دویدن زیاد و کم به یک اندازه برای طول عمر مفید است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. سلامت
دویدن زیاد و کم به یک اندازه برای طول عمر مفید است

دویدن زیاد و کم به یک اندازه برای طول عمر مفید است

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24-برای عمر طولانی‌تر، فقط بدوید، فرقی نمی‌کند چند بار در هفته و با چه سرعتی. این نتیجه یک تحقیق جدید علمی است که در «نشریه بریتانیایی پزشکی ورزشی» به انتشار رسیده است.

بر پایه این پژوهش تازه، دویدن به طرز قابل توجهی از مرگ زودرس جلوگیری می‌کند، و ظاهرا تنها نفس عمل دویدن مهم است و نه سرعت، مسافت و تواتر آن. محققانی از استرالیا، تایلند و فنلاند به این نتیجه رسیده‌اند که اگر تعداد بیشتری از افراد حتی گهگاه همتی بکنند و بدوند، مزایای سلامتی «قابل توجهی» در سطح جمعیت مشاهده خواهد شد.

این تیم از محققان نتایج به‌دست آمده از ۱۴ مطالعه از ۲۳۳ هزار و ۱۴۹ نفر را تجزیه و تحلیل کرده‌اند که وضعیت تندرستی آنها بین ۵٫۵ تا ۳۵ سال پیگیری شده است. در این مدت ۲۵٬۹۵۱ از این افراد درگذشتند. هنگامی که داده‌های مطالعه جمع‌آوری شد، معلوم شد که ریسک مرگ افراد دونده، از هر علت و مرضی، ۲۷ درصد کمتر از افراد غیر دونده بوده است. در این پژوهش، دونده‌ها به‌طور کل ۳۰ درصد کمتر با مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی عروقی روبه‌رو بودند و خطر ابتلای آنها به سرطان‌های مرگبار نیز ۲۳ درصد کمتر بود.

محققان این پژوهش کسانی را که حتی ماهی یک بار می‌دوند به عنوان «دونده» در نظر گرفتند. این تیم سپس به عنوان زیرمجموعه‌ای از مطالعات، سه گروه از شرکت‌کنندگان را مورد بررسی قرار داد تا ببیند آیا بسامد، مدت یا سرعت دویدن تفاوتی در نتایج به‌دست می‌دهد یا نه؛ و آنها نشانی از چنین تفاوتی نیافتند. مزایای قابل توجه دویدن برای سلامت و طول عمر حتی در میان افرادی که یک بار در هفته یا کمتر، کمتر از ۵۰ دقیقه در هفته یا با سرعت ۹ و نیم کیلومتر در ساعت یا کمتر می‌دوند هم به همان اندازه بقیه مشاهده شد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

