آمریکا به تحریم‌های یکجانبه علیه کشورها معتاد شده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

آمریکا به تحریم‌های یکجانبه علیه کشورها معتاد شده است

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
معاون نمايندگی کشورمان در سازمان ملل: اجازه نخواهيم داد آمریکا با اعمال سیاست خارجی محروم از هرگونه اصول، به اهداف نامشروع خود برسد

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از نیویورک، معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد گفت: امروزه شاهد آن هستیم که رویکرد توسعه طلبانه و متکبرانه یک دولت خاص، بزرگترین تهدید و چالش برای صلح و امنیت جهانی است.اسحاق آل حبیب در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد «با موضوع تحریم‌های کوبا» در مخالفت با تحریم‌های یکجانبه آمریکا افزود: توسعه رو به رشد اقدامات قهریه یکجانبه، یکی از علائم بارز یکجانبه‌گرایی همراه با یک سیاست خارجی مداخله‌گرانه، ناقص و کوتاه‌بینانه است.وی گفت: در این میان، ممنوعیت‌های یکجانبه و تحریم‌های قهریه، به عنوان ابزاری برای دستیابی به اهداف سیاست ملی، تاثیر جدی بر ارتقای صلح در سطح منطقه‌ای و بین المللی می‌گذارد.آل حبیب تاکید کرد: آنها نه تنها مانع اساسی ایجاد صلح و رفاه جهانی بلکه مانع یک نظم بین‌المللی عادلانه و برابر هستند که پیش نیاز اساسی برای توسعه پایدار محسوب می‌شود.وی با بیان اینکه تحریم‌های غیرانسانی و محاصره تحمیل شده توسط آمریکا علیه کوبا تقریبا به مدت ۶ دهه، ناعادلانه‌ترین و طولانی‌ترین سیستم مجازات‌های یک جانبه اعمال شده علیه هر کشور است گفت: این اقدامات تهاجمی، نقض فاحش هنجارها و اصول اساسی در نظم روابط بین الملل را تشکیل می‌دهد.سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرد: ‌ برخلاف مخالفت جامعه جهانی در سال گذشته، تحریم‌های یکجانبه آمریکا برضد مردم کوبا همچنان ادامه دارد.آل حبیب گفت: متاسفانه، وزارت خارجه آمریکا در مناسبت‌های مختلف تحریم‌های متعددی را علیه «لیست محدود نهادهای کوبا» گسترش داده که این امر به دلیل ارعاب جامعه تجاری بین المللی، خسارت قابل توجهی به اقتصاد این کشور وارد کرده است.سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: در حقیقت، ایالات متحده به تحریم‌های یکجانبه علیه کشورهایی که از سیاست‌های متناقض و استعماری آن پیروی نمی‌کنند یا تسلیم نمی‌شوند، معتاد شده است.آل حبیب افزود: در واقع، ایران و کوبا برای مقاومت و اصرار بر استقلال خود از سیاست‌های استعماری ایالات متحده، هزینه پرداخت می‌کنند. ایران از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده را تجربه کرده است.

وی گفت: طی چهار دهه گذشته، ایالات متحده اقدامات قهری یکجانبه را علیه مردم ایران تحمیل کرده است به حدی که دولت کنونی ایالات متحده، برخلاف هنجارهای موجود، حتی واردات دارو و تجهیزات پزشکی را نیز هدف گرفته است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: بنابراین، بیماران، زنان و کودکان، پناهندگان، فقرا و اقشار آسیب پذیر بر خلاف همه اصول حقوق بین الملل، به هدف اصلی تروریسم اقتصادی نسل کشی ایالات متحده تبدیل شده‌اند.

آل حبیب تصریح کرد: دولت آمریکا می‌خواهد جهان باور کند که نگران مردم ایران است. با این حال، در نخستین تحریم‌هایی که بازگرداند، مجوزهای فروش بیش از ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافربری را به بهانه‌های پوچ لغو کرد و ایرانیان عادی را به خطر انداخت.

وی تاکید کرد: ریاکاری ایالات متحده هیچ حدی ندارد. جنگ اقتصادی که ایالات متحده تحت عنوان «فشار حداکثری» از طریق اعمال تحریم‌های جدید آغاز کرده است، نه تنها مردم ایران را هدف قرار داده بلکه پیامدهای مضر برای ملل سایر کشورها به همراه دارد و وضعیت تجارت جهانی را مختل کرده است.معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد گفت: پیام جلسه امروز تایید دوباره این واقعیت است که زمان سیاست‌های مداخله جویانه و دخالت در امور دورترین نقاط جهان به پایان رسیده است.آل حبیب با بیان اینکه ایران همکاری با شرکای خود را ادامه خواهد داد تا محیط جدیدی بر پایه احترام متقابل ایجاد کند تا ملت‌ها بتوانند منافع خود و تعهدات بین المللی را دنبال کنند، اضافه کرد: ما همچنان برای جبران تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده و از بین بردن اعمال فراسرزمینی مقررات داخلی آمریکا تلاش می‌کنیم.وی از جهان خواست تا در برابر چنین مداخلات مخرب و یکجانبه گرایی آمریکا راه حل‌هایی بیابد و تاکید کرد: ایران به شدت به همکاری با کشورهای دوست از جمله کوبا برای اتخاذ تدبیر درباره این چالش ادامه می‌دهد و اجازه نخواهد داد دولت آمریکا با اعمال سیاست خارجی محروم از هرگونه اصول، به اهداف نامشروع خود برسد.

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

موافقت نمایندگان مجلس با عضویت ایران در یاسا

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
نمایندگان امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند. با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علمبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز با عضویت ایران در موسسه بین المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی (یاسا) با هدف گسترش تعامل فعال و سازنده در حوزه علم موافقت کردند.

حمله راکتی جهاد اسلامی به اسرائیل

تابناکتابناک23 ساعت قبل
یک فرمانده بلندپایه گروه فلسطینی جهاد اسلامی، روز سه‌شنبه ۱۲ نوامبر در حمله ارتش اسرائیل به نوار غزه توسط اسرائیل ترور شد. مقامات رژیم صهیونیستی، بهاء ابوالعطا را «مسئول صدها حمله علیه مردم اسرائیل» خوانده و ترور او را نتیجه عملیات مشترک بین ارتش و نیروی شاباک اسرائیل عنوان کرده‌اند. شبه‌نظامیان فلسطینی وابسته به شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی در پاسخ به این حمله شماری از شهرهای اسرائیل از جمله تل‌آویو را هدف حملات راکتی خود قرار دادند. تصاویر ثبت شده از برخورد یکی از این راکت‌ها را می‌بینید.

طرح جامع بانکداری اسلامی نیاز به اصلاح دارد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
رئیس کانون بانک‌های خصوصی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما گفت: طرح جامع بانکداری اسلامی که در مجلس مطرح است نمی‌تواند مسائل جاری نظام بانکی کشور را حل کند و نیاز به اصلاح دارد. کوروش پرویزیان افزود: مدیران عامل شبکه بانکی کشور از خصوصی و دولتی در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نظرات خود را در باره این طرح منعکس کرده‌اند. وی با بیان اینکه باید در این زمینه به یک چارچوب نظری منسجم رسیدگفت: پژوهشگاه فقه نظام و موسسه علوم بانکی و پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی مطالعاتی را اغاز کرده‌اند و همکاری مشترکی با دانشگاه‌های مختلف آغاز کرده‌ایم تا بازنگری کلی در مسایل بانکی صورت گیرد و هدف نهایی آن این است که نظام بانکداری بتواند خدمات به روزتر و در دسترس را به مشتریان ارائه کند و خلق ارزش افزوده و کارآمدی را برای کارآفرینان و نظام اقتصادی کشور در بر داشته باشد.

حتی یک گرم ذرت آلوده وارد کشور نشده است

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مهدی میر اشرفی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، درباره شایعات در خصوص ورود ذرت آلوده به کشور افزود: در موضوع ورود کالا‌های بهداشتی، خوراکی و آشامیدنی ایران یکی از سخت‌ترین مقررات دنیا را دارد. وی گفت: بیشتر کشور‌ها برای تشخیص سلامت یک کالا در گمرکات یک مرجع دارند، اما به دلیل اهمیت صحت و سلامت اینگونه کالا‌ها در ایران سه مرجع نظر می‌دهند. رئیس کل گمرک یادآور شد: قرار بود در سال ۹۱ بیست هزار تن ذرت و در سال ۹۶ و ۹۷ صد و بیست و پنج هزار تن از طریق گمرک بندر امام خمینی وارد کشور شود، اما مراجع ذیصلاح سلامت آن را تأیید نکردند و در مجموعه این ۱۴۵ هزار تن در بندر امام خمینی متوقف شده و حتی یک گرم از آن وارد کشور نشده است که مهمترین علت آن سختگیری در خصوص سلامت این کالا‌ها و مقررات مربوط به آن است و اجازه ترخیص داده نشده است.

پژوهش و مفاخر فرش

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل

جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره انار و سوغات شهرستان‌ها با ۱۴۶ غرفه در ضلع جنوبی مصلی تهران تا ۲۴ آبان از ساعت ۱۱ تا ۲۱ آماده بازدید علاقمندان است. در این جشنواره در کنار انار‌هایی از اقصی نقاط کشور، سوغات نواحی و شهر‌های مختلف مانند شیرینی تبریز، عسل اردبیل و حلوا یزد با طعمی متفاوت عرضه شده است. سالانه از حدود ۸۰۰ هزار تن انار تولیدی در کشور، نزدیک به ۲۰ درصد آن صادر می‌شود. توجه به کشت محصول انار می‌تواند ارز آوری خوبی را برای کشور داشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر