ادب مرد به ز دولت اوست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی

ادب مرد به ز دولت اوست؟

الفخبرگزاری الف |

روز گذشته ویدئویی از علی مطهری منتشر شد که وی در آن در پاسخ به انتقاد یکی از دانشجویان، جملات زننده و توهین آمیزی به کار می‌برد. فیلم را در زیر ببینید.

علی مطهری پس از انتشار این ویدئو توضیح زیر را منتشر کرد: «در ارتباط با سخنرانی این بنده در روز ۱۳ آبان در دانشگاه شهید بهشتی، ویدئویی شیطنت‌آمیز در فضای مجازی منتشر شده است. لازم به توضیح است که مزاح مورد نظر با یک دانشجوی پسر بوده است نه دانشجوی دختر. از بسیج دانشجویی که دعوت کننده و برگزارکننده این برنامه بود انتظار چنین رفتاری نمی‌رفت.»

در این زمینه چند نکته به نظر می‌رسد:

۱- سخن مطهری خطاب به دانشجو در هر صورت، توهین جنسی است؛ حتی اگر آن دانشجو پسر باشد. بنا به اقتضای ادب و عفت عمومی قصد نداریم مفهوم توهین مطهری را در اینجا شرح دهیم اما همگان دانند که گفتن چنین حرفی به هرکس آن هم در یک جمع دانشجویی و در محیط دانشگاه، حتی اگر پسر باشد، توهین‌امیز و دور از ادب است.

۲- تجربه نشان داده است آقای علی مطهری در کنترل عصبانیت خویش معمولا ناکام است. ایشان یک بار در صحن مجلس یک فحش زشت را نثار یک نماینده کرد، چند بار در مجلس، افراد مختلف را هل داد، در گلپایگان به یک فرد معترض اهانت کرد. پس اتفاق روز گذشته، نخستین اقدام خلاف عرف و ادب مطهری نیست.

۳- یکی از خصلت‌های مهمی که یک سیاستمدار باید دارا باشد، سعه صدر و مهمتر از آن کنترل خشم است. طبیعی است سیاستمداران ممکن است در جمع‌های مردمی مخصوصا جمع‌های دانشجویی با انتقادات و حتی توهین‌هایی مواجه شوند. وظیفه ایشان در چنین شرایطی خویشتنداری و کنترل عصبانیت و سعه صدر است. تجربیات متعددی از حضور سیاستمداران کشورمان در جمع‌های دانشجویی و انتقادات شدید دانشجویان در خاطر رسانه‌ها مانده است.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

سیدمحمد خاتمی در سال پایانی ریاست‌جمهوری‌اش در دانشگاه تهران حاضر شد و برخی دانشجویان او را هو کردند و این مسئله باعث شد خاتمی از کوره در برود و آن دانشجویان را اخراج از جلسه تهدید کرد. نمونه دیگر حضور محسنی‌اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه در دانشگاه شریف بود که منجر به سوت بلبلی اژه‌ای شد.

عموم سیاستمداران ممکن است مانند خاتمی در برابر انتقادات و توهین‌های افراد، کاسه صبرشان لبریز شود اما این مسئله مجوزی برای توهین به افراد نیست.

چنین رفتاری از سیاستمداری زیبنده نیست؛ به‌خصوص اینکه علی مطهری فرزند یک عالم دینی و معلم انقلاب است. اگر ایشان اندکی به فکر آبروی پدر شهیدش بود با توجه به ویژگی‌های شخصیتی‌اش، عطای سیاست را به لقایش می‌بخشید.

۵- واکنش مطهری از اصل کار غلطش بدتر است. او در اولین واکنش تلویحا گفت چون طرف مقابل پسر بوده ایرادی ندارد و در واکنش بعدی از خبرگزاری فارس شکایت کرد و در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر به‌شدت از کارش دفاع کرد. اگر ایشان به‌جای این واکنش‌ها، چند خطی در عذرخواهی از این توهینش می‌نوشت هم برای دنیایش بهتر بود و هم برای آخرتش.

۶- از طرف دیگر، توهین برخی از افراد ناشناس در شبکه‌های اجتماعی به علی مطهری ابدا شایسته نیست. در اینجا هم باید متذکر شد توهین مطهری به یک دانشجو، مجوزی برای توهین به او نیست؛ به‌خصوص اینکه برخی از این اهانت‌ها به خانواده او برمی‌گردد که گناهی مضاعف برای افراد توهین‌کننده دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری10 ساعت قبل
قیمت یک کیلو پیاز تا پیش از این حدود ۳۰ تاکا (۳۵ سنت) بود و بیشتر از هند وارد بنگلادش می‌شد اما پس از کاهش واردات از هند به دلیل کاهش شدید تولید در آن کشور، قیمت این سبزی پرکاربرد سر به فلک زد و اشک بنگلادشی‌ها را درآورد. این روزها هر کیلو پیاز در بازارهای بنگلادش ۲۶۰ تاکا (حدود سه دلار) خرید و فروش می‌شود. کمبود پیاز در کشور آسیایی بنگلادش به اندازه‌ای است که حتی خانم شیخ حسینه (نخست‌وزیر بنگلادش) هم آن را از فهرست غذاهای خود حذف کرده تا با مردم کشورش همدردی کرده باشد. دولت بنگلادش در اقدامی فوری کار وارد کردن انبوه پیاز را از کشورهای میانمار، ترکیه، چین و ترکیه آغاز کرده و فروشگاه‌های دولتی در پایتخت هر کیلو پیاز را به قیمت رسمی ۴۵ داکا به مردم می‌فروشند. کار به اندازه‌ای بالا گرفته که مردم برای خریدن پیاز یارانه‌ای چند ساعت صف می‌ایستند.

زخمی شدن یک خبرنگار از ناحیه چشم توسط نظامیان رژیم صهیونیستی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، رژیم صهیونیستی در جنایتی جدید، بیش از دویست هکتار از زمین‌های فلسطینیان را در الخلیل مصادره کرد. وقتی که صاحبان این زمین‌ها در آن حضور یافتند، در معرض حملات نظامیان صهیونیست قرار گرفتند. نظامیان صهیونیست با شلیک گاز اشک آور و گلوله، مانع از آن شدند که فلسطینیان به درختان زیتون خود برسند. یک خبرنگار هم که برای خبرگزاری محلی فلسطین کار می‌کرد هنگام تلاش برای فیلمبرداری از عملیات مصادره زمین‌ها و اخراج مردم از زمین‌ها به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست، از ناحیه چشم چپ زخمی شد. + فیلمانتهای پیام/حمله نظامیان اسرائیلی به مردم فلسطین + فیلم
ایلناایلنا1 روز قبل
نماینده مردم تهران گفت: اگر آقای رئیس مجلس صدای نمایندگان را در خصوص اصلاح قیمت بنزین منعکس می‌کرد، متوجه می‌شدید که ما مخالف این افزایش قیمت بودیم. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر آقای لاریجانی صدای مجلس را منعکس می‌کرد، متوجه می‌شدید که ما مخالفت این افزایش قیمت بودیم. وی یادآور شد: چیزی که برایم عجیب و قابل پذیرش نیست این است که همین شورای سه‌ نفره «FATF و پالرمو» را تصویب می‌کنند اما جاهای دیگر نظر این سران را غیرقابل قبول می‌دانند. وی ادامه داد: با این کارها مجلس از شأن خودش می‌افتد در صورتی که بر طبق قانون اساسی، مجلس مرجع تصمیم‌گیری است. امروز ما مشاهده می‌کنیم نهادهای دیگر مانند شورای نگهبان، مجمع تشخیص و سران قوا با تصمیم‌هایشان دست ما را می‌بندند.

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 ساعت قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 ساعت قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری4 ساعت قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

حمایت وزیر علوم از فعالیت‌های دانشگاه پیام نور

مهر8 دقیقه قبل

جلیلی: قدردان صبر مردم باشیم و فشار مشکلات را کاهش دهیم/ امنیت ملی برای هر کشوری بستر اصلی برای پیشرفت و رفاه است

مشرق‌نیوز9 دقیقه قبل

مازندران | مسئولان بسیجی وار به دنبال رفع مشکلات مردم باشند

تسنیم10 دقیقه قبل

افشاگری مدل آمریکایی از «روابط ویژه» با بوریس جانسون

فرارو11 دقیقه قبل

آمریکا از معترضان ایرانی خواست فیلم‌های خود را بفرستند

خبرآنلاین11 دقیقه قبل

وضعیت آرام خیابان‌های شیراز

میزان‌آنلاین11 دقیقه قبل