کجا جوجه تیغی ببینیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کجارو
  4. سرگرمی
کجا جوجه تیغی ببینیم؟

کجا جوجه تیغی ببینیم؟

کجاروخبرگزاری کجارو |

در این بخش از سری مقالات «گردشگری حیات وحش»، با جوجه تیغی بیشتر آشنا خواهیم شد و حقایق جالبی از این پستاندار مطرح خواهیم کرد.مقاله‌های مرتبطگردشگری حیات وحش چیست؟کجا مورچه خوار ببینیم؟

جوجه تیغی‌ها، پستانداران کوچکی با سر مخروطی شکل هستند که پاهای بسیار کوچکی داشته و کل بدنشان با تیغ‌های ریزی پوشیده شده است. برخلاف خارپشت‌ها، تیغ‌های جوجه تیغی به‌راحتی از بدنشان جدا نمی‌شود. برخلاف ظاهر نزدیکی که جوجه تیغی‌ها با خارپشت‌ها دارند، این دو جانورد در کل ارتباط خاصی به یکدیگر ندارند.

همانند ناخن در انسان‌ها، تیغ‌های جوجه تیغی نیز از جنس کراتین است. طبق گزارش‌ها سازمان حیات وحش آفریقا، یک جوجه تیغی روی سطح بدن خود حدود ۶٫۰۰۰ تیغ دارد!

اندازه جوجه تیغی‌ها به نحوی است که آن‌ها در دست یک انسان بالغ جا می‌شوند. طول این حیوانات بین ۱۰ تا ۳۰ سانتی‌متر است و وزن آن‌ها نسبت به گونه‌شان متغیر است. وزن این حیوانات عموما بین ۱۵۵ تا ۱,۵۲۴ گرم است.

رژیم غذایی

کجا جوجه تیغی ببینیم؟ - 6

جوجه تیغی‌ها قادر هستند تا یک سوم وزن خود را در یک روز غذا بخورند!

نام جوجه تیغی در زبان انگلیسی «Hedgehog» است که این نام به نحوه غذا خوردن آن‌ها باز می‌گردد. Hedge در زبان انگلیسی به‌معنی پرچین است و Hog هم معنای خوک می‌دهد. جوجه تیغی‌ها عادت دارند که به زیر پرچین‌ها بروند و غذای خود را از آن‌جا پیدا کنند و در آن‌جا حین خوردن غذا همانند خوک خرناس می‌کشند.

جوجه تیغی‌ها از میوه‌، قارچ، هزارپا، حشرات، حلزون، کرم، موش‌های کوچک، قورباغه‌های کوچک، تخم پرندگان، پرندگان کوچک، خزندگان، مارهای کوچک و حتی ریشه درختان تغذیه می‌کنند. جوجه تیغی‌ها قادر هستند تا یک سوم وزن خود را در یک روز غذا بخورند!

رفتار و عادات طبیعی

کجا جوجه تیغی ببینیم؟ - 11

جوجه تیغی‌ها ۴۴ عدد دندان دارند!

جوجه تیغی‌ها حیواناتی منزوی هستند که عموما به‌تنهایی زندگی می‌کنند. این حیوانات بسیار به خوابیدن علاقه دارند و قادر هستند تا ۱۸ ساعت در روز بخوابند! جوجه تیغی شبانه شکار می‌کنند و کل روز را به استراحت کردن می‌پردازند.

در شب، جوجه تیغی‌ها به‌دنبال غذا می‌گردند. حس بینایی جوجه تیغی‌ها ضعیف است و این پستانداران بیشتر از حس بویایی و شنوایی خود برای شکار استفاده می‌کنند. جوجه تیغی‌ها ۴۴ عدد دندان دارند!

هنگامی که شرایط آب و هوایی محل زندگی جوجه تیغی‌ها به هم می‌ریزد و نامساعد می‌شود، ای پستانداران در محلی امن می‌خوابند تا شرایط به حالت طبیعی خود بازگردد. هنگامی که جوجه تیغی‌ها احساس خطر می‌کنند، کاملا جمع می‌شوند به‌طوریکه کل سطح بدنشان را تیغ فرا بگیرد و اینگونه جانور از دست شکارچی در امان می‌ماند. هنگامی که جوجه تیغی‌ها به‌صورت یک توپ جمع می‌شوند، باید در جای خود ثابت بمانند. این پستانداران قادر نیستند تا هنگام جمع شدن قل بخورند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار تفریحی

تولید مثل

جوجه تیغی‌ها سالی یک بار تولید مثل می‌کنند و در هر نوبت بین ۴ تا ۷ فرزند به دنیا می‌آورند. وزن نوزادان هنگام تولد بین ۳ تا ۲۵ گرم است. به‌صورت معمول، جوجه تیغی ماده وظیفه محافظت و نگه‌داری از فرزندان را بر عهده می‌گیرد درحالی‌که جوجه تیغی نر سعی در خوردن بچه‌ها دارد! گاهی اوقات هنگامی که شرایط بسیار بحرانی می‌شود، جوجه تیغی مادر، خود به یک شکارچی تبدیل شده و فرزندانش را می‌خورد!

کجا جوجه تیغی ببینیم؟ - 19

پس از گذشت سه تا هفت هفته، بچه‌ها به حال خود رها می‌شوند و مستقل خواهند شد. جوجه تیغی‌ها به‌طور میانگین حدود سه تا هشت سال در دل حیات وحش عمر می‌کنند.

وضعیت بقا

طبق گزارش‌ها سازمان بین‌المللی حیات وحش، جوجه تیغی‌ها در دسته «کمترین نگرانی» قرار می‌گیرند. این بدان معنا است که جوجه تیغی‌ها از نظر وضعیت بقا در حالت بسیار خوبی قرار دارند و به هیچ وجه در معرض خطر انقراض نیستند.

گونه‌ها

جوجه تیغی‌ها گونه‌های مختلفی دارند که وزن و اندازه آن‌ها نیز نسبت به گونه متفاوت است. در کل ۱۵ گونه جوجه تیغی وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به جوجه تیغی اروپایی، جوجه تیغی صحرایی، Atelerix، Erinaceus و Hemiechinus اشاره کرد.

کجا جوجه تیغی ببینیم؟

کجا جوجه تیغی ببینیم؟ - 26

طبق گزارش‌ها نشنال جئوگرافیک، جوجه تیغی‌ها در اروپا، آسیا، آفریقا و نیوزلند یافت می‌شوند. این پستانداران در وسیعی از نقاط زندگی می‌کنند و تقریبا قادر هستند تا با هر جو آب و هوایی کنار بیایند. از مناطق خشک و کویری گرفته تا جنگل‌های بارانی، جوجه تیغی‌ها بسته به گونه‌شان تقریبا در هر نقطه‌ای یافت می‌شوند.

جوجه تیغی‌ها لانه‌های خودشان را می‌سازند و این لانه‌ها می‌تواند در دل خاک کنده شود یا اینکه با شاخ و برگ درختان روی سطح زمین ساخته شود. در بعضی مواقع مشاهده شده است که جوجه تیغی‌ها در لانه‌های متروکه‌ی دیگر حیوانات نیز زندگی کرده‌اند.

جوجه تیغی به‌عنوان حیوان خانگی

کجا جوجه تیغی ببینیم؟ - 30

گرفتن یک جوجه تیغی و نگه‌داری از آن به‌عنوان یک حیوان خانگی، در اکثر شهرها و ایالت‌های آمریکا ممنوع و غیرقانونی است اما در بسیاری از شهرها و کشورها این مسئله انجام می‌شود و جوجه تیغی‌ها برای بعضی از افراد حکم حیوان خانگی را دارند. هرچند همان‌طور که پیش‌تر مطرح شد، از آنجایی که این حیوانات کل روز را می‌خوابند و شب‌ها به فعالیت می‌پردازند، نگه‌داری از آن‌ها به‌عنوان حیوان خانگی کار چندان مناسبی به حساب نمی‌آید.

نظر شما در مورد جوجه تیغی‌ها چیست؟ آیا تاکنون جوجه تیغی را از نزدیک مشاهده کرده‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با کجارو در میان بگذارید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شیطنت سید بشیر حسینی با دانشجوهایش سر کلاس + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، سید بشیر حسینی، استاد دانشگاه و داور برنامه پرمخاطب عصر جدید در آخرین پست اینستاگرام Instagram خود ویدئویی را منتشر کرد که مورد استقبال بسیاری از مخاطبانش قرار گرفت. او در این ویدئو حین شوخی و خنده با دانشجوهایش، می‌گوید طبق قراری که با آنها دارد، هر زمان که دیر به کلاس بیاید باید برایشان ساندویج بگیرد. حال بر سر تاخیر در آمدنش به کلاس به عهدش عمل کرده و لحظاتی را با شاگردانش به خوشی و شادی سپری می‌کند. سید بشیر حسینی در توضیحات این ویدئو نوشته است: چرا خاطره کم داریم؟ باید بیشتر خطر و خلاقیت و رفاقت کنیم و قفس کلیشه‌ها رو بشکنیم. روح پدرم شاد که می‌گفت به استادفرزند مرا عشق بیاموز و دگر هیچ برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
ایده زندان بنا به گفته‌های براون و هاو کمک به زندانبان است و باعث می‌شود نگهبانان بتوانند بدون نیاز به تماس مستقیم، زندانیان را کنترل کنند و اصطکاک میان زندانیان را کاهش دهند. زندان دوار یا چرخان عجیب‌ترین طراحی زندانی است که در طول تاریخ دیده شده است، این زندان به دست دو مهندس آمریکایی به نان‌های «ویلیام براون» و «بنجامین اف. هاو» طراحی شد که عبارت است از زندانی استوانه‌ای که به تعدادی سلول انفرادی تقسیم و کل زندان با قفس آهنی دایره‌ای که فقط یک خروجی دارد احاطه شده است. این زندان دوار یک ستون مرکزی دارد که باعث چرخش زندان در قفس ثابت می‌شود و با این شیوه، زندانیان از زندانهایشان از طریق تک دریچه موجود در قفس داخل و خارج می‌روند. حدود ۱۶ مورد از این زندان‌های گردان در ایالات متحده ساخته شدند، اما بیشتر آن‌ها در میانه غربی آمریکا ساخته و زندان‌های (قفس سنجاب) نامیده شدند.
ایسناایسنا22 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، توسعه گردشگری در حاشیه سدها و رودخانه‌ها یکی از اهداف دولت دوازدهم محسوب می‌شود و به نظر می‌رسد بارندگی‌های ابتدای سال بر این هدف مهر قطعی برای اجرا زد. سدها و تالاب‌ها بخش مهمی از حوزه گردشگری را شامل می‌شوند و سرعت ایجاد شغل در گردشگری دو تا دو و نیم برابر سایر بخش‌هاست. کدام استان‌ها مستعد جذب گردشگر در حاشیه سدها هستند؟ در این میان برخی استان‌های کشور با توجه به فرصت‌ها و استعدادهایی که دارند توانسته‌اند توجه بخش خصوصی را جلب کنند و پروژه‌هایی در این راستا در برخی استان‌ها از جمله استان گیلان نیز اجرا شده است. همچنین اعلام شد با توجه به موقعیت سدها و رودخانه‌های تهران به راحتی می‌توان از سدها برای گردشگری طبیعی، ورزشی و سلامت استفاده کرد؛ زیرا در زمان احداث سدها در چهار دهه قبل، خانه‌های سازمانی نیز احداث شد که در دهه قبل با تغییر سیاست در بهره‌وری از سدها و واگذاری این امر به بخش خصوصی سکونتگاه‌ها خالی مانده است. دعوت از بخش خصوصی برای مشارکت در توسعه گردشگری حاشیه سدهاهمچنین رضا اردکانیان- وزیر نیرو - در حاشیه مراسم افتتاح نیروگاه برق آبی سردشت با اشاره به تفاهم نامه وزارت نیرو و وزارت میراث فرهنگی در زمینه توسعه گردشگری در حاشیه سدها اظهار کرد: امروز اولین فراخوان این طرح در محل دریاچه سردشت اجرا شد.
انتخابانتخاب16 ساعت قبل
بنا بر اعلام ناسا، رو گذشته ۲ سیارک از کنار زمین عبور کردند. ناسا گفته هر شیئی که تا فاصله‌ ۱۲۰ میلیون مایلی از ما بگذرد، به عنوان یک شی‌ء نزدیک به زمین شناخته می‌شود. البته این دومین جرمی است که روز گذشته از کنار زمین عبور کرد. در حقیقت می‌توان گفت تا چند صد سال آتی، هیچ شی‌ء بزرگی به زمین اصابت نمی‌کند. ولی بنا بر اعلام «آژانس فضایی اروپا» تا ۱۰۰ سال آتی، ۸۷۸ سیارک در خطر برخورد با زمین هستند.
وانانیوزوانانیوز18 ساعت قبل
اسپانیا، یکی از مقاصد برتر گردشگری اروپا، دارای ترکیبی از فرهنگ، تاریخ غنی و شگفت انگیز گذشته و حال است. اسپانیا دارای بزرگترین جزایر زیبای اروپا است که بین جزایر قناری و بالئاریک تقسیم شده است. در شرق سرزمین اصلی اسپانیا جزایر بالئاریک شامل ایبیزا، مایورکا، فورمنترا و منورکا قرار دارند. در حالی که بدون شک بهترین جاذبه‌های توریستی اسپانیا سواحل آن است، فراتر از سواحل، اسپانیا به معنای واقعی کلمه هزاران جاذبه گردشگری با ارزش، که در سراسر کشور گسترش یافته است را در خود جای داده است. تور ایتالیاایتالیا یکی از مقاصد گردشگری محبوب در جهان است.
قدس آنلاینقدس آنلاین23 ساعت قبل
هفته وحدت هرساله فرصت بیان دیدگاه‌ها و نظریات مختلف در باب الزامات و شیوه‌های وحدت‌آفرینی است که بی‌شک صاحب‌نظران دینی حرفهای قابل تأملی می‌زنند. علی محمدزاده/هفته وحدت هرساله فرصت بیان دیدگاه‌ها و نظریات مختلف در باب الزامات و شیوه‌های وحدت‌آفرینی است که بی‌شک صاحب‌نظران دینی حرفهای قابل تأملی می‌زنند. اما جدا از تمام اظهارنظرهای تخصصی و پرمعنی می‌خواهیم در ادامه به زبانی ساده و اندکی عامیانه به وحدت نگاهی بی‌پیرایه داشته باشیم که به نظر می‌رسد علاوه بر زندگی اجتماعی، در حوزه فردی هم میتوان گفت گمشده بشر امروزی است. اگر باور داشته باشیم عشق و مهرورزی است که آدمی را شایسته پرستش می‌کند، بیشک کینه‌توزی را فراموش خواهیم کرد و به بهانه‌هایی چون ملیت، نژاد، دین و مذهب دیوار مرزهای خودی و غیر خودی را بلندتر وعریض‌تر نخواهیم کرد. پس بیایید وحدت را با معیار عاشق شدن پایه‌گذاری کنیم و ابتدا عاشق خود الهی خودمان باشیم و کاری کنیم که دیگران هم با هر دین و ملیتی در برابر مهرورزی ما راهی جز عشق ورزیدن به ما نداشته باشند.

نظرها

اخبار بیشتر