پشتکوه فریدونشهر؛ بهشتی پنهان در محرومیت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
پشتکوه فریدونشهر؛ بهشتی پنهان در محرومیت

پشتکوه فریدونشهر؛ بهشتی پنهان در محرومیت

فارسخبرگزاری فارس |
روستاهای محروم منطقه پشت‌کوه شهرستان فریدونشهر در مسیر جاده‌ای صعب‌العبور با محرومیتی عمیق دست و پنجه نرم می‌کنند؛ آن‌ها هنوز وقتی درباره کیان و سرزمینشان سخن می‌گویند برق چشمانشان از عشق به وطن سرشار است.

به گزارش خبرگزاری فارس از فریدونشهر، روستاهای محروم منطقه پشت‌کوه شهرستان فریدونشهر در مسیر جاده‌ای صعب‌العبور با محرومیتی عمیق دست و پنجه نرم می‌کنند، مردم این مناطق روزگار سختی را پا به پای انقلابی آمدند، آن‌ها هنوز وقتی درباره کیان و سرزمینشان سخن می‌گویند برق چشمانشان از عشق به وطن سرشار است.

وقتی از فریدونشهر راهی مناطق پشت کوه و پیش کوه می‌شویم، ابتدا مناظر زیبا و نقاشی بی‌بدیل خالق هستی چشمان را به این همه بزرگی و زیبایی خیره می‌کند، بهشتی گمشده و بی‌نام و نشان در دل کوه‌های سر به فلک کشیده، آبشارهای طبیعی چون پونه‌زار، کوه‌هایی که گویا خالق هستی تک‌تک آن‌ها را به زیبای تراشیده، سرزمینی که آفتاب را در دل خود جای می‌دهد و آفتاب در پشت کوه‌های آن پنهان می‌شود.

پشتکوه فریدونشهر؛ بهشتی پنهان در محرومیت - 3

بله؛ سرزمینی که در دل خود شیرزنان و شیرمردانی چون بی بی مریم‌ها و شیر علیمردان‌ها را پرورانده است، سرزمینی که مردمانش در سخت‌ترین شرایط خود را به جبهه‌ها رساندند و در مقابل دشمنان این مرز و بوم ایستادند؛ اینجا مردمان خون گرم لر با کم‌ترین امکانات در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و در این شرایط کشور را در جبهه تولید کمک‌حال هستند، پیشه این مردمان، کشاورزی و دامداری است.

طبیعت زیبای این مناطق مأمن گاه ییلاقی عشایر کوچ روی است که از استان‌های هم‌جوار هرساله به این مناطق می‌آیند و آواز و قهقهه این مردمان آفتاب پرورده، دل هر رهگذری را می‌رباید.

*پشتکوه منطقه‌ای مملو از محرومیت

رنجی که مردمان این مناطق از محرومیت می‌برند، آدمی را به فکر فرو می‌برد؛ چرا برخی که بر مسند نشستند، در این سال‌ها آن‌ها را فراموش کردند، آری همین سرزمین با کمترین امکانات نخبگان بسیاری را دل خود جای داده است و فرزندان این سرزمین به واسطه نعمت انقلاب به مسند و جایگاه‌های والای رسیدند، اما گویا برخی از فرزندان این سرزمین، نمکدان این دیار را شکستند و آن را فراموش کردند.

پشتکوه فریدونشهر؛ بهشتی پنهان در محرومیت - 8

چند ماه پیش بود که اولین سفر ما در جمعی که مشاور وزیر نفت، مسؤولان شهرستانی و تعدادی از خبرنگاران حضور داشتند برای کلنگ زنی برای اجرای فاز اول گازرسانی به پیش‌کوه به این مناطق اتفاق افتاد که شاهد خوشحالی مردمان رنج دیده این مناطق به واسطه اینکه نعمت گاز در سال‌های آینده گرمابخش خانه‌هایشان خواهد شد، بودیم.

*منطقه‌ای که هنوز جاده ندارد!

وعده گازرسانی از سوی محمود آستانه و مسؤولان شهرستانی در سال‌های آینده به مناطق پشت کوه نیز در همین سفر داده شد و کلنگ گازرسانی به مناطق محروم فریدونشهر در روستای خوش آب و هوای دره سیب به زمین خورد؛ آخرین مسیری که در آن سفر طی کردیم تا روستای مکدین بود، جاده‌های پر پیچ و خمی که به واسطه بارش‌های فراوان آن منطقه در حال از بین رفتن بود اما نمی‌دانستیم که روستاهای محروم و فاقد جاده‌های امن بعد از روستای مکدین نیز قرار دارد، روستاهای که سال گذشته شاهد رانش زمین و سیل نیز بودند.

پشتکوه فریدونشهر؛ بهشتی پنهان در محرومیت - 12

چهارشنبه ۸ آبان، در جمعی که معاون مهندسی و ساخت اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان، نماینده مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان، بوئین و میاندشت در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مسؤولان شهرستان فریدونشهر حضور داشتند به دلیل بازدید از جاده‌های مناطق پیش کوه و پشت کوه بار دیگر راهی این مناطق شدیم.

این بار از روستای مکدین گذر کردیم، روستاهای پشت کوه اول را باید طی می‌کردیم تا به مصیر به محل پروژه‌ای ده کیلومتری مصیر به سمت پشندگان می‌رسیدم و هر چه به سمت مصیر می‌رفتیم، پیچ جاده‌ها تندتر می‌شد، روستاهای بسیاری را باید عبور می‌کردیم از قبیل خوش میوه، دره بادام علیا، دره بادام سلفی، بابا خسرو و … تا به مصیر می‌رسیدیم.

*عطر شهید حججی به مشام می‌رسد

هم سفرما به خوش میوه که رسیدیم از شهید حججی یاد کرد، آری اینجا بوی شیر مردانی می‌داد که به جای حرف عمل می‌کردند و در سرزمین‌های محروم برای محرومیت‌زدایی حاضر می‌شدند و اجرشان را خدا با بهترین پاداش تقبل کرده بود.

پشتکوه فریدونشهر؛ بهشتی پنهان در محرومیت - 17

مسیر همچنان ادامه داشت تا به روستای مصیر برسیم؛ اما در کنار جاده گروهی از مردمان لر زبان توجه ما را به خود جلب کردند، پیرمردی عصازنان که بزرگ این گروه بود جلوی ماشین مسؤولان را نگه داشت، آنان مردمان اهل روستای تزره بودند که با خبر شده بودند مسؤولان به منطقه سفر کردند و آمده بودند تا مسؤولان را به روستای خود ببرند و تا شاهد محرومیت روستایشان باشند.

*مردمی که به کمترین امکانات هم قانعند

راهی روستا شدیم جاده خاکی را که شرایطش خیلی مناسب نبود و ۱۰ کیلومتر از جاده اصلی دور بود را طی کردیم تا به روستا تزره رسیدیم؛ تزره روستای در دل طبیعت است که مردم رنج‌دیده آن گویا سال‌ها است که دنبال مسؤولی بودند که برایشان روستا و جاده منتهی به جاده اصلی را آسفالت کند، آن‌ها امکانات آنچنانی نداشتند اما به کم‌ترین امکانات هم قانع بودند؛ اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه این روستاها پس از پیروزی انقلاب اسلامی قابل تقدیر بود اما عمق محرومیت امثال این روستاها به‌گونه‌ای است که نیاز به خدمات بیشتری در منطقه احساس می‌شود که توجه جدی و جهادی توسط مسئولان کشوری و مسئولان ارشد استان را می‌طلبد تا در آینده با این رویکرد شاهد توسعه این روستاهای محروم باشیم.

پشتکوه فریدونشهر؛ بهشتی پنهان در محرومیت - 21

سید جوان اهل روستای تزره با بیان اینکه ما باید چه کنیم که مسؤولان به ما هم توجه کنند، گفت: جوانان این منطقه به دلیل نبود امکانات و شغل اکثرا اینجا را ترک کردند.

*کمبود امکاناتی که جوانان را به اجبار روانه شهر کرده است

این جوان ادامه داد: الان ببینید چقدر از روستاهای این شهرستان خالی از سکنه شده است؛ چون امکانات نیست و اگر این‌گونه هم ادامه یابد پایانش این است که فقط شهرستان فریدونشهر باقی می‌ماند بدون اینکه روستای داشته باشد.

موسوی با خطاب به مسؤولان تأکید کرد: اگر یک جوان کار و امکاناتش در روستا مهیا باشد چرا بخواهد روستای خود را ترک کند و شهرنشین شود و برود داخل شهری که هزاران مشکل برایش پیش می‌آورد.

وی با بیان اینکه با شرایط موجود این تعداد روستاها هم که جمعیت دارند خالی از سکنه خواهند شد، تأکید کرد: بهتر نیست آقای استاندار به این روستاها هم بیاید، آقای استاندار باید بداند شاهرگ حیاتی استانی که استاندارش هست از این مناطق است.

*آقایان اگر آب فریدونشهر مهم است، فکری به حال روستاهای آن هم بکنید

موسوی ادامه داد: اگر آب و سرچشمه‌های این مناطق نبود، آقایان مسؤول باید شاهد بی‌آبی اصفهان می‌شدند، آن‌ها فقط برای آب این مناطق بحث می‌کنند اما از محرومیتش خبر دارند؟! بسیار تأسف‌بار است که آسفالت کردن یک جاده خاکی هم برای آقایان مشکل‌ساز است.

پشتکوه فریدونشهر؛ بهشتی پنهان در محرومیت - 29

یکی از پیرمردان روستا ضمن اینکه از دستاوردهای چهل‌ساله انقلاب تقدیر کرد، اظهار داشت: ما قبل از انقلاب اصلا هیچ امکاناتی نداشتیم حتی برخی اون چراغ پی‌سوز را در مناطق دیگر داشتند؛ ما آن را هم نداشتیم اما انقلاب برای ما روشنی آورد و خیلی وضعیت خوب شد.

وی ادامه داد: با تمام این اوصاف برخی مسؤولان سال‌های قبل که از خود این مناطق بودند آمدند قول برای آسفالت کردن این مسیردادند؛ اما الان بعد از انقلاب حتی به این جاده دست هم نزدند و این وعده‌ها باعث بی‌اعتمادی مردم می‌شود.

یکی دیگر از اهالی این روستا با بیان اینکه ما با هزاران مشکل در این روستا باقی ماندیم و مثل خیلی دیگر نرفتیم، تأکید کرد: مسؤولان به ما بگویند آیا ما اشتباه کردیم ماندیم؟ اگر اشتباه نکردیم چرا ما را فراموش کردند؟!

وی ادامه داد: ما شنیدیم که آقایان بالانشین می‌گویند به فکر روستاها باشید، چون خط مقدم تولید هستند اما آیا عمل هم می‌کنند؟

*بودجه راه وشهرسازی برای رسیدگی به راه‌های روستایی فریدونشهر صفر است

هادی توازعی با بیان اینکه بیش از ۲۲ روستا آنتنی در شهرستان فریدونشهر وجود دارد که هنوز جاده‌هایشان خاکی است، گفت: ۴۷ کیلومتر جاده خاکی روستایی در فریدونشهر وجود دارد که تقریبا ۸۰ میلیارد تومان برای آسفالت این روستاها نیاز است.

رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان فریدونشهر بودجه شهرستانی سال ۹۸ را ۲۷ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: سهم راه و شهرسازی از این بودجه صفر بوده؛ فقط ۲۵ میلیارد ریال بودجه متوازن است و ۵۰۰ میلیون تومان هم از بودجه سه درصد نفت اختصاص یافته که قسمتی از آن را برای این جاده‌های خاکی در نظر گرفتیم.

بهزاد شاهسوندی نیز در خصوص راه‌های روستایی با این وعده که پروژه‌های روستایی که از قبل در اختیار سازمان راه و شهرسازی بوده را به اتمام خواهیم رساند، گفت: مسؤولان راه و شهرسازی نگاه ویژه‌ای به این مناطق محروم دارند و سعی می‌کنند که اعتبارات لازم برای اتمام پروژه‌ها را تأمین کنند.

پشتکوه فریدونشهر؛ بهشتی پنهان در محرومیت - 39

معاون مهندسی و ساخت راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه احداث راه‌ها در حوزه وظایف راه و شهرسازی و نگه‌داری بر عهده راهداری و حمل و نقل جاده‌ای است، افزود: در تغییرات جدید پروژه‌های راه‌های روستایی و فرعی مجددا به راهداری و حمل و نقل جاده‌ای واگذار شد.

