آلمان اصلاح سیستم سیاسی برای نجات احزاب بزرگ سنتی را مدنظر قرار می‌دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
آلمان اصلاح سیستم سیاسی برای نجات احزاب بزرگ سنتی را مدنظر قرار می‌دهد

آلمان اصلاح سیستم سیاسی برای نجات احزاب بزرگ سنتی را مدنظر قرار می‌دهد

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
وزیر اقتصاد آلمان با توجه به نتیجه بدی که احزاب دوت ائتلافی در انتخابات اخیر تورینگن به دست آوردند بر لزوم اصلاحات گسترده سیاسی در این کشور از جمله لزوم کوچک کردن پارلمان تاکید کرد.

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه «تاگس اشپیگل»، «پیتر آلتمایر»، وزیر اقتصاد آلمان اصلاح سیستم سیاسی و مشارکت قدرتمندانه‌تر شهروندان در تصمیم گیری‌ها را مد نظر قرار داده است. وی انتخابات تورینگن را نقطه عطف مهمی ارزیابی کرده و در مقاله‌ای که در روزنامه «راینیشن پست» آلمان چاپ شده است تصریح کرد که ما نباید خود را بی گناه جلوه دهیم وقتی که شمار انتخاب کنندگانی که احزاب دولتی را انتخاب نمی‌کنند دو برابر شده و شمار اعضای این احزاب نصف شده و شمار نمایندگان پارلمان دو برابر می‌شود.

وی تاکید کرد که احزاب بزرگ باید برای تغییرات آماده باشند. آلتمایر تاکید کرد که در اینجا مسئله روسای جدید و یا نامزد صدر اعظمی و یا وزارت و مسئله سازش ائتلافی مطرح نیست، بلکه مسئله اصلی اعتماد در میان است. علاوه بر این همه باید برای اصلاحات اساسی سیاسی آماده باشند.

وی در این راستا به لزوم کوچک شدن پارلمان آلمان اشاره کرده و گفت: من بر این عقیده‌ام که ما در این سال به یک اصلاح پارلمانی نیاز داریم که به کوچک شدن بسیاری از بخش‌های این نهاد منجر شود. شمار نمایندگان پارلمان باید هر ۴ سال حدود ۴۰ کرسی کاهش یابد تا یک آمار مناسبی به دست آید.

وزیر اقتصاد آلمان همچنین گفت که تعداد وزرا باید به ۱۵ نفر تثبیت شده و شمار معاونان و مسئولان بعدی دولتی به حدود یک سوم کاهش یابد. بیشتر باید بر انتخابات پارلمانی و ایالتی تمرکز شود و دوره کار در دولت فدرال باید طولانی و پنج ساله شود.

به گفته «آلتمایر» همچنین فرهنگ بحث کردن باید مورد بازنگری قرار گیرد. ما به قالب هایی نیاز داریم که در آن بحث‌ها خارج از انتخابات هم ممکن باشد. در آستانه اجرای قوانین باید در جلسات آنلاین به شهروندان اجازه اظهار نظر داده شود. نگرانی‌ها و پیشنهادات مردم در آینده باید بیشتر مورد توجه عرصه سیاسی قرار گیرد به گونه‌ای که آن‌ها در واقع احساس کنند که مورد توجه قرار دارند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

احزاب دولت ائتلافی آلمان (اتحادیه احزب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات) در انتخابات ایالتی اخیر تورینگن آلمان شکست تلخی خورده و با ریزش شدید آراء مواجه شدند.

بعد از این شکست تلخ انتقادهای شدیدی به مرکل و دولت ائتلافی وارد شد و برخی سیاستمداران بلند پایه احزاب مختلف سیاست‌های دولت ائتلافی را عامل این وضعیت ارزیابی کردند.

حزب دموکرات مسیحی در انتخابات ایالتی تورینگن به جایگاه سومین حزب قدرتمند سقوط کرده و توانست ۲۲٫۷ درصد آراء شهروندان را به خود اختصاص دهد. این حزب قبلا در این ایالت دومین حزب قدرتمند محسوب می‌شد. به نوشته رسانه‌های آلمانی این یک نتیجه بد تاریخی برای حزب دموکرات مسیحی محسوب می‌شود.

حزب افراطی جایگزینی برای آلمان هم از حزب دموکرات مسیحی پیشی گرفته و جایگاه دومین حزب قدرتمند را در این ایالت شرقی آلمان به دست آورد.

حزب سوسیال دموکرات هم در این انتخابات تنها توانست ۸٫۷ درصد آراء شهروندان را کسب کند و این در حالی است که این حزب در دور قبل بیش از ۱۲ درصد آراء را به خود اختصاص داده بود.

به این ترتیب نتایج انتخابات ایالتی در تورینگن موجی از شوک را به برلین ارسال کرد و بحث‌های زیادی را در این باره به راه انداخت که آیا ائتلاف بزرگ همچنان می‌تواند به کار خود ادامه دهد.

دولت ائتلافی متشکل از اتحادیه احزاب متحد مسیحی و حزب سوسیال دموکرات در آلمان از همان آغاز تشکیل، با چالش‌های فراوانی روبه‌رو بود و بعد از شکست مذاکرات ائتلاف موسوم به جامائیکا (حزب لیبرال دموکرات، اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سبزها) و در نهایت پس از یک دوره طولانی مذاکرات مجدد برای تشکیل ائتلاف بزرگ روی کار آمد.

