رفع تصرفات اموال موقوفه ملایر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
رفع تصرفات اموال موقوفه ملایر

رفع تصرفات اموال موقوفه ملایر

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/همدان ایرانیان، ملایر را به عنوان " شهر واقفین خیر اندیش " می شناسند، دیاری با مردمان سخاوتمند و ‏آینده نگر که بزرگانش از قدیم الایام وقف با اموال خود، زمینه ساز رشد و توسعه این شهرستان ‏بوده اند و امروزه نیز این سنت حسنه همچنان ادامه دارد.

بیش از ۶۳ درصد اراضی شهرستان ملایر موقوفه است و بیشترین موقوفات ملایر مربوط به شادروان سیف‌الدوله در بخش درمانی، فرهنگی، علمی و روضه‌ خوانی است.

ملایر با دارا بودن ۱۹۵ موقوفه، در سطح کشور جایگاه ویژه‌ای دارد، موقوفات سیف‌الدوله و شیخ ‌الملوک فخرالحاجیه سهرابی از مهمترین موقوفات درآمد زا در ملایر به شمار می‌روند.

اوقاف برای عمران و اشتغالزایی سرمایه گذاری می‌کند

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ملایر در جمع خبرنگاران، با اشاره به عملکرد یک ساله این اداره، گفت: درآمد و هزینه کرد اوقاف کاملا مشخص است و همه هزینه‌ها در راستای عمل به نیات واقفین انجام می‌شود.

پژمان جعفری با بیان اینکه اوقاف برای عمران و اشتغالزایی سرمایه گذاری می‌کند، افزود: در همین راستا پروژه هایی در دست اجرا داریم که با عملیاتی شدن آنها منابع درآمدی ما تقویت شده که از آن برای خدمات رسانی مطلوب به مردم ملایر استفاده می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه به تازگی معاون بهره برداری سازمان اوقاف کشور از اراضی موقوفه ملایر بازدید داشت، ادامه‌ داد: احداث پروژه هایپرمارکت توسط اوقاف ملایر در منطقه مسکن مهر از سال‌های پیش مطرح بود.

جعفری با بیان اینکه احداث این پروژه در این منطقه ضروری است، اضافه کرد: مقرر شد زمینی با مساحت ۴۵۰۰ مترمربع برای احداث آن درنظر گرفته شود و سعی می‌کنیم در بازه زمانی کوتاه آن را به مرحله بهره برداری برسانیم.

وی با بیان اینکه نقشه این پروژه در طراحی شده است، گفت: مجوزات لازم در حال أخذ شدن هستند و تا سال آینده به مرحله افتتاح می‌رسد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ملایر با اشاره به به در دست اجرابودن یک سری طرح‌های مشارکتی با بخش خصوصی در ملایر اشاره کرد و افزود: طرح احداث پمپ بنزین در شهرک ولیعصر در دستور کار ما قرار دارد همچنین درحال شناسایی اماکن مسکونی هستیم که تغییر کاربری آنها توجیه اقتصادی داشته باشد و بتوایم آنها را تجاری کنیم.

رفع تصرفات اموال موقوفه و بازگشت ۵۰۰ میلیون تومان به منابع مالی اوقاف

جعفری به عملکرد بخش حقوقی و ثبتی این اداره اشاره کرد و گفت: در طول یک سال گذشته ۴۰ دادخواست مبنی بر رفع تصرف و خلع ید اموال موقوفه به دادستان و دستگاه قضایی ارائه شد و در نهایت ۵۰۰ میلیون تومان به منابع مالی اوقاف بازگشت.

وی با بیان اینکه عده‌ای افراد سودجو شبانه در اراضی موقوفه ملایر نسبت به احداث بنا اقدام می‌کردند، این کار را خلاف قانون دانست و از برخورد قضایی با این موارد خبر داد.

صدور سند مالکیت برای بازار و اراضی روستاها

جعفری با بیان اینکه کلیه اوراق و اسناد بایگانی شده اوقاف ملایر از سال گذشته تاکنون، اسکن و بارگذاری شده است، اظهارکرد: اقدام ماندگار و مهمی که طی یک سال اخیر انجام دادیم رفع مشکل سندی بین اراضی اوقاف و منابع طبیعی در ۱۵ روستای شهرستان بود.

وی از صدور سند مالکیت برای بازار و اراضی روستاهای مختلف ملایر و تعیین تکلیف نهایی آنها خبر داد و گفت: با این اقدام حریم و مرز موقوفات مشخص شد که به نفع روستائیان است.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تجهیز، نوسازی و هتلینگ بخش ۲۵ تختخوابی بیمارستان امام حسین (ع) یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه در برداشته است، به اعزام ۱۱۲ نفر به کربلای معلی با صرف ۲۴۰ میلیون تومان از محل نیات واقفین و پرداخت کمک هزینه درمانی به ۷۰۰ نفر بیمار نیازمند به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در بخش کمک به تحصیل دانش آموزان نیازمند و توزیع لوازم التحریر بین ۶۰۰۰نفر، از محل نیات واقفین ۹۶۰ میلیون تومان هزینه کردیم، ادامه داد: مبلغ هزینه شده در زمینه تبلیغ و ترویج فرهنگ قرآنی شامل حفظ، روخوانی و روانخوانی قرآن ۷۵ میلیون تومان بوده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در راستای عمران و آبادانی امامزادگان شهرستان ۲۰۰ میلیون تومان هزینه شده است، اظهارکرد: همچنین با صرف ۷۷۰ میلیون تومان، ۷۵ هزار نفر نیازمند و مستمند اطعام دهی شده و طبق نیات واقفین مراسم روضه خوانی برگزار شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ملایر با اشاره به اینکه در بحث حمایت از ایستگاه‌های صلواتی ۲۶۰ میلیون تومان هزینه کرد داشته‌ایم، گفت: طی یک سال گذشته ۴۰۰ میلیون تومان صرف حفظ و نگهداری پارک بانوان و مقبره مرحوم سیف الدوله، بزرگ‌ترین واقف ملایر شده همچنین با صرف ۴۰ میلیون تومان روشنایی ۴۰ بقعه متبرکه شهرستان تجهیز و تأمین شد.

وی خاطرنشان کرد: در طول سال بیش از ۳۰ هزار نفر از نیازمندان شهرستان در شب‌های جمعه و سایر ایام مناسبتی چون ماه‌های رمضان، محرم و صفر از محل موقوفات اطعام ‌دهی می‌شوند.

جعفری با اشاره به موقوفه بودن بیش از ۶۳ درصد از اراضی شهرستان، اظهارکرد: بیشترین موقوفات ملایر مربوط به شادروان سیف‌الدوله در بخش درمانی، فرهنگی، علمی و روضه‌ خوانی است.

وی با اشاره به اینکه ملایر با دارا بودن ۱۹۵ موقوفه، در سطح کشور جایگاه ویژه‌ای دارد، موقوفات سیف‌الدوله و شیخ ‌الملوک فخرالحاجیه را از مهمترین موقوفات درآمد زا در ملایر معرفی کرد و افزود: امسال دو وقف در این شهرستان به ثبت رسیده است.

رئیس اوقاف و امور خیریه ملایر با بیان اینکه ما مشاوره لازم را برای ثبت موقوفات جدید به واقفان ارائه می‌دهد، گفت: در حال حاضر در زمینه‌های درمان بیماران صعب ‌العلاج، ازدواج و مسکن جوانان، امور فرهنگی، قرآنی و پیشرفت علمی و فناوری، نیازمند وقف‌های جدید در سطح شهرستان هستیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از نیت‌های مهم واقف بزرگ ملایر اطعام‌ دهی بوده است، گفت: در راستای کمک به سایر مدارس شهرستان که موقوفه نیستند مجوز کمک به این مدارس را گرفته ‌ایم و مرمت و تجهیزمدارس حاشیه شهرها و روستاها را تا حد توان انجام می‌دهیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه امسال برای تجهیز و نوسازی مدارس دبیرستان نمونه سیفیه و مدارس سیفیه ۳و ۴ و فخریه ۶۸۰ میلیون تومان در زمینه‌های مختلف چون نماکاری و تعویض پنجره‌ها و ایجا کلاس درس جدید هزینه می‌شود، به برپایی شش موکب به منظور خدمات رسانی به زائران اربعین در سطح شهرستان ملایر اشاره کرد و افزود: این موکب‌ها فعالیت خود را از ۱۵ مهرماه آغاز کردند.

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

جعفری بیان کرد: در راستای کمک به موکب‌های شهرستان، ۱۳۵ میلیون تومان برای خرید برنج، گوشت، روغن، حبوبات، رب، پیاز و … هزینه شده است، همچنین در زمینه سایر تجهیزات شامل نصب بنر و داربست مساعدت کردیم.

جعفری از برنامه‌ریزی برای برگزاری محفل انس با قرآن در آذرماه خبر داد و گفت: قرار است این محفل بزرگ با حضور یکی از قاریان برجسته کشوری و حافظان نوجوان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات دیگر این شهرستان در راستای واگذاری زمین برای ایجاد یک پست برق در منطقه ولیعصر (عج) بود، گفت: در این زمینه مجوز لازم را گرفتیم تا با ۳۰ درصد پذیره ۱۲ هزار مترمربع زمین در اختیار برق باختر قرار گیرد تا این پست احداث شود.

وی با تأکید بر اینکه کلیه هزینه کرد اوقاف ملایر در سرفصل‌های مربوطه و در راستای اجرای امینانه نیات واقفین است، افزود: امسال دو وقف در این شهرستان به ثبت رسیده است.

المان مقبره واقفه ملایری ساخته می‌شود

معاون فرهنگی اداره اوقاف و امور خیریه ملایر نیز امروز در حاشیه بازدید خبرنگاران از پروژه‌های مهم این اداره که اجرا شده و یا در دست ساخت هستند، گفت: مرحومه شیخ ‌الملوک فخرالحاجیه سهرابی از مفاخر و واقفان ملایری منشأ خدمات بسیاری بوده است.

حمید رضا نوروزی با اشاره به اینکه با همکاری شهرداری و اوقاف ملایر پس از أخذ مجوزات قانونی مقبره این واقفه و همسرش به مداخل محوطه و حیاط بیمارستان فخریه منتقل شد، گفت: تاکنون ۳۰ میلیون تومان برای این مقبره هزینه شده است.

وی با تأکید بر اینکه در صوت تأمین اعتبار، المان این بانوی واقفه با طراحی شکیل روی مقبره احداث می‌شود، گفت: طرح‌های مختلفی به دست ما رسیده که در مرحله بررسی هستند و پیش بینی شود ساخت و نصب این المان ۱۰۰ میلیون تومان هزینه در بر داشته باشد.

نوروزی به احداث پروژه تجاری – مسکونی مجموعه موقوفه سیف الدوله با عرصه ۹۰۰ مترمربع و اعیان ۵ هزار مترمربع در میدان جهاد ملایر اشاره و اظهارکرد: برای احداث این پروژه ۷٫۵ میلیارد تومان هزینه شده است و درحال حاضر فقط منتظر نصب انشعابات برق، آب، گاز و تلفن آن هستیم.

وی با بیان اینکه این پروژه دارای سه طبقه پارکینگ، پنج باب مغازه و ۲۰ واحد آپارتمان با متراژ ۷۵ و ۹۰ مترمربع است، خاطرنشان کرد: مقرر شده این واحدها از طریق مزایده اجاره داده شوند.

معاون فرهنگی اداره اوقاف و امور خیریه ملایر در حاشیه بازدید از دبیرستان نمونه سیفیه با بیان اینکه در بحث عمرانی، تجهیز و تعمیر این مدرسه و مدارس سیفیه ۳و ۴ و فخریه ۶۸۰ میلیون تومان هزینه کردیم، افزود: سالن غذاخوری این مرکز بازسازی و تجیهز شد و در حال حاضر مشغول نماکاری و تعویض پنجره‌های این مدرسه هستیم.

نوروزی با بیان اینکه یکی از نیات واقفین ملایر بحث آموزشی و کمک به دانش آموزان، دانشجویان و طلاب نیازمند بوده است، افزود: در تلاش هستم با طی کردن روال قانونی و گردش کاری حدود ۵۰۰ میلیون تومان از درآمد موقوفات ملایر را در زمینه احداث نمازخانه و سرویس بهداشتی در مدارس نیازمند حاشیه شهرها و روستاهای ملایر هزینه کنیم.

وی در بازدید از بخش ۲۵ تخت خوابی شادروان سیف الدوله در بیمارستان امام حسین (ع) ملایر با اشاره به اینکه برای بازسازی و تجهیز این بخش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان هزینه شده است، گفت: این بخش مهم افتتاح شده اما به علت نبود و تأمین خدمه و نیروی متخصص مورد نیاز از سوی دانشگاه علوم پزشکی هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است.

نوروزی با بیان اینکه برای فعل شدن این بخش به پرستار، بهیار و هشت خدمه‌ نیاز است، گفت: طبق قانون جذب نیروی جدید باید از طریق آزمون و مصاحبه صورت بگیرید این در حالیست که به گفته مسئول خدمات این مرکز درمانی در سال گذشته ۱۶ خدمه بیمارستان بازنشسته شده و هنوز جایگزین نداشته‌اند.

سنت حسنه وقف در جامعه ترویج یابد

معاون استاندار و فرماندار ملایر نیز گفت: باید از طریق تشویق مردم به وقف اموال خود و ادای صحیح حق واقف در زمینه اموال موقوفه، سنت وقف را هنرمندانه بیش از پیش در جامعه ترویج شود.

قدرت اله ولدی به مناسبت هفته وقف در دیدار با مجموعه اداره اوقاف و امور خیریه ملایر، اظهارکرد: عمل امینانه به وقف یکی از ضرورت‌هاست که نیازمند نظارت مستمر دست‌اندرکاران حوزه وقف است.

وی با بیان اینکه ملایر را در کشور به عنوان شهر واقفان خیراندیش می‌شناسند، افزود: موقوفات این شهرستان برکت‌های فراوانی برای مردم داشته اشت که این موقوفات باید طبق نیازهای روز باشد.

فرماندار ملایر با اشاره به اقدامات و عملکرد ماندگار اداره اوقاف و امور خیریه این شهرستان و اجرای امینانه نیت واقفان، ادامه داد: عرصه‌های متعددی برای وقف وجود دارد که با نظارت بیشتر نیازهای این حوزه باید سنجیده و احصا شود.

ولدی بیان کرد: علاوه بر کمک‌های خوب اوقاف و امور خیریه ملایر در حوزه‌های مختلف، برای ایجاد شهر نمایشگاهی مبل و منبت اداره اوقاف و امور خیریه این شهرستان یکی از دستگاه‌های اجرایی بود که تعامل و همراهی خوبی داشت.

وی گفت: همزمان با اربعین حسینی (ع) شش موکب در سطح این شهرستان برپا شد و در این راستا اداره اوقاف و امور خیریه ملایر بیش از ۱۰۰ میلیون تومان به این موکب‌ها کمک کرد، که قابل تقدیر است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساخت ایران؛ کاتالیست‌های خودرو

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

تندیس ملی فداکاری

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل

از اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانان

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
بسته فرهنگیاز اکران فیلم ۲۳ نفر تا نمایشگاه کاریکاتور جوانانآغاز اکران فیلم ۲۳ نفر؛ ثبت صد هزار اثر تاریخی؛ جشنواره سینما حقیقت و سایر اخبار مهم فرهنگی این هفته در بسته فرهنگی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما.
صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
موضوع مشاهده قرص و کپسول در تعدادی از بسته‌های فرآورده‌های غذایی از جمله ویفر، کیک و … در برخی مناطق جنوبی کشور به هیچ‌وجه به سطح تولید و پخش کلان مرتبط نبوده است. کیانوش جهانپور در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: کلیه فروشگاه‌ها موظف هستند فرآورده‌های غذایی را فقط از شرکت‌های پخش رسمی و مجاز تحویل بگیرند. وی گفت: موارد احتمالی به صورت مشکوکی در سطح عرضه مشاهده یا گزارش شده است، به نظر می‌رسد موضوعی فراتر از حوزه سلامت بوده و حتی می‌تواند ابعاد انتظامی، سیاسی و امنیتی داشته باشد. سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: به احتمال قوی افرادی با انگیزه‌های خاص در سطح عرضه مداخلاتی داشته‌اند، به همه فروشگاه‌های مواد غذایی لزوم تأمین اجناس از شرکت‌های توزیع و پخش مجاز، رسمی و شناسنامه دار مواد غذایی توصیه می‌شود. وی گفت: در صورت رعایت نکردن، با فروشگاه‌های عرضه کننده‌ای که اقلام خود را از توزیع کننده‌های غیر رسمی و غیرمجاز تهیه کنند برخورد قانونی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر