پیامی که از نطنز به جهان مخابره شد؛ ایران قادر به طراحی سانتریفیوژ با ظرفیت ۱۰۰ سو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی

پیامی که از نطنز به جهان مخابره شد؛ ایران قادر به طراحی سانتریفیوژ با ظرفیت ۱۰۰ سو

فارسخبرگزاری فارس |
ماشین‌های سانتریفیوژ مستقر در سالن شهید رضا قشقایی مجتمع غنی سازی نطنز بار دیگر به جهانیان نشان داد که ایران علیرغم همه بدعهدی‌ها باز هم با تکیه بر توان ملی، هر آنچه اراده کند عملیاتی خواهد کرد.

۱۳ آبان ماه ۱۳۹۸، یک روز مانده به پایان سومین فرصت ۶۰ روزه ایران به طرف‌های باقیمانده در برجام برای اجرای تعهداتشان و بازدید علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی از مرکز غنی سازی شهید مصطفی احمدی‌روشن به همراه جمعی از خبرنگاران رسانه‌های داخلی و رونمایی از برخی اقدامات انجام شده در گام سوم کاهش تعهدات برجامی و نمایش اقتدار ایران و ایرانی.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به نطنز، پس از آنکه شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری و در یکمین سالگرد خروج آمریکا از برجام در بیانیه‌ای از کاهش برخی تعهدات برجامی خبر داد، فرصتی ۶۰ روزه نیز به طرف‌های باقیمانده به ویژه اروپایی‌ها داده شد تا تعهدات بانکی و نفتی خود در برجام را عملیاتی کنند. این فرصت دو بار دیگر تمدید شد، ولی هیچ اقدامی از ناحیه طرف‌های مقابل صورت نگرفت جز ابتکاراتی از ناحیه فرانسه و ژاپن که آن هم توفیقی یارشان نبود.

در همین راستا و در رونمایی از برخی اقدامات انجام شده در گام سوم، دوشنبه ۱۳ آبان ماه علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی به همراه جمعی از خبرنگاران رسانه‌های داخلی از این اقدامات بازدید کردند. سالن شهید رضا قشقایی (S۸) واقع در مرکز غنی سازی شهید احمدی‌روشن در شهر نطنز، روز دوشنبه مرکز اعلام پیام جمهوری اسلامی ایران بود به طرف‌های باقیمانده در برجام، اینکه ایران و ایرانی بدعهدی‌ها را تاب نخواهند آورد و هیچگاه دست بسته نخواهند بود.

به گزارش فارس، بهروز کمالوندی سخنگوی (+) سازمان انرژی اتمی ۱۶ شهریور ماه در نشستی خبری به تشریح ۴ اقدام انجام شده در گام سوم پرداخت و گفت که چند اقدام دیگر باقیمانده که ظرف ۲ ماه آینده انجام می‌شود. او گفته بود: «دو مورد در یک ماه آینده انجام خواهد شد، یکی راه اندازی زنجیره میانی ماشین IR۲m است که باید از سال ۱۱ انجام می‌شد و یکی راه‌اندازی و گازدهی زنجیره ۱۰ تایی ماشین سانتریفیوژ سه بیلوز IR۵ و گازدهی آن که ابتدای سال ۱۱ باید انجام می‌شد و در یک ماه آینده صورت می‌گیرد. در دو ماه آینده و قبل از پایان گام سوم سه کار مهم دیگر داریم که ارزش بسیار بالایی دارد، یکی راه اندازی و گازدهی زنجیره‌‌های شاهد ۱۶۴ تایی IR۴ و راه اندازی زنجیره‌‌های شاهد ۱۶۴ تایی IR۲m و همچنین گازدهی به زنجیره میانی سانتریفیوژ IR۵s را تا دو ماه آینده خواهیم داشت. راه‌اندازی گازدهی زنجیره ۳۰ ماشین IR۶ قرار بوده سال هشت و نیم انجام شود که الان زنجیره ده‌تایی آن را داریم که گاز می‌دهیم زنجیره ۲۰ تایی را از دیروز (۱۵ شهریور) شروع کردیم و عملا ۶۰ ماشین IR۶ در حدود دو ماه آینده در حال کار و تحقیق و توسعه و افزایش ذخایر اورانیوم کشور خواهند بود.»

در همین خصوص نیز علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ۱۵ مهر ماه سال جاری در حاشیه نشست با اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در اظهاراتی در جمع خبرنگاران گفته بود که گازدهی زنجیره ۳۰ تایی IR۶ که قرار بود چهار سال و نیم آینده انجام شود، به خاطر خلف وعده‌ اروپایی‌ها در ظرف دو تا سه هفته آینده، انجام خواهد شد.»

پیامی که از نطنز به جهان مخابره شد؛ ایران قادر به طراحی سانتریفیوژ با ظرفیت ۱۰۰ سو - 6

به گزارش خبرنگار فارس، گازدهی به این زنجیره ۳۰ تایی روز دوشنبه ۱۳ آبان با حضور صالحی آغاز شد و رئیس سازمان انرژی اتمی ضمن رونمایی از ۱۵ مدل سانتریفیوژ جدید در جمع خبرنگاران گفت: در این دو ماه ۲۶۶۰ سو به ظرفیت غنی سازی افزوده شده و در حال حاضر روزانه بیش از ۵ هزار گرم (۵ کیلوگرم) اورانیوم با غنای ۴٫۲ درصد تولید می‌شود این در حالی است که قبل از برجام این میزان روزانه ۶ الی هفت هزار گرم بوده و الان در عرض ۲ ماه به ۵ هزار گرم رسیده است.

پیامی که از نطنز به جهان مخابره شد؛ ایران قادر به طراحی سانتریفیوژ با ظرفیت ۱۰۰ سو - 8

در این سالن که پیش از این به جز ۴۸ ماشین نسل جدید ماشین دیگری نبود، در طی ۲ ماه اخیر حدود ۵۰۰ ماشین جدید نصب شده بود، افزایشی ۱۰ برابری.

نصب زنجیره‌های ۱۶۴ تایی IR۴ و IR۲m از دیگر مواردی بود که در طی گام سوم صورت گرفته و در این تور هسته‌ای مورد بازدید قرار گرفت. در همین خصوص صالحی عنوان کرد: در پی برجام یکسری سانتریفیوژها را برداشته بودیم مثل IR۴ و IR۲M را که برخی گفته بودند با لگد جمع کردند که با چشم خود مشاهده کردید که دو زنجیره ۱۶۴ تایی این ماشین‌ها مجددا نصب شده است.

* اجرای مو به موی ۴ بند از فرمان ۹ ماده‌ای رهبر معظم انقلاب

وی با اشاره به مطالبی که در برخی رسانه‌ها در این مدت منتشر شده بود مبنی بر اینکه «صنعت هسته‌ای کشور نابود شده»، پرسید: این چه صنعتی است که نابود شده و در عرض ۲ ماه به ۲۶۶۰ سو با سانتریفیوژهای پیشرفته رسیده‌ایم؟ اگر صنعت هسته‌ای نابود شده پس ۱۵ هزار پرسنل صنعت هسته‌ای چه می‌کنند؟

آنگونه که صالحی عنوان کرد: قبل از برجام حدودا سوی عملیاتی ما حدود ۱۱ هزار سو بود که بعد از گام سوم، الان سوی عملیاتی به هشت هزار و ۶۰۰ سو رسیده است.

معاون رئیس جمهور همچنین گفت که از فرمان ۹ ماده‌ای که مقام معظم رهبری قبل از عملیاتی شدن برجام صادر کردند، ۴ بندی که به سازمان انرژی اتمی مربوط بود، مو به مو اجرا شده است.

صالحی در این باره گفت: در فاصله زمانی کمتر از ۲ ماه پرسنل سازمان انرژی اتمی و شرکت‌های تابعه تاسوعا، عاشورا و اربعین اینجا بودند که به استکبار نشان دهند که جمهوری اسلامی اگر اراده کند هر آنچه را بخواهد محقق می‌کند.

وی از همه کسانی که دست به دست هم داده و چنین معجزه‌ای را آفریدند، قدردانی کرد و افزود: سازمان انرژی اتمی برای کشور اقتدارآفرین است و امیدواریم این اقدامات مورد رضایت مردم و مقام معظم رهبری باشد.

صالحی اعلام کرد: ما قبل از برجام تنوع ۵ نوع ماشین نسل جدید داشتیم بعد از گام سوم این تعداد به ۱۵ نوع رسیده است. در حال حاضر ۱۵ مدل ماشین جدید در این سالن نصب شده که طراحی همه آنها به دست متخصصان ایرانی انجام شده است. برای طراحی گاز دینامیک آنها نرم افزاری بیش از ۲۰۰ هزار خط نوشته شده است که هر روز آپدیت می‌شود. به عنوان مثال برای روتور ماشین IRs دینامیک نرم افزاری بیش از ۹۰ هزار خط نوشته شده است.

پیامی که از نطنز به جهان مخابره شد؛ ایران قادر به طراحی سانتریفیوژ با ظرفیت ۱۰۰ سو - 19

به گزارش خبرنگار فارس، ماشین‌هایی که در این سالن مستقر بودند شامل: سانتریفیوژ IR۹ با ظرفیت غنی سازی ۵۰ سو که هنوز گازدهی نشده است، سانتریفیوژ IR۷ با ظرفیت غنی سازی ۲۰ سو که گازدهی به آن انجام شده است. سانتریفیوژ IRs که در حال چرخش بود، با ظرفیت غنی سازی ۱۲ سو و سانتریفیوژ IR۶m با ظرفیت ۱۲ سو که گازدهی شده است.

پیامی که از نطنز به جهان مخابره شد؛ ایران قادر به طراحی سانتریفیوژ با ظرفیت ۱۰۰ سو - 21

در این سالن از خانواده IR۸ شامل IR۸s با ظرفیت غنی سازی ۹ سو و IR۸B با ظرفیت غنی سازی ۱۵ سو و خانواده IR۴ با ظرفیت ۵ و نیم سو شامل IR۳ با سوی دو و نیم و IR۵ با سوی ۱۰ رونمایی شد.

پیامی که از نطنز به جهان مخابره شد؛ ایران قادر به طراحی سانتریفیوژ با ظرفیت ۱۰۰ سو - 23

گفتنی است سانتریفیوژهای IR۴، IR۶ و IR۸ هر کدام دارای سه خانواده هستند.

پیامی که از نطنز به جهان مخابره شد؛ ایران قادر به طراحی سانتریفیوژ با ظرفیت ۱۰۰ سو - 25

*می‌توانیم سانتریفیوژ با ظرفیت غنی‌سازی ۱۰۰ سو نیز طراحی کنیم

در حال حاضر بیشترین میزان سو متعلق به ماشین سانتریفیوژ IR۹ با ظرفیت ۵۰ سو و بلندترین نسل سانتریفیوژهای تولیدی ایران است که هنوز گازدهی نشده و در حال تست‌های مکانیکی است و آنگونه که صالحی در جمع خبرنگاران اعلام کرد، متخصصان صنعت هسته‌ای کشور قادر به طراحی سانتریفیوژ با ظرفیت غنی سازی ۱۰۰ سو نیز هستند.

معاون رئیس جمهور درباره برگشت پذیری گام‌های برداشته شده نیز گفت: برخی اقدامات قابل برگشت نیست. سانتریفیوژهای جدیدی که نصب کردیم داده برداری می‌کنیم و اطلاعاتی که به دانش ما افزوده، اینها سر جایشان است. یکسری ابعاد این گام‌ها به آن صورت برگشت پذیر نیست، ولی بخش قابل توجه آن برگشت پذیر است.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

پیامی که از نطنز به جهان مخابره شد؛ ایران قادر به طراحی سانتریفیوژ با ظرفیت ۱۰۰ سو - 30

علی‌اکبر صالحی در عین حال گفت: ما به تعهدات هسته‌ای خود دست نزده‌ایم. البته چند بازرسی‌ برجامی را متوقف کردیم، ولی پروتکل الحاقی و توافقنامه پادمان سر جایش است. براساس پروتکل الحاقی و توافقنامه پادمان و ماده ۳٫۱ باید هر کاری می‌کنیم اظهارنامه بدهیم و آنها براساس اظهارنامه ما بررسی و تأیید می‌کنند که این کار به صورت روتین انجام می‌شود.

*خبرهایی که در پیش است

خبرهای دیگری نیز در نشست خبری علی‌اکبر صالحی برای هفته‌های آینده در حوزه هسته‌ای اعلام شد از جمله اینکه هفته آینده (۱۹ آبان ماه) بتن ریزی نیروگاه دوم و سوم بوشهر آغاز و دو هفته بعد نیز بخش ثانویه راکتور آب سنگین اراک راه‌اندازی و شاهد تکمیل ماشین جا به جایی سوخت خواهیم بود.

او همچنین درباره تولید سوخت برای نیروگاه بوشهر اعلام کرد: ما خیلی از این مراحل را در چهار پنج سال اخیر طی کرده‌ایم و امیدواریم با غنی سازی و ذخیره سازی که الان می‌کنیم بتوانیم اینها را به قرص سوخت تبدیل و اگر خدا کمک کند و با همت بچه‌ها با لحاظ جنبه‌های ایمنی، شاهد ساخت اولین مجتمع سوخت خود باشیم و در بوشهر جاگذاری کنیم. البته این قدری کار دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین اعلام کرد که در بحث پیشران هسته‌ای به صورت غیرقابل باوری جلو رفته‌ایم و اظهار داشت: من اعلام کردم که اگر امکانات مالی و تسهیلات مقرراتی باشد حداقل ۱۵ سال طول می‌کشد ولی ما خیلی جلو رفتیم و امیدوارم تا پایان سال دیگر خبر مقدماتی خوبی به شما بدهیم. فقط برای یک فاز ابتدایی هشت هزار زیر پروژه تعریف شده است.

به گزارش فارس، اعلام اقدامات انجام شده در گام سوم، واکنش طرف‌های مقابل از جمله آمریکایی‌ها را به همراه داشت و یک مقام در کاخ سفید در واکنش به راه‌اندازی زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژهای IR۶ گفت که اقدام ایران در افزایش سطح غنی سازی اورانیوم گامی بد در مسیری اشتباه و تحریک آمیز بوده و در راستای چارچوب تلاش‌های این کشور برای گرفتن امتیاز از اروپایی‌هاست.

«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان نیز گفت اعلام ایران مبنی بر راه‌اندازی دستگاه‌های پیشرفته جهت سرعت بخشیدن به روند غنی‌سازی اورانیوم می‌تواند توافق هسته‌ای برجام با قدرت‌های جهانی را به خطر بیندازد.

*در گام‌های پیشین چه رخ داد؟

به گزارش فارس، پس از بیانیه ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری شورای عالی امنیت ملی، اقدامات مربوط به کاهش تعهدات برجامی آغاز و در این راستا سازمان انرژی اتمی در نخستین گام کاهش تعهدات برجامی، محدودیت‌های مربوط به نگهداری ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین را رعایت نکرد و در همین راستا در گام اول، جمهوری اسلامی ایران از ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده ۳٫۶۷ درصد عبور کرد و در حال حاضر موجودی اورانیوم غنی شده کشور ۵۰۰ کیلوگرم UF۶ با غنای حدود ۴ درصد است. در همین خصوص علی‌اکبر صالحی در نشست خبری که پس از این بازدید صورت گرفت در جمع خبرنگاران عنوان کرد: «حدود ۵۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده در اختیار داریم که همه آن ۴٫۲ درصد نیست و الان روزی پنج هزار گرم به آن اضافه می‌شود.»

از سوی دیگر کارخانه تولید آب سنگین اراک که دارای ظرفیت اسمی تولید ۱۶ تن آب سنگین در سال با خلوص هسته‌‌ای است در زمان ابلاغ گام اول کاهش تعهدات، میزان موجودی آن حدود ۱۲۵ تن بود. این کارخانه در زمان ابلاغ دستور شورای عالی امنیت ملی مبنی بر عدم پایبندی به ۱۳۰ تن، در مرحله تعمیرات بود که با ابلاغ به سازمان در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ماه مرحله تعمیرات با سرعت پایان یافته و کارخانه مجددا تولید را آغاز کرده است و در این مدت حدود ۲ تن از آب سنگین تولیدی به خارج از کشور صادر و حدود ۲ تن دیگر هم برای محصولات دوتره در داخل مصرف شده است و در حال حاضر موجودی کل آب سنگین کشور حدود ۱۳۰ تن است.

در پایان این گام و زمان ورود به گام دوم (۱۶ تیر ماه) نیز عنوان شد که ایران از این به بعد سقف غنی سازی ۳٫۶۷ درصد را رعایت نمی‌کند و یک روز بعد هم بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفتگو با فارس خبر داد که سقف اورانیوم غنی شده ایران به ۴٫۵ درصد رسید و سپس در حالت پایا و بهینه تولید محصول در سطح غنای ۴٫۳ درصد و ۴٫۴ درصد ثابت ماند و در حال حاضر زنجیره‌های سانتریفیوژ در حالت تولید حداکثری با غنای بیش از ۴ درصد هستند.

