دستور عجیب وزیر صمت به در بسته خورد/ رئیس کل گمرک در پاسخ به «تابناک»: اجازه ترخیص فقط با مصوبه دولت انجام می‌شود/ ورود سازمان بازرسی به پرونده ترخیص بیش از ۱۰۰۰ خودرو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

دستور عجیب وزیر صمت به در بسته خورد/ رئیس کل گمرک در پاسخ به «تابناک»: اجازه ترخیص فقط با مصوبه دولت انجام می‌شود/ ورود سازمان بازرسی به پرونده ترخیص بیش از ۱۰۰۰ خودرو

تابناکخبرگزاری تابناک |
رئیس کل گمرک در گفتگو با خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: این ۱۰۴۸ دستگاه به گمرک اظهار و حتی حقوق و عوارض گمرکی آن‌ها نیز پرداخت شده بود، ولی تا آن تاریخ مهلت ترخیص (۱۶ تیرماه سال جاری) نتوانستند مجوز‌های لازم جهت ترخیص از گمرک را بگیرند لذا طبق قانون، گمرک به درستی مانع ترخیص این خودرو‌ها شد.
دستور عجیب وزیر صمت به در بسته خورد/ رئیس کل گمرک در پاسخ به «تابناک»: اجازه ترخیص فقط با مصوبه دولت انجام می‌شود/ ورود سازمان بازرسی به پرونده ترخیص بیش از ۱۰۰۰ خودرو - 0

رئیس کل گمرک در گفتگو با خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: این ۱۰۴۸ دستگاه به گمرک اظهار و حتی حقوق و عوارض گمرکی آن‌ها نیز پرداخت شده بود ولی تا آن تاریخ مهلت ترخیص (۱۶ تیرماه سال جاری) نتوانستند مجوزهای لازم جهت ترخیص از گمرک را بگیرند لذا طبق قانون، گمرک به درستی مانع ترخیص این خودروها شد.

به گزارش تابناک اقتصادی، در مورخه ۱۴ آبان ۱۳۹۸ مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو طی مصاحبه‌ای با خبرنگار تابناک اقتصادی با بیان اینکه در ترخیص خودروهای کرمان موتور از گمرک هیچگونه رانتی وجود نداشته است، گفت: رانت این خودرو‌ها در جای دیگری اتفاق افتاد.

وی افزود: همان گونه که عرض کردم، این خودرو‌ها در تیرماه و مردادماه سال گذشته وارد شدند. یعنی درست زمانی این خودرو‌ها وارد شدند که واردات خودرو به کشور ممنوع شده بود و خودرو‌های واردکنندگان دیگر حدود یک سال تا یک سال و نیم در گمرک باقی مانده بود. یعنی درست زمانی که واردکنندگان دیگر از شرایط موجود راضی نبودند و آینده خودرو‌های مانده در گمرک اصلا مشخص نبود، کرمان موتور دو تا سه هزار خودرو وارد بنادر کرد. هیچ شخص عاقلی در شرایطی که آینده مبهم است و مشخص نیست که اصلا چه اتفاقی خواهد افتاد سرمایه گذاری نمی‌کند، ولی کرمان موتور این کار را انجام داد و این نشان می‌داد که گویا این شرکت از اطلاعاتی باخبر بوده که دیگران از آن خبر نداشتند! بعد هم که در ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ دولت اجازه ترخیص خودرو‌های در گمرک مانده را برای چهار ماه صادر کرد و دو ماه دیگر این مهلت تمدید شد. اینجا به نظر می‌رسد رانتی اتفاق افتاده و یک ابهاماتی مطرح است که مسئولان دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی باید آن را بررسی کنند. دادفر در مورد زمان ثبت سفارش این خودروها اظهار بی اطلاعی کرد.

بررسی مصوبه هیات دولت در مورخه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ در مورد ترخیص خودروهای در گمرک مانده شائبه رانت اطلاعاتی کرمان موتور را تقویت می‌کند.

در بند یک مصوبه هیات دولت آمده بود: «ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری (بدون رعایت سال ساخت) که تا تاریخ ابلاغ این تصویب نامه، قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری-صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی دارند؛ به صورت بدون انتقال ارز و از محل ارز متقاضی با اظهار منشاء ارز به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بلامانع است. همچنین همه ثبت سفارش‌های قبلی خودرو (اعم از بانکی و غیربانکی) لغو می‌شود».

دستور عجیب وزیر صمت به در بسته خورد/ رئیس کل گمرک در پاسخ به «تابناک»: اجازه ترخیص فقط با مصوبه دولت انجام می‌شود/ ورود سازمان بازرسی به پرونده ترخیص بیش از ۱۰۰۰ خودرو - 7

همچنین طبق بند یک نامه وزیر صمت که در مورخه ۹ بهمن ماه سال گذشته ارسال شده است، امکان ثبت سفارش برای خودروهای دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مشمول مصوبه به صورت بدون انتقال ارز در سامانه جامع تجارت فراهم شده است.

