی گفت: کمک به نظام آموزش و پرورش کمک به نیروی انسانی و سرمایه‌های اجتماعی است، زیرا نظام آموزش و پرورش در حقیقت یک نظام سرمایه‌ای است و نه یک نظام هزینه‌ای. وی ادامه داد: از دیگر مشکلات موجود در نظام آموزش و پرورش محتوای آموزشی کشور است که هنوز نتوانسته‌ایم این محتوا را کارآمد کنیم. استاندار خراسان رضوی گفت: سومین مشکل نظام آموزش و پرورش کشور، روش‌های آموزشی به معنای شیوه و سبک آموزش سنتی است که همچنان تکالیف و برنامه‌های اجباری را به دانش آموزان ارائه می‌دهیم. استاندار خراسان رضوی گفت: اگر تعلیم و تربیت درست ارائه شود، آسیب‌های اجتماعی کاهش می‌یابد.
ایرناایرنا1 روز قبل
رییس دانشگاه علوم پزشکی جهرم، پنجشنبه با بیان این مطلب در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: در این رقابت علمی، آثار هدی حق‌شناس و حسین معصومی راهکانی از دانشجویان این دانشگاه که هرکدام با ۲ اثر با موضوع فشار خون و همچنین یک اثر از احمد رضا بزمجو که با موضوع سرطان شرکت کرده بودند، جزو ۱۰ اثر برتر این رویداد معرفی شد. محمد رحمانیان در مورد دیگر آثار برگزیده دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: ۲ پوستر از هدی حق‌شناس و سارا دانیالی نیز با موضوع بیشترین علت مرگ و میر در ایران و یک پوستر از زهرا دهدشتی با موضوع فشار خون، جزو ۳۰ اثر برگزیده این رویداد شناخته شد. وی ادامه داد: هدف از برگزاری بزرگترین رویداد تفسیر اطلاعات سلامت کشور، تحلیل و بررسی روندها و الگوهایی است که در سامانه ویزیت برای دسترسی آزاد به اطلاعات حوزه سلامت طراحی شده است. رحمانیان با اشاره به اینکه این رقابت از سوی مرکز تحقیقات بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، بیان کرد: یکی از مزایای شرکت در این رقابت، فرصت همکاری با مرکز نام برده است. شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری جنوب شرق شیراز قرار دارد.
ایسناایسنا1 روز قبل
بگذریم؛ همه این‌ها را بگذارید حسادت به آن‌ها و غبطه خوردن به حال خودمان فقط جسارتا یکی دو نکته می‌گوییم و به فرموده جمع می‌کنیم و می‌رویم! دوم این‌که جسارتا می‌گوییم که کجای کارید؟ خیلی قبل‌تر از این توصیه گوهربار خیلی‌ها یا رفته‌اند (مثل انواع و اقسام ورزشکاران؛ هنرمندان و نخبگان علمی و …) یا در صف سفارت خانه‌ها به فکر جمع کردن و رفتن هستند. فقط بنده کچل مانده. م و شما سلحشوران دلیر! حرف آخر هم این‌که همه برای رفتن بشدت عجله دارند چون ترجیح می‌دهند گورشان را گم کنند تا گورشان را بکنند! اما … بنده هم، جمع کرده‌ام اما فعلا برای رفتن با توجه به شرائط موجود هنگ کرده‌ام!

نظرها

(1)

کسانی که مخالفت با این قضیه هستند به این سوال جواب بدن آیا همه حق دارند ازدواج کنند؟ اگر جواب بله هست پس تکلیف زنان بیوه و شوهر مرده و مجردهای سن بالا و خانمهایی که تعدادشون از آقایون بیشتر هست کی میده؟ و اونا با کی ازدواج کنند؟ یعنی خودخواهی و جهالت بعضی زنان ومردان پایانی ندارد؟ آیا زن اول گمان نمی کند اگر شوهرش مرد تکلیفش با خودش وفرزندانش چه میشود؟ چند همسری حق زنان وتکلیفی برای مردان عادل هست تا هیچ کس درجامعه بدون همسر باقی نماند

2 ماه قبل

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

سلیمانی اگر نبود تو عروس داعشی‌ها می‌شدی، نه مردمکان سیاست!

سینماپرس2 روز قبل

استفاده از روش جدید پزشکی برای مادرشدن دختر عرب جنجال به پا کرد +عکس

فردا نیوز1 روز قبل

آغاز یک عملیات جدید بانکی از شنبه/ دلار جهانی در آستانه ورود به کانال جدید/ ۱۱ میلیون نفر در ایران کد بورسی دارند/ ۲۰۰ میلیارد دلاری که چینی‌ها باید از آمریکا خرید کنند، چه کالاهایی است؟

تابناک1 روز قبل

افتادن در اکواریوم ماهی به دلیل صحبت با تلفن همراه +فیلم

رکنا1 روز قبل

نشستن روی سر دونالد ترامپ! +عکس

اقتصاد آنلاین1 روز قبل

لحظه تلخ وداع با خانواده جان‌باخته در پرواز مرگ

برترین‌ها1 روز قبل

شلیک تیرخلاص به برادر در خودروی لوکس! +عکس

فردا نیوز1 روز قبل

جان باختن هموطنان در حادثه‌ی کرمان ناشی از بی‌تدبیری مسؤولان بود/ مسؤولان با بررسی دلایل سقوط هواپیما، صادقانه به مردم گزارش دهند

ایلنا2 روز قبل

ستاره بایرن مونیخ و همسرش با هم در المپیک شرکت می‌کنند

فوتبالی1 روز قبل

قتل یک پدر و پسر با سلاح سرد در کیاشهر/ قاتلان دستگیر شدند

مهر1 روز قبل