گام سوم هم براساس اعلام حسن روحانی رئیس جمهور از روز جمعه ۱۵ شهریور آغاز و سازمان انرژی اتمی موظف شد در زمینه تحقیق و توسعه هر آنچه نیاز فنی کشور است، بلافاصله شروع کند و تمام تعهداتی که در زمینه تحقیق و توسعه در برجام مدنظر بوده را کنار بگذارد. در همین راستا بهروز کمالوندی هم در نشستی خبری در ۱۶ شهریور ماه به تشریح جزییات گام سوم پرداخت و اقداماتی که آغاز شده و آنهایی که قرار است در ظرف این ۲ ماه انجام شود، اعلام کرد.

*اعلام گام چهارم/گازدهی به فردو

و امروز (۱۴ آبان ماه) همزمان با پایان سومین فرصت ۶۰ روزه ایران به طرف‌های باقیمانده در برجام، حسن روحانی از آغاز گام چهارم کاهش تعهدات برجامی خبر داد و گفت: امروز ابلاغ خواهم کرد که حتما از فردا (چهارشنبه ۱۵ آبان ماه) سازمان انرژی اتمی یک گام چهارم و جدید بر می‌دارد، البته پیشاپیش به همه ۱+۴ و کشورهای دوستانمان در دنیا اعلام می‌کنیم فعالیت جدید ما هم با نظارت آژانس خواهد بود آژانس هم چنان نظارت خواهد کرد حتی فعالیتی را که از فردا آغاز خواهیم کرد.

پیامی که از نطنز به جهان مخابره شد؛ ایران قادر به طراحی سانتریفیوژ با ظرفیت ۱۰۰ سو - 45

روحانی گفت: مسئله دیگر اینکه گام چهارم مثل گام دیگر قابل بازگشت است، یعنی هر زمانی آنها به تعهدات کاملشان برگشتند ما هم به تعهدات کاملا بر می‌گردیم. گامی که از فردا آغاز می‌کنیم در فردو خواهد بود و می‌دانید که طبق برجام بیش از هزار سانتریفیوژ (۱۰۴۴) در فردو داریم. در برجام قرار بود این سانتریفیوژها بچرخند، اما گاز به آنها تزریق نکنیم که بنده امروز در دستوری به سازمان انرژی اتمی می‌گویم که از فردا گازدهی را در فردو آغاز کنیم و این گام ممکن است سر و صدا کند؛ همه اینها را می‌دانیم حساسیت آنها را می‌دانیم و حساسیت آنها را نسبت به فردو و سانتریفیوژها می‌دانیم.

روحانی بیان کرد: اما هر وقت آنها به تعهداتش عمل کردند ما دو مرتبه گاز را قطع می‌کنیم، پس قابل بازگشت است، اما در عین حال نمی‌توانیم یکجانبه تحمل کنید که ما به تعهداتمان کامل عمل کنیم و آنها بخواهند به تعهداتش عمل نکند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: تمام مذاکراتی که پشت پرده با برخی کشورها داریم برای حل و فصل ادامه دارد به آن مذاکرات متعهد هستیم، آن مذاکرات را هم ادامه می‌دهیم و جلو می‌رویم البته آنها تلاش‌شان این بود که قبل از امروز ما به یک نتیجه برسیم؛ نشد. در هفته‌های اخیر یک مسائلی بود که به توافق نرسیدیم، بنابراین به ناچار گام چهارم را از فردا برمی‌داریم و ظرف ۲ ماه آینده فرصت مذاکره داریم و صحبت می‌کنیم و اگر راه‌حل درستی را یافتیم و پیدا کردیم و راه حل این است که تحریم‌ها برداشته شود و به راحتی بتوانیم نفتمان را بفروشیم و از پول‌های بانک‌مان استفاده کنیم و سایر تحریم هایی که در فلزات و بیمه انجام دادند بردارند و ما هم به شرایط گذشته برمی‌گردیم.(اینجا بخوانید) 

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زخمی شدن یک خبرنگار از ناحیه چشم توسط نظامیان رژیم صهیونیستی + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران20 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، رژیم صهیونیستی در جنایتی جدید، بیش از دویست هکتار از زمین‌های فلسطینیان را در الخلیل مصادره کرد. وقتی که صاحبان این زمین‌ها در آن حضور یافتند، در معرض حملات نظامیان صهیونیست قرار گرفتند. نظامیان صهیونیست با شلیک گاز اشک آور و گلوله، مانع از آن شدند که فلسطینیان به درختان زیتون خود برسند. یک خبرنگار هم که برای خبرگزاری محلی فلسطین کار می‌کرد هنگام تلاش برای فیلمبرداری از عملیات مصادره زمین‌ها و اخراج مردم از زمین‌ها به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست، از ناحیه چشم چپ زخمی شد. + فیلمانتهای پیام/حمله نظامیان اسرائیلی به مردم فلسطین + فیلم
عصر ایرانعصر ایران19 ساعت قبل
عکس: خبرگزاری فارس۲ - فارغ از مصداق کنونی، هنوز ساز و کار مناسبی برای «بیان اعتراضات» در کشور وجود ندارد؛ گو این که اساسا چنین حقی به رسمیت شناخته نشده است! به عنوان مثال نوجوانانی که اساسا در ماجرای اعتراضات بنزینی نیستند و در عین حال، اینترنت بخشی جدایی ناپذیر از زندگی آنهاست نیز درگیر نارضایتی می‌شوند. وانگهی مگر در یکی دو روز گذشته، وقایع اعتراضی چقدر پرحجم بودند که کل اینترنت کشور را این گونه مختل کردند؟! این واکنش سنگین، چنین تداعی می‌کند که اعتراضات بسیار گسترده‌تر و خطرناک‌تر از آنی هستند که واقعا هستند. سران قوا با پشتوانه کارشناسی یک تصمیم گرفتند و باید اجرا شود. "
فارسفارس20 ساعت قبل
نماینده ماهشهر در مجلس در تذکری گفت: کسانی که به نیابت از مجلس نظراتی را در مراکز تصمیم‌گیری بیان می‌کنند باید بدانند که این نظرات را بیان کرده و مراقب باشند. نماینده ماهشهر در مجلس تصریح کرد: کسانی که به نیابت از مجلس نظراتی را در برخی مراکز تصمیم‌گیری بیان می‌کنند باید بدانند که بایستی نظرات مجلس را در این جلسات بیان کنند. گلمرادی گفت: نمایندگان مجلس عصاره فضایل ملت هستند و تضعیف مجلس تضعیف نظام است. وی تصریح کرد: دولت مراقب نظراتش در بیان و اجرای برخی اقدامات باشد ضمن اینکه دولت بیشتر از این نباید به نظام و کشور ضربه بزند. نماینده ماهشهر در مجلس بیان داشت: اجرای برخی تصمیمات غلط و غیرکارشناسی جایگاه مجلس را تنزل داده است.

به نام اعتراض اما به کام …

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
دیروز نقاطی از تهران و برخی از شهرستان‌های آن محل تعدادی اجتماع مردمی بعد از تغییر قیمت بنزین بود، اما رفته رفته این اجتماعات نه دیگر رنگ و بوی بنزینی داشت و نه مردمی …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شب وقتی دخلش را شمرده، کرکره را پایین کشیده و به خانه رفته تصور نمی‌کرده است چند ساعت بعد مغازه را اینطور بی سر و سامان ببیند. به نام اعتراض، اما به کام آن‌ها که می‌خواهند آتش به جان زندگی مردم بیفتد.
عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به همراه حواشی در نوبت صبح به پایان رسید. به گزارش ایلنا، جلسه نوبت صبح مجلس شورای اسلامی متاثر از جلسه غیرعلنی، برخی حواشی را با خود به همراه داشت. در ابتدای جلسه، نمایندگان به هنگام بررسی دستور کار امروز بدون توجه به آنچه در صحن مجلس می‌گذرد، تذکرات بنزینی به رئیس مجلس و سران قوا دادند. غلامرضا کاتب معتقد بود که رئیس مجلس باید نظرات آنان را به دستگاه‌های اجرایی منعکس می‌کرد و یا مقدسی دیگر نماینده مجلس عنوان کرد که ما باید به قانون احترام می‌گذاشتیم و در قالب برنامه طرح اصلاح قیمت و سهمیه‌بندی بنزین را به مجلس ارائه می‌کردیم، اما آن چیزی که در صحن مجلس بیش از هر چیز توجه جلب می‌کرد تکاپوی مجتبی ذوالنور نماینده قم برای جمع‌آوری امضا جهت استیضاح رئیس مجلس بود. ذوالنور که دست به امضا جمع کردن خوبی دارد سعی داشت دیگر نمایندگان را متقاعد کند که نامه استیضاح لاریجانی را امضا کنند که به گفته برخی از نمایندگان ۱۰ امضا نیز پای نامه‌اش جا خوش کرد.

بیانات رهبر انقلاب درباره افزایش قیمت بنزین

تابناکتابناک19 ساعت قبل
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز (یکشنبه) در ابتدای جلسه‌ی درس خارج فقه درباره‌ی مسائل پیش‌آمده پس از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت، تاکید کردند: «من صاحب‌نظر نیستم لکن اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند، من حمایت میکنم. من این را گفتم، حمایت هم میکنم. سران قوایند، نشستند با پشتوانه‌ی کارشناسی یک تصمیمی برای کشور گرفتند، باید عمل بشود به آن تصمیم … یقینا بعضی از مردم از این تصمیم یا نگران میشوند یا ناراحت میشوند یا به ضررشان است یا خیال میکنند به ضررشان است، به هر تقدیر ناراضی میشوند، لکن آتش زدن به فلان بانک، این کار مردم نیست، این کار اشرار است؛ کار اشرار است … مسئولین محترم آمدند گفتند که ما مراقبیم که این افزایش قیمت موجب افزایش قیمت اجناس و کالاها نشود» بیانات کامل رهبر انقلاب را می‌بینید و می‌شنوید

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

وضعیت آب و هوای کشور - امروز ۲۶ آبان‌ماه

خبری20 ساعت قبل

پس از تاکیدات رهبر، دو طرح بنزینی فراکسیون امید از دستور کار خارج شد

خبری20 ساعت قبل

درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین به چه کاری اختصاص می‌یابد؟

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مخالفت برخی پرسنل پروازی با بازگشت بوئینگ ۷۳۷ مکس

صدا و سیما25 دقیقه قبل

پازل فراموش شده سهمیه بندی بنزین/ توسعه حمل و نقل عمومی ضرورت دارد؟

خبرآنلاین29 دقیقه قبل

مسجدجامعی: باید زمینه آداب گفت‌وگو در شهر را فراهم کنیم

ایسنا41 دقیقه قبل

شیوه برخورد با فتنه از نگاه قرآن

مشرق‌نیوز45 دقیقه قبل

مشکلات فرهنگی مقابله با ابولا در کنگو

صدا و سیما46 دقیقه قبل

گالوپ: ترامپ بی شخصیت‌ترین نامزد انتخابات آمریکا

الف48 دقیقه قبل

پربحث‌ترین خبرها


رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از این کشور ممنوع الخروج شد!

1 روز قبلمهر2

قوانینی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

1 روز قبلاقتصاد آنلاین1

طرح دوفوریتی مجلس برای توقف افزایش قیمت بنزین

1 روز قبلعصر ایران1

نظرات برگزیده مخاطبین الف: جشن تولد در هواپیما فقط به زخم مردم نمک می‌پاشد/ روحانی عصبانی است چون به وعده‌هایش عمل نکرده است/ تحریم بهانه خوبی برای افرادی است که مدیریت بلد نیستند

2 روز قبلالف1

طرح حمایت معیشتی دولت چیست؟ / آیا همان یارانه نقدی است؟ / حمایت معیشتی تا چه زمانی قرار است پرداخت شود؟ / مجموع دریافتی خانوده‌ها شامل یارانه نقدی و کمک معیشتی چقدر خواهد بود؟

2 روز قبلانتخاب1

فیلم افشاگری بی سابقه امام جمعه قزوین روی آنتن زنده شبکه یک

3 روز قبلرکنا1

نمایش مستند بازیگر فیلم‌های پورن در مشهد+تصاویر

6 روز قبلآفتاب‌نیوز1

کنایه فعال رسانه‌ای به سخنان امروز رئیس جمهور

6 روز قبلجام نیوز1

آغاز دوره جدید ژاپن و پایان جشن‌‌های امپراتوری (+عکس)

6 روز قبلعصر ایران1