سکوت مشکوک!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سیاسی
سکوت مشکوک!

سکوت مشکوک!

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24-شهر قم این روزها انگار به پایگاهی برای تندروها برای حمله به دولتِ برآمده از مردم تبدیل شده و گروه‌های خاص تلاش می‌کنند تا با یکسری اقدامات تخریبی راه خود را در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی هموار کنند. در روز 13 آبان که روز ملی مبارزه با استکبار است و مردم برای اعتراض به سیاست‌های نظام سلطه به خیابان‌ها می‌آیند، عده‌ای از وابستگان جریان دلواپسی با ترجیح منافع جناحی بر منافع ملی تلاش کردند تا از این مراسم ملی، قبایی برای خود بدوزند و طی اقدامی هماهنگ به توهین و تخریب علیه دولت پرداختند.

«ای مدعی بهشت برجام/ استخر فرح تو را سرانجام»، «ای لرزه بر اندام تو از فیضیه؛ استخر فرح نماد بدعاقبتی است»، «قیامی که مانده هنوز/ تسخیر لانه نفوذ»، «از دولت پیر پر هزینه/ دل‌ها همه گشته پر ز کینه»، «معاون کلانتر/ تهمت نزن به رهبر»، «این‌که میگه رفراندوم/ دروغ میگه به مردم»، «ای که برجامت شده در گور و گیر/ کار پاکان را قیاس از خود مگیر» و «ای کدخدا پرستان/ لعنت به برجامتان» تنها بخشی از شعارهایی بود که در دست تعدادی از افراد که از پلاکاردهایی یک شکل بهره می‌بردند، دیده می‌شد

در فیضیه چه گذشت؟

روز پنجشنبه ۲۵ مرداد در مدرسه فیضیه قم گروهی از طلاب تجمعی به بهانه «فساد اقتصادی» با عنوان «مطالبه عدالت اقتصادی» برگزار کردند که طی آن طلبه‌ای پلاکاردی با این مضمون حمل می‌کرد: «ای آنکه مذاکره شعارت/ استخر فرح در انتظارت» پلاکاردی که مرجع ضمیرش کسی جز حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران نبود و پیامش تهدیدی بود با یادآوری درگذشت آیت‌ا … اکبر هاشمی رفسنجانی. اگرچه رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام در استخری متعلق به مجمع تشخیص مصلحت نظام درگذشت، اما یکی از چهره‌های اصولگرا عنوان داشت که این استخر به فرح پهلوی تعلق داشته است. ادعایی که تکذیب شد، اما ۲۵‌مرداد در تجمع طلاب عده‌ای با همین اسم استعاری رئیس‌جمهور را به مرگ تهدید کردند. تهدیدی که از نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری «از جنس جرم مشهود» بود. با این همه پنج نفر از شرکت‌کنندگان تجمع اعتراضی مدرسه فیضیه قم که از طریق تماس تلفنی به دادسرا احضار شده بودند، ظرف ۲۴ ساعت آزاد شدند. آن تجمع و حاشیه‌های پررنگ آن اگر چه با واکنش‌های انتقادی زیادی روبه‌رو شد، اما آنچه در قم رخ داد به مراتب از آنچه در ۲۵ مرداد گذشته رخ داده بود، پرمعناتر بود؛ چرا که هم پلاکاردها پرتعدادتر بود و هم مضمون‌ها تندتر و هم در حاشیه مراسمی بود که ۴ دهه است نماد استکبارستیزی است. این اقدام ضد دولتی در حالی است که اخیرا مجتبی ذوالنوری نماینده اصولگرای قم در مجلس نیز در گفت‌وگویی با انتقاد از رئیس‌جمهوری و برجام ادعا کرده بود که روحانی با برجام بر اقتصاد کشور قفل زده است. حاشیه‌سازی تعدادی در این شهر مذهبی البته به مراسم ۱۳ آبان ختم نمی‌شود و پیش از این در نمونه‌ای برجسته‌تر علی لاریجانی رئیس مجلس هم در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن سال ۹۱ مورد هجمه تندروها قرار گرفت و خوراک مهمی برای رسانه‌های مخالف نظام تهیه شد.

قم؛ مرکز علم و اجتهاداست نه افراطگری

قم شهری است که به عنوان مرکز علم و اجتهاد شناخته شده و جایگاهی رفیع در جهان اسلام دارد. چرا چنین شهری توپخانه‌ای علیه دولت شده است؟ آیا سکوت بزرگان قم به معنی موافقت با چنین رفتارهایی است که از دیدگاه اسلام غیراخلاقی محسوب می‌شود؟ به‌طور حتم برای آنکه سکوت بزرگان قم به موافقت با اینگونه رفتارهای غیراخلاقی تعبیر نشود، باید موضع‌گیری‌هایی رسمی و صریح در فضای عمومی صورت گیرد تا مانع از سوءاستفاده جریان‌های سیاسی دلواپس شود.

در وبسایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

مسئولان چه کرده‌اند؟

آنچه مشخص است اینکه تمامی این تجمعات و گردهمایی‌ها برنامه‌ریزی شده و با نیت قبلی صورت پذیرفته است. اما لزوم برخورد قاطع مسئولان ذیربط با این جریانات و افرادی که با طرح چنین مسائل شخص دوم کشور را علنا تهدید می‌کنند امری انکارناپذیر است. در تمامی این تجمعات جای خالی دستگاه‌های ناظر سیاسی، امنیتی و قضائی احساس می‌شود. در تمامی موارد این چنینی اگر مطلبی علیه دستگاهی دیگر مطرح شود، مدعی‌العموم به سرعت وارد شده و واکنش نشان می‌دهد با این وجود چون در این جا موضوع دولت وجود دارد حتی افرادی که در ماجرای فیضیه نیز دست داشتند مشخص نشد چه سرنوشت و چه برخوردی باآنهاشد. یکی از مسائلی که در آینده می‌تواند جلوی چنین مواردی را بگیرد، برخورد روشن و شفاف با افراد توهین کننده و گزارش این برخورد به مردم است. نقش دستگاه‌های دولتی نیز در این میان بسیار اهمیت دارد. برای نمونه آیا استانداری قممعاونت سیاسی و امنیتی و نیز شورای تأمین استان قم در این خصوص جلسه‌ای بررسی بررسی ابعاد این اقدام غیراخلاقی و غیر قانونی برگزار کرده است. دولت آقای روحانی همواره بر اصل شفافیت و انتقاد پذیری تأکید داشته اما توهین و تهدید را نمی‌توان انتقاد نامید. باید در این خصوص کمیته حقیقت یابی تشکیل شود که عملکرد آن به مردم گزارش داده شود نه اینکه این حادثه مثل حوادث گذشته مشمول مرور زمان شود.

بازگشت به اصل

برای مردم ایران قم خاستگاه انقلاب اسلامی و شهرس فرهنگی است. این شهر باید به هویت اصلی خود بازگردد. قم و روحانیت باید پایگاه مردم باشند و تحقق این هدف نیاز مند عزم جدی است. دانش‌آموزان به عنوان آینده‌سازان این کشور از این رفتارها در مزاسمات ملی ‌الگو می‌گیرند و مطمئنا هیچ کدام ازعلما و بزرگان قم راضی نیستند که آینده‌سازان این کشور چنین رفتارهایی در آینده داشته باشند. در نتیجه باید جدی در مقابل این تخریب‌ها، توهین‌ها و ترویج رفتار نادرست ایستاد و قم باید برای جریان تندرو ناامن شود. شایان ذکر است اگر مسئولان دراین باره توضیحات کافی را به مردم ارائه ندهندو سکوت کنند «آرمان ملی» ناگزیر است براساس رسالت آگاهی بخشی به مردم‌ پشت پرده‌این اقدامات رااطلاع رسانی کند.

منبع: آرمان ملی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | نطق جنجالی پروانه سلحشوری که به درگیری ختم شد | جز اقلیتی برخوردار مابقی مردم را رها کرده‌ایم

همشهریهمشهری1 روز قبل
به گزارش همشهری آنلاین، در آغاز این جنجال نمایندگان اصولگرا، ابتدا حاجی دلیگانی و علیرضا سلیمی شروع به انتقاد کردند بعد سامری از مجمع نماینگان خوزستان هم شروع به فریاد زدن کرد و خواستار خاموش شدن میکروفون سلحشوری شد. گزارش این جنجال را هم از اینجا بخوانید. فیلم کامل نطق پروانه سلحشوری را ببینید:
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی، منابع طلای سودان در اختیار تشکیلات شبه نظامی قرار گرفته است که ثروت کشور را غارت می‌کند. نیروهای عملیات ویژه سودان موسوم به «نیروهای پشتیبان سریع» تشکیلاتی بسیار قدرتمند در این کشور آفریقایی به شمار می‌رود. اخیرا این نیروی عملیات ویژه سودان به سرقت بخش زیادی از ثروت طلای این کشور متهم شده است. گفته می‌شود داگالو با سه شرکت ارتباط دارد که تامین کننده اصلی مالی نیروهای عملیات ویژه سودان به شمار می‌روند. براساس قوانین، این تشکیلات شبه نظامی باید در کنترل ارتش سودان باشد اما براساس تحقیقات، تامین مالی و منابع این گروه تقریبا مستقل است.
ایلناایلنا7 ساعت قبل
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از بررسی لایحه ثبت شرکت‌های دانش بنیان و نوآورانه در دولت خبر داد. معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار کرد: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در دو حوزه ثبت شرکت‌ها و مالکیت معنوی اقدامات حمایتی را از شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآورانه انجام داده است. ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان ۷ روز زمان می‌بردخداییان با اشاره به اینکه برای ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان نیاز به حضور افراد نیست و رویه دریافت مجوز ۵ الی ۷ روز زمان می‌برد، تصریح کرد: در این بین تلاش شده برای حمایت از این شرکت‌ها میز خدمت در ادارات ثبت اسناد و املاک مستقر شود تا علاوه بر ارائه راهنمایی، ثبت این شرکت‌ها تسریع شود. معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: خوشبختانه برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآورانه اصلاح قوانین و مقررات نیز صورت گرفته که بر این اساس لایحه ثبت شرکت‌ها هم اکنون در دولت در حال بررسی است و امیدواریم این موضوع هر چه سریعتر به قوه مقننه تقدیم شود. معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خاطر نشان کرد: نباید فراموش کرد که با کمک قوه مقننه الحاقات گوناگونی به کنوانسیون‌های مختلف برای حمایت از مالکیت معنوی شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآورانه صورت گرفته است.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
حسینعلی امیری لایحه بودجه ۹۹ کشور را عملیاتی و واقع‌بینانه قلمداد کرد و گفت: در بودجه ۹۹ سهمی بر اساس مالیات، درآمدهای نفتی، فروش دارایی مازاد دولت و بخشی دیگر ناشی از اوراق اسلامی است و در بخش مصارف بودجه هم به نحوی تدوین شده که مصارف اضافی کشور کاهش یابد و بر اساس واقعیت‌های موجود بسته شود. طبق گفته رئیس‌جمهوری پیام بودجه ۹۹ پیام مقاومت است. بودجه ۹۹ در توسعه کشور هیچ گونه خللی ایجاد نمی‌کندامیری توضیح داد: این بودجه با واقعیت‌های موجود و با پیام مقاومت و مقابله با تحریم‌ها بسته شده و بودجه‌ای واقع‌بینانه است که در توسعه کشور هیچ گونه خللی ایجاد نمی‌کند. امیری در جواب این پرسش که بودجه ۹۹ بر چه مبنایی بسته شده است که آن را عملیاتی و واقع‌بینانه می‌دانید گفت: بودجه ۹۹ بر اساس واقعیت‌های موجود در کشور بسته شده است. معاون رئیس‌جمهوری در امور پارلمان گفت: بخش مصارف بودجه هم به شیوه‌ای تدوین شده است که مصارف اضافی کشور کاهش یابد و بر اساس واقعیت‌های موجود بسته شود.

فیلم | رئیس جمهور: قدرت نقد نشود احتمال انحراف دارد

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در نزدیکی و در فاصله‌ی حدود ۴۰ متری از شهرستان شهرکرد، شهری قرار دارد که کوه‌های استان، آن را احاطه کرده‌اند. نام این شهر جونقاه است. در این شهر جاذبه تاریخی وجود دارد که بسیار حائز اهمیت است. قلعه جونقان یکی از بناهای تاریخی استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر کوچک جونقان قرار دارد و در بخش ایرانگردی امروز قصد داریم این قلعه را که نقش مهمی در تاریخ سرزمینمان داشته، به شما معرفی کنیم، پس همراهمان باشید.

باور استعدادها، راهی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و اروپا

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از خانه ملت، مسعود پزشکیان در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دستاورد‌ها و مشکلات شرکت‌های دانش بنیان گفت: نیرو‌های علمی و دانش بنیان باید مورد توجه قرار گیرند، در این جلسه مسائلی در رابطه با مشکلات این شرکت‌ها اعم از در حوزه تامین اجتماعی، فضای کسب و کار، مالیات، گمرک و مجوز‌ها مطرح شد، اما مگر غیر از دولت این موضوع به جای دیگری ربط دارد، چرا باید کاری کنیم فضای کسب و کار مشکل پیدا کند، دولت می‌تواند لایحه فوریتی در این باره به مجلس بیاورد و مشکلات را حل کند. آقای پزشکیان با بیان اینکه رئیس دولت و معاون وزیر می‌گویند وضعیت کسب و کار بد است و ما رتبه صد و چندمی در فضای کسب و کار داریم چه کسی باید این وضع را اصلاح کند، ادامه داد: ما در دو موضوع هسته‌ای و موشک‌ها نگاه ویژه و تعهد سیاسی داشتیم و با قدرت حرفمان را در دنیا به کرسی نشاندیم و امروز می‌دانید قادریم کارمان را انجام دهیم، مسوولان ارشد مملکت باید بپذیرند با دانشمندان و جوانان می‌شود مملکت را درست کرد اگر پیشنهادی برای حل مشکلات دارند می‌توانند آن را به مجلس بیاورند ما هم با تمام قدرت آماده همکاری هستیم. آقای پزشکیان گفت: نیازمند عزم و اراده ملی و اعتماد به جوانان هستیم، برای حل مشکلات شرکت‌های دانش بنیان کارگروهی متشکل از وزارتخانه‌های اقتصاد، کار، علوم، بانک مرکزی و سازمان ثبت تشکیل و با کمیسیون‌های مربوط به مجلس هماهنگی شود، به این شرکت‌ها اختیاراتی داده شود و با تعهد و عزم و اراده از آن‌ها حمایت و دفاع کنیم. نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر قرار است مقابل آمریکا و تحریم‌ها بایستیم باید به مغز‌ها و استعداد‌ها باور داشته باشیم، اگر آن‌ها را باور و حمایت کنیم، آمریکا، اروپا وهیچ قدرتی نمی‌تواند ما را زمین گیر کنند بلکه از بحران هم نجات پیدا می‌کنیم؛ راه نجات ممکلت علم و دانش است و نمایندگان نیز با قدرت پشتیبان این امر هستند.

نظرها

اخبار بیشتر