کاهش تعهدات برجامی ایران منطقی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

کاهش تعهدات برجامی ایران منطقی است

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
ماتياس بروگمن: آمریکا و اسرائیل بر اتحادیه اروپا فشار وارد می‌کنند تا از توافق خارج شود

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، سردبیر روزنامه آلمانی هندلزبلات ضمن منطقی دانستن اقدامات ایران در کاهش تعهدات برجامی، افزود: آمریکا و اسرائیل بر اتحادیه اروپا فشار وارد می‌کنند تا از توافق خارج شود.ماتیاس بروگمن در گفتگو با شبکه تلویزیونی الجزیره، گفت: «بدون تردید، اقدام ایران در مرحله چهارم کاهش تعهدات برجامی، خطرناک بود. از برخی دیپلمات‌ها در برلین و همچنین اتحادیه اروپا می‌شنویم که طی روز‌های آینده نشستی درباره نحوه واکنش به اقدامات ایران در زمینه توافق هسته‌ای برگزار خواهند کرد. مشخص است که اتحادیه اروپا تحت فشار آمریکا و اسرائیل برای خروج از توافق است. از این رو، تحریم‌ها علیه ایران باید کاهش یابد.»وی در ادامه گفت: «وقتی ایران درباره خروج از توافق هسته‌ای یا کاهش تعهدات برجامی خود سخن می‌گوید، اروپایی‌ها باید واکنش نشان دهند. من می‌دانم که اروپایی‌ها برای حمایت از روابط تجاری خود با ایران هیچ اقدامی انجام ندادند. باید نوعی اقدامات در زمینه پرداخت از طریق کانال مالی انجام می‌شد. از این رو، مواضع ایران را در زمینه اعمال فشار و تلاش برای خروج از توافق هسته‌ای به خوبی درک می‌کنم؛ اما واکنش اروپا به این شکل خواهد بود که این اقدام را به منزله نقض توافق هسته‌ای می‌دانند. اروپایی‌ها باید تصمیم بگیرند که آیا از طریق سازوکار‌های مشخص واکنش نشان خواهند داد یا با ایران مذاکره خواهند کرد تا سطح غنی سازی را کاهش دهد. اگر این اتفاق نیفتد، اقدامات برای خروج از توافق آغاز خواهد شد.»

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین19 ساعت قبل

فیلم لحظه برخورد راکتی از غزه به یک بزرگراه در مرکز فلسطین اشغالی

مهرمهر17 ساعت قبل
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد1 روز قبل
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ضمن خشمگین بودن از بی‌فایده بودن خروج آمریکا از برجام در توییتی مدعی شد که خرید و فروش تسلیحات یکی از دلایل ایران برای باقی ماندن در توافق هسته‌ای (برجام) است. روحانی به خواسته خود می‌رسد مگر آنکه شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را پیش از هجدهم اکتبر سال ۲۰۲۰ تمدید کند. در صورتی که این اختلافات رفع نشود و نتیجه‌بخش نباشد، تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی از سر گرفته خواهند شد. دستور کار وزرای خارجه سه کشور، بررسی اقدامات جدید ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای براساس توافق برجام است. این اقدام جمهوری اسلامی چهارمین گام ایران در کاهش تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی است.

جنجال دوباره بر سر انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ + فیلم

ایلناایلنا13 ساعت قبل
دومین دوره انتخابات نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب امروز ۲۱ آبانماه ۹۸ با حضور دبیران احزاب ملی برگزار شد. حسین کمالی، قدرتعلی حشمتیان، حجت ملکی و حسن غفوری‌فرد چهار نامزد انتخابات کمیسیون ماده ۱۰ احزاب هستند. دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: ‌ ساز و کار انتخابات را با انتخاب هیات رئیسه سنی آغاز می‌شود و سپس هیات رئیسه دائم انتخاب می‌شوند و انتخابات توسط آنها برگزار می‌شود. وی افزود: اگر قرار است دوباره انتخابات برگزار شود باید بین من و آقای غفوری‌فرد برگزار شود. پس از آن اسدالله بادامچی ضمن فراخواندن دبیران احزاب به سعه صدر و خویشتن‌داری انتخاب شدن در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را انقدر مهم ندانست که افراد با هم به چالش و بحث بپردازند و به تشریح وقایع انتخابات قبل پرداخت.
فارسفارس14 ساعت قبل
نشست آموزشی تشکیلاتی «بانوی مومن انقلابی» ویژه اعضای فعال تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران صبح امروز در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد. به گزارش تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، نشست آموزشی تشکیلاتی «بانوی مومن انقلابی» ویژه اعضای فعال تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران صبح امروز (سه‌شنبه ۲۱ آبان) در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد. مدیر کل تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های دشمن در حوزه‌های فرهنگی و اقتصادی که با ابزار‌ها و روش‌ها و متد‌های جدید صورت می‌گیرد، تشکل‌های دانشجویی باید بدانند که در کجای این جبهه فرهنگی قرار دارند. با توجه به اهمیت این موضوع تشکل‌های دانشجویی به ویژه تشکل‌های خواهران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند و باید محکم و استوار بایستند و برای حل مشکلات به کمک کشور بیایند. قربانی از برنامه‌های ویژه اداره کل تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی برای روز دانشجو خبر داد و گفت: ۱۶ آذر امسال برنامه‌های ویژه‌ای برای دانشجویان خواهر دانشگاه آزاد اسلامی در واحد دانشگاهی برگزار خواهد شد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلیس، با صدور بیانیه‌ای مشترک از کاهش تعهدات برجامی ایران ابراز نگرانی کردند. در این بیانیه وزرای خارجه سه کشور اروپایی ادعا کرده‌اند که اقدام اخیر ایران در فردو به منزله تسریع اقدامات این کشور در زمینه فاصله گرفتن از توافق هسته‌ای برجام است. از سوی دیگر تائید آغاز غنی سازی اورانیوم در فردو از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها چند روز پس از اعلام آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران صورت گرفت. ایران گام چهارم کاهش تعهدات خود در توافق برجام را در واکنش به عدم اجرای تعهدات کشورهای اروپایی در این توافق اعلام کرده و گفته است این کاهش تعهدات تا زمان عمل به تعهدات کشورهای اروپایی عضو برجام ادامه خواهد داشت. ایران در عین حال تاکید کرد در صورت اجرای تعهدات کشورهای اروپایی، امکان بازگشت به تعهدات پیشین در توافق هسته‌ای وجود دارد.

نظرها

اخبار بیشتر