دستور عجیب وزیر صمت به در بسته خورد/ رئیس کل گمرک در پاسخ به «تابناک»: اجازه ترخیص فقط با مصوبه دولت انجام می‌شود/ ورود سازمان بازرسی به پرونده ترخیص بیش از ۱۰۰۰ خودرو - 9

شایان ذکر است که ثبت سفارش واردات خودرو از تیرماه ۱۳۹۸ تا ۱۶ دی ماه ۱۳۹۸ (بعد از مصوبه دولت در این زمینه) ممنوع اعلام شد. حالا اگر کرمان موتور بعد از تاریخ ۱۶ دی ماه سال گذشته اقدام به ثبت سفارش این خودروها کرده باشد قطعا می‌توان گفت این شرکت دارای رانت اطلاعاتی بوده است و از آزادسازی واردات خودرو در دی ماه سال گذشته خبر داشته و به همین دلیل در شرایطی که همه واردکنندگان خودرو از ممنوعیت واردات خودرو به کشور ناراضی بودند، این شرکت اقدام به واردات دو تا سه هزار دستگاه خودرو نموده است.

احتمالا همین شائبه‌ها و ابهامات و همچنین ترخیص مشکوک ۱۰۴۸ خودرو با دستور وزیر صمت در زمانی که مهلت قانونی دولت برای ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک به پایان رسیده بود باعث شد تا انجمن واردکنندگان خودرو به نهادهای نظارتی نامه‌ای ارسال کند.

در این خصوص بایستی یادآور شد که مورخه ۱۲ آبان ۹۸، معاون فنی و امور گمرکی گمرک جمهوری اسلامی ایران - در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد: «به دنبال دستور وزیر صمت برای ترخیص خودروهای دارای پروانه، صاحبان آنها می‌توانند از فردا (۱۳ آبان) برای تحویل خودروهای خود اقدام کنند. ارونقی در ادامه افزود: اخیرا، در دوم آبان ماه طی نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت مراتب را گزارش داده و درخواست بررسی داشتیم تا اینکه با ترخیص خودروها موافقت شد و مراتب را به قائم مقام این وزارتخانه اعلام کردند که در نهایت ضمن موافقت، پیشنهاد شد که مناسب است موضوع در جلسه کارگروه هماهنگی تجاری بانک مرکزی نیز مطرح شود. بر این اساس در جلسه روز (یکشنبه) کارگروه هماهنگی بانک مرکزی موضوع ترخیص ۱۰۴۸ خودرو که دارای پروانه گمرکی بودند، مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت اعضا و دستگاه‌های مربوطه به توافق نهایی برای ترخیص رسیدند.»

خبری: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان | اخبار تکنولوژی ایران و جهان

مهدی دادفر دبیر انجمن واردکنندگان خودرو طی مصاحبه‌ای در همین زمینه اعلام کرد که با توجه به اینکه دولت هیچ مصوبه‌ای در این خصوص نداشته و موضوع ترخیص خودروهای وارداتی نیز با ابهامات زیادی مواجه است، روز گذشته (مورخه ۱۳ آبان ۱۳۹۸) انجمن واردکنندگان خودرو در نامه‌ای به سازمان بازرسی کل کشور، موضوع را مطرح کرده و خواستار ورود نهادهای نظارتی به این حوزه شد و بر این اساس، از امروز (مورخه ۱۴ آبان ۱۳۹۸) نهادهای نظارتی به این پرونده‌ ورود کرده و سازمان بازرسی کشور نیز آن را در دست پیگیری دارد.

امروز مورخه ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۸ خبری مبنی بر جلوگیری از ترخیص این خودروها منتشر شد.

مهدی میراشرفی رئیس گمرک ایران در گفتگو با خبرنگار تابناک اقتصادی در همین رابطه گفت: مصوبه‌ای که دولت داده بود مبنی بر این بود که خودروهای دپو شده در گمرک تا تاریخ ۱۶ تیرماه سال جاری ترخیص شوند ولی این خودروها تا آن تاریخ ترخیص نشدند.

وی افزود: معمولا شیوه ترخیص کالا به این صورت است که واردکننده برای اینکه وقت را از دست ندهد کالای خود را به گمرک در ابتدا اظهار می‌کند و سپس در درب خروج مباحث مربوط به مجوزهای لازم برای خروج اخذ می‌شود. به همین منظور این ۱۰۴۸ دستگاه خودرو به گمرک اظهار شدند ولی در زمان مهلت تخصیص یافته دولت برای ترخیص، این خودروها ترخیص نشدند و از آنجا که طبق قوانین گمرکی بین اظهار و ترخیص تفاوت وجود دارد و در مصوبه دولت موضوع ترخیص عنوان شده بود بنابراین گمرک از ترخیص این خودروها علیرغم آنکه اظهار شده بودند ممانعت کرد.

میراشرفی دوباره تاکید کرد: این ۱۰۴۸ دستگاه به گمرک اظهار و حتی حقوق و عوارض گمرکی آن‌ها نیز پرداخت شده بود ولی تا آن تاریخ مهلت ترخیص (۱۶ تیرماه سال جاری) نتوانستند مجوزهای لازم جهت ترخیص از گمرک را بگیرند لذا طبق قانون گمرک به درستی مانع ترخیص این خودروها شد.

دستور عجیب وزیر صمت به در بسته خورد/ رئیس کل گمرک در پاسخ به «تابناک»: اجازه ترخیص فقط با مصوبه دولت انجام می‌شود/ ورود سازمان بازرسی به پرونده ترخیص بیش از ۱۰۰۰ خودرو - 19

رئیس کل گمرک گفت: حالا چنانچه مصوبه ای یا اصلاحیه ای بر مصوبه قبلی صادر شود مبنی بر اینکه اظهار به گمرک ملاک عمل واقع شود این 1048 دستگاه خودرو می توانند ترخیص شوند در غیراینصورت ترخیص این خودروها رخ نخواهد داد.

شایان ذکر است که با توجه به ماده ۲۴ قانون امور گمرکی مدت زمان مجاز نگهداری کالا در اماکن گمرکی از تاریخ تحویل کالا به این اماکن سه ماه است و به تقاضای صاحب کالا یا شرکت حمل و نقل و وجود علل موجه به تشخیص گمرک با پرداخت هزینه انبارداری حداکثر این مهلت تا دو ماه دیگر نیز قابل تمدید می‌باشد. حالا با توجه به این ماده، آیا خودروها باید به اموال تملیکی سپرده شوند؟

میراشرفی در پاسخ به این پرسش نیز گفت: بین مناطق آزاد و ویژه با قلمرو گمرکی تفاوت وجود دارد و خودروها عمدتا در مناطق ویژه هستند. اگر مصوبه دولت مبنی بر ترخیص خودروها اصلاح نشود و این خودروها زودتر تعیین تکلیف نشوند، این خودروها بر اساس قوانین گمرکی ممنوع الورود محسوب می شوند و گمرک اخطار خواهد داد که این کالایی که شما اظهار کردید ممنوع الورود یا مجاز مشروط است و شما مشروط آن را انجام نداده اید و این کالاها را باید به خارج از کشور مرجوع کنید و در غیر اینصورت کالا متروکه اعلام می شود و به اموال تملیکی سپرده خواهد شد.

گفتنی است اگر فرض بر این باشد که این خودروها از زمان پایان مهلت قانونی دولت برای ترخیص، وارد گمرک شده باشند (۱۶ تیرماه) هم اکنون دقیقا چهار ماه است که در قلمرو گمرکی می‌باشند و احتمالا تنها یک ماه دیگر شرکت‌های واردکننده خودرو که خودروهای آن‌ها در محوطه گمرک هستند زمان دارند تا این خودروها را از گمرک ترخیص کنند در غیراینصورت این خودروها متروکه اعلام خواهند شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

وقتی کارشناس BBC درباره بی‌نیازی ایران از برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی می‌گوید + فیلم

رکنارکنا19 ساعت قبل
به گزارش رکنا، کارشناس بی‌ بی‌ سی در بخشی از گفت و گوی خود با مجری این خبرگزاری گفت: حتی اگر تحریم‌های تسلیحاتی برداشته شود، جمهوری اسلامی ایران نیازی به خرید تسلیحات خارجی ندارد، زیرا در حوزه داخلی، توانسته است سلاح‌های جدیدی را بسازند که آن را بی‌نیاز از خارج می‌کند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید. باشگاه خبرنگاران جوان