بررسی نشان داد کسانی که بیشتر از یک بار در هفته می‌دوند یا با سرعت و مدت بیشتر می‌دوند به همان اندازه «کم‌دونده‌ها» ریسک مرگ زودرس خود را کاهش می‌دهند و تلاش مضاعف آنها فرقی در این زمینه ایجاد نمی‌کند. نتیجه این تحقیقات و درصدهای به‌دست آمده برای زنان و مردان یکسان بوده و تفاوتی در آن بر اساس جنسیت مشاهده نشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فارسفارس1 روز قبل
افرادی که دچار اضافه وزن هستند می‌توانند آب را قبل از غذا استفاده کنند تا حجم معده گرفته شود، اما مصرف آب همراه غذا مناسب نیست زیرا آنزیم‌های معده را رقیق کرده و هضم غذا را دشوار می‌کند. به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، آب به عنوان بهترین نوشیدنی، همواره در سلامت بدن نقش بسزایی دارد؛ به شکلی که ۷۰ درصد وزن بدن را آب تشکیل می‌دهد و مصرف به اندازه آن در پیشگیری از بیماری‌های کلیوی و برخی از بیماری‌های گوارشی مؤثر است. مریم محمودی متخصص تغذیه و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، ‌ در پاسخ به این پرسش که «آیا مصرف آب همراه با غذا مفید یا مضراست؟»، اظهار داشت: در افرادی که دچار اضافه وزن هستند می‌توانیم توصیه کنیم آب یا یک بشقاب سالاد را قبل از غذا استفاده کنند تا حجم معده گرفته شود، اما مصرف آب همراه غذا مناسب نیست؛ چراکه آنزیم‌های معده را رقیق کرده و هضم غذا را دشوار می‌کند. وی در پاسخ به این پرسش که «آیا مصرف آب در صبح و به صورت ناشتا مفید است؟»، بیان داشت: بله، مصرف آن مشکل خاصی ندارد؛ چراکه دریافت مایعات ما کم‌تر از نیاز بدن است؛ در نتیجه برای ما مهم است مایعات غیرمدر را به میزان کافی مصرف کنیم که آب از جمله آن است. انتهای پیام/
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
مطالعات نشان می‌دهد مصرف گران‌ترین ادویه جهان «زعفران» در کنار داروهای ضدافسردگی به درمان افراد مبتلا به افسردگی کمک می‌کند. زعفران که به آن طلای سرخ هم اطلاق می‌شود ادویه‌ای معطر است که عمدتا در ایران می‌روید و ارزش آن از برخی از فلزات گرانبها نظیر نقره هم بیشتر است. «آدریان لوپرستی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه مرداک استرالیا، در این باره می‌گوید: «در مطالعه ما، علائم افسردگی در شرکت کنندگان دریافت کننده زعفران ۴۱ درصد کاهش یافت.» وی در ادامه می‌افزاید: «بعلاوه ما شاهد بهبود در کیفیت خواب، خلاقیت و انگیزه، و علاقمندی و لذت از فعالیت‌ها در افراد بودیم.» محققان تاکید می‌کنند که بعید است افزودن زعفران بیشتر به رژیم غذایی فرد به تنهایی بتواند سلامت روانی فرد را بهبود بخشد بلکه باید به عنوان یک گزینه درمانی در کنار داروهای ضدافسردگی استفاده شود. با این حال محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.
انتخابانتخاب1 روز قبل
در ادامه به ۵ نکته مهم که همه مردان بالای ۵۰ سال باید به آن توجه کنند پرداخته‌ایم. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، اشتباهات رایج مردان بالای ۵۰ سال را می‌توان به این ترتیب رده بندی کرد: عدم غربالگری سرطان پروستاتبر اساس اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، سرطان پروستات دومین سرطان شایع مردان در ایالات متحده است. به همین دلیل است که بهتر است همه مردان از سنی مشخص به بعد غربالگری انجام دهند. نادیده گرفتن علائم خطربسیاری از مردان با افزایش سن دچار مشکلات سلامتی مختلفی می‌شوند و با نادیده گرفتن علائم سلامتی خود را به خطر می‌اندازند. بسیاری از افراد بالای ۵۰ سال بدون آن که متوجه ابشند کمتر از حدی که لازم است آب می‌نوشند.
الفالف1 روز قبل
امری که می‌تواند هم افتخار و قدرت فکری آنها را بیان کند، هم برای جذب دانشجو و متقاضی مدیکال توریسم یا گردشگری سلامت تاثیرگذار باشد. چنین توجهی باید در شبکه‌های برون مرزی ایران نیز تقویت شود. به گزارش الف آنچه از پیشرفت‌های علمی و پزشکی کشورهای مطرح دنیا در فکر عموم مردم متبادر می‌شود محصول فعالیت رسانه‌های بین الملل به ویژه شبکه هایی تلویزیونی است. بسیاری از مردم در کشورهای منطقه و جهان سوم از این موفقیت‌ها اطلاع چندانی ندارند و شاید ایران را با کشور خود مقایسه کنند. یکی از مواردی که می‌تواند به درآمد ارزی منتهی شود و تحریم‌ها هم تاثیری بر آن ندارد توجه به گردشگری سلامت است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
سندرم خشکی چشمسندرم خشکی چشم یکی از شایع‌ترین دلایل احساس وجود جسم خارجی در چشم است. سندرم خشکی چشم اغلب هنگام صبح موجب احساس وجود شن در چشم می‌شود که معمولا در طول روز بدتر می‌شود. در صورت ابتلا به خشکی چشم، سوزش چشم معمولا بیشتر از احساس خارش شکل می‌گیرد. گاهی اوقات قطره‌های اشک مصنوعی برای مقابله با خشکی چشم کافی نبوده و باید بار دیگر به چشم پزشک خود مراجعه کنید. چشم پزشک شما ممکن است داروها یا روش هایی ویژه را نیز برای درمان خشکی چشم تجویز کند.
انتخابانتخاب8 ساعت قبل
طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، یک سوم از مرگ و میرهای ناشی از سرطان در سرتاسر جهان ناشی از شیوه زندگی ناسالم است. مهمترین عوامل خطرناک ایجاد کننده سرطان شامل ورزش نکردن، شاخص توده بدنی بالا، رژیم نامتعادل، سوء مصرف الکل و دخانیات است. انستیتوی تحقیقات آمریکایی سرطان (AICR) اعلام کرده است که افزون بر مصرف میوه و سبزیجات، نوشیدن برخی نوشیدنی‌ها در رژیم غذایی نیز مانع از بروز سرطان در افراد می‌شود. اما این نوشیدنی‌ها شامل چه مواردی است؟ قهوهاگرچه افراط در مصرف قهوه مضر است، اما مصرف متعادل قهوه زمینه ساز پیشگیری از سرطان‌های روده بزرگ و مشکلات کبد می‌شود. چای سبزمصرف طولانی مدت چای‌های طبیعی مانند چای سبز باعث کاهش انواع سرطان از جمله سرطان لوزالمعده، مثانه و معده می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر