میگوی پرورشی؛ دروازه‌ای جدید به سمت افزایش درآمد ارزی+ویدئو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی

میگوی پرورشی؛ دروازه‌ای جدید به سمت افزایش درآمد ارزی+ویدئو

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/هرمزگان امروزه پرورش میگو که که زمین های سواحل جنوب کشور را به کانون تولید محصولی ارز آور تبدیل کرده نقش مهم در ایجاد اشتغال و اقتصاد ایران ایفا می کند.

ملل آسیا اولین افرادی بودند که اقدام به پرورش میگو کردند. ازآنجا که در قدیم امکان تکثیر و تولید لارو میگو وجود نداشته است، برای تامین لارو میگو از محیط‌های طبیعی دریا استفاده می‌شد.

لاروهای جمع آوری شده از سواحل به استخرهای پرورشی که معمولا دو منظوره (توام با برنج، ماهی و …) بودند، انتقال می‌یافتند؛ سیستم پرورشی در آن دوره به صورت گسترده بود، لذا بازدهی پایینی داشت.

باپیشرفت علوم در این زمینه پرورش میگو رو به رشد گذاشت، به طوری که در زمان حاضر این فعالیت برای کشورهای جنوب شرقی آسیا از اهمیت بالایی از جهت ارز آوری، صادرات، اشتغال و … برخوردار است.

پرورش میگو در منطقه خلیج فارس و دریای عمان در ابتدا توسط کشورهای کویت و بحرین صورت گرفت. فعالیت‌های پرورشی در ایران از سال ۱۳۶۳ آغاز شد و هم اکنون از سیر روبه رشدی برخوردار است.

میگوی پرورشی؛ دروازه‌ای جدید به سمت افزایش درآمد ارزی+ویدئو - 6

استاندار هرمزگان در بازدیدی که اردیبهشت ماه امسال از جهاد دانشگاهی هرمزگان داشت در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: به دنبال ایجاد ۵۰ هزار هکتار سایت پرورش میگو هستیم و سعی می‌کنیم دغدغه‌های زیست‌محیطی پیش آمده را نیز با طرح‌های مطالعاتی حل کرد که امیدواریم بتوانیم با جهاد دانشگاهی در این زمینه نیز همکاری خوبی داشته باشیم.

فریدون همتی عنوان کرد: ظرفیت آبزیان در استان هرمزگان ظرفیتی بی‌پایان است اما مشروط به آن است که در این زمینه‌ها هزینه و زیرساخت‌های لازم فراهم شود.

وی خاطرنشان کرد: مزارع پرورش میگو می‌توانند انقلابی در اقتصاد و اشتغال استان هرمزگان ایجاد کنند که سالانه ۴ الی ۵ هزار میلیون تومان درآمدزایی و ارزآوری دارد.

نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی نیز پیش از این عنوان کرده بود: معتقدم باید از سرمایه گذاران در حوزه تولید و ایجاد اشتغال به خصوص در زمینه پرورش میگو حمایت کنیم و موانع پیش روی سرمایه گذاران را بر داریم.

حسین هاشمی تختی افزود: برای ایجاد اشتغال و افزایش تولید باید دو موضوع محیط زیست و حقوق مردم مورد توجه جدی مسئولان باشد.

هاشمی تختی خاطرنشان کرد: دستگاه‌های نظارتی بر روی واگذاری اراضی با کاربری سایت‌های پرورش میگو و همچنین افرادی که اراضی به آنها واگذار شده است دقت نظر داشته باشند.

رئیس اداره توسعه میگوی شیلات هرمزگان نیز در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به رتبه نخست هرمزگان در تولید میگوی پرورشی در کشور، اظهار کرد: ۸۰ درصد میگوهای تولیدی هرمزگان به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر می‌شود.

علی اکبر مجاز ادامه داد: امسال سطح زیر کشت میگو پرورشی استان هرمزگان پنج هزار و ۴۳۱ هکتار در قالب ۴۳۹ مزرعه بوده است.

وی افزود: بیشترین مراکز پرورش میگو در شهرستان‌های جاسک، سیریک، میناب، بندرعباس، بندرلنگه، پارسیان و قشم واقع شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

رئیس اداره توسعه میگوی شیلات هرمزگان اضافه کرد: میگوهای تولیدی هرمزگان از نوع وانامی و کاهش هزینه‌های غذایی، رشد سریع، بازماندگی بالا و مقاوم بودن در برابر بیماری‌ها از مهمترین ویژگی‌های این گونه است.

مجاز عنوان کرد: امسال تولید میگوی پرورشی در هرمزگان نسبت به سال گذشته ۲۷ درصد رشد داشته و پیش بینی می‌شود، ۲۸ هزار تن میگوی پرورشی از این سطح برداشت شود که نسبت به سال گذشته ۲۶ درصد رشد خواهد داشت.

میگوی پرورشی؛ دروازه‌ای جدید به سمت افزایش درآمد ارزی+ویدئو - 19

یک سرمایه گذار سایت پرورش میگو در هرمزگان نیز در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: یک سال قبل کارهای واگذاری ۳۳۰ هکتار زمین با کاربری سایت پرورش میگو در روستای گزی از توابع شهرستان جاسک را انجام داده و از ۸ ماه گذشته احداث آن را آغاز کردیم که در پایان خرداد ماه ۹۸ ۱۶۰هکتار آن به بهره برداری رسیدهو ۱۷۰ هکتار باقیمانده آماده بهره برداری برای فصل جدید است.

محمد ملاحی افزود: پیش بینی کردیم در استخرهای خود در مدت ۴ ماه دوره پرورش میگو بالغ بر ۴۰۰ تن تولید داشته باشیم.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در سایت‌های پرورش میگو با آن مواجهیم عدم وجود شبکه برق رسانی و همچنین عدم تامین سوخت مورد نیاز سایت هاست، در این زمینه‌ها پیگیری هایی انجام و قول هایی داده شده که امیدواریم محقق شود.

این سرمایه گذار سایت پرورش میگو در هرمزگان با اشاره به اینکه در مجموعه سایت پرورش میگوی روستای گزی برای ۳۲ نفر ایجاد اشتغال شده است، عنوان کرد: بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان برای احداث، ذخیره سازی میگو و تامین خوراک آبزیان هزینه شده است.

ملاحی خاطرنشان کرد: میگوهای تولید شده هم برای مصرف بازار داخلی و هم برای صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس و شرق آسیا استفاده می‌شود.

وی بیان کرد: همچنین کار فرآوری، عمل آوری، بسته بندی و انجماد ماهی و میگوهای پرورشی را نیز انجام می‌دهیم، ظرفیت انجماد ما روزانه ۳۵ تن و ظرفیت نگهداری سردخانه زیر صفر درجه ما ۴۰۰ تن است.

این سرمایه گذار سایت پرورش میگو در هرمزگان اضافه کرد: در این بخش در فصل برداشت میگو برای ۲۰۰ نفر و در فصول دیگر برای ۲۵ نفر به صورت دائم ایجاد اشتغال شده است.

به گزارش ایسنا، در سه دهه اخیر سرمایه گذاری های گسترده ای در بخش تولید و عمل آوری و توزیع میگوی پرورشی در کشور انجام شده، رشد و توسعه تولید و تکثیر میگو در مزارع پرورش میگو نه تنها بازار داخلی را پوشش داده، بلکه صادرات چندین هزار تنی را نیز به ارمغان آورده است.مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید:

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف21 ساعت قبل
یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو ارز تجهیزات پزشکی رفته و هنوز دقیقا معلوم نیست چه شده است. بعد از آن ابوالفتح صانعی، رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی نیز گفت: ارزی در حوزه واردات تجهیزات پزشکی گم نشده است. وزیر بهداشت افزود: این پرونده ۱۶ میلیون یورویی فقط مربوط به واردات تجهیزات پزشکی است. او البته بازداشت سه نفر از کارمندان سابق وزارت بهداشت را که در هیات امنای ارزی و معاونت منابع مالی وزارت بهداشت کار می‌کردند نیز تایید کرده اما آماری از میزان تخلفات مالی آنها که دستی در واردات کالاهای پزشکی، تعاونی مسکن وزارت بهداشت و شرکت آوا سلامت و نیز مراودات مالی پالایشگاه نفت اصفهان که در اختیار وزارت بهداشت است اعلام نکرد. حسینعلی شهریاری عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به خبرنگار الف گفت: گزارش جدیدی از پیگیری تخلفات در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو به مجلس داده نشده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، طرح مدیریت مصرف سوخت کشور از ساعت صفر روز جمعه (۲۴ آبان‌ماه) در کشور اجرایی شد و بر پایه آن توزیع بنزین در کشور برای انواع وسایل نقلیه از طریق کارت سوخت شخصی و براساس سهمیه تعیین‌شده انجام می‌شود. هدف از اجرای این طرح، کنترل مصرف سوخت با توجه به میانگین بالای مصرف سوخت در کشور، افزایش توان صادرات، مبارزه با قاچاق سوخت و اختصاص منابع حاصل از مدیریت مصرف سوخت به مردم به ویژه قشور ضعیف و کم درآمد به‌صورت مستقیم و نیز کاهش آلودگی هوا در کلانشهرها و شهرها است. بر اساس پنج اطلاعیه صادرشده از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، در قالب این طرح برای انواع سواری شخصی، موتورسیکلت، وانت، تاکسی‌ها (شهری، بین‌شهری، ون، تلفنی و اینترنتی)، آمبولانس‌ها و سرویس مدارس سهمیه‌ سوخت ماهانه (بنزین با قیمت هر لیتر ۱۵۰۰ تومان) در نظر گرفته شده که در این اینفوگراف به شرح جزئیات این سهمیه شامل میزان و نحوه اختصاص سوخت پرداخته‌ شده است:۲۳۱
خبر فوریخبر فوری2 ساعت قبل
سخنگوی دولت گفت: در دولت یازدهم این بار سوم است که قیمت بنزین افزایش پیدا می‌کند. علی ربیعی سخنگوی دولت، طی گفت‌وگویی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا دولت قبل از افزایش قیمت بنزین اطلاع‌رسانی نداشت و مردم را قانع نکرد؟ گفت: اقناع سازی درباره افزایش قیمت بنزین از چند سال قبل انجام شده بود و تعجب می‌کنم چرا برخی بزرگان انتقاد می‌کنند که چرا ما در موضوع افزایش قیمت بنزین اقناع سازی انجام نداده‌ایم. سخنگوی دولت افزود: یکی دو نفر از بزرگان هم دیدم چنین حرفی زده بودند. ربیعی افزود: بحث پیرامون اینکه قیمت حامل‌های انرژی باید به فوب خلیج فارس برسد بحث تازه‌ای نیست و مدتهاست صورت می‌گیرد، اما مردم، چون تصوری از آثار این تصمیمات نداشتند دقت نکردند، اما نخبگان به این موضوع دقت داشتند. دولت در کنار مردم است و زندگی سخت مردم را درک می‌کند و خیلی مسئولان زندگی شان شبیه زندگی مردم است و تصور نشود ما به فکر مردم نیستیم.
الفالف1 روز قبل
قیمت دلار و یورو در صرافی‌هاگروه اقتصادی الف، ۲۸ آبان ۱۳۹۸، ۱۱:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۸۰۷۱دنیای اقتصاد نوشت: دلار در صرافی بانک ملی ایران امروز ۱۱,۸۰۰ (یازده هزار و هشتصد تومان) خریداری شد که نسبت به روزهای گذشته تغییری نداشت.
ایسناایسنا1 روز قبل
ایسنا/اردبیل استاندار اردبیل گفت: هیچگونه بی‌نظمی و ناامنی در استان اردبیل در روزهای گذشته گزارش نشده است. استاندار اردبیل اظهار کرد: در دو سه روز گذشته نه تنها گزارشی از بی‌نظمی و یا ناامنی نداشتیم بلکه با هوشیاری مردم استان اردبیل تحرکات اولیه در نطفه خفه شده و آرامش و امنیت در استان اردبیل برقرار است و نارسائی در روند ارائه خدمات وجود ندارد. وی افزود: علاوه بر شهرهای پارس‌آباد، بیله‌سوار، گرمی و اصلاندوز محدوده ارشق نیز به منطقه آزاد الحاق می‌شود تا اهالی عمده شهرهای استان اردبیل از مزایای منطقه آزاد استفاده کنند. رئیس شورای برنامه‌ریزی استان اردبیل ادامه داد: با نهایی شدن ایجاد منطقه آزاد تجاری در این استان کار اولیه از گمرک بیله‌سوار به عنوان زیرساخت فراهم شده شروع می‌شود تا طرح جامع و تفصیلی منطقه آزاد تهیه و بسترهای آن نیز فراهم آید. بهنامجو گفت: در کنار منطقه آزاد تجاری قرار است شهرک مرزی مشترک نیز در شمال استان اردبیل احداث شود تا این فضای فراهم شده شرایط سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصادی را رقم بزند.

فیلم/ رهبرانقلاب: نباید به برداشته‌شدن تحریم‌ها امید داشت

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 ساعت قبل
رهبر انقلاب در دیدار دو هزار و پانصد نفر از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی: تحریم ایران که شکل وحشیانه‌ای به خود گرفته مدت‌های طولانی خواهد بود/ کار اساسی مصون سازی اقتصاد کشور از تحریم است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری31 دقیقه قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

زمان مراسم وداع و تشییع پیکر شهید «مصطفی رضایی» در رشت اعلام شد

مهر3 دقیقه قبل

رویارویی پیکان و پرسپولیس در دیدار تدارکاتی

ایلنا5 دقیقه قبل

امیرحسین صادقی: بعد از بازی با کامبوج هم گفتم تیم ملی با ولیموتس به جایی نمی‌رسد/ مرگ فوتبال ایران است که با این همه لژیونر نتوانیم صعود کنیم/ آدم کار بلدی در فدراسیون فوتبال نداریم

ایلنا5 دقیقه قبل

نسخه فیلم‌ها به صورت دی‌سی‌پی تحویل داده شود/ پیگیری حقوقی قاچاق فیلم در فضای مجازی در توان تهیه‌کننده نیست

اعتمادآنلاین5 دقیقه قبل

«لندن» سفیر چین را احضار کرد

اعتمادآنلاین5 دقیقه قبل