لحظه شاخ به شاخ وحشتناک ۲ خودرو+ فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش گروه حوادث رکنا، راننده یک خودرو در سر پیچ اقدام به گرفتن سبقت کرد. سبقت راننده ناشی باعث تصادف شاخ به شاخ با یک خودروی دیگر شد. این تصادف باعث شد تا این خودرو با یک کامیون هم تصادف کند که این حادثه منجر به برخورد خودروی سواری با خودرویی که در کنار جاده پارک کرده بود، شد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.
فارسفارس1 روز قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هیأت وزیران سعودی در جلسه هفتگی خود که با حضور شاه این کشور برگزار می‌شود، این هفته، ‌ ایران را به فریب‌کاری در برنامه هسته‌ای متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی (واس) در جلسه این هفته، ضمن بررسی گزارش‌هایی از آخرین تحولات منطقه و جهان، اعلام شد که دولت سعودی از تلاش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تقدیر و «تقلب و فریب‌کاری ایران در برنامه‌ هسته‌ای خویش و تأخیر در ارائه اطلاعات لازم به آژانس را محکوم می‌کند». دولت سعودی همچنین همکاری کامل ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و احترام به مصونیت و امتیازات کارشناسان آژانس را خواستار شد. هیأت وزیران سعودی در ادامه از آژانس خواست تا تدابیر راستی‌آزمایی و نظارتی را در ایران تشدید کند. «عبدالله بن خالد بن سلطان عبدالعزیز» نماینده دولت سعودی در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه هفته گذشته (۱۸ آبان) در بیانیه‌ای ایران را به «فریبکاری» و مخفی کردن بخش‌های حساس برنامه هسته‌ای خود متهم و ادعا کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح‌ هسته‌ای است.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
حال در چنین شرایطی، برخی افراد مسئول و غیرمسئول، برخی نهادها و رسانه‌ها و … بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، بدون بررسی، بی‌توجه به اصول مشخص علم اقتصاد، تنها با بیان جملاتی مخاطب‌پسند اما بی‌اساس، خودروسازان را به افزایش قیمت خودرو و نیز عدم عرضه خودرو به بازار متهم می‌کنند. از این رو، خودروسازان کشور در پاسخ به این اظهارات و فضاسازی‌های رسانه‌ای ذکر چند نکته را ضروری می‌دانند:۱- بار دیگر یادآوری می‌کنیم که قیمت فروش خودرو در شرکت‌های تولیدکننده با بازار آزاد «متفاوت» است و ایران‌خودرو و سایپا هیچ نفعی و هیچ سودی از افزایش قیمت خودرو در بنگاه‌های فروش خودرو و … نمی‌برند و مکلف‌اند خودرو را براساس قیمت مصوب به مشتری تحویل دهند. قیمت بازار و فراز و فرود آن هیچ ارتباطی با خودروسازان نداشته و حاصل هدایت نقدینگی سرگردان به بازار خودرو، صحنه‌گردانی واسطه‌ها و دلالان و نیز تقاضای کاذب ناشی از کاهش ارزش پول ملی است. ۳- تمام کارشناسان حوزه اقتصاد عقیده دارند افزایش قیمت چند محصول داخلی در روزهای اخیر ناشی از سوءاستفاده دلالان و واسطه‌ها و هیجان زده کردن جو روانی بازار خودرو و نیز فضاسازی‌های رسانه‌ای بوده است. این تصمیم‌های بزرگ در سخت‌ترین روزهای اقتصاد و صنعت کشور اتخاذ شده و جراحی بزرگ این صنعت، نیاز به حمایت همه جانبه تمام بخش‌ها، مجموعه‌ها، سازمان‌ها و نهادها و رسانه‌ها دارد.
ایبناایبنا19 ساعت قبل
وی با اشاره به پشتیبانی شبکه سراسری از مراکزی که برق خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر دریافت می‌کنند، گفت: در شرایطی که نیروگاه‌های تجدیدپذیر امکان تامین برق مورد نیاز این مراکز را نداشته باشد شبکه سراسری برق مورد نیاز را تامین خواهد کرد. سخنگوی صنعت برق با تاکید بر ممنوعیت استفاده مراکز استخراج رمز ارز از برق شبکه سراسری در زمان اوج مصرف، گفت: طبق مصوبه هیات دولت این مراکز در زمان اوج مصرف که ۳۰۰ ساعت است نباید از برق موجود در شبکه سراسری استفاده کنند. رجبی مشهدی گفت: اگر مردم مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز را به شرکت‌های برق معرفی کنند ۲۰ درصد از جریمه دریافتی از متخلفان به عنوان پاداش به آن‌ها پرداخت می‌شود. سخنگوی صنعت برق گفت: برای کنترل مصرف برق در مراکز استخراج رمز ارز از راه دور، همه این مراکز به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند. رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز مصوبه مقررات تامین برق مراکز استخراج رمز ارزها را به شرکت‌های برق منطقه‌ای ابلاغ کرده که تمامی دارندگان مجوز از وزارت صمت می‌توانند با هماهنگی شرکت برق منطقه‌ای و برخورداری از تجهیزات مناسب برق از تعرفه اعلام شده برای استخراج رمز ارز استفاده کنند؛ همچنین شرکت‌های برق منطقه‌ای موظف به قطع انشعاب و برخورد با استخراج کنندگان رمز ارزی هستند که به صورت غیر مجاز از شبکه برق استفاده می‌کنند یا با سایر تعرفه‌ها نسبت به دریافت برق و ماینینگ اقدام کرده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر