ایزدی: نباید در شرایط کنونی از مذاکره صحبت کرد/ هاشمی: ترامپ واقعیت آمریکا را نشان می‌دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. سیاسی
ایزدی: نباید در شرایط کنونی از مذاکره صحبت کرد/ هاشمی: ترامپ واقعیت آمریکا را نشان می‌دهد

ایزدی: نباید در شرایط کنونی از مذاکره صحبت کرد/ هاشمی: ترامپ واقعیت آمریکا را نشان می‌دهد

فارسخبرگزاری فارس |
عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: آمریکا به این نتیجه رسیده که سیاست‌هایش شکست خورده برای همین در چنین شرایطی نباید صحبت از مذاکره کرد.

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، به همت بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس همایشی با عنوان «غیرقابل اعتماد» با حضور فواد ایزدی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل آمریکا و مرضیه هاشمی خبرنگار ایرانی - آمریکایی شبکه تلویزیونی پرس‌‌تی‌وی برگزار شد.

* نباید در شرایط کنونی از مذاکره صحبت کرد

فواد ایزدی در ابتدای این مراسم گفت: به نظر من کسانی که از مذاکره صحبت کردند افراد خائن و بی عقلی نبودند، آنها افرادی بودند که به اندازه‌ای که باید از تجربیات گذشته درس بگیرند، نگرفتند.

این استاد دانشگاه با اشاره به تجربیاتی که در گذشته وجود داشته، تصریح کرد: متاسفانه آنچنان که باید از تجربیات گذشته استفاده نشد. ما باید به کسانی که این تجربیات را دیدند و باز هم تکرار کردند بگویم که شما چرا از تاریخ درس نمی‌گیرید و چرا تجربیات گذشته را تکرار می‌کنید، شما باید به این نتیجه برسید مقاومت بیشتر جواب داده است.

ایزدی یادآور شد: آمریکا در عراق هزینه‌های بسیاری را صرف کرد، در این سال‌ها رسما ۷۰۰ میلیون دلار در این سال‌ها فقط در ارتباط با جامعه نخبگان عراق هزینه کردند و فعالیت‌های گسترده‌ای در این زمینه داشت ولی به اهدافی که داشتند نرسیدند و الان به همین دلیل، دارند از روش‌هایی استفاده می‌کنند که در ایران هم استفاده کرده بودند.

وی خاطر نشان کرد: ما باید برای کاهش هزینه، به آمریکا ثابت کنیم سیاست هایش جواب نداده است. طرف دولت ترامپ دولت روحانی و نه نظام است، هدف ترامپ نابودی ایران است البته برای آنها مشخص شده که حمله به ایران کار راحتی نیست و سیاست آمریکا شکست خورده است.

این استاد دانشگاه افزود: آمریکا به این نتیجه رسیده که سیاست‌هایش شکست خورده و در چنین شرایطی نباید صحبت از مذاکره کرد. آمریکا نباید احساس کند که با به خاطر فشار بحث مذاکره را پیش می‌کشیم.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

* ترامپ امروز آنچه واقعیت آمریکاست را نشان می‌دهد

مرضیه هاشمی خبرنگار ایرانی - آمریکایی شبکه تلویزیونی پرس‌‌تی‌وی هم در ادامه در این مراسم گفت: ترامپ امروز به نوعی پرده را کنار زده و آنچه واقعیت آمریکا است را نشان می‌دهد.

وی افزود: عربستان سعودی حقوق بشر را رعایت نمی‌کند ولی وقتی به ترامپ می‌گویند چرا به نقض حقوق بشر در عربستان ایراد نمی‌گیری، می‌گوید: «ما چه کاری به حقوق بشر در عربستان داریم، فقط آنها به ما پول بدهند، هر کاری که می‌خواهند انجام دهند!» این واقعیت آمریکاست.

هاشمی تصریح کرد: آمریکا در امور کشورهای دیگر دخالت می‌کند و به هیچکس هم پاسخگو نیست. آمریکایی‌ها به بهانه‌های مختلف به کشور‌های دیگر نیرو می‌فرستد و متاسفانه این مسئله مشکلاتی را برای مناطق مختلف ایجاد کرده است.

وی بازداشت استاد دانشگاه تربیت مدرس در آمریکا اظهار داشت: کسی مانند دکتر سلیمانی جزو نخبه‌های دنیاست. از آقای دکتر سلیمانی دعوت می‌کنند و بعد او را دستگیر می‌کند، یک سال از آن ماجرا می‌گذرد و هنوز یک دادگاه هم برگزار نشده است و هیچ کس پاسخگو نیست بعد با این حال از حقوق بشر صحبت می‌کنند این چهره واقعی آمریکا است و ما دعا می‌کنیم هر چه زودتر آقای سلیمانی آزاد شود.

هاشمی گفت: وجود رهبری در این کشور واقعا نعمت است و باید قدر این نعمت را دانست. البته تجربه‌های تلخی در کشور وجود دارد که باید از آن درس گرفت و می‌توان با استفاده از رهنمودهای رهبر انقلاب این تجربه‌ها را تکرار نکرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پایان یک اتهام …

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
گزارش سازمان ملل مشخص کرد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها درباره اتهام به ایران در زمینه حمله به آرامکو، فقط گمانه‌زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۲۳ شهریور امسال بود که برخی شهروندان سعودی در منطقه بقیق از شنیدن صدا‌هایی خبر دادند. اما بلافاصله جنبش انصارالله یمن، این حمله را تایید و آن را پاسخی به حمل ۱۵۰۰ روزه سعودی‌ها و شهادت بیش از ۴۰ هزار یمنی می‌داند. خبرگزاری رویترز در روز گذشته با انتشار گزارشی به نقل از دبیر کل سازمان ملل به صراحت می‌گوید این سازمان اعلام کرده است نمی‌تواند ایرانی بودن پهپاد‌ها و موشک‌های مورد استفاده در حمله به آرامکو را تایید کند. به نظر می‌رسد هر چند آمریکایی‌ها و سعودی‌ها تلاش کردند در این سه ماه با جعل سند و مدرک سازی بتوانند پرونده‌ای در این خصوص برای ایران باز کنند با گزارش سازمان ملل مشخص شد سخنان سعودی‌ها، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها فقط گمانه زنی بوده و نه ارائه اطلاعات دقیق و درست.
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
ربیعی درباره ماجرای پیش آمده میان مردان شماره یک و دو کابینه اظهار داشت: در همه جلسات وجود اختلاف طبیعی است. حسام الدین آشنا نیز در توییتی تصریح کرد: جلسات عالی کشور نه جای بله قربان گویی است و نه جای خطاب و عتاب و نه جای قهر و ناسازگاری. اما با نگاهی به رخدادهای دو هفته گذشته به خوبی می‌توان فهمید که موضوع اختلاف نظرها چیست؟ اسحاق جهانگیری از ۲۴ آبان در خصوص هیچ اظهار نظری در باره نحوه اجرای طرح نداشته است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، هر چند اسحاق جهانگیری عضو شورای هماهنگی سران قواست اما سکوت او نشان می‌دهد؛ معاون اول رئیس جمهور با طرح افزایش قیمت بنزین موافقت نکرده است. هر چند اختلاف نظر جهانگیری با روحانی بر مسائل کارشناسی بنزین بوده اما این هیچ کدام از دو طرف تا کنون بدان نپرداخته اندحال باید این سوال را پرسید طرحی که اکنون اجرا می‌شود را چه کسی و چه نهادی ارائه کرده است و دلیل مخالفت روحانی با طرح جهانگیری چه بوده است؟

:: کابل- دروغگویی‌های آمریکا در افغانستان

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما‏ از کابل، بر اساس اسناد محرمانه که روزنامه واشنگتن پست منتشر کرد، دولتمردان آمریکا در ۱۸ سال گذشته به طور عمد درباره جنگ افغانستان دروغ گفته‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از الجزیره مباشر، رؤسای حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا در نشستی خبری، کیفرخواست علیه دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور را اعلام کردند. رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، با اشاره به این که کیفرخواست علیه رئیس جمهور این کشور شامل دو اتهام است، گفت: نخستین اتهام علیه دونالد ترامپ، سوء استفاده از قدرت است. نادلر افزود: در راستای اجرای قانون اساسی آمریکا، دو بند برای محاکمه پارلمانی دونالد ترامپ را اعلام می‌کنیم.
مهرمهر10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق نتایج جدیدترین نظرسنجی اگرچه حزب جانسون همچنان پیروز انتخابات خواهد بود اما آرای کمتری بدست می‌آورد. این نظرسنجی که توسط موسسه «یوگاو» انجام شده است، نشان می‌دهد برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی، حزب حاکم محافظه‌کار به رهبری «بوریس جانسون» باوجود پیروزی در انتخابات موفق به کسب اکثریت قدرتمند نخواهد شد. بر همین اساس حزب کارگر به رهبری «جرمی کوربین» نیز با وجود آنکه پیروزانتخابات نخواهد بود اما اقلیت قوی‌تری را تشکیل خواهد داد. دوهفته پیش یوگاو پیش‌بینی کرده بود حزب محافظه کار موفق به تصاحب ۳۵۹ کرسی از مجموع ۶۵۰ کرسی مجلس می‌شود که اکثریت قابل قبولی بود ولی طبق پیش‌بینی جدید حزب محافظه‌کار۳۳۹ کرسی نماینگی کسب خواهد کرد که اکثریتی شکننده خواهد بود. پس از اعلام این خبر «لیره استرلینگ» واحد پول انگلیس که در ۷ ماه‌ اخیر روند رو به رشدی در برابر دلار آمریکا داشته با کاهش روبرو شده است.

تماشا کنید: ریاضت اقتصادی برای مردم، افزایش بودجه برای مصباح یزدی

انتخابانتخاب1 روز قبل
گزارش ویدیویی «انتخاب»؛ حسن روحانی، رئیس جمهور هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس گفته بود: «بودجه سال آینده بودجه استقامت و مقابله با تحریم است»؛ با این حال نگاهی به ردیف‌های بودجه نشان می‌دهد که گویا برخی موسسات بودجه بگیر، سهم چندانی از این «استقامت» ندارند.

نظرها

اخبار بیشتر