۷۰ درصد بازار دراختیار شرکت‌های دخانی خارجی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سلامت

۷۰ درصد بازار دراختیار شرکت‌های دخانی خارجی

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
مدیر عامل اسبق دخانیات:واگذاری بازار مصرف داخلی دخانیات کشور به شرکت‌های خارجی کار بسیار اشتباهی بود.
۷۰ درصد بازار دراختیار شرکت‌های دخانی خارجی - 0

مدیر عامل اسبق دخانیات در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: دادن بازار مصرف داخلی دخانیات کشور به شرکت‌های خارجی کار بسیار اشتباهی بود مگر اینکه با عقد قرارداد‌های محکم می‌توانستیم فناوری و ماشین آلات جدید را به کشور منتقل کنیم.

آقای محمدحسین برخوردار افزود: قرارداد‌هایی که با شرکت‌های خارجی دخانیات عقد می‌شد بسیار طولانی مدت بود و با توجه به اینکه ماشین آلات صنعت دخانیات زود مستهلک می‌شود حتی اگر ماشین آلات این شرکت‌ها در پایان قرارداد، در اختیار شرکت‌های ایرانی قرار می‌گرفت از نظر استهلاک و به روز نبودن، از قدرت رقابت با شرکت‌های خارجی برخوردار نبود.

وی اضافه کرد: زمانی صد در صد بازار دخانیات کشور به صورت انحصاری در اختیار شرکت دخانیات بود، اما با خصوصی سازی‌هایی که به صورت اشتباه انجام شد ۷۰ درصد این بازار در اختیار شرکت‌های خارجی قرار گرفت و شرکت‌های خارجی به جای انتقال فناوری، افراد بسیار شایسته دخانیات کشور را با حقوق‌های بسیار بالا جذب کردند و سهم مصرف کشور را بیشتر در اختیار خود قرار دادند.

برخوردار گفت: خصوصی سازی خوب است، اما باید در فرآیند خصوصی سازی، منافع کشور و کارگران را در نظر گرفت و شرکت‌ها را در اختیار بخش خصوصی واقعی قرار داد.

وی افزود: در زمان خصوصی سازی شرکت دخانیات، اعتراض خود را به نحوه و روند خصوصی سازی خدمت معاون اول رئیس جمهور مکتوب کردم، اما با کارشناسی‌هایی که انجام دادند و جواب‌هایی که با استناد به بند‌ها و قوانین مختلف نوشتند معاون اول رئیس جمهور هم نتوانست کاری انجام دهد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار درباره سلامت

مدیر عامل اسبق شرکت دخانیات با بیان اینکه شرکت‌های خارجی اهداف پشت پرده‌ای را در سرمایه گذاری حوزه دخانیات کشور پیگیری می‌کنند گفت: در زمان مسئولیت بنده در شرکت دخانیات، چند شرکت ترکیه‌ای قصد داشتند در ایران سرمایه گذاری کنند، اما با بررسی و پیگیری متوجه شدند این شرکت‌ها می‌خواهند مرکزی در استان کردستان داشته باشند و بعضی از آن‌ها فقط سوخت را در پوشش سیگار از کشور منتقل کنند که به معنای واقعی شرکتی ندیدم که بخواهد در ایران سرمایه گذاری کند.

برخوردار افزود: زمانی که شرکت‌های خارجی به بازار دخانیات ایران ورود کردند شرکت‌های داخلی و بخش خصوصی انگیزه کار را از دست دادند، زیرا برای شرکت‌های داخلی روند دریافت مجوز‌ها، فرآیند طولانی‌تری در مقایسه با شرکت‌های خارجی داشت ضمن اینکه شرکت‌های خارجی سرمایه گذاری زیادی در بخش فروش مغازه به مغازه و یا فروش انبوه انجام داده بودند که شرکت‌های داخلی از این قدرت برخوردار نبودند.

وی با اشاره به اظهار نظر برخی‌ها بر لزوم سرمایه گذاری خارجی در بازار دخانیات به منظور افزایش اشتغال گفت: در صنعت دخانیات ماشین آلات بسیار جدید و اتوماسیون به خدمت گرفته شده بنابراین اشتغال در این صنعت نمی‌تواند زیاد باشد تنها می‌توان در مراکز تحقیقاتی و فروش سیگار به اشتغال امید داشت که آن هم در مقایسه با حجم سرمایه گذاری مورد انتظار، اشتغال بسیار اندکی است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر حسین وطن پور امروز در حاشیه آغاز پانزدهمین همایش سراسری سم شناسی ایران که تا اول آذر در دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه دارد، گفت:: دسترسی راحت و ارزان بودن دارو می‌تواند از علل گسترش مسمومیت‌های دارویی باشد. وی با تاکید بر ارتقای سواد و فرهنگ سلامت جامعه گفت: شرایط نامناسب برای نگهداری غذا نیز منجر به قارچ و سموم می‌شود لذا باید غذا و نحوه نگهداری، درجه حرارت و مدت زمان نگهداری به صورت برچسب روی آن نصب شود. وطن پور افزود: سلامت غذا - سم شناسی بالینی - سم شناسی عصبی - سم شناسی محیطی - سموم جانوری و گیاهی و سم شناسی سلولی و مولکولی از محور‌های برگزاری این همایش است که قرار است با حضور متخصصان در پنج نشست تخصصی درباره آلودگی هوا و محیط زیست جانوران سمی و سموم شیمیایی نیز بحث و تبادل نظر شود.
سلامت نیوزسلامت نیوز16 ساعت قبل
سلامت نیوز: دو دختر خاله نوجوان که از خانه فرار کرده بودند وقتی دردام دو پسر شرور گرفتار شده و مورد تعرض قرار گرفتند به پلیس پناه بردند. از آنجا که زندگی بدی داشتم تصمیم گرفتم از خانه فرار کنم. به همین خاطر به او هم پیشنهاد دادم با هم فرار کنیم و به تهران برویم تا زندگی جدیدی برای خودمان بسازیم. یک روز که برای گردش با آن پسر بیرون رفته بودم ماجرای فرار از خانه را به او گفتم. نبود رابطه دوستی و محبت بین فرزندان و والدین باعث می‌شود نوجوان تحت تأثیر محبت‌های کذایی که در بیرون از خانه می‌بیند دست به فرار بزند.
عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
از این رو تنظیم دقیق مقادیر دریافتی شکر و نمک از طریق رژیم غذایی کودک، اهمیت فراوانی در کمک به حفظ سلامت آنها خواهد داشت. به گفته سازمان بهداشت جهانی، شکر نباید بیش از ۵ درصد رژیم غذایی روزانه ما را تشکیل دهید. بعضی از آنها ۱ الی ۲ قاشق چای خوری در هر ۱۰۰ گرم شکر دارند. کودکان ۱ الی ۳ ساله می‌توانند روزانه ۲ گرم نمک مصرف کنند (۳ گرم برای کودکان ۴ الی ۶ ساله). چگونه می‌توان مصرف نمک را محدود کرد؟ - از مصرف گوشت‌های فرآوری شده مانند سوسیس پرهیز کنید.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴- یک متخصص تغذیه گفت: آلودگی در فصول سرما می‌تواند اثرات مخربی بر سلامت تمام افراد جامعه به ویژه کودکان بگذارد. او در ادامه افزود: می‌توان با شناخت عوامل آلودگی موجود، با آن مقابله کرد و باعث ارتقای سلامت شد. بهترین روغن مصرفی، روغن زیتون است که ترجیحا باید از این روغن در مواد غذایی بیشتر استفاده شود. این نوع روغن‌ها موجب پاکسازی ریه در مقابل آلودگی می‌شوند، زیرا آلودگی می‌تواند موجب التهاب ریه و ترشح بیشتر مخاط شود که این روغن می‌تواند با آلودگی مقابله کند و فرد دچار تنگی نفس و سرفه نشود. در مواقع آلودگی و فصول سرما بهتر است کمتر از مواد غذایی مانده استفاده شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴8 ساعت قبل
نتایج این پژوهش که در یک بازه ۱۵ ساله بر روی بیش از ۶ هزار زوج آمریکایی انجام شد، نشان داد که مردان زمانی که تنها نان‌آور خانواده باشند و تمام مسئولیت مسائل مالی بر دوششان باشد بیشترین سطح اضطراب را تجربه می‌کنند، این در حالی است که هرچه درآمد همسرانشان به ۴۰ درصد درآمد کل خانواده نزدیک می‌شود از میزان این اضطراب کمتر می‌شود؛ گفتنی است با عبور درآمد بانوان از این مرز، استرس مردان نیز به تدریج بیشتر می‌شود. به گفته جوآنا سیردا از اقتصاددانان دانشکده مدیریت دانشگاه باث، «یافته‌های این پژوهش حاکی از آن است که عرف‌های اجتماعی در مورد نان‌آور بودن مردان و کلیشه‌های سنتی در مورد این که مردان از همسرانشان درآمد بالاتری دارند، می‌تواند برای سلامت مردان خطرناک باشد. این یافته‌ها همچنین نشانی از قدرت و پایداری کلیشه‌ها در مورد هویت جنسیتی هستند.» ایرنا
سلامت نیوزسلامت نیوز16 ساعت قبل
به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا، اصغر کیهان‌نیا، روانشناس و مشاور خانواده، در خصوص دلایل افزایش خانوارهای تک نفره و خانه‌های مجردی: این پدیده دارای زیربناهای فراوانی است که یکی از اصلی‌ترین زیربناها مبحث اقتصاد است. زمانی که ازدواج نمی‌کنند نیز دیگر تعهدی به زندگی مشترک ندارند و به صورت کلی قید تشکیل زندگی مشترک و یا فرزند آوری را زده‌اند. کیهان‌نیا افزود: در صورتی که بر اساس پژوهش‌های انجام شده مخارج فرد مجرد حدود ۲ الی ۳ برابر فرد متاهل است. این مشاور خانواده در ادامه به تبعات ناشی از افزایش تجردگرایی در اجتماع اشاره کرد و عنوان کرد: تبعات این موضوع نسبتا زیاد خواهد بود. یکی از اصلی‌ترین تبعات موجود مبحث کمبود مسکن در جامعه است به صورتی‌که فرد مجرد چون از خدمات خانواده اصلی خود بهره‌مند می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

ویلموتس: شجاعی خودش خداحافظی کند!

اقتصاد آنلاین14 دقیقه قبل

جوانان کانادایی در رنج سرطان مرتبط با «چاقی»

فارس15 دقیقه قبل

مکان‌های دیدنی اطراف تهران برای سفر کوتاه مدت +تصاویر

اقتصاد آنلاین17 دقیقه قبل

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: مردم اجازه نمی‌دهند کسی در امور داخلی کشورمان دخالت کند

میزان‌آنلاین22 دقیقه قبل

سیدبندی یورو ۲۰۲۰ مشخص شد؛ آلمان، ایتالیا، بلژیک، انگلستان، اوکراین و اسپانیا در سید اول

طرفداری22 دقیقه قبل