روز سوم نافرمانی مدنی در عراق؛ بازگشت آرامش به بندر «ام قصر» بصره
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. بین‌المللی
روز سوم نافرمانی مدنی در عراق؛ بازگشت آرامش به بندر «ام قصر» بصره

روز سوم نافرمانی مدنی در عراق؛ بازگشت آرامش به بندر «ام قصر» بصره

فارسخبرگزاری فارس |
نافرمانی مدنی در استانهای القادسیه و ذی قار، امروز به تعطیلی اغلب ادارات دولتی منجر شد و با تشدید تدابیر امنیتی در بصره، سرانجام آرامش در بندر «ام قصر» برقرار شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در ادامه تظاهرات‌های مردمی در عراق، نافرمانی مدنی در «الدیوانیه» مرکز استان «القادسیه» و استان «ذی قار» برای سومین روز متوالی با شدت بیشتر ادامه دارد و بسیاری از ساختمان‌های دولتی در این استانها در کنترل معترضان قرار گرفته است.

امروز، همچنین با تشدید تدابیر امنیتی در بصره، سرانجام آرامش به بندر «ام قصر» بازگشت.

همزمان با این تظاهرات، نخست‌وزیر عراق در نشستی با سران کشور حاضر شد و از سوی دیگر، رئیس‌جمهور با مقامات منطقه کردستان برای بررسی آخرین تحولات مربوط به تظاهرات مردمی دیدار کرد.

فرستاده سازمان ملل به عراق نیز خواستار گفت‌وگوی ملی شد و سفارت انگلیس بر ضرورت حمایت از جان معترضان تاکید کرد.

سازمان ملل: زمان گفت‌وگوی ملی در عراق فرا رسیده است

«جینین هنیس پلاسخارت» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور عراق، درباره تداوم تظاهرات‌ها و خشونت‌های جاری در این کشور، ابراز نگرانی کرد و طی پستی در توئیتر نوشت: تداوم خونریزی در عراق ما را می‌ترساند. ناامیدی شدید میان مردم نباید دست‌کم گرفته یا به اشتباه برداشت شود.

وی افزود: خشونت تنها خشونت می‌آورد و باید از جان مردم حاضر در تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز حمایت شود. دیگر زمان گفت‌وگوی ملی فرا رسیده است.

روز سوم نافرمانی مدنی در عراق؛ بازگشت آرامش به بندر «ام قصر» بصره - 8

العبادی، استعفای نخست‌وزیر را خواستار شد

«حیدر العبادی» نخست‌وزیر سابق عراق در گفت‌وگویی تلویزیونی اعلام کرد که «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر در پاسخ به خواست مردم باید استعفاء کند.

وی ابراز امیدواری کرد که نخست‌وزیر، به خواست توده مردم گوش دهد و هر چه سریعتر اقدامی کند زیرا ممکن است فرصتها را از دست دهد.

نشست سران عراق برای بررسی وضعیت کشور

نخست وزیر عراق برای بررسی وضعیت این کشور در سایه تظاهرات مردمی، با شماری از سران کشور از جمله رئیس شورای عالی قضایی، رئیس پارلمان و وزرای دفاع و کشور جلسه مشترکی برگزار کرد.

دفتر نخست‌وزیری عراق امروز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در این نشست «فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضایی، «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان و وزرای دفاع و کشور و شماری از فرماندهان امنیتی عراق حضور داشتند.

در این نشست، بر حمایت قوه‌های مقننه و قضائیه از تلاش‌های دولت و سرویس‌های امنیتی برای برقراری امنیت و ثبات در سراسر عراق، حمایت از تظاهرات‌کنندگان و حفظ اموال عمومی و شخصی، مراکز اقتصادی و حفظ عبور و مرور تأکید شد.

در راستای پاسخگویی به مطالبات مردم عراق، «احمد صفار» مخبر کمیسیون مالی مجلس نمایندگان عراق، ‌ خبر داد که پیش‌نویس بودجه این کشور آماده است؛ پیش‌نویسی که درخواست کردها را نیز شامل می‌شود و در انتظار توافق نهایی بغداد و اربیل است. (جزئیات بیشتر)

واکنش سفارت انگلیس در بغداد به اعتراضهای مردمی

سفارت بریتانیا در بغداد، طی بیانیه‌ای درباره تظاهرات‌ مردمی در عراق واکنش نشان داد.

روز سوم نافرمانی مدنی در عراق؛ بازگشت آرامش به بندر «ام قصر» بصره - 19

در بیانیه این سفارت آمده است: تظاهرات مسالمت‌آمیز حق مردم عراق است و خشونت علیه تظاهرات‌کنندگان غیرقابل قبول است. دولت عراق نیز باید از تمامی نیروهای امنیتی بخواهد که از معترضان حمایت کنند و رفتار مناسبی با آنها داشته باشند.

جدیدترین اخبار از تظاهرات مردمی در مناطق مختلف عراق

* تظاهرات‌کنندگان ساختمان استانداری «الدیوانیه»، اداره بازنشستگی و شماری از ساختمان‌های دولتی را بستند.

* معترضان یک پالایشگاه نفتی در الدیوانیه را بستند

* به دنبال ورود نیروهای امنیتی به بندر ام قصر در بصره و تلاش آنها برای متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان، برخی از معترضان به سوی مقر نیروهای امنیتی در این بندر حمله کردند تا افراد بازداشت شده را آزاد کنند و این امر به درگیری میان دو طرف منجر شد. برخی منابع رسانه‌ای از کشته شدن دو نفر از معترضان در ام قصر خبر می‌دهند.

به گزارش برخی منابع رسانه‌ای، امروز بالاخره، آرامش بار دیگر در بندر ام قصر حکمفرما شد و نیروهای امنیتی موفق شدند، خودروها و تجهیزاتی که به دست معترضان افتاده بود، بازپس گیرند.

برخی پایگاه‌های خبری، امروز تصاویری از معترضان در بصره را منتشر کرده بودند که خودروهای نظامی را به غنیمت گرفته بودند.

* اغلب ادارات در «ذی قار» تعطیل شدند و نافرمانی مدنی برای سومین روز در این شهر، موجب فلج شدن آن شده است.

* آغاز تظاهرات در مناطق الغزالیة و السیدیة بغداد

* استقرار شمار زیادی از نیروها امنیتی در منطقه «العلاوی» در مرکز بغداد

* تظاهرات‌کنندگان در کربلای معلی، با حمل طولانی‌ترین پرچم عراق، بار دیگر بر ضرورت تحقق مطالباتشان پافشاری کردند. طول این پرچم به بیش از ۱۰۰ متر و عرض آن به ۵ متر می‌رسد

روز سوم نافرمانی مدنی در عراق؛ بازگشت آرامش به بندر «ام قصر» بصره - 32

تشدید تدابیر امنیتی در میادین نفتی و بنادر بصره عراق

از صبح امروز، شمار زیادی از نیروهای نظامی عراق در بنادر و میدان‌های نفتی استان بصره مستقر شدند تا از این زیرساخت‌ها در مقابل هرگونه تعدی احتمالی تظاهرات‌کنندگان، حفاظت کنند.

گفته می‌شود دستور حفاظت از زیرساخت‌های نفتی و بنادر در بصره، را شخص «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر و فرماندهی کلی نیروهای مسلح عراق صادر کرده است.

پایگاه خبری «موازین نیوز» نوشت: لشکر نهم ارتش عراق، دوشنبه (دیروز) وارد شهر ام قصر شده تا مسئولیت امنیت بندر این شهر را به طور کامل از نیروی دریایی این شهر تحویل گیرد. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که اغلب افسران و سربازان نیروی دریایی از تلاش برای متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان و پایان دادن به اعتراضات در این شهر، خودداری کردند. (جزئیات بیشتر)

نشست «برهم صالح» با مقامات منطقه کردستان عراق

روز سوم نافرمانی مدنی در عراق؛ بازگشت آرامش به بندر «ام قصر» بصره - 38

برخی منابع رسانه‌ای از آغاز نشست امروز «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق با مقامات قوای سه‌گانه در منطقه کردستان و نمایندگان احزاب در داخل این منطقه برای بررسی مسئله تظاهرات، اصلاح قانون اساسی و برگزاری انتخابات زودهنگام خبر دادند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری23 ساعت قبل
به گزارش خبر فوری، خبرهای منتشر شده از برخی سایت‌های خبری صهیونیستی حاکی از این است که نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و روسیه در سوریه با هم درگیری مختصری پیدا کرده‌اند. از می‌۲۰۱۸ درگیریهای مرزی بین نیروی هوایی رژیم صهیونیستی و ایران و روسیه بیشتر شده است. با این حال، اگر گزارش فوق درست باشد احتمال درگیری هوایی روسیه و متحدانش با اسرائیل بالاتر می‌رود. این جنگنده می‌تواند با هواپیماهای دیگر که با سرعت و ارتفاع بیشتری پرواز می‌کنند به راحتی درگیر و پیروز شود. قدرت هوایی روسیه و رژیم صهیونیستیهم روسیه و هم رژیم صهیونیستی از توان هوایی بالایی برخوردارند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴9 ساعت قبل
ساعت ۲۴- شهرام همایون با اشاره به فعالیت مهناز افشار در شبکه‌ای وابسته به عربستان سعودی توصیه‌ای را خطاب به او مطرح کرد. چند وقتی است که ویدئویی از مهناز افشار در فضای مجازی منتشر شده است که او را در کنار خوانندگان لس‌آنجلسی در برنامه استعدادیابی در یکی از شبکه‌های فارسی‌زبان خارجی که از سوی عربستان سعودی اداره می‌شود، نشان می‌دهد. یکی از کسانی که نظر خود را درباره حضور مهناز افشار در این مسابقه‌ اعلام کرده است «شهرام همایون» مدیر شبکه ماهواره‌ای ضد انقلاب کانال یک است. همایون در بخشی از برنامه خود خطاب به مهناز افشار هنرپیشه ایرانی که چند ماهی است به اروپا مهاجرت کرده است از تصمیمش برای همکاری با این برنامه ابراز نگرانی کرد. مهناز افشار سلبریتی پرحاشیه چند هفته‌ای است که در کنار چند تن از خوانندگان لس‌آنجلسی مشغول ضبط برنامه‌ای با هدف به ظاهر استعدادیابی برای ایرانیان در خارج از کشور است که هزینه آن را عربستان سعودی بر عهده دارد.
تابناکتابناک21 ساعت قبل
این مصوبه به اتحادیه اروپا اجازه خواهد داد که طبق استانداردهای حقوق بشری خود دست به تحریم مقامات و افراد مختلف از سراسر دنیا بزند. این مصوبه به اتحادیه اروپا اجازه خواهد داد که طبق استانداردهای حقوق بشری خود دست به تحریم مقامات و افراد مختلف از سراسر دنیا بزند. بورل در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست وزیران خارجه اروپا، حقوق بشر را «اولویت آشکار اروپایی‌ها … و تعهد خویش» توصیف کرده است. این اقدامی ملموس خواهد بود که مجددا بر رهبری جهانی اتحادیه اروپا در موضوع حقوق بشر تأکید می‌کند. " این موضوع میتواند چالش بسیار اساسی را در آینده روابط ایران و اتحادیه اروپا ایجاد کند.
نامه‌نیورنامه‌نیور21 ساعت قبل
خبرگزاری رویترز در مطلبی به علت به بن‌بست رسیدن مذاکرات میان مقامات آمریکا و کره شمالی پرداخت. به دنبال شکست گفت‌وگو‌های استکهلم، فرستاده کره شمالی مقامات آمریکا را متهم کرد که همچنان دیدگاه و رویکرد قدیمی خود را دنبال می‌کنند. کره شمالی درخواست‌ها از آمریکا را برای پایان دادن به رزمایش‌های نظامی مشترک با کره جنوبی افزایش داده است و همچنان از آمریکا می‌خواهد از سیاست‌های خصمانه خود در قبال این کشور از جمله انتقاد از پیشینه حقوق بشر کره شمالی دست بردارد. تحریم‌ها اساسا همه آن چیزی است که آن‌ها برای تحت فشار قرار دادن کره شمالی در اختیار دارند. همچنان که پایان مهلت زمانی که کره شمالی تعیین کرده است نزدیک می‌شود، پیونگ یانگ با شلیک ده‌ها موشک تنش‌ها را افزایش و هشدار داده است چنانچه دیپلماسی با آمریکا شکست بخورد، رهبر کره شمالی ممکن است مسیری متفاوت را در پیش گیرد.

(ویدئو) انفجار مهیب مخزن پمپ بنزین در مدینه

فراروفرارو18 ساعت قبل
فرارو- مشتریان پمپ بنزین با خیال راحت منتظر هستند تا باکشان را پر کنند و مسیر خود را ادامه دهند که ناگهان انفجار مهیبی در پمپ بنزین رخ می‌دهد. مشتری‌های و کارکنان از همه جا بی خبر به خود می‌آیند و هر کدام از طریقی از مهلکه می‌گریزند. در ویدئو مشاهده می‌شود که شعله‌های آتش زبانه می‌کشند. دیگری به سمت اتومبیل خود رفته، سوار و پیاده می‌شود. نفر سوم دوست خود را از ماشین خارج کرده و پایش را روی گاز می‌گذارد، در حالی که شیلنگ پمپ بنزین هنوز به ماشینش متصل است.
مهرمهر12 ساعت قبل
خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: طی روزهای گذشته سلسله حوادث مشکوکی در برخی نقاط عراق به وقوع پیوسته است. در ادامه اتفاقات مشکوک در عراق، استان «میسان» شاهد وقوع سه انفجار بود. این درحالی است که در انفجار دوم یکی از مراکز پزشکی وابسته به عصائب اهل الحق هدف قرار گرفت. پیش از این حوادث نیز، نفوذی‌ها شهرهای مقدس عراق به ویژه نجف اشرف را هدف اقدامات خرابکارانه خود قرار داده بودند. درست به همین دلیل است که جملگی مردم عراق همواره خود را ملزم به گوش فرا دادن به رهنمودهای مرجعیت می‌دانند.

نظرها

اخبار بیشتر