اما روند طولانی مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی جدید در آلمان از همان ابتدا تأثیر بدی روی محبوبیت این دولت بین شهروندان گذاشت و اتفاقات و چالش‌های بعدی هم به تشدید اوضاع دامن زد، به‌طوری که چهارمین دوره صدراعظمی مرکل به کام او تلخ شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرهایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی دولت امروز با خبر‌هایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر به جمع خبرنگاران آمد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تاکید ویژه اعضای هیئت دولت امروز علاوه بر کنترل تورم انتظاری ناشی از سهمیه بندی بنزین این بود که قشر‌های مختلف مردم که مشمول حمایت‌های معیشتی هستند به دقت شناسایی شوند تا کسی از این فهرست جا نماند.

ابعاد جدید ناآرامی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهرمهر1 روز قبل
در این قرارداد فروش بیش از ۲۰ فروند جنگنده سوخو-۳۵ و مهمات ویژه آن (موشک و بمب) به ارزش حدود دو میلیارد دلار پیش بینی شده است. سوخو-۳۵، جنگنده تک کابینه و دو موتوره، چند منظوره با قابلیت مانور بالاست. این رسانه افزود که این مسئولان آمریکایی تهدید کرده‌اند چنانچه مصر خرید سوخو ۳۵ را متوقف نکند، واشنگتن این کشور را تحریم خواهد کرد. همچنین «کلارک کوپر» در حاشیه نمایشگاه هوایی دبی به خبرنگاران گفت: «امضای این قرارداد، مصر را در معرض تحریم‌های آمریکا قرار می‌دهد و مصری‌ها را در آینده در معرض از دست دادن قراردادهایی با آمریکا قرار می‌دهد. کلارک معاون وزیر امور خارجه آمریکا مصر را تهدید کرده است که اگر همچنان در خرید جنگنده‌های روسی اصرار ورزد، در معرض تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.

حرف مردم

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
الفالف1 روز قبل
انتقاد تند عباس عبدی از شورای نگهبانپس از اجرا شدن طرح افزایش قیمت بنزین، عباسعلی کدخدایی در توییتی خواهان پاسخگویی دولت شد که عباس عبدی از این اتفاق انتقاد کرد. از نظر بنده شورای نگهبان مهم‌ترین رکن حقوقی این کشور است، ولی کمترین اعتبار حقوقی را در استدلال‌های مهم آن شاهدیم. اینکه شورای نگهبان بر اساس قانون عمل می‌کند فقط یک ادعاست، این ادعا را باید به محک داوری حقوقدانان سپرد. عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش بیان داشت: ادبیات آقای روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی غیرقابل دفاع بوده و گفتارهایی را در برابر یکی از اعضا به کار برده است که به هیچ وجه قابل قبول نیست. سلیمی گفت: آقای روحانی گویا تصور کرده است که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی کارگزاران و کارمندان دولت محسوب می‌شوند؛ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرهیختگان کشور محسوب می‌شوند نه گماشته آقای روحانی.
ایلناایلنا16 ساعت قبل
رئیس جمهور با تسلیت درگذشت دانشمند ارجمند پروفسور فضل الله رضا؛ چهره ماندگار کشور و رئیس اسبق دانشگاه تهران، تصریح کرد: بی تردید نام این استاد فرهیخته دانشگاه‌های ایران و جهان در میان بزرگان علم و دانش این مرز و بوم جاودانه خواهد ماند. به گزارش ایلنا، متن پیام تسلیت حجت الاسلام حسن روحانی به این شرح است: انا لله و انا الیه راجعوندرگذشت دانشمند ارجمند پروفسور فضل الله رضا، چهره ماندگار کشور و رئیس اسبق دانشگاه تهران، موجب تاثر و تالم خاطر گردید. این استاد فرهیخته دانشگاه‌های ایران و جهان که از خانواده متدین و اهل علم بود، بیش از نیم قرن از عمر خود را صرف تدریس و ترویج علم و دانایی نمود و در عرصه مدیریت مراکز علمی و پرورش دانش آموختگان نیز کارنامه ماندگاری از خود بر جا گذاشت و بی تردید نامش در میان بزرگان علم و دانش این مرز و بوم جاودانه خواهد ماند. اینجانب با تجلیل از یک عمر خدمات ارزشمند این شخصیت علمی و فرهنگی، این ضایعه را به جامعه علمی و دانشگاهی کشور، شاگردان و به ویژه خانواده محترم ایشان تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت و مغفرت الهی و برای عموم بازماندگان صبر و سلامتی مسألت دارم. حسن روحانیرئیس جمهوری اسلامی ایران

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

ویلموتس و وعده‌های محقق نشده/ نمایش فدراسیون کی تمام می‌شود؟

آفتاب‌نیوز30 دقیقه قبل

سی‌ان‌ان: دموکرات‌های آمریکا به استیضاح ترامپ نزدیک‌تر شدند

فارس36 دقیقه قبل

مورینیو به دنبال خرید هموطنش در زمستان!

میزان‌آنلاین38 دقیقه قبل

تصویب قطعنامه کمیته دوم سازمان ملل علیه اقدامات یکجانبه اقتصادی

مهر46 دقیقه قبل

وزرای نیرو و راه‌وشهرسازی پاسخ دهند/ مسئول رصد و گزارش بارش‌ها کدام نهاد است؟

تسنیم48 دقیقه قبل