وی با بیان اینکه پروژه‌های ملی و شریانی بر عهده راه و شهرسازی است، گفت: تمامی اعتبارات راه‌های فرعی و روستایی از محل اعتبارات استانی تأمین می‌شود و مقرر شده قراردادهایی که در راه و شهرسازی باز است از طریق این اداره کل تداوم یابد و قراردادهای جدید به اداره کل راهداری واگذار شود.

*مسؤولان به صورت غیرواقعی برخی مناطق را برخوردار اعلام کردند

اکبر ترکی در گفتگو با خبرنگار فارس با اعلام بی‌عدالتی نسبت به مردم این منطقه، بیان کرد: در این سال‌ها برخی مسؤولان کشوری و استانی را به این مناطق آوردیم تا از نزدیک شاهد محرومیت مردم این مناطق و تبعیض‌های که نسبت به آن‌ها شده است، باشند.

نماینده فریدن، فریدونشهر، چادگان، بوئین و میاندشت با بیان اینکه فریاد من برای مردم مناطق محروم بلند است، تأکید کرد: برخی از ارگان‌ها با اعلام غیرواقعی برخی شاخص‌های توسعه یافتگی به استان و کشور باعث شدند که جاده‌های به مانند جاده این مناطق در استان جزء جاده‌های برخوردار محسوب شود و همین باعث کاهش اعتبارات و محرومیت از برخی امتیازات شده است.

وی ادامه داد: آیا با وجود ۲۲ روستای که جاده‌های آن خاکی است و این فقط آمار یکی از شهرستان‌های استان اصفهان است، آقایان به ما جواب بدهند باز جاده‌های استان در حوزه برخوردار قرار می‌گیرد؟!

ترکی با اشاره به طرح ابراری که ساخت و توسعه جاده‌های روستایی را پوشش می‌دهد، اظهار داشت: توسعه برخی از جاده‌های این روستاها را در این طرح پیشنهاد دادیم و از وزیر مجوز آن‌ها را گرفتیم که امیدواریم با اجرای این طرح برخی از مشکلات در این مناطق حل شود.

*مسؤولان از بسیجی‌های بی‌ادعا الگو بگیرند

مردم لرنشین و ساده‌زیست روستای تزره کارهای جهادی بسیجیان را نیز فراموش نکرده بودند و از آن‌ها هم یاد کردند، یکی از اهالی این روستا گفت: کاش برخی از آقایان که سال‌های پیش فقط زمان انتخابات دیدیم و دیگر به این مناطق نیامدند، از این بچه‌های بسیجی که هرساله بدون اینکه ادعای داشته باشند می‌آیند در این مناطق کار می‌کنند یاد بگیرند، امثال شهید حججی‌ها که در این سرزمین بدون منت در اوج بی‌نام و نشانی برای مردم این مناطق کار کردند و نامشان با لطف خداوند در تاریخ کشور نقش‌بست.

روستای تزره که ۳۵ خانوار در آن زندگی می‌کرد را با بدرقه مردمان ساده‌زیست و کم‌توقعش ترک کردیم؛ یکی از همسفران ما که بارها به این مناطق سفر کرده بود بیان می‌کرد: برخی نمایندگان در مجلس و حتی مسولان کشوری و استانی پس از حضورشان در این مناطق اعتراف می‌کردند، نمی‌دانستیم در استان اصفهان شهرستان‌های محروم این چنین نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: نمی‌دانم در سال‌هایی که اعتبارات بوده و در سال‌هایی که دولت پیشین اعتبارات زیادی را روانه مناطق محروم کرده آقایان خواب بودند که نتوانستند از این اعتبارات استفاده کنند، برخی کم‌کاری‌شان نباید به پای انقلاب نوشته شود.

مسیرمان از سمت تزره به سمت پشندگان ادامه یافت، سال گذشته این مسیر به علت رانش زمین آسیب دیده بود و سیل نیز آسیب جدی به این جاده زد اما تحت‌الشعاع سیل استان لرستان قرار گرفت و کم‌تر به آن توجه شد.

*اگر رسیدگی نشود، جاده‌های موجود نیز تخریب می‌شوند

پیمانکاران یکی از پروژه‌های که از آن‌ها بازدید شد، عنوان کرد: اگر آقایان به تعمیر و نگهداری جاده‌های این‌چنینی که بارش‌های فراوانی را به خود می‌بینند توجه نکنند همه آسفالت این مسیر از بین خواهد رفت و آسفالتی باقی نخواهد ماند.

غروب خورشید در سرزمین کوه‌های بلند خیلی زیبا بود اما محرومیت مردمانش دل آدمی را بسیار می‌آزرد، دیگر تاریکی و ظلمات وهم‌آور کل پشت کوه را پوشاند و ما مسیر رفته را بازگشتیم اما این بار حس کردن درد محرومیت این مناطق، قلب را آزرده بود.

به گزارش فارس، شهرستان فریدونشهر دارای یک بخش مرکزی، دارای دو شهر فریدونشهر و برف انبار، ۵ دهستان و ۸۵ روستای دارای سکنه و ۳۰ روستای فصلی است؛ این شهرستان دارای ۳۷ هزار جمعیت است که بیش از ۲۰ هزار جمعیت آن روستانشین است و همچنین بیش از ۱۵ هزار عشایر کوچ رو در این مناطق حاضر می‌شوند.

حال باید از مسئولان پرسید که برای این شهرستان با این وسعت روستانشینی یک بخش کافی است؟! آیا آقای استاندار برای شنیدن مشکلات مردم این منطقه و پیگیری مشکلات آن‌ها به جای سرکشی از شهرستان‌های برخوردار، نیاز نمی‌بینند در روزهای که حتی این مناطق فرماندار هم ندارد، توجه بیشتری به این مناطق کند؟

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرهایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سخنگوی دولت امروز با خبر‌هایی از پشت پرده اغتشاشات اخیر به جمع خبرنگاران آمد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تاکید ویژه اعضای هیئت دولت امروز علاوه بر کنترل تورم انتظاری ناشی از سهمیه بندی بنزین این بود که قشر‌های مختلف مردم که مشمول حمایت‌های معیشتی هستند به دقت شناسایی شوند تا کسی از این فهرست جا نماند.

ابعاد جدید ناآرامی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

جشنواره گل‌های داوودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۸۰۰ نوع گل داوودی در کشور وجود دارد که ۶۰۰ نوع از این گل‌ها در تنوع بیش از ۱۰۰ رنگ در باغ گیاه شناسی ملی چشم نوازی می‌کنند.
مهرمهر1 روز قبل
در این قرارداد فروش بیش از ۲۰ فروند جنگنده سوخو-۳۵ و مهمات ویژه آن (موشک و بمب) به ارزش حدود دو میلیارد دلار پیش بینی شده است. سوخو-۳۵، جنگنده تک کابینه و دو موتوره، چند منظوره با قابلیت مانور بالاست. این رسانه افزود که این مسئولان آمریکایی تهدید کرده‌اند چنانچه مصر خرید سوخو ۳۵ را متوقف نکند، واشنگتن این کشور را تحریم خواهد کرد. همچنین «کلارک کوپر» در حاشیه نمایشگاه هوایی دبی به خبرنگاران گفت: «امضای این قرارداد، مصر را در معرض تحریم‌های آمریکا قرار می‌دهد و مصری‌ها را در آینده در معرض از دست دادن قراردادهایی با آمریکا قرار می‌دهد. کلارک معاون وزیر امور خارجه آمریکا مصر را تهدید کرده است که اگر همچنان در خرید جنگنده‌های روسی اصرار ورزد، در معرض تحریم‌های آمریکا قرار خواهد گرفت.

همایش بین المللی زخم و ترمیم بافت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

کیفیت خدمات شبکه ملی اطلاعات

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

ویلموتس و وعده‌های محقق نشده/ نمایش فدراسیون کی تمام می‌شود؟

آفتاب‌نیوز28 دقیقه قبل

سی‌ان‌ان: دموکرات‌های آمریکا به استیضاح ترامپ نزدیک‌تر شدند

فارس34 دقیقه قبل

مورینیو به دنبال خرید هموطنش در زمستان!

میزان‌آنلاین36 دقیقه قبل

تصویب قطعنامه کمیته دوم سازمان ملل علیه اقدامات یکجانبه اقتصادی

مهر44 دقیقه قبل

وزرای نیرو و راه‌وشهرسازی پاسخ دهند/ مسئول رصد و گزارش بارش‌ها کدام نهاد است؟

تسنیم46 دقیقه قبل