:: عبدالملکی - یک روز در کلاس زبان فارسی در هند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. فرهنگ

:: عبدالملکی - یک روز در کلاس زبان فارسی در هند

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، متقاضیان حضور در دوره‌های آموزش زبان فارسی در هند این روزها افزایش یافته است.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی در شبه قاره هند گفت: شمار متقاضیان یادگیری زبان فارسی در چند سال اخیر افزایش یافته است و ما کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی بیشتری را راه اندازی کرده‌ایم.

«احسان شکراللهی» بابیان اینکه همه کلاس‌های آموزش زبان فارسی در خانه فرهنگ ج‌. ا. ا در دهلی نو برگزار می‌شود افزود: در چند ماه گذشته بنا به خواست مسلمانان ساکن در منطقه اوکلا یک دوره آموزشی نیز در این منطقه راه اندازی شده است.

رئیس مرکز تحقیقات زبان فارسی در شبه قاره هند شیعیان ساکن در ایالت‌های مختلف هند را از دیگر متقاضیان فراگیری زبان فارسی برشمرد و گفت: بسته‌های فرهنگی و کتاب‌های آموزش آسان زبان فارسی در اختیار این علاقمندان قرار داده شده است و امیدواریم به زودی دوره‌های ویژه‌ای برای آنان راه اندازی کنیم.

زبان فارسی درهند حدود یک هزار سال سابقه دارد. در ۶۰ دانشگاه، دانشکده یا ترکیبی از آن‌ها ازسوی ۱۷۰ استاد تدریس می‌شود.

هم اکنون در بیش از ۵۰ دانشگاه هند زبان و ادبیات فارسی تدریس می‌شود و در چندین دانشگاه این کشور نیز بخش مستقل زبان فارسی وجود دارد.

دانشگاه‌های علیگر، دهلی، جواهر لعل نهرو، جامعه ملی اسلامی، کشمیر، لکهنو، بنارس، پاتنا، بوپال، عثمانیه، بمبئی، گوهاتی، بی آرامبیدکر (مظفرنگر) و مگد، از دانشگاه‌هایی هستند که گروه مستقل فارسی دارند.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

مراکز تحقیقات زبان فارسی نیز در دانشگاه‌های علیگر، مولانا آزاد، پاتنا، مالیر کوتلا و احمدآباد، نیز فعالیت دارند.

با این وجود هنوز آمار دقیقی از تعداد مراکز آموزش زبان فارسی در هند در دسترس نیست. تاکنون شمار زیادی دانشجوی زبان فارسی از هند برای شرکت در دوره‌های دانش‌افزایی به ایران اعزام شده‌اند.

زبان فارسی پیش از آنکه هندوستان مستعمره انگلستان شود، دومین زبان رسمی این کشور (در دوره گورکانیان زبان رسمی) و زبان فرهنگی و علمی به‌شمار می‌رفت. اما پس از استعمار، انگلیسی‌ها در سال ۱۸۳۲ میلادی با اجبار زبان انگلیسی را جایگزین زبان فارسی کردند.

زبان فارسی در دورهٔ غزنویان به هند راه یافت در آن دوره پارسی، زبان ادبیات، شعر، فرهنگ و دانش بود. با تأسیس امپراتوری مغول هندوستان به اوج پیشرفت خود در هند رسید و زبان رسمی هندوستان شد. زبان فارسی هندوستان شاعران بزرگی همچون بیدل دهلوی، و امیر خسرو دهلوی و دستگاه شعری سبک هندی را در خود پروراند. از دیگر شاعران نامدار فارسی زبان شبه قاره هندوستان، می‌توان از اقبال لاهوری نام برد. همچنین فارسی زبانان هندوستان، واژه‌نامه‌های ارزشمندی برای زبان فارسی گردآوری کردند که از آن‌جمله می‌توان به فرهنگ ابراهیمی از ابراهیم قوام‌الدین فروغی، فرهنگ آنندراج از محمد پاشا، اشاره کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خاطرات یک پورن استار در اصفهان روی پرده رفت + فیلم

ایمناایمنا20 ساعت قبل
به گزارش ایمنا مستند داستانی «ایکسونامی» در ژانر اجتماعی آماده نمایش شده است. در این مستند، یک پورن‌ استار آمریکایی تجربه رسیدن به آزادی‌‌های جنسی در ایالات متحده را روایت می‌کند. محسن آقایی اصفهانی است و تولید این فیلم اولین تجربه او در زمینه مستندسازی نام گرفته است. تولید این مستند ۹۰ دقیقه‌ای که ۲٫۵ سال زمان برده، به صورت مشترک در ایران و آمریکا انجام شده است که روز گذشته (۲۰ آبان ماه) در شهرهای تهران، مشهد و اصفهان، به صورت همزمان رونمایی شد. نمایش این فیلم برای افراد کودکان، نوجوانان، افراد زیر ۱۸ سال، بیماران قلبی و … اکیدا توصیه نمی‌شود

دردسرهای مرض شیرین

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ بیماری دیابت در اکثر موارد علامت خاصی ندارد و برای تشخیص آن باید قند خون را اندازه گرفت و بعد از آن آزمایش و چکاپ خون انجام داد.

هفته ترویج علم

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل

شبی با دانشجویان دانشگاه شریف

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در خوابگاه شهید مصطفی احمدی روشن، پای صحبت‌های دانشجویان نشست. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دانشجویان در این دیدار‌ها از دغدغه‌هایشان گفتند و می‌خواهند پاسخ شان قول پیگیری باشد؛ از دغدغه‌های فرهنگی گرفته تا موضوع‌های سیاسی و اقتصادی که جای آن در دانشگاه‌هاست.

اولین مرکز مین زدایی

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۷۰ کشور در دنیا آلوده به مین هستند، افتتاح مرکز مین زدایی ضمن کمک به مناطق مرزی کشورمان، برای دیگر کشور‌ها هم مورد استفاده است.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، مسعود ثقفی در جلسه کار گروه اضطرار کاهش آلودگی هوا بعد از اعلام استاندار تهران مبنی بر تعطیلی مدارس ابتدایی و استثنایی تهران و چهار شهرستان استان تهران افزود: در این خصوص بهتر است از ما نیز نظر خواهی شود چون تعطیلی مدارس هیچ تاثیری در کاهش آلودگی هوا ندارد و بارها نیز بررسی کردیم و مشخص شد که این تعطیلی‌ها برای مدارس نیز مفید نیست. وی ادامه داد: چون برخی از والدین بچه‌ها کارمند هستند و با تعطیل شدن مدارس آنها را با خود به سرکار می‌برند و بازهم آنها در معرض آلودگی قرار دارند. وی با بیان اینکه این شرایط برای بیماران قلبی و ریوی مطلوب نیست افزود: ۷۰ درصد نوزادان تازه متولد شده دچار بیماری اوتیسم هستند که متهم اصلی این بیماری نیز الودگی هواست بنابر این ما به فکر سلامت مردم بویژه گروه‌های حساس و کودکان و زنان باردار هستیم. ما به عنوان متولی سلامت آحاد جامعه و براساس قانون بر این نکته تاکید داریم و بر همین اساس تعطیلی مدارس را در روز چهارشنبه تصویب کرده‌ایم. ضمن اینکه افزایش ۳۰ درصدی ترافیک در مهر ماه ناشی از شروع مدارس است که با تعطیلی مدارس ترافیک نیز کمتر می‌شود نتیجه آن کاهش آلودگی هواست.

نظرها

اخبار بیشتر