توافق بیهوده سعودی و امارات
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

توافق بیهوده سعودی و امارات

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
مردم یمن این توافق را به منزله فصل جدیدی برای تجزیه یمن و توافقی بیهوده می‌دانند

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از صنعا، سران سعودی و امارات ناظر بر توافقی بین دولت منصور هادی و به اصطلاح شورای انتقالی جنوب بودند که به تشکیل دولتی برای حکومت بر شمال و جنوب و تعیین برخی استانداران و مدیران امنیتی در استان‌های جنوبی یمن حکم می‌کند.

مردم یمن این توافق را به منزله فصل جدیدی برای تجزیه یمن و توافقی بیهوده می‌دانند. همانند طرح برخی کشور‌های حاشیه خلیج فارس که به شکست منجر شد و نظام علی عبدالله صالح را وادار به ترک حکومت کرد.

محمد علی حوثی عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله در موضعگیری‌ خود اعلام کرد: ملت یمن به این توافق اهمیت نمی‌دهد و بر نامشروع بودن کشور‌های متجاوز و بند هفتم قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت تاکید می‌کند. شورای نجات ملی جنوب اعلام کرد: این توافق به اشغالگری سعودی‌ها مشروعیت می‌بخشد و حق اداره امور کشور را به آن واگذار می‌کند.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

برخی مسئولان دولت منصور هادی رییس جمهور مستعفی هم بر این باور بودند که این توافق به ائتلاف متجاوز برای اداره کشور، مشروعیت بخشید و دولت هادی به طرفی شبیه جدایی طلبان تبدیل شد.

کارشناسان آمریکایی، علل زیادی را برای شکست این توافق برشمردند: ابهام در نحوه ادغام افراد مسلح دو طرف در یک واحد نظامی و اینکه، کدام طرف سمت نخست وزیری، وزارت دفاع و کشور را برعهده خواهد داشت؟ همین دلایل، برای شکست توافق، آن هم پیش از شکل گیری آن، کافی است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلیمصاحبه‌ها:

۱-حسن الوریث تحلیل‌گر سیاسی

۲-علی الکردی کارشناس مسائل سیاسی

۳-احمد العلیی سیاستمدار جنوب یمن

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

روحانی: در بستن هنر نیست، بازکردنش هنر است +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین18 ساعت قبل

فیلم| شلیک پلیس هنگ‌کنگی از فاصله نزدیک به یک معترض

همشهریهمشهری21 ساعت قبل
این ویدئو افسر پلیس هنگکنگ را در حال تلاش برای مهار کردن یک معترض نشان می‌دهد، پیش از آن که از فاصله نزدیک به پشت یک معترض دیگر شلیک کند. این معترض روی زمین می‌افتد و افسر دو بار دیگر او به شلیک می‌کند. این ویدئو مربوط به تظاهرات روز دوشنبه ۲۰ آبان در هنگ‌کنگ است که معترضان در ساعات ازدحام بامدادی ایستگاه‌های حمل‌ونقل عمومی را بند آوردند. فیلم به طور گسترده‌ای روی اینترنت منتشر شده است.

گام‌ها و برجام …

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون فعالیت در فردو از سر گرفته شده است؛ گام چهارم علاوه بر فعال شدن فردو یک هشدار جدی به طرف‌های غربی است که اگر انفعال اروپا در زمینه تعهداتش در برجام ادامه پیدا کند در گام‌های بعدی قطعا محدوده بازرسی‌ها، تعداد بازرسان و سطح غنی سازی تغییر خواهد کرد؛ گام‌هایی که مسئولیت عواقب آن که در عمل فروپاشی برجام است برعهده اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها خواهد بود.

جنجال دوباره بر سر انتخاب نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ + فیلم

ایلناایلنا13 ساعت قبل
دومین دوره انتخابات نمایندگان دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب امروز ۲۱ آبانماه ۹۸ با حضور دبیران احزاب ملی برگزار شد. حسین کمالی، قدرتعلی حشمتیان، حجت ملکی و حسن غفوری‌فرد چهار نامزد انتخابات کمیسیون ماده ۱۰ احزاب هستند. دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب گفت: ‌ ساز و کار انتخابات را با انتخاب هیات رئیسه سنی آغاز می‌شود و سپس هیات رئیسه دائم انتخاب می‌شوند و انتخابات توسط آنها برگزار می‌شود. وی افزود: اگر قرار است دوباره انتخابات برگزار شود باید بین من و آقای غفوری‌فرد برگزار شود. پس از آن اسدالله بادامچی ضمن فراخواندن دبیران احزاب به سعه صدر و خویشتن‌داری انتخاب شدن در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را انقدر مهم ندانست که افراد با هم به چالش و بحث بپردازند و به تشریح وقایع انتخابات قبل پرداخت.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگارگروه سیاسی خبرگزاری میزان، جلسه علنی امروز (سه شنبه ۲۱ آبان) مجلس شورای اسلامی دقایقی قبل آغاز شد. -گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در مؤسسه بین‌المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی-گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (۴۴) قانون اساسی در مورد آسیب‌شناسی، چالش‌ها و راهکار‌های رونق تولید در سال ۱۳۹۸-گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه‌عضویت‌دولت جمهوری اسلامی ایران در شرکت بین‌المللی نقدینگی اسلامی-گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (۴۴) قانون اساسی در مورد طرح مستثنا شدن بانک رفاه کارگران از سقف مجاز تملک سهام بانک‌هخای تجاری غیر دولتی-گزارش کمیسیون عمران در مورد مغایرت آیین نامه‌های قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان-گزارش کمیسیون انرژی در مورد طرح الزامات اجرائی توزیع و عرضه سوخت و CNG در کشور. ریاست این جلسه رابرعهده دارد. سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی دستورکار‌ امروز مجلس شورای اسلامی را به شرح ذیل قرائت کرد: انتهای پیام/

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.

نظرها

اخبار بیشتر