مواضع قاطع رئیس مجلس علیه استکبار / رهبران متوهم آمریکا، دشمنان صلح
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سیاسی
مواضع قاطع رئیس مجلس علیه استکبار / رهبران متوهم آمریکا، دشمنان صلح

مواضع قاطع رئیس مجلس علیه استکبار / رهبران متوهم آمریکا، دشمنان صلح

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
چهل سال پس از تسخیر لانه جاسوسی، هنوز مواضع ضدآمریکایی در ایران پیش برنده مسیر سیاست خارجی ایران است. این مواضع در مجلس شورای اسلامی نیز بازتاب گسترده ای داشته که در این گزارش به نمونه هایی از آن در زبان رئیس مجلس اشاره می شود.

به گزارش افکارنیوز،

روز ۱۳ آبان که در تقویم به عنوان روز مبارزه با استکبار نام‌گذاری شده، یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است.

اخبار سیاسی- تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳، ۱۳ آبان ۱۳۵۷ که به دلیل قیام انقلابی دانش آموزان، روز دانش‌آموز نام گرفت و تسخیر لانه جاسوسی در ۱۳ آبان ۱۳۵۸، عنوان این سه واقعه تاریخی است که نمی‌توان هیچ یک را از نظر اهمیت نسبت به دیگری اولی‌تر دانست چرا که هر کدام در دوره وقوع تاثیر گذاری خاص خود را داشته و شرایط را به نحوی تغییر داده‌اند.

مقام معظم رهبری ۱۳ آبان را نماد مقابله با طمع ورزی آمریکا، وابستگی رژیم طاغوت، ایستادگی ایمان متکی به بصیرت، پیش قراولی نسل جوان در صحنه، و شجاعت و جسارت نسل جوان انقلابی دانستند. ایشان در تشریح اهمیت این روز بیان داشتند:۱۳ آبان نمادی بسیار مهم و دارای معانی و حقایق فراوانی می‌باشد و این حادثه، نماد طمع ورزی آمریکا و روح تعدی استکبار نسبت به ملت‌ها از جمله ملت ایران است.

با توجه به فراز و فرود‌های روابط خارجی کشورمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ویژه در روابط بین ایران و آمریکا مواضع مسئولان عالی نظام در زمینه برخورد با عهدشکنی آمریکا بخصوص پس از نقض برجام و اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران می‌تواند نقش مهمی در شناخت رویکرد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در برابر نظام استکباری به ویژه آمریکا داشته باشد.

از این رو در این گزارش تلاش می‌شود با طرح مهم‌ترین مواضع دکتر لاریجانی در خصوص روابط بین ایران و آمریکا در سال‌های اخیر نگاه دقیق و عمیق‌تری در خصوص موضع پارلمانی ایران به مثابه یکی از مهمترین ارکان مردم سالاری دینی ارائه شود چرا که مجلس شورای اسلامی نهادی غیردولتی و از جنس مردم است و موضع پارلمان می‌تواند ویترینی از مواضع مردم ایران تلقی شود.

در سال‌های اخیر دکتر علی لاریجانی به عنوان رئیس مجلس در رابطه با مسائل مهم بین المللی، مواضعی قاطع علیه ایالات متحده گرفته و در مساله سوریه، یمن، تحریم‌ها، فشار حداکثری و … به انتقاد از کاخ سفید پرداخته است. مواضعی که در خط اصلی دیپلماسی نظام قرار داشته است.

معارضین دست ساز آمریکا، عامل جنایات در سوریه

یکی از مسائلی که باعث مواضع قاطع رئیس مجلس علیه آمریکا شده، موضوع سوریه است. دکتر علی لاریجانی در نشست علنی یکشنبه ۱۴آبان۱۳۹۱ در سخنان پیش از دستور خود با اشاره به نقش آمریکا در جنایات صورت گرفته در سوریه حوادث این کشور را وحشتناک وغیر انسانی توصیف کرد و گفت: جنایات صورت گرفته توسط معارضین دست‌ساز غرب با پول‌های کشورهای عافیت طلب منطقه صورت گرفت که آمریکایی‌ها به خاطر افکار عمومی مجبور شدند سهم خود را از این گروهک‌ها جدا کنند اما کیست که نداند این گروهک‌ها با حمایت آمریکا و غرب و برخی کشورهای منطقه دست به کشتار مردم سوریه زدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: واقعیت آن است که هر چه آمریکا و غرب در مسیر تزریق سیاسی گام نهاده‌اند در اندیشه ملت‌ها ستیز آنها رنگ باخته است و شجاعت ملت‌ها افزون شده است و امیدواریم ملت سوریه از این دجال‌های بی‌آبرو نجات یابد.

