کشف دیوار باستانی ۱۱۵ کیلومتری در غرب ایران / چه کسی این دیوار را ساخته است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سرگرمی

کشف دیوار باستانی ۱۱۵ کیلومتری در غرب ایران / چه کسی این دیوار را ساخته است؟

انتخابخبرگزاری انتخاب |
تصاویری ماهواره ای به باستان شناسان کمک کرده است که متوجه بقایای یک دیوار سنگی در ایران شوند. دیواری که حدود 71 مایل (115 کیلومتر) طول دارد . این دیوار در شهرستان سرپل ذهاب در غرب ایران پیدا شده است.
کشف دیوار باستانی ۱۱۵ کیلومتری در غرب ایران / چه کسی این دیوار را ساخته است؟ - 0

تصاویری ماهواره‌ای به باستان شناسان کمک کرده است که متوجه بقایای یک دیوار سنگی در ایران شوند. دیواری که حدود ۷۱ مایل (۱۱۵ کیلومتر) طول دارد. این دیوار در شهرستان سرپل ذهاب در غرب ایران پیدا شده است.

به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، این دیوار که مردم محلی به نام دیوار «گاوری» آن را می‌شناسند مشابه با دیواری است که در زمان امپراتوری روم در انگلستان با نام دیوار هادریان ساخته شده بود. سجاد علی بیگی، دانشجوی دکترای باستان شناسی دانشگاه تهران در این خصوص می‌گوید: تخمین زده شده این دیوار از تقریبا یک میلیون متر مکعب سنگ و نیروی کار قابل توجه، مواد ساخت و سازی زیاد و زمانی طولانی برخوردار بوده است. "

علی بیگی این اظهارات را در مجله Antiquity مطرح کرده است. بر اساس اظهارات علی بیگی این سازه از ازتفاعات بمو در شمال سرپل ذهاب شروع می‌شود و در ناحیه‌ای نزدیک به روستای ژاو مرگ به پایان می‌رسد. افزون بر اینها، سفال‌های موجود در کنار دیوار حاکی از آن است که این بنا در فاصله زمانی بین قرن چهارمپیش از میلاد مسیح و قرن ششم پس از میلاد مسیح ساخته شده است.

در مکان هایی در امتداد دیوار برجک‌ها یا برج‌های کوچکی قابل مشاهده‌اند که البته اکنون تنها تخته سنگها، با ملات گچی در مکانهایی از این دیوار باقی مانده‌اند. به گفته علی بیگی اگرچه وجود این دیوار برای باستان شناسان ناشناخته بود، اما مردم محلی که در نزدیکی آن زندگی می‌کنند مدت هاست از این دیوار آگاهی دارند و آن را «دیوار گاوری» می‌نامند.

در خبری بخوانید: اخبار بازی و سرگرمی ایران و جهان

از زمان چاپ مقاله علی بیگی گروه دیگری از باستان شناسان تحقیقات جدیدی را روی دیوار انجام داده‌اند. باستان شناسان مطمئن نیستند که این سازه با چه هدف یا اهدافی ساخته شده است. موقعیت این دیوار نیز به شکلی است که امکان هر نوع تحقیق دقیق را از پژوهشگران گرفته است. دانشمندان حتی از عرض و ارتفاع دقیق آن مطمئن نیستند. اما به گفته علی بیگی بهترین تخمین‌های آنها به ۱۳ فوت (۴ متر) عرض و حدود ۱۰ فوت (۳ متر) ارتفاع می‌رسد.

علی بیگی با اشاره به اینکه ممکن است مشخص شود این مرز متعلق به یک امپراتوری باستانی باشد، اعلام کرد که تحقیقات ادامه دارد. او حدس زد که ممکن است این مرز متعلق به اشکانیان باشد که در فاصله ۲۴۷ پیش از میلاد تا ۲۲۴ پس از میلاد در این منطقه ساکن بودند. این حدس می‌تواند در مورد ساسانیان که از تاریخ تا ۶۵۱ پس از میلاد در منطقه حاضر بودند نیز صدق کند.

به گفته علی‌بیگی هر دوی این سلسله‌ها در غرب ایران شهرها و قلعه‌های بزرگ و سیستم‌های زهکشی ساختند، بنابراین هر دوی آن منابع لازم برای ساختن دیوار گاوری را داشته‌اند. دیوار گاوری تازه کشف شده تنها دیوار بلند باستانی در ایران نیست. باستان شناسان قبلا ساختارهای مشابهی را در مناطق شمالی و شمال شرقی ایران یافته‌اند و ممکن است ساخت این دیوارها هدف دفاعی داشته باشند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

هنرنمایی بانوی نقاش در خلق جذاب‌ترین طراحی‌های سه بعدی روی دست + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، طراحی یکی از جذاب‌ترین هنرهاست که البته طرفداران بسیاری دارد. تاکنون هنرمندان زیادی در دنیا بوده‌اند که با روش‌های خلاقانه، سبکی نو ایجاد کرده‌اند که هر یک به نوعی جالب توجه بوده است. یکی از این سبک‌های جذاب، طراحی سه بعدی است که خیلی زود توانست در میان هنرمندان و هنردوستان جای خود را باز کند. خاص‌ترین ویژگی این سبک، ملموس بودن آن است به طوری که در برخی موارد برای بیننده تشخیص آن از واقعیت مشکل است. به همین بهانه، در ادامه ویدئویی از مجموعه هنرنمایی یکی از نقاشان حرفه‌ای طراحی سه بعدی ارائه شده است که تماشای آن خالی از لطف نیست.
انتخابانتخاب1 روز قبل
سلنا گومز خواننده جوان و پرطرفدار می‌گوید برخی از مردم به علت اضافه وزن و ابتلا به بیماری بارها به وی حمله کرده و در فضای مجازی او را ناراحت کرده‌اند. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، سلنا گومز در صحبت‌های اخیر خود تاکید کرده که در جریان مبارزه با بیماری لوپوس دچار اضافه وزن شده است و هواداران و مخاطبان مرتب به او توهین کرده‌اند. سلنا گومز فاش کرده که چگونه در برخی از سخت‌ترین دوران زندگی خود تحت فشار قرار داشته است. سلنا می‌گوید: "من از زندگی و زندگی خودم بسیار خوشحالم. من اهمیتی نمی‌دهم که خودم را در معرض دید همه قرار دهم و آنچه را که آنها می‌گویند را بشنوم. "
همشهریهمشهری1 روز قبل
ورزش به شما کمک می‌کند شاد و متعادل‌ زندگی کنید و از زندگی‌ بیشتر لذت ببرید. در ادامه، به ورزش‌هایی خواهیم پرداخت که گاردین به‌تازگی در مطلبی از تاثیر آنها در طول عمر یا به نوعی جلوگیری از مرگ زودهنگام گفته است. این تحقیقات نشان می‌دهد که دویدن صرف نظر از مدت و سرعت آن، می‌تواند احتمال مرگ زودهنگام را کاهش دهد. همچنین شنا به رشد مهارت‌های بدنی، شناختی و اجتماعی کودکان کمک می‌کند. ۵- پیاده‌روی سریعمطالعات بی‌شماری نشان داده‌اند که نشستن بیش از حد می‌تواند یک عامل برای مرگ زودهنگام باشد.
انتخابانتخاب1 روز قبل
احتمالات حکایت از آن دارند که جین فوندا؛ بازیگر سرشناس هالیوودی امسال جشن تولد هشتاد و دو سالکی خود را در زندان برگزار می‌کند. البته صحبت بر سر یک زندان واقعی است نه زندانی که در لوکیشن یک فیلم وجود داشته باشد. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، جین فوندا یکی از چهره هایی است که اخیرا به علت اعتراضات خود به تغییرات اقلیمی حاشیه ساز شد. اکنون به نظر می‌رسد فوندا که در بازداشت موقت به سر می‌برد باید امسال در زندان تولد بگیرد. در این شرایط فوندا باید جشن تولد امسال خود را در زندان برگزار کند.
کجاروکجارو23 ساعت قبل
سفر به گوشه و کنار دنیا فرصتی عالی برای آموختن چیزهای جدید است به خصوص سفر به کشوری مثل ژاپن که فرهنگی غنی و متفاوت دارد. من یک امتیاز داشتم تا به توکیو در کشور ژاپن برای مدت سه ماه به یک سفر کاری بروم. با وجود اینکه هم‌اتاقی نداشتم مثل بیشتر مسافرانی که به ژاپن سفر می‌کنند و انتخاب می‌کنند که در هاستل یا خوابگاه بمانند ولی هنوز هم فرصت داشتم تا فرهنگ مردم و نحوه زندگی اهالی ژاپن را از نزدیک ببینم. این‌ها چیزهایی است که از سفر به ژاپن یاد گرفتم؛ ۱۴ درسی که زندگی من را تغییر داد. حتی در سایر وسایل حمل و نقل عمومی به آرامی با تلفن صحبت می‌کنند و معمولا از کسی که تماس گرفته می‌خواهند تا بعدا به آنها زنگ بزند.
نامه‌نیورنامه‌نیور18 ساعت قبل
ما دنبال بازارهایی بودیم که به طور مستمر جایگزین کشورهایی شوندکه در سال‌های اخیر ریزش گردشگران آن‌ها در ایران بیشتر بوده است. او ادامه داد: درحال حاضر بیشتر مطالعات و تمرکز بازاریابی گردشگری ایران علاوه بر کشورهای اروپایی، شبه قاره هند است. او ادامه داد: سوئیس یکی از کشورهایی بود که در سال‌های گذشته با وجود نوسانات سیاسی، همواره به ایران توریست فرستاده است، به اضافه این‌که مردم آن شناخت خوبی از ایران دارند. این سند چارچوب همکاری‌های دو کشور را مشخص می‌کند تا روابط و تعاملات گردشگری بین ایران و سوئیس منسجم‌تر شود. تجربیات گردشگری سوئیس و جایگاهی که گردشگری آن در درآمدزایی و اشتغالزایی این کشور دارد می‌تواند برای ایران مفید باشد.

نظرها

اخبار بیشتر