فراز و فرودهای روابط ایران و کره جنوبی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

فراز و فرودهای روابط ایران و کره جنوبی

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
کالاهای کره‌ای در بازار ایران کم نیست؛ از لوازم خانگی و گوشی همراه تا خودرو‌هایشان که بی‌رقیب در جاده‌های ایران می‌رانند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حجم تجارت ایران و کره جنوبی درسال ۲۰۱۴ به هفده میلیارد دلار رسید. همان زمان که تقریبا بخش مهمی از بازار ایران در اختیار کالا‌های کره‌ای بود.

به گفته کیم شئونگ هو سفیر سابق کره جنوبی در تهران، دراین سال‌ها که اوج مبادلات تجاری دو کشور محسوب می‌شد، ایران نفت، میعانات گازی، محصولات پتروشیمی و خاویار به کره صادر و در مقابل کالا‌هایی نظیر خودرو، لوازم خانگی، محصولات فولادی، گوشی تلفن همراه و محصولاتی از این دست را از کره جنوبی وارد کرده است. با این حال در تمام این سال‌ها روابط کره ای‌ها با ایران از حد مبادلات تجاری و فروش کالا‌های مصرفی فراتر نرفته است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

با آغاز تحریم‌های آمریکا همه چیز تغییر کرد. شرکت‌های کره‌ای یک به یک از ایران رفتند و حجم تبادلات تجاری دو کشور به کمتر از دو میلیارد دلار رسید. کره ای‌ها اولین کشوری بودند که پا به پای اقدام‌های امریکا، مبادلات تجاری خود را با تهران کاهش دادند.

اگرچه مصرف‌کنندگان بزرگ شامل چین و هند خرید از ایران را محدود کرده‌اند، اما کره جنوبی یک گام جلوتر رفته و پیش از اینکه تحریم‌های آمریکا علیه ایران در چهارم نوامبر ۲۰۱۸ اجرایی شود، خرید نفت از ایران را متوقف کرد تا آنجا که این مسئله انتقاد شدید وزیر نفت ایران را درپی داشت.

زنگنه در جمع خبرنگاران با اذعان به اینکه کره‌ای‌ها سه ماه زودتر از پایان مهلت آمریکا به خریدران نفت ایران، واردات نفت از ایران را متوقف کرده است گفته: کره جنوبی یکی از هشت مشتری عمده نفت ایران است که معافیتی موقت از آمریکا دریافت کرده، اما با وجود این معافیت کره جنوبی از ماه مه سال ۲۰۱۸ نفت جدیدی از ایران خریداری نکرده است.

درهمین زمان، بانک‌های کره‌ای هم دیگر حاضر نشدند با ایرانی‌ها همکاری کنند.

حسین تنهایی رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره دراین باره می‌گوید: بانک‌های بزرگ کره به دلیل ترس از تحریم‌های آمریکا با ما همکاری نمی‌کنند و این مسئله تجارت با کره را تقریبا متوقف کرده است.

حرف شنوی مقامات کره جنوبی از آمریکا تا بدان جا پیش رفت که حتی سفر رئیس کل بانک مرکزی به سئول نیز گره‌ای از روابط بانکی دو کشور باز نکرد.

عبدالناصر همتی در دیدار با همتای کره‌ای خود با انتقاد از کاهش حجم مبادلات اقتصادی دو کشور که عمدتا تحت تاثیر تحریم‌های امریکا بود، خواستار اقدام جدی مسئولین کره در حل هرچه سریعتر مشکلات شد.

با این حال آقای لی رئیس بانک مرکزی کره جنوبی ضمن پذیرش عدم همکاری بانک‌های کره‌ای با ایران به دلیل نگرانی از اعمال جریمه امریکا، با ابراز تاسف گفت: نمی‌توانند با بانک‌های ایرانی مبادلات پولی و مالی انجام دهند.

ادامه این روند باعث شد تا کره ای‌ها خیلی راحت چشمشان را روی سفر پر سر و صدای رئیس جمهورشان به تهران ببندند و وقتی سر میز شام با ترامپ نشستند به او قول دادند، از تحریم‌های آمریکا درخصوص ایران تبعیت کامل خواهند کرد. تا آنجا که دونالد ترامپ در کنفرانس خبری مشترک با همتای کره جنوبی اش گفت: در اینجا رئیس جمهور کره جنوبی به ما قول داده که به تحریم‌های آمریکا علیه ایران احترام بگذارد. ما از آن‌ها تشکر می‌کنیم. آن‌ها دراین‌باره اقدام‌های خوبی انجام داده‌اند.

کره ای‌ها حتی برای راضی نگه داشتن سران کاخ سفید، پس از دیدار با جان بولتون فرستاده آمریکا به سئول اعلام کردند به ائتلاف نظامی آمریکا در خلیج فارس خواهند پیوست.

در بحبوحه گمانه زنی‌ها درباره حضور کره جنوبی در ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس، خبرگزاری یونهاپ گزارش داد؛ کره جنوبی قصد دارد ۳۰۰ نیروی نظامی دیگر به خلیج عدن و سواحل سومالی اعزام کند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

درحالیکه آمریکا اعلام کرده بود از ۶۰ کشور برای حضور در ائتلاف نظامی در خلیج فارس دعوت کرده است، اما فقط انگلیس و استرالیا رسما اعلام کرده‌اند که به این ائتلاف ملحق خواهند شد. یک مقام دولتی در کره جنوبی اعلام کرد: ​سئول به درخواست آمریکا پاسخ مثبت داده و به زودی ناو جنگی «چئونگ هائه» را به تنگه هرمز اعزام می‌کند و احتمال دارد تعدادی هلیکوپتر نیز به منطقه خلیج فارس اعزام شود.

اما چرا کره ای‌ها تا این حد با سیاست‌های آمریکا همراهی می‌کنند؟ و چرا تا به این حد از مقامات کاخ سفید حرف شنوی دارند؟ شاید دلیل اصلی این مسئله به روابط نظامی سئول و واشنگتون بازگردد.

کره جنوبی با همه پیشرفت‌های صنعتی و علمی که در سال‌های اخیر به آن دست یافته، همچنان در تجهیزات نظامی کاملا به آمریکایی‌ها وابسته است. قرارداد نظامی کره با آمریکا تا سال ۲۰۲۴ به ۲۴۰ میلیارد دلار می‌رسد و ۳۰ هزار سرباز آمریکایی همچنان برای دفاع ازاین کشور در کره مستقرند. موضوعی که حتی با مخالفت مردم کره نیز مواجه شده است. بااین حال وابستگی سئول به واشنگتن برای دفاع از خود دربرابر دشمنان بالقوه‌ای همچون کره شمالی و حتی چین تا بدان حد است که کره‌ای‌ها لحظه‌ای خود را بی نیاز از حمایت‌های همه جانبه آمریکا نمی‌بینند..

دولت کره جنوبی که در یک جنگ چند دهه‌ای در شبه جزیره کره گرفتار شده بود، برای تحت فشار قرار دادن کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، برای رها کردن برنامه هسته‌ای خود به آمریکا متکی است. روابط سیاسی با آمریکا به معنای آن است که کره جنوبی نمی‌تواند درخواست ترامپ از متحدانش برای اتخاذ یک سیاست سخت گیرانه علیه ایران را نادیده بگیرد.

کیم جائه کیونگ، محقق موسسه اقتصاد انرژی کره، دراین‌باره اظهار کرد: حفظ روابط با آمریکا برای کره جنوبی حائز اهمیت است. امنیت ملی کره جنوبی به اتحاد نظامی با آمریکا بستگی دارد که باعث شده این کشور سریعا به کاهش واردات از ایران بیش از این‌که مذاکرات میان دو دولت کامل شود، مبادرت کند.

درهمه این ماه‌ها که از آغاز تحریم‌های امریکا علیه ایران می‌گذرد، موضع رسمی دولت کره جنوبی در خصوص تحریم‌های ایران این بوده است که این کشور به مذاکره با آمریکا به منظور دریافت معافیت ادامه می‌دهد، اما در نهایت حرف آخر را در این زمینه آمریکایی‌ها خواهند زد و این برای نخستین بار نیست که کره جنوبی تحت فشار آمریکا از خواست خود چشم پوشی می‌کند.

سال ۲۰۱۷ ترامپ این کشور آسیایی را برای مازاد تجاری اش با آمریکا هدف انتقاد قرار داد و این کشور را در سال پیش از آن در فهرست کنترل ارزی قرار داد. یک مقام دولتی کره جنوبی در واکنش به این فشارها، اعلام کرد که این کشور امکان افزایش خرید انرژی از آمریکا را بررسی خواهد کرد.