ترامپ کوچکتر از آن است که بتواند ایران را از پای درآورد

از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ، دکتر لاریجانی بارها از مواضع ضدایرانی او انتقاد کرده و مثلا در نطق میان دستور خود در صحن علنی یکشنبه ۱۳آبان ۱۳۹۷ گریزی به دشمنی دیرینه آمریکا با مردم ایران زد و عنوان کرد: اکنون آقای ترامپ همچون صدام قصد ستیز با ملت ایران گرفته است، او می‌خواهد مستقیما ملت ایران را مورد ستم و شکنجه قرار دهد.

وی سطح این ستیز را در حد زنان و و گودکان عنوان و تصریح کرد: عجیب است آقای ترامپ با این همه شرارت از شعارهای ملت در مقابله با شیطنت‌های آمریکا اظهار ناراحتی می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: آمریکا باید مطمئن باشد، امروز ملت ایران نشان خواهند داد که آقای ترامپ کوچکتر از آن است که بتواند ایران را از پای درآورد همانگونه که ملت ایران صدام را تا نابودی تعقیب کرد و تروریست‌های مزدور آمریکایی داعش را تا نابودی تعقیب نمود، بر جانیان کاخ سفید خسران و پشیمانی مستولی خواهند نمود.

، معامله قرن بستری برای اخاذی

دکتر لاریجانی مواضعی شناخته شده در دفاع از ملت فلسطین و در برابر ایالات متحده به عنوان اصلی‌ترین متحد صهیونیست‌ها دارد.

در همین راستا او در بخش دیگری از سخنان خود با عنوان این مطلب که «دولت نااهل و غیرمعقول آمریکا» اسباب تمسخر سیاستمداران دنیا شده است، خاطرنشان کرد: حتی متحدان دیروز آمریکا دنبال راهکارهای بدیل هستند، در این میان طرح‌های مالیخولیایی ایالات متحده تحت عناوین معامله بزرگ قرن یا ائتلاف راهبردی بیش از آنکه زمینه تحقق داشته باشد، بستر برای اخاذی برخی کشورهای تحقیر شده است که آنان را با بدترین عبارات مهن نیز همراه می‌کند.

یک توصیه به آمریکا: روابط بین‌الملل، شبیه تخته شطرنج است

دکتر لاریجانی در یکصدوچهل‌و‌یکمین اجلاس مجمع عمومی اتحادیه جهانی بین‌المجالس که (مهرماه ۱۳۹۸) در بلگراد صربستان برگزار شد آمریکا را موجب بهم ریختگی روابط بین المللی دانست و در این راستا عنوان کرد: مقامات آمریکایی باید بفهمند که روابط بین‌الملل، شبیه تخته شطرنج است، بازیگران هرگز بازی را ترک نمی‌کنند و هر حرکت یک ضدحرکت را ایجاد می‌کند، همچنین از فکاهیات روزگار این است که امروز آمریکا در سوریه بدون روش قانونی دخالت می‌کند و آن هم با بهانه سرکوب تروریسم! البته این رژیم سابقه‌ای طولانی در این شعبده بازی داشته است.

تروریست‌های اقتصادی

یکی دیگر از مسائلی که باعث موضع گیری قاطع رئیس مجلس شد، مساله سوءاستفاده واشنگتن از تحریم‌های ضدایرانی بود. رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه یکصدوچهلمین بین المجالس جهانی (IPU) در مصاحبه با شبکه الجزیره به نقض برجام و اعمال تحریم‌ها ظالمانه از سوی این کشور اشاره کرد و گفت: دلیلی ندارد ایران به توافقی که تمامی جهانیان -به جز یک کشور مسئله‌ساز- به آن پایبند هستند، پایبند نباشد. آمریکایی‌ها به دنبال اجرایی کردن مسائل بسیاری هستند که بسیاری از آنها عملی نشده است. این موضوع نیز نخستین مسئله نیست.

وی نتیجه روی کار آمدن ترامپ را افول اعتماد کشور از آمریکا دانست و تاکید کرد: آمریکای امروز، آمریکای گذشته نیست، شرایط دنیا تغییر کرده و در دید کلان پس از سرکار آمدن ترامپ، اعتماد کشورها به آمریکا افول پیدا کرده و همبستگی گذشته به شدت شکاف برداشته است. این شکاف میان روسیه و آمریکا، چین و آمریکا، اروپا و آمریکا به خوبی قابل لمس است.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

وی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها نقش تروریست اقتصادی را بازی می‌کنند، بیان کرد: مسئله آمریکا فشار به حکومت ایران نیست بلکه فشار به بیماران ایرانی و ملت ایران است، در واقع رفتار آمریکایی‌ها تروریستی است. آمریکا زمانی با کارهای تروریستی داعش را در عراق ایجاد کرد تا این گروه در میان کشورهای اسلامی مسئله ایجاد کند، اما در حال حاضر نقش تروریست اقتصادی را بازی می‌کند.

دکتر لاریجانی رفتار امروز آمریکا را رفتار تروریستی اقتصادی دانست و تاکید کرد که نباید این رفتار آمریکا را بزرگ کرد، چرا که همانگونه که داعش نتوانست کار مهمی انجام دهد، تروریسم اقتصادی نیز پس از مدتی مضمحل می‌شود.

پاسخ به شایعات ضدایرانی

رئیس مجلس شورای اسلامی در همان مصاحبه، ادعای آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها مبنی بر دخالت ایران در امور کشورهای منطقه را حرفی بی ربط دانست و خاطرنشان کرد: ما به درخواست دولت‌های سوریه و عراق برای مبارزه با تروریسم و داعش که آمریکایی‌ها آن را تشکیل دادند به این کشورها کمک کردیم و بنایی بر دخالت در امور کشورها نداریم.

وی ادامه داد: ما این حرف آمریکایی‌ها را که بیان می‌کنند «قدس جزو معامله بزرگ است و آن را در اختیار می‌گیریم»، را درست ندانسته و اینکه کشورهای منطقه به این موضوع حساسیت ندارند، را خجالت آور می‌دانیم.

ایستادگی در برابر اتحاد ترامپ و اسرائیل

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: هبه قسمتی از سرزمین سوریه (جولان) به اسرائیل فضاحت آور است و بسیاری از کشورها در برابر این موضوع موضع گرفتند، ما با این رفتار آمریکا مخالف هستیم، اگر چه اسرائیل از در اختیار گرفتن جولان بسیار خوشحال شد، اما این موضوع عملی نخواهد شد، چرا که این توافق تنها میان ترامپ و اسرائیل است، بنابراین ما با این رفتار اسرائیل مخالف هستیم.

دفاعی جانانه از سپاه پاسداران

یکی از مهمترین مظاهر آمریکاستیزی در این دوره از مجلس، موضع قاطعی بود که نمایندگان در برابر تصمیم کاخ سفید برای تروریستی شناختن سپاه پاسداران گرفتند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور که در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در (۲۰ فروردین ۱۳۹۸) لباس سپاه پاسداران به تن کرده بود، ضمن محکومیت اقدام آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی این اقدام را درباره تروریست خواندن سپاه از طرف آمریکا، گفت: این اقدام نشان‌گر عمق کینه ورزی و سفاهت و جهالت این رژیم است، کیست که نداند سپاه بیشترین ضربه را به تروریسم خطرناک در منطقه زده و کیست که نداند که این نیروی زبده و انقلابی از بدو پیروزی انقلاب مستمرا در کنار ملت با گروه های تروریستی به مقابله پرداخت، همان تروریست هایی که متکی به حمایت قدرت‌های بزرگ بودند و چه مجاهدت هایی در این راه داشت.

دکتر لاریجانی همچنین با اشاره به اینکه مجاهدت سپاه در مقابل تروریسم چیزی نیست که از چشم ملت‌ها مخفی باشد، ابراز کرد: آقای ترامپ شما فراموش کردید که بارها خودتان گفتید اشکال دولت آمریکا در ایجاد و تقویت گروه‌های تروریستی مثل داعش بوده است؟ مگر وزیر خارجه آمریکا اذعان نکرد که دولت ایالات متحده داعش را به وجود آورد پس یا دچار فراموشی هستید و یا بیش از حد بی پروایید.

او با یاد آوری سخنان نخست وزیر فقید پاکستان بی نظیر بوتو مبنی بر این که آمریکا یک ضلع اصلی تشکیل گروه‌های تروریستی در افغانستان، آمریکا بوده است گفت: لذا امروز دولت آمریکا باید پاسخگو باشد که مؤسس و حمایت‌گر گروه‌های تروریستی بوده است و نه سپاه پاسداران.

کنایه به رهبران آمریکا در سالروز ۲۸مرداد

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، در مصاحبه‌ای که روز دوشنبه، ۲۸ مرداد ۹۸ با لستر هولد خبرنگار شبکه تلویزیونی آمریکایی NBC داشت، در پاسخ به سوالاتی پیرامون توافق برجام، احتمال جنگ میان آمریکا و ایران، تأثیر تحریم‌ها بر وضعیت اقتصادی ایران و چگونگی حل مسأله فلسطین پاسخ داد و ملت آمریکا را حق داشتن رهبران متوهم ندانست.

وی تاکید کرد که رفتارهای رئیس‌جمهور آمریکا به پرستیژ ملت آمریکا ضربه می‌زند وآنها را ملتی غیرقابل اعتماد معرفی می‌کند که این برای آنها خوب نیست.

رئیس قوه قانون گذاری کشور در خصوص تلاش دولت آمریکا برای تغییر در نظام گفت: ممکن است چنین توهمی داشته باشند و در ۴۰ سال بعد از انقلاب نیز گاهی دولت‌های آمریکا چنین هوس هایی داشتند. نمونه آن زمانی بود که صدام را علیه ایران تحریک کرده و به او کمک کردند تا با ما وارد جنگ شود اما موفق نشدند از این رو تصور می‌کنم مختصر عقلی دارند که دنبال این هدف‌ها نروند.

ایران و انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا

درحالی که دونالد ترامپ می‌کوشد تهران را متهم به اعمال نفوذ در انتخابات ریاست جمهوری آتی در این کشور کند، دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: راه ما مشخص است. کاری به سال ۲۰۲۰ نداریم بلکه یک هدف گذاری بلندمدت را دنبال می‌کنیم. ما فقط با آمریکا مشکل داریم اما با کشورهای دیگر مشکلی نداریم. با همسایگان و دیگر کشورها از جمله کشورهای اروپایی، روسیه و چین ارتباط خوبی داریم.

آمریکا علیه نظامات صلح و امنیت

رئیس مجلس شورای اسلامی در یکصدوچهلمین و یکمین نشست بین المجالس جهانی (IPU) رفتار‌های دولت آمربکا را متناقض دانست و گفت: در یک رفتار دولتمردان آمریکا با روس‌ها در پیمان موشکی، با چین و کشورهای اروپایی در مسایل اقتصادی، با دنیا به خاطر خروج از پیمان محیط زیست و آب و هوا و توافقنامه هسته‌ای و رفتار دوگانه و ریاکارانه در مبارزه با تروریسم، رفتارهای متهورانه و گستاخانه در قدس شریف و فلسطین اشغالی تمامی نظامات صلح و امنیت را بر هم زده است.

وی با اشاره به نقش مهم آمربکا در تاسیس و گسترش داعش تصریح کرد: با این وجود داعیه مبارزه با تروریسم را با هیاهو راه انداخت و ایران را متهم نمود، هم ناظران منطقه‌ای و جهانی می‌دانند که ایران صادقانه به پارک مردم و دولتهای سوریه و عراقی شتافت و آمریکا با تروریسم به تجارت پرداخت.

با توجه به مواضع خصمانه آمریکا علیه ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و شدت یافتن آن در سال‌های اخیر، ۱۳ آبان امسال بار دیگر نمایشی از حضور پررنگ‌تر مردم در مقابله با استکبار جهانی بود.

این نمایش حضور در کنار مواضع قاطع مقامات کشورمان که ایستادگی در برابر ایالات متحده و متحدانش را مورد تاکید قرار می‌دهند، نمادی از تداوم انقلاب اسلامی است که با تسخیر لانه جاسوسی خونی تازه در رگ هایش جاری شد و امروز با حفظ همان موضع، همچنان به عنوان نماد مبارزه با استکبار در جهان شناخته می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اصلاحات بن سلمان شکاف جامعه سعودی را بر ملا کرد

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الاخباریه‎؛ روزنامه گاردین چاپ انگلیس در مقاله‌ای نوشت تغییراتی که محمد بن سلمان ولیعهد رژیم سعودی به بهانه اصلاحات و در پیش گرفتن سیاست باز در مقابل جهان اعمال کرده است, شکاف‌ها و تناقض‌های موجود در جامعه سعودی را بر ملا می‌کند. با بررسی تغییراتی که بن سلمان اعمال کرده است، تناقض‌ها و شکاف‌های بزرگی در جامعه سعودی آشکار می‌شود. این روزنامه نوشت پیشتر نیز برخی در جامعه سعودی خواستار تغییرات مشابهی بودند هرچند احتمال خشمگین شدن مردم آنان را نگران می‌کرد. گاردین در این مقاله به گزارش ماه گذشته سازمان دیده بان حقوق بشر درباره افزایش سرکوب و تجاوزات از زمان روی کار آمدن بن سلمان بر سر قدرت اشاره کرده است. دیده بان حقوق بشر اعلام کرده بود که اصلاحات واهی بن سلمان با گسترش بازداشت‌ها و شکنجه مخالفان سیاست‌های او، هزینه سنگینی داشته است.

اروپا در آخر خط …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دیروز در وین و پشت میز مذاکرات یک سوال مهم مطرح شد، سوالی که از ۱۹ ماه پیش همچنان بی پاسخ مانده است، اکنون نیز ۵ ماهی بیشتر به دو ساله شدن خروج آمریکا از برجام باقی نمانده است؛ خروجی که اروپای به ظاهر نگران در واکنش به آن از یک سو با صدور بیانیه از ۱۱ تعهدی گفتند که براساس آن هم باید پول نفت، گاز و محصولات پتروشیمی تامین می‌شد و هم سرمایه گذاری، حمل و نقل، هوانوردی و دریا نوردی تسهیل می‌شد …

نحوه تعیین نرخ عوارض نوسازی مشخص شد

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
همچنین در تبصره این ماده آمده است: مؤدیانی که از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون ظرف مدت یکسال نسبت به تعیین تکلیف نحوه پرداخت عوارض نوسازی معوق خود اقدام نمایند، مشمول بخشودگی جرایم عوارض می‌شوند. تصویب اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولتنمایندگان مجلس با یک فوریت طرح اصلاح قانون نظارت بر سفر‌های خارجی کارکنان دولت موافقت کردند. نماینده مردم اصفهان افزود: از آنجا که هزینه سفر‌های خارجی از محل بیت المال تهیه می‌شود، لازم است در شرایطی که بسیاری از مردم در تامین نیاز‌های اساسی خود دچار مشکل هستند تامین هزینه سفر‌های خارجی نظام‌مند و علت سفر نیز مشخص شود. رئیس جمهور یک ساعت فرصت خواهد داشت در خصوص بودجه و مسائل مختلف کشور سخنرانی کند و سپس لایحه بودجه را تقدیم رئیس مجلس خواهد کرد. به گفته آقای نوبخت بودجه امسال نسبت به بودجه سال گذشته بیش از ۵ درصد رشد داشته است.

ببینید | پیام واضح آیت الله خامنه‌ای به داعش و آمریکا در فیلم سایت سردار قاسم سلیمانی

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
استان گیلان دیر زمانی است که جزء مقاصد اصلی گردشگران بوده است. طبیعت بی‌نهایت زیبای آن که از یک سو به البرز می‌رسد و همچنین سرسبزی و شور زندگی که در این استان در جریان است، همواره مشوق خوبی برای جذب طبیعت دوستان بوده است.

مخالفت دوسوم اعضای مجمع با تصویب پالرمو

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبر تکمیل می‌شود. آقای حسین مظفر در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما تاکید کرد: در ابتدای بررسی لوایح «پالرمو» و «سی اف تی» در مجمع، ترکیب موافقان و مخالفان تصویب آن، پنجاه به پنجاه بود، اما به تدریج به شمار مخالفان افزوده شد و اکنون دو سوم اعضا با تصویب این لوایح مرتبط با اف‌ای تی اف مخالفند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به رد لایحه پالرمو در جلسات غیررسمی مجمع تشخیص گفت: این موضوع فردا (یکشنبه) در نشست یکی از کمیسیون‌های مجمع بار دیگر بررسی می‌شود. وی تاکید کرد: مسکوت گذاشتن این لایحه در مجمع تشخیص تنها با هدف فرصت دادن به دولت برای چانه زنی با اروپایی‌ها به منظور اجرای تعهدات برجامی آنان بود، اما با توجه به اثبات بدعهدی اروپایی‌ها، دیگر هیچ ابهامی برای مجمع در رد این لوایح وجود ندارد. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش بینی کرد: تکلیف این دو لایحه تا قبل از پایان ضرب الاجل گروه اقدام مالی علیه کشورمان در مجمع، مشخص و رد خواهد شد.

ده‌ها هزار نفر از مردم الجزایر تظاهرات کردند

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
در کمتر از یک هفته به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، معترضان الجزایری بیش از هر زمان دیگری قاطع هستند. ما تنها الجزایر آزاد می‌خواهیم. زن دیگری می‌گوید نه به انتخابات، نه به این دولت که فرزندان ما را زندانی می‌کند. این شخصیت‌ها از زمان استقلال الجزایر در سال ۱۹۶۲ در راس قدرت هستند. تظاهرات روز گذشته یکی از قابل توجه‌ترین اعتراضات از زمان آغاز جنبش اعتراضی الجزایر در ماه فوریه بود. مناظره میان نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری در الجزایر کاملا بی سابقه است. سیاست خارجی و تمامیت ارضی نیز از دیگر مسائل مطرح شده در این مناظره بود.

نظرها

اخبار بیشتر