آزمایش خون مخفی در مدفوع آسانترین غربالگری سرطان روده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سلامت

آزمایش خون مخفی در مدفوع آسانترین غربالگری سرطان روده

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: افراد بالای ۴۵ سال که مشکوک به مشکلات روده هستند در نخستین گام آزمایش خون مخفی در مدفوع بدهند و چنانچه جواب مثبت بود مراحل بعدی تشخیصی کونولوسکوپی و درمان را پیگیری کنند.
آزمایش خون مخفی در مدفوع آسانترین غربالگری سرطان روده - 0

آقای دکتر علیرضا دلاوری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره پیشگیری و درمان سرطان روده گفت: سرطان روده بزرگ از جمله بیماری‌های قابل پبشگیری و درمان پذیر است به شرطی که زود تشخیص داده شود.

وی با اشاره به آمار شیوع این بیماری در جامعه افزود: میزان بروز سرطان روده ۱۲ تا ۱۳ نفر در ۱۰۰ هزار جمعیت است و به طور متوسط سالانه حدود ۱۰ هزار نفر در کشور مبتلا به این سرطان می‌شوند.

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد با بیان اینکه سرطان روده بزرگ در کشور ما جزو ۴ سرطان اول و در بخش گوارش دومین سرطان است گفت: میزان سرطان کولون در کشور بالا نیست، اما در حال افزایش است و علت آن شیوه زندگی امروزی است.

در سایت خبری بخوانید: تازه های پزشکی و سلامت

وی درباره علل بروز سرطان روده افزود: چاقی و تغذیه از علل ابتلاست غذا‌های پرکالری، تحرک نداشتن، مصرف کم سبزی و میوه جات و افزایش سن جمعیت میزان بروز این سرطان را افزایش داده است.

آقای دکتر دلاوری ادامه داد: خونریزی از روده، تغییر اجابت مزاج، کم خونی بویژه در مردان و در زنان در سنین یائسگی، کاهش وزن و اشتها مواردی است که باید به سرطان روده شک کنیم البته این سرطان پیش زمینه‌ای به نام پولیپ‌های کولون دارد که چندین سال طول می‌کشد تا تبدیل به بدخیم شدن کند. این زمان فرصت خوبی برای تست‌های غربالگری است که بیماری را تشخیص دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

سلامت نیوزسلامت نیوز16 ساعت قبل
سلامت نیوز: دو دختر خاله نوجوان که از خانه فرار کرده بودند وقتی دردام دو پسر شرور گرفتار شده و مورد تعرض قرار گرفتند به پلیس پناه بردند. از آنجا که زندگی بدی داشتم تصمیم گرفتم از خانه فرار کنم. به همین خاطر به او هم پیشنهاد دادم با هم فرار کنیم و به تهران برویم تا زندگی جدیدی برای خودمان بسازیم. یک روز که برای گردش با آن پسر بیرون رفته بودم ماجرای فرار از خانه را به او گفتم. نبود رابطه دوستی و محبت بین فرزندان و والدین باعث می‌شود نوجوان تحت تأثیر محبت‌های کذایی که در بیرون از خانه می‌بیند دست به فرار بزند.
مهرمهر12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا آشناگر ظهر سه‌شنبه در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان به میزبانی استانداری بابیان اینکه افزایش صعودی سرطان‌ها در استان سمنان نگران‌کننده است، ابراز داشت: این مهم می‌طلبد تا برای پیشگیری از سرطان برنامه‌هایی نظیر تغییر سبک زندگی که در سلامت جامعه مؤثر هستند، بیشتر مدنظر قرار گیرند. وی ضمن بیان اینکه برنامه‌های اعلام‌شده در حوزه مبارزه با سرطان به اعتبارات نیاز دارد، افزود: کمبود اعتبارات استانی و ملی بودن اعتبارات حوزه بهداشت و درمان از عواملی که اجرای برنامه‌ها را با چالش مواجه می‌کند لذا در ادامه روند کار این مهم می‌طلبد تا دستگاه‌های اجرایی نیز پای‌کار حضور مؤثرتری را داشته باشند. استاندار سمنان آمار ارائه‌شده دانشگاه علوم پزشکی شاهرود را در حوزه پیشگیری از سرطان امیدوارکننده خواند و ابراز داشت: برای پیشگیری از سرطان می‌بایست برگزاری برنامه‌های اجتماعی در اولویت قرار گیرد لذا تدوین برنامه جامع توسعه نشاط اجتماعی سلامت با همکاری دانشگاه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی امری اجتناب‌ناپذیر و ضروری است. آشناگر بابیان اینکه کم تحریک و افزایش وزن از دلیل عمده ایجاد برخی سرطان‌ها محسوب می‌شوند، تصریح کرد: طبق فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب باید جوان‌گرایی رأس امور قرار گیرد لذا در این خصوص شهرداری‌ها باید به ایجاد فضاهای ورزشی اقدام و با بهره‌گیری از فضاها و دستگاه‌ها زمینه بیشتر تحرک و نشاط را در جامعه ایجاد کرد. وی بابیان اینکه باید حداقل شرایط استاندارد یک زندگی سالم در شهرهای استان سمنان فراهم شود، افزود: توسعه ورزش همگانی در راستای توسعه نشاط و سلامت برای گروه‌های هدف دانش آموزان، جوانان و سالمندان باید موردتوجه قرار گیرد و از سویی دستگاه‌های اجتماعی و فرهنگی در این خصوص برنامه‌های مؤثری را ارائه دهند.
سلامت نیوزسلامت نیوز12 ساعت قبل
سلامت نیوز: رئیس بیمارستان شهدای گمنام، گفت: بخش دیالیز این مرکز به طور متوسط ماهانه ۱۲۰۰ مورد همودیالیز انجام می‌دهد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، سید مجتبی میرهاشمی، اظهار داشت: بخش دیالیز بیمارستان شهدای گمنام فعالیت رسمی خود را با ظرفیت ۶ تخت و ارائه خدمت در یک شیفت کاری از اردیبهشت ۱۳۹۶ آغاز کرد. وی با اشاره به قرار گرفتن این بیمارستان در یکی از مناطق محروم تهران، گفت: درحال حاضر این بخش با کمک خیرین و حمایت مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ظرفیت ۱۵ تخت در سه شیفت صبح، عصر و شب به ۹۰ بیمار ثابت خدمات استاندارد دیالیز با بالاترین کیفیت مراقبتی به بیماران ارائه می‌شود. میرهاشمی خاطرنشان کرد: طبق آخرین آمار به طور متوسط ماهانه ۱۲۰۰ مورد همودیالیز برای بیماران ثابت، میهمان، اورژانسی و بستری در بخش‌ها انجام می‌شود. میرهاشمی ضمن تقدیر از مشارکت خیرین سلامت در ارتقای کمی و کیفی ارائه خدمات به بیماران دیالیزی، گفت: تهیه ترازوی مخصوص بیماران ویلچری، تجهیز رختکن بیماران، تهیه میان وعده برای بیماران و …، از جمله خدماتی است که با مشارکت خیرین، به بیماران ارائه می‌شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین13 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، بهزاد ولی‌زاده، به مضرات و آسیب‌های مصرف مواد دخانی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: مصرف مواد دخانی در کشور منجر به بروز بیماری هایی می‌شود که نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان، هزینه برای نظام سلامت دارد. وی با عنوان این مطلب که ۷۰ هزار میلیارد تومان ضرر اقتصادی مصرف دخانیات در کشور است، ادامه داد: هزینه‌ای که مصرف مواد دخانی به دولت تحمیل می‌کند، بیش از ۱۱۰ هزار میلیارد تومان است. ولی‌زاده با انتقاد از برخی تلاش‌ها برای تسهیل در مصرف مواد دخانی به خصوص قلیان در کشور، گفت: مسئولان اگر از قوانینی که در جهت کاهش مصرف مواد دخانی در کشور اتفاق است، مراقبت نکنند، در آینده‌ای نزدیک شاهد طغیان بیماری‌ها و سرطان‌های ناشی از مصرف مواد دخانی خواهیم بود. رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که همه کشورها به سمت اقداماتی در جهت کاهش مصرف مواد دخانی می‌روند، افزود: ما نباید قوانینی وضع کنیم که منجر به تسهیل مصرف مواد دخانی در کشور شود.
ایسناایسنا16 ساعت قبل
ایسنا/خراسان جنوبی عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی گفت: تغییرات در رژیم غذایی می‌تواند تغییراتی در خلق و خو و رفتار افراد ایجاد کند و الگوی غذایی سالم می‌تواند سرمنشا پرخاشگری باشد. وی افزود: مصرف غذا و خوراکی‌هایی که عمدتا دارای میزان زیادی قند، چربی و کافئین هستند باعث ایجاد اضطراب شده و تحریک‌پذیری و پرخاشگری را افزایش می‌دهد و می‌تواند عامل ایجادکننده تنش در افراد باشد. عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: مصرف مکرر فست فودها و نوشیدنی‌های ناسالم سبب عملکرد نادرست تریپتوفان در مغز شده و علائمی مانند افسردگی، اضطراب، تحریک‌پذیری، پرخاشگری و ستیزه‌جویی در فرد ایجاد می‌کند. حسینی اظهار کرد: یکی دیگر از مضرات استفاده از فست فودها و غذاهای فرآوری شده ایجاد احساس سیری کاذب در مصرف‌کننده است که خود عامل کاهش مصرف مواد مغذی مورد نیاز بدن می‌شود. عضو گروه پژوهشی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی یادآور شد: می‌توان با اختصاص سهم بیشتر میوه و سبزیجات در سبد غذایی خانواده و کاهش مصرف فست فودها و غذاهای فرآوری شده به ایجاد آرامش روانی، کاهش افسردگی وکاهش تنش و پرخاشگری به مرور زمان کمک کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

ویلموتس: شجاعی خودش خداحافظی کند!

اقتصاد آنلاین13 دقیقه قبل

جوانان کانادایی در رنج سرطان مرتبط با «چاقی»

فارس13 دقیقه قبل

مکان‌های دیدنی اطراف تهران برای سفر کوتاه مدت +تصاویر

اقتصاد آنلاین15 دقیقه قبل

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: مردم اجازه نمی‌دهند کسی در امور داخلی کشورمان دخالت کند

میزان‌آنلاین20 دقیقه قبل

سیدبندی یورو ۲۰۲۰ مشخص شد؛ آلمان، ایتالیا، بلژیک، انگلستان، اوکراین و اسپانیا در سید اول

طرفداری21 دقیقه قبل