به هرحال دلیل وابستگی کره جنوبی به آمریکا هر چه باشد آن‌ها ثابت کرده‌اند شریک روز‌های سخت برای ایرانی‌ها نیستند؛ بنابراین منطقی نیست، ایران که در بسیاری مسائل با آمریکایی‌ها اختلاف نظر و تضاد منافع دارد، تا به این حد بازار‌های خود را به روی این متحد پر و پا قرص آمریکا باز بگذارد و یا چشم امید به کمک‌های آن داشته باشد.

گزارش از امیر شایان‌مهر

خبرنگار سرویس اقتصادی

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای نوبخت درباره اطلاعیه شرکت پخش فراورده‌های نفتی درخصوص اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت و اصلاح قیمت بنزین گفت: این طرح در راستای مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه اجرا می‌شود. وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر با افزایش مصرف بنزین کارشناسان اظهار نظر می‌کردند که اگر بنزین سهمیه بندی شود و در قیمت آن اصلاحی صورت گیرد می‌تواند باعث کنترل مصرف شود. آقای نوبخت افزود: دولت در شش سال گذشته فقط دو بار اصلاح قیمت انجام داد و منابعی که از آن حاصل شد بیشتر صرف پرداخت به خانواده‌های نیازمند و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی شد. وی افزود: البته طوری برنامه ریزی کرده‌ایم که بلافاصله پس از اجرای طرح و حداکثر یک هفته تا ده روز آینده همه وجوه به حساب سرپرست خانوار واریز شود. اقای نوبخت افزود: امیدواریم آثار مثبت این اقدام که با مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه انجام می‌شود و در چارچوب سیاست‌های حمایتی دولت و مورد تأکید رئیس جمهور است در آینده نزدیک در جامعه مشاهده کنیم.

فیلم| هجوم مردم به پمپ بنزین‌ها

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز17 ساعت قبل

رمز دوم یکبار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بر اساس اعلام بانک مرکزی، رمز دوم یکبار مصرف از اول دی امسال برای کاربران شبکه بانکی اجباری می‌شود. کاربران برای فعال کردن رمز پویا می‌توانند با مراجعه به وب سایت بانک مورد نظرشان یکی از ۲ روش نرم افزار و پیامک را انتخاب و بر اساس راهنما عمل کنند.

مصرف سوخت در مرز هشدار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مسئولان می‌گویند مصرف بنزین در ایران بالاتر از استانداردهای جهانی است و همه ظرفیت‌های پالایشگاه‌ها درداخل مصرف می‌شود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مسئولان صنعت نفت می‌گویند اگر روند مصرف بنزین بیشتر از این شود ناگزیر یا بنزین باید وارد یا پالایشگاه‌های جدید احداث شود.

اجرای طرح اقدام ملی مسکن‎‎؛ محرکی برای خروج از رکود

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمود محمودزاده با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری پنجشنه شب شبکه دو سیما افزود: در اقدام ملی مسکن بنا بر تاکید و سیاستگذاری وزارت راه وشهرسازی، عملیات اجرایی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، امسال باید آغاز شود. وی، تولید مستمر مسکن را از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی برشمرد و تاکید کرد: ساخت واحد‌های مسکونی به این ۴۰۰ هزار واحد، محدود نمی‌شود و ادامه خواهد داشت. آقای محمودزاده افزود: بر اساس پیش بینی‌های برنامه ششم توسعه و طرح جامع مسکن، کشور در سال، بین ۹۰۰ هزار تا یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد، اما به این معنی نیست که دولت این میزان مسکن را تولید کند، زیرا چنین توانی ندارد و همچنین برخی دهک‌ها نیاز به کمک دولت ندارند. او ادامه داد: این ۴۰۰ هزار واحد بیش از ۴۰ میلیون مترمربع زیربنا دارد و بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان گردش اقتصادی این طرح است به جز زمینی که برای آن تخصیص داده شده است و امیدواریم نقش ویژه‌ای را در رونق تولید در حوزه صنعت ساختمان بر عهده بگیرد. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در ۴ استانی که ثبت نام کردیم از سه روز پیش از آن اطلاع رسانی نمودیم، گفت: ثبت نام در هر استان فقط یک بار نیست بلکه هر استانی که بتواند پیش نیاز‌های ساخت واحد‌های مسکونی از جمله زمین را تامین کند، در چند مرحله ممکن است نام نویسی انجام شود بنابراین کسانی که در این مرحله به آن‌ها نوبت نرسیده است در صورتی که استان‌ها زمین تامین کنند در مراحل بعدی نام نویسی می‌شوند. آقای محمودزاده افزود: در مرحله اول نام نویسی، ظرفیت استان قم پر شد و ظرفیت برخی شهر‌های استان خراسان شمالی هنوز باقیمانده است. خراسان جنوبی تا روز بعد ادامه داشت و در استان سیستان و بلوچستان هم ظرفیت برخی شهر‌ها تا دیروز پر نشده بود. او اضافه کرد: مشکل فقط در استان قم بود به علت حجم تقاضا و زمین کمی که تامین شده بود. امیدواریم با تلاش مسئولان این استان برای تامین زمین و ظرفیت ساخت، بتوانیم دفعات مکرری برای طرح اقدام ملی مسکن نام نویسی کنیم. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: تا کنون در استان قم ۴۴۰۰ نفر، در استان سیستان و بلوچستان حدود ۱۰ هزار نفر، در خراسان جنوبی حدود ۲۵۰۰ و در استان خراسان شمالی نیز حدود ۲۴۰۰ نفر در طرح اقدام ملی مسکن، نام نویسی کرده‌اند. وی گفت: نام نویسی در این مرحله طرح اقدام ملی مسکن به اینترنت پرسرعت نیاز نداشت، زیرا فقط کد ملی افراد گرفته می‌شد و بارگذاری مدارک دیگر را به مرحله بعد واگذار کردیم. او ادامه داد: البته هر کسی که موفق به نام نویسی شد به این مفهوم نیست که ثبت نام نهایی شده است بلکه بعدا باید مدارک آن‌ها بررسی شود و از سامانه ثبت احوال، سامانه ثبت اسناد و سامانه بانک باید استعلام‌های مربوط را انجام دهیم. آقای محمودزاده با اشاره به اینکه در برخی از استان‌ها مانند استان‌های شمالی زمین دولتی وجود ندارد، گفت: تاکنون حدود ۷ هزار هکتار زمین برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن تامین شده است. عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: هر طرح که به خانه دار شدن مردم و تعادل عرضه و تقاضا و تعادل بخشی به بازار مسکن کمک می‌کند به کاهش رکورد مسکن هم کمک می‌کند. آقای مجید کیانپور افزود: از حدود یک سال و نیم پیش تا کنون صحبت از ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن است. این کار قطعا برای تاثیر در بازار مسکن، محرک است، اما نحوه توزیع این واحد‌ها میان اقشار و دهک‌های مختلف جامعه، نامشخص است و بسیاری از مردم از نحوه ثبت نام این طرح هم ناراضی هستند و برخی به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند. وی ادامه داد: برای ایجاد عدالت و اینکه همه اقشار جامعه هدف این طرح موفق به ثبت نام شوند باید زمان مناسبی در نظر گرفته شود و خانه اولی‌ها و زوج‌های جوان در اولویت باشند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

واکنش‌ها و تحلیل‌های پس از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین

خبری8 ساعت قبل

تیم ملی ایران در بازی مقدماتی جام‌جهانی 2022 به عراق باخت

خبری8 ساعت قبل

آیا مبارزه با فساد جدی است؟!

خبری1 روز قبل

خلاصه کتاب انسان خردمند؛ تاریخ مختصر بشر به قلم یووال هراری

تکراتوچند ثانیه قبل

ویدیو؛ ۵ گل اول رائول گونزالس برای رئال مادرید

طرفداری4 دقیقه قبل

فراز کمالوند: تیم ملی از گروهش صعود می‌کند اما در دور بعد دچار مشکل می‌شود؛ نباید کی روش را از دست می‌دادیم

طرفداری4 دقیقه قبل

توئیت مشاور شهردار تهران در خصوص سهمیه‌بندی سوخت

اقتصاد آنلاین5 دقیقه قبل

صادقی: به صدرنشینی ما الان چیزی نمی‌دهند/ داوری مشکلی نداشت

فارس7 دقیقه قبل

کمالوند: نباید کی‌روش را از دست می‌دادیم اما حالا باید از ویلموتس حمایت کنیم

میزان‌آنلاین8 دقیقه قبل

جورجینیو: احساس می‌کنم مسئولیت‌های جدیدی دارم؛ دیدن احساسات و واکنش‌های هواداران خوشحالم می‌کند

طرفداری9 دقیقه قبل