حمایت حزب الله از مطالبات و تظاهرات مردمی در لبنان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

حمایت حزب الله از مطالبات و تظاهرات مردمی در لبنان

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
رئیس شورای اجرایی حزب الله با تاکید بر حمایت از مطالبات و گفتمان تظاهرکنندگان در لبنان، در خصوص سوء استفاده کنندگان از این جریان هشدار داد

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان با تاکید بر حمایت از مطالبات و گفتمان تظاهرکنندگان در لبنان، افزود: برخی تلاش می‌کنند سوار بر موج تظاهرات شوند و از آب گل آلود ماهی بگیرند. هاشم صفی الدین در گفتگو با شبکه تلویزیونی بی بی سی گفت: «در ابتدای تحرکات به شکل واضح و روشن درباره دو موضوع سخن گفتیم. در ابتدا به برخی مقدمات نیاز بود. نوعی تحرکات واقعی مردمی انجام می‌شود و اوضاع به حالت انفجاری رسیده است، رنج‌ها و بیکاری و مطالبات معیشتی همگی واقعی است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان گفت: حزب الله در سطح زیادی به موضوع دیگری مشکوک بود و آن، ماهیگیری از آب گل آلود بود؛ به طوری که برخی بر موج تحرکات صادقانه سوار شدند تا به اهداف خارجی، بین المللی، اقلیمی و محلی دست یابند. در چنین شرایطی که درد‌ها و رنج‌ها با سرمایه گذاری بد و سخت درآمیخته می‌شود، به زمان نیاز است و به سادگی نمی‌توان دو موضوع را از یکدیگر جدا کرد. از این رو، از همان روز نخست، بر نیاز، اسباب واقعی، هدایت مردم به سمت علل اصلی این بحران متمرکز شدیم. یک مثال واضح و روشن مطرح می‌کنم. کدام طرف مسبب این بحران بود؟ برنامه واتس آپ. اوضاع باعث سردادن برخی شعار‌ها شد. ما نگران بودیم. فریاد صادقانه بیشتر مردمی که در سرتاسر مناطق لبنان فریاد برمی آورند، برای رسیدن به هدف باید اصلاح می‌شد. از همان روز‌های نخست متوجه شدیم که برخی طرف‌ها با امکانات و برنامه‌های خود آمدند تا شرایط را به سمت خاصی سوق دهند.»وی افزود: «اگر سخنرانی نخست، دوم و سوم دبیرکل حزب الله را بررسی کنید، متوجه می‌شوید در همه سخنرانی‌ها بر این موضوع تاکید کردند که مطالبات به حق است و قضیه، درد مردم درست است. اما گفتمان دیگری هم وجود داشت.

به همراه شرکای خود در دولت درباره طرح اصلاحات حداقلی توافق کردیم. وقتی حزب الله بخشی از دولت است، گروه‌های داخل دولت اتفاق نظر داشتند که این اصلاحات به منزله آغاز است و آن را اتخاذ کردیم، با مردم صادق بودیم و مانند کسانی نبودیم که در کابینه با یک موضوع موافقت می‌کنند؛ اما پس از خروج، از موضوع دیگری سخن می‌گویند. ما این روش را نمی‌دانیم. نمی‌توانیم آن را اجرا کنیم و آن را دوست نداریم. طرح حزب الله برای اصلاحات بسیار گسترده‌تر از طرحی بود که در کابینه ارائه شد و درباره آن گفتگو کردیم. طرح اصلاحاتی ما ناشی از اوضاع انفجاری کشور نبود. طرح اصلاحاتی حزب الله در بودجه ۲۰۲۰ و ۲۰۱۶ وجود داشت. طی همه سال‌های گذشته، حزب الله در دولت و مجلس نمایندگان منطق واضح و روشنی داشت. حزب الله همواره مخالف اعمال مالیات‌های جدید بر مردم بود و مخالف این بودیم که اشتباهات گسترده‌ای که طی سی سال روی داد، بر دوش مردم انداخته شود. این روش ما در حوزه سیاسی و اقتصادی و در دولت و مجلس نمایندگان بود. برخی ما را به سبب این رویکرد، هدف انتقاد قرار می‌دادند. از آنجا که ما صادق هستیم و به دولت پایبند بودیم، از این طرح دفاع کردیم. پس از جلسه کابینه، از طرف‌های سیاسی خواستیم از این طرح دفاع کنید و از آن سخن بگویید. آن‌ها محاسبات دیگری داشتند. اما برای حل اوضاع معیشتی، به مسائلی بیش از طرح اصلاحاتی نیاز است. سخنرانی دبیرکل حزب الله دقیق بود؛ به طوری که وی گفت: این طرح، اقدام خوبی است؛ اما به هیچ وجه کافی نیست. این طرح پایین‌تر از درد‌های مردم است و درد‌های مردم جز با تغییر رویکرد اقتصادی انجام نمی‌شود؛ رویکردی که اتخاذ شد و کشور را ویران کرد.»

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

وی در ادامه گفت: «حزب الله می‌خواهد بین دو روش تفاوت قائل شود. هنوز در کنار مردم در میدان‌ها هستیم و از گفتمان‌ها، درد‌ها و احساسات آن‌ها حمایت می‌کنیم. ما از این مطالبات حمایت خواهیم کرد و در دولت آینده، از آن دفاع خواهیم کرد. تشکیل دولت آینده هنوز در مراحل ابتدایی است. تماس‌هایی صورت می‌گیرد و گفتگو‌هایی انجام می‌شود. یک هفته پس از استعفای دولت، شرایط به تدریج به سمت مثبت پیش رفت. برخی دیدار‌ها انجام شد. می‌توانم بگویم گفتگو‌ها به شکل جدی آغاز شد.»

مجری شبکه ادامه داد: گفته می‌شود سعد الحریری نخست وزیر دولت مستعفی پیش از توافق درباره دولت آینده، بسته کاملی مطرح کرد. از جمله بند‌های این بسته، مسائلی بود که شاید حزب الله از آن‌ها خوشش نمی‌آمد. این همان علتی است که حزب الله مانع از استعفای دولت شد؟ هاشم صفی الدین در پاسخ گفت: «آنچه در روزنامه‌ها گفته می‌شود و برخی کارشناسان از آن سخن می‌گویند، چیز دیگری است. ما هیچ موضوعی از سعد الحریری یا هر طرف سیاسی دیگر در این باره به طور رسمی نشنیدیم. از جمله مسائلی که در روزنامه‌ها مطرح می‌شود؛ مانند شکل دولت، شروط و … همه این مسائل در روزنامه‌ها مطرح می‌شود که شاید برخی از آن‌ها هم برگرفته از اطلاعات باشد. اما در سطح رسمی، تاکنون هیچ چیزی مانند این موضوع در این باره مطرح نشده است. موضوع دوم این است که مخالفت ما با استعفا به شکل واضح و روشن مطرح شد. ما می‌خواستیم از وضعی به وضع دیگر منتقل شویم؛ نه اینکه از وضعی به نقطه صفر بازگردیم. این اقدام حساس بود و به همه ملت لبنان، آینده و حال مرتبط است. مسائل سیاسی و اقتصادی و معیشتی با یکدیگر درآمیخته شد. ازین رو، درست نبود که از حالتی به حالت نامشخص منتقل شویم.»

وی افزود «در پاسخ به اعمال فشار ملت، باید همان کاری را انجام داد که ملت خواستار آن است. خواسته اصلی مردم این است که مشکلات حل شود. فکر نمی‌کنم هیچ کس در میان مردم به دنبال این باشد که به سمت شرایط نامشخص پیش برویم. ممکن است بسیاری مطالبات خود را به شکل پرشور و با هیجان بسیار مطرح کنند. این حق آنهاست. اما در نهایت، حل این موضوع، به طرف‌هایی نیاز دارد که آن را حل کنند. اگر همه گروه‌های سیاسی را منحل کنیم، کدام طرف مشکلات را حل خواهد کرد؟»

وی در خصوص شباهت بین لبنان و عراق گفت: «حزب الله عرصه دو کشور را در خصوص درد‌های مردم، به یکدیگر مرتبط نمی‌کند. دولت عراق و روند سیاسی عراق ویژگی‌های خاص خود را دارد. اتفاقی که در لبنان روی می‌دهد، با عراق تفاوت دارد. به خوبی می‌دانیم، علل اوضاع کنونی لبنان، درد‌ها و دشواری‌ها چیست. ما بیش از مردم از رنج‌های آن‌ها آگاه هستیم؛ کسانی که طی سال‌های گذشته، به طور کامل از رنج‌های آن‌ها دفاع کردیم. ما به خوبی می‌دانستیم و همین موضوع را مطرح می‌کردیم. تصریحات ما در دولت، مجلس نمایندگان و غیر آن وجود دارد. می‌گفتیم که این روند اقتصادی، کشور ما را به سمت پرتگاه سوق خواهد داد، زیرا امکان ندارد پایه‌هایی برای فعالیت اقتصادی در کشوری مانند لبنان پایه گذاری شود؛ آن هم در حالی که لبنان با بسیاری مشکلات مواجه است و تاکنون مسائل مربوط به زیرساخت، برق، آب و بیکاری حل نشده است. به این نیاز‌های واقعی توجه نمی‌شود. همواره به بودجه توجه می‌شود. می‌گفتیم این سیاست مفید نیست. اگر فقط به سخنان بانک‌ها یا صاحبان سرمایه‌ها توجه کنیم، این حق آنهاست که بر اساس منافع خود، سخن بگویند. این گفتمان مشکلات اصلی اقتصادی را حل نمی‌کند.»

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

جنجال دوباره بر سر انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ + فیلم

ایلناایلنا1 روز قبل
دومین دوره انتخابات نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب امروز ۲۱ آبانماه ۹۸ با حضور دبیران احزاب ملی برگزار شد. حسین کمالی، قدرتعلی حشمتیان، حجت ملکی و حسن غفوری‌فرد چهار نامزد انتخابات کمیسیون ماده ۱۰ احزاب هستند. دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: ‌ ساز و کار انتخابات را با انتخاب هیات رئیسه سنی آغاز می‌شود و سپس هیات رئیسه دائم انتخاب می‌شوند و انتخابات توسط آنها برگزار می‌شود. وی افزود: اگر قرار است دوباره انتخابات برگزار شود باید بین من و آقای غفوری‌فرد برگزار شود. پس از آن اسدالله بادامچی ضمن فراخواندن دبیران احزاب به سعه صدر و خویشتن‌داری انتخاب شدن در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را انقدر مهم ندانست که افراد با هم به چالش و بحث بپردازند و به تشریح وقایع انتخابات قبل پرداخت.

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.

مداح ۲۵ میلیون تومانی نمی‌خواهیم/ تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت!

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
برای آشنایی با چند و، چون ماجرا و نحوه اعتراض این مدیر هیأت در قم، ابتدا فیلم، زیرا را تماشا کنید: برای بررسی جزییات قضیه و چرایی این اعتراض، سراغ سید مجید رضوی، مداح و مدیر هیأت انصارالمحسن قم رفتیم. تبلیغ ساعت توسط مداحان در هیأت! وی با اشاره به اینکه کمپین تحریم مداحان میلیونی را ایجاد کردیم تا نهاد نظارتی مسئول به خودش بیاید، گفت: این نهاد نظارتی را امروز نه هیأتی‌ها و نه مردم نمی‌شناسند. مداحانی که برای مجلس خود پاکت طلب نمی‌کنندمدیر هیأت انصارالمحسن قم گفت: مرحوم کوثری زمانی که برای امام حسین (ع) می‌خواند پاکت طلب نمی‌کرد. این‌که افراد با چه لباس‌هایی حضور پیدا می‌کنند، چه رقم‌هایی می‌خواهند و یا چه اشعار و سبک‌هایی در مجالس می‌خوانند.

فیلم| شلیک پلیس هنگ‌کنگی از فاصله نزدیک به یک معترض

همشهریهمشهری1 روز قبل
این ویدئو افسر پلیس هنگکنگ را در حال تلاش برای مهار کردن یک معترض نشان می‌دهد، پیش از آن که از فاصله نزدیک به پشت یک معترض دیگر شلیک کند. این معترض روی زمین می‌افتد و افسر دو بار دیگر او به شلیک می‌کند. این ویدئو مربوط به تظاهرات روز دوشنبه ۲۰ آبان در هنگ‌کنگ است که معترضان در ساعات ازدحام بامدادی ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی را بند آوردند. فیلم به طور گسترده‌ای روی اینترنت منتشر شده است.

فیلم لحظه برخورد راکتی از غزه به یک بزرگراه در مرکز فلسطین اشغالی

مهرمهر1 روز قبل

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

نظرها

اخبار بیشتر