سرنوشت نامعلوم صدها کودک زباله‌‌گرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. سلامت نیوز
  4. سلامت
سرنوشت نامعلوم صدها کودک زباله‌‌گرد

سرنوشت نامعلوم صدها کودک زباله‌‌گرد

سلامت نیوزخبرگزاری سلامت نیوز |

سلامت نیوز: گود اشرف‌آباد در شهر ری به‌عنوان محلی برای دپوی زباله، برای تعدادی از مردم محل زندگی و جست‌وجوی روزی و مایحتاج‌شان از میان زباله‌ها بودند. زمانی‌که ۲۴ مهر این گود توسط لودرها تخریب گردید، هیچ ‌ارگانی مسئولیت این اقدام را بر عهده نگرفت و صدها کودک زباله‌گرد بدون هیچ‌هدفی روانه خیابان‌ها و کوچه‌های تهران شدند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ملی، در حالی آلونک‌های کارگران زباله‌گرد در گود یا به‌اصطلاح گاراژ تفکیک زباله اشرف آباد تخریب شد که زباله‌گردها می‌گفتند بر اساس شکایت کشاورزان این تخریب انجام شده است. شهرداری می‌گوید زباله‌گردی غیرقانونی است؛ با این حال زباله‌گردها می‌گویند در ازای پرداخت مبلغ سه‌میلیون و ۵۰۰‌هزار تومان در ماه، به ازای هر نفر، کارتی برای این فعالیت دریافت می‌کنند. مسئولان شهرداری می‌گویند چنین کارتی از طرف این سازمان صادر نشده و نمی‌شود.

با این حال با گذشت ۲۰ روز از تخریب گود اشرف‌آباد در محدوده اشرف‌آباد شهرری هنوز خبری از کودکان زباله‌گرد در این محدوده نیست و سازمان بهزیستی نیز اطلاعاتی در این زمینه ندارد! محمد تقی‌زاده؛ معاون استاندار تهران در آخرین اظهار نظر به مسأله تخریب آلونک‌های گود اشرف‌آباد واکنش نشان داد و گفت: در جریان اجرای حکم، ۵۴ الونک در محدوده چهار هکتاری از اراضی در تصرف زباله‌گردها را تخریب و این محدوده را رفع تصرف کرده است در حقیقت جهاد کشاوزی در راستای اجرای حکم قانونی و حفظ اراضی کشاورزی نسبت به تخریب و آزادسازی این اراضی اقدام کرده است؛

بی‌تردید برای ساماندهی این افراد، شهرداری تهران باید با توجه به نوع فعالیتی که در اشرف‌آباد انجام می‌شده از طریق شرکت ساماندهی مشاغل شهر یا سازمان مدیریت پسماند ورود داشته باشد. شهرداری تهران باید از شکل‌گیری چنین فعالیت‌هایی در حریم شهر تهران جلوگیری کند، چراکه فعالیت زباله‌گردی خلاف قانون بوده است؛ در حقیقت اداره کل حریم شهرداری تهران باید از حریم تهران که محدوده اشرف‌آباد شامل آن می‌شود حفاظت کند و اجازه شکل‌گیری فعالیت‌های غیرقانونی را ندهد.

سرنوشت مبهم کودکان زباله‌گرد

پیگیری‌ها از انجمن‌های فعال در حوزه کودکان همچنین سازمان بهزیستی کشور نیز حاکی از آن است که هنوز خبری از این کودکان نیست و سرنوشت آنها همچنان مبهم است! مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان ضمن تشریح آخرین پیگیری‌های انجام شده برای اطلاع از وضعیت کودکان زباله‌گرد محدوده اشرف آباد شهر ری گفت:

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار پزشکی

بعد از اینکه تخریب بدون اطلاع قبلی انجام شد، هیچ‌کس به‌طور رسمی مسئولیت این تخریب را به عهده نگرفت. بعد از بررسی‌های انجمن در مورد وضعیت کودکان زباله‌گرد حاضر در این منطقه گفته می‌شود که این کودکان همان حوالی هستند و برخی نیز به نقاط دورتر و به اطراف ورامین رفته‌اند. فرشید یزدانی، با بیان اینکه حوزه معاونت اجتماعی شهرداری نیز پیگیر این موضوع بوده تا با توجه به بارندگی‌ها، خدمات و کمک‌هایی را به این افراد ارائه و سرپناهی را برای آنها فراهم کند، اظهار کرد: البته هنوز این موضوع محقق نشده است.

انجمن حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان نیز نامه نگاری‌های لازم را با وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی انجام داده است. ادعا می‌شود که وزارت جهاد کشاورزی بنیان این کار را گذاشته و این مجموعه با همکاری پلیس به این منطقه وارد شده‌اند. حتی زباله گردان حاضر در منطقه می‌گفتند که اگر به ما چند ساعت قبل‌تر هم گفته می‌شد تا محل را تخلیه کنیم، وسایلمان را جمع می‌کردیم.

وی تاکید کرد: نباید فراموش کرد که تمام وسایل زندگی این افراد همان زباله‌هایی است که خودشان جمع‌آوری می‌کنند و چیزهای ارزشمندی نیستند، اما به هر حال آنها با آن زندگی می‌کنند و حداقل وسایل‌شان نیز در این تخریب از بین رفته است. یزدانی با بیان بیان اینکه وزارت رفاه متولی کودکان بدسرپرست، بی‌سرپرست، کودکان کار و البته زباله‌گردهاست، اظهار کرد:

وزارت رفاه این اقدامات را از طریق سازمان بهزیستی کشور انجام می‌دهد. به این ترتیب متولی رسیدگی به این کودکان سازمان بهزیستی است. انجمن حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان نیز به وزارت رفاه نامه نوشته است. در قانون نیز به‌طور مستقیم به مسئولیت سازمان بهزیستی اشاره شده است که بهزیستی نسبت به این کودکان مسئولیت دارد. این موضوع نه تنها در ایران بلکه در همه جهان این طور است.

در پژوهشی که اخیرا در این خصوص انجام شد، مشخص شده است که حدود ۷۰‌درصد از کودکان زباله‌گرد تهرانی دچار آسیب‌هایی نظیر بریدگی دست و پا با شیشه، سوزن و … شده‌اند. اتفاق دیگری که برای این کودکان به‌ویژه آنهایی که قد کوتاه‌تر و جثه کوچک‌تری دارند می‌افتد این است که سطل زباله روی آنها بر می‌گردد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سیما تیرانداز از افسرده شدن هنگام بازی در سریال ستایش گفت + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، سیما تیرانداز از آن بازیگرانی است که در هر نقشی ظاهر می‌شود آن را به‌خوبی اجرا می‌کند نقش انیس در سریال ستایش هم همین طور بود. او در فیلم بالا در این باره توضیحات جالبی داده است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

بهترین اختراعات سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله «تایم»

7+
همشهریهمشهری20 ساعت قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴10 ساعت قبل
ساعت ۲۴ - یک محقق و پژوهشگر طب سنتی گفت: افرادی که دیابت یا سنگ کلیه دارند، می‌توانند با مصرف روزانه ۳ فنجان آب پیاز به بهبود بیماری خود کمک کنند. داود حاج محمد خانی، محقق و پژوهشگر طب سنتی درباره گیاه پیاز گفت: این گیاه دارای طبیعت گرم و خشک است. در منابع طب سنتی توصیه شده افراد در مسافرت، برای تعدیل شرایط بدن و سازگاری آن با محیط جدید ابتدا پیاز آن منطقه را میل کنند. همچنین توصیه شده مصرف پیاز پخته بهتر از پیاز خام است
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
هر موسیقی یا آوایی که از آن لذت می‌برید به شما کمک می‌کند تا آرام شوید و زودتر خوابتان ببرد. ملاتونین هورمونی است که به تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن کمک می‌کند. قبل از خواب شیر گرم بخوریدمطالعات نشان داده است که شیر گرم حاوی مواد تشکیل‌دهنده‌ای است که به افراد در بهبود خواب کمک می‌کند. شیر همچنین حاوی کلسیم است و حفظ سطح کلسیم می‌تواند به بهبود خواب کمک کند. کتاب بخوانیدیک مطالعه در دانشگاه ساسکس نشان داد که نیم ساعت مطالعه خوب قبل از خواب به کاهش استرس کمک می‌کند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز21 ساعت قبل
زمستان با گاری‌هایی برای ما تداعی می‌شود که بوی لبو از آن سر به فلک می‌کشد. در مرحله بعد قابلمه را روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم. اجازه می‌دهیم چغندرها به مدت۳۰ دقیقه به آرامی بپزند. آب لبوها را نیز کنار می‌گذاریم. ۱ لیوان از آب لبو را با سرکه سفید و کمی نمک در قابلمه‌ای می‌ریزیم و روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم تا به جوش بیاید.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، سیگار کشیدن، علت عمده‌ بروز بیماری‌های لثه است و لثه و استخوان‌هایی که از دندان حفاظت می‌کنند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. سیستم ایمنی بدن نقش مهمی در کاهش میکروب‌های مضری که می‌توانند باعث بروز این بیماری‌ها شوند، دارد. همچنین سیگار کشیدن با تاثیری که بر سیستم ایمنی بدن می‌گذارد، بدن را برای مقابله با میکروب‌ها کم توان کرده و لثه‌ها با احتمال بیشتری در معرض عفونت‌ها قرار می‌گیرند. بنابر اعلام بنیاد بیماری‌های خاص، با ترک سیگار طی ۳ تا ۵ سال احتمال ابتلا به سرطان دهان به نصف کاهش یافته و با گذشت زمان و به مرور این احتمال کاهش خواهد یافت. با متوقف کردن مصرف سیگار، بدن افراد قادر خواهد بود که با میکروب‌هایی که منجر به بیماری‌های لثه می‌شوند مقابله کند و حرکت جریان خون به سمت لثه‌ها افزایش خواهد یافت که به سالم ماندن لثه‌ها کمک می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر