افشاگری مگس‌ها و زندگی بدون سر سوسکها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ساعت ۲۴
  4. حوادث
افشاگری مگس‌ها و زندگی بدون سر سوسکها

افشاگری مگس‌ها و زندگی بدون سر سوسکها

ساعت ۲۴خبرگزاری ساعت ۲۴ |
ساعت 24-حشرات بی شمارترین و متنوع‌ترین جانوران روی کره زمین هستند. اما چرا آنها اینقدر موفق هستند؟ و آیا واقعا امکان دارد که روزی حشرات کنترل جهان را به دست بگیرند؟

۱. مگس‌ها نابودکننده لاشه جانوران مگس‌های لاشه بازیافت‌کنندگان طبیعت هستند. آمورت ویتاکر، حشره‌شناس می‌گوید: «اگر مگس‌های لاشه نبودند، تمام اطراف شهرها پر از لاشه‌های خارپشت‌ها می‌شد به طوری که راه‌ها بند می‌آمد. اگر شما هم بمیرید، این مگس‌ها جسدتان را پیدا می‌کنند و روی آن تخم می‌گذارند و با گوشت بدن شما لاروهایشان را سیر می‌کنند».

۲افشاگری مگس‌ها

آمورت ویتاکر از دانش خود در مورد چرخهٔ زندگی مگس‌های لاشه استفاده می‌کند تا به پلیس در بازپرسی پرونده‌های قتل کمک کند. او می‌گوید: «اگر بتوانیم سن لارو (کرمینه) را که روی جسد پیدا شده تعیین کنیم، می‌توانیم زمان تقریبی وقوع قتل را حدس بزنیم». اولین مورد ثبت‌شدهٔ استفاده از حشرات در امر پزشکی قانونی پیگیری قتلی است که با داس برنج انجام شده بود. بازپرس از همه کشاورزان محلی چین خواست که داس‌های خود را بیاورند و آنها را در زیر آفتاب داغ نیم‌روز قرار دهند. مگس‌ها روی داسی نشستند که هنوز رد و نشانه‌هایی از خون مقتول بر آن بود. صاحب آن داس پس از این ماجرا به قتل اعتراف کرد.

۴. حتی کک‌ها در حل معمای جنایی کمک کردند

کک‌ها معمولا در امور جنایی دخالت نمی‌کنند اما در اولین موردی که آمورت ویتاکر بر آن کار می‌کرد ثابت کردند که شاهدان بسیار مهمی هستند. پلیس بر این باور بود که قتل در خانه‌ای که فرش آن برداشته شده بود، رخ داده است. صاحبان خانه ادعا می‌کردند که فرش را چون پر از کک بود، دور انداخته‌اند. آمورت تصمیم گرفت کیسهٔ جاروبرقی آنها را بررسی کند. او تعدادی کک پیدا کرد اما خبری از انبوهی از کک‌ها نبود. این زوج اعتراف کردند که پسرشان کسی را در آن خانه به قتل رسانده بود و به همین دلیل ناچار شدند فرش را معدوم کنند.

۵. کک‌ها بسیار «زیبا طراحی» شده‌اند

کک‌ حشرهٔ محبوب آمورت ویتاکر است؛ او می‌گوید آنها برای زندگی انگلی خود بسیار «خوش‌طرح» هستند. او ادامه می‌دهد: «آنها نوعی استخوان‌بندی خارجی دارند که به سختی می‌شکند. به قدری کوچک هستند که به راحتی در میان مو و پشم جانور میزبان خود حرکت می‌کنند و روی بدن‌شان برآمدگی‌هایی رو به عقب دارند که جانور میزبان به سختی می‌تواند با لیسیدن خود، از شر آنها خلاص شود».

او ادامه می‌دهد: «آنها نوعی استخوان‌بندی خارجی دارند که به سختی می‌شکند. به قدری کوچک هستند که به راحتی در میان مو و پشم جانور میزبان خود حرکت می‌کنند و روی بدن‌شان برآمدگی‌هایی رو به عقب دارند که جانور میزبان به سختی می‌تواند با لیسیدن خود، از شر آنها خلاص شود».۶. فزونی حشرات برسایر گونه‌های همهٔ جانوران حشرات به طور خارق‌العاده‌ای جاندارانی موفق هستند. تیم کوکریل، جانورشناس آن را اینطور می‌گوید: «طبیعی‌ترین شکل پیچیدهٔ حیات درکهکشان ما حشره بودن است».

خبری: اخبار حوادث چند روز اخیر

۷. سوسک‌ها بیشترین موجودات جهان هستند

سوسک‌ها حدود یک چهارم گونه‌های زندهٔ روی زمین را تشکیل می‌دهند؛ حدود ۴۰۰هزار گونه.

۸. دگردیسی یکی از درخشان‌ترین ترفندهای تکاملی است

تیم کوکریل می‌گوید که دگردیسی شاید یکی از دلایلی است که حشرات چنین موفق هستند. چهار نوع جانور پرجمعیت روی زمین، زنبورها، سوسک‌ها، مگس‌ها و بیدها همه دگردیسی می‌کنند. تیم توضیح می‌دهد: «مهم‌ترین کار برای بقای گونه‌های جانوری غذا خوردن و تولید مثل است، در گونه‌ای مثل پروانه‌، نیمی از چرخهٔ زندگی به خوبی طراحی شده است تا تولیدمثل کند. پرواز می‌کنند و جفتگیری می‌کنند و تخم می‌گذارند».

۹. گیاهان و پیچیده‌تر شدن حشرات

تیم کوکریل معتقد است وقتی حشرات پدید آمدند، گیاهان خیلی ساده‌تر از امروز بودند، بیشتر شبیه خزه بودند، بخشی از پیچیدگی‌های گیاهان به دلیل وجود حشرات است «. تیم می‌گوید:» حشرات گیاهان را بارور می‌کنند و از گیاهان تغذیه می‌کنند، پس گیاهان در پی محافظت از خودشان برمی‌آیند و در نتیجه شاهد این مسابقهٔ تکاملی میان گیاهان می‌شویم. بیشتر گونه‌های گیاهان نوعی چرخهٔ متناسب با حشرات دارند که به طور عمیقی در آنها نهادینه شده است".

۱۰. بیشتر حشرات خیلی کوچک هستند

پروفسور برایان کوکس می‌گوید: «بهترین ویژگی حشرات این است که هیچ‌کدام از آنها خیلی بزرگ نیستند.» درازترین حشره به نظر تیم کوکریل، حشرهٔ چوبی (از چوب‌سانان) از جنوب‌شرقی آسیاست که طول آن به بیش از ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد. یکی از سنگین‌ترین حشرات هم سوسک جالوت است که به اندازهٔ کف دست شماست". چرا حشرات بزرگ‌تر از این نشده‌اند؟ تیم کوکریل می‌گوید یک دلیل این است که آنها ناچارند استخوان‌بندی خارجی خود را دور بیندازند تا رشد کنند. اگر از این که هستند بزرگ‌تر شوند در هنگام پوست‌اندازی زیر وزن پوست خودشان له می‌شوند.

۱۱. حشرات و تشعشعات ما این موضوع را از اینجا می‌دانیم که حشره‌شناسان حشرات را در فرهای تابش اشعه قرار دادند تا ببینند کدام‌یک از آنها زنده می‌مانند. تیم کوکریل می‌گوید که حشرات کمتر از تابش اشعه‌ها آسیب می‌بینند چون مدام در حال ساختن سلول‌های جدید نیستند و در نتیجه تابش اشعه، اختلالی در فرآیند زندگی آنها ایجاد نمی‌کند".

۱۲. زندگی بدون سرسوسک تا دو هفته بدون به این دلیل که مغز حشرات در بخش‌های مختلفی از بدن‌شان پخش است. آنها از دهان تنفس نمی‌کنند بلکه از سوراخ‌ها و لوله‌هایی که در روی بدن‌شان وجود دارد، تنفس می‌کنند. آنها هم‌چنین سیستم گردش خون دیگری دارند که بر اثر زخم، بدن‌شان مثل انسان خون‌ریزی نمی‌کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | حقیقت پمپ‌بنزینی که می‌گفتند نیه‌شب در خمینی‌شهر آتش گرفته، به روایت ایسنا

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، با افزایش شکایت‌هایی مبنی بر تجاوز و سوءاستفاده جنسی در بخش «برنامه جهانی غذا» سازمان ملل متحد، «دیوید بیسلی» رئیس برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد در واکنشی به این شکایت‌ها، وعده رسیدگی داد! به گزارش «گاردین»، حداقل ۲۸ نفر از کارمندان زن این بخش در هنگام کار، مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند همچنین بیش از ۶۴۰ نفر از ۸ هزار و ۱۲۷ کارمند زن برنامه جهانی غذا، از آزار و اذیت‌های جنسی نسبت به خود شکایت کرده‌اند. ۹۵۰ نفر از کارمندان این بخش گفته‌اند که در اعتراض به این سوءاستفاده‌ها، کار خود را از دست داده‌اند. این گزارش‌ها ضربه‌ای بود برای بیزلی که در ژانویه سال ۲۰۱۸ با تغییراتی به کارمندان نوشت: «برای حمایت بهتر از قربانیان سوء‌استفاده جنسی و برخورد با متجاوزان، موضعی مقتدرانه خواهد گرفت.» یکی از قربانیان که گزارش آزار و اذیت جنسی را در یکی از دفاتر منطقه‌ای آژانس ثبت کرده‌ است، از نادیده گرفته شدن شکایت خود صحبت می‌کند که هرگز مورد تحقیق قرار نگرفته است! او از واکنش سازمان ملل نسبت به متجاوزان گفت: «متجاوزان به طور معمول مجبور به استعفا می‌شوند اما به آنها اجازه می‌دهند تا با سایر آژانس‌های سازمان ملل همکاری کنند؛ آژانس اخیرا یک مقام رسمی را که متهم به آزار و اذیت در سازمان بهداشت جهانی است، استخدام کرده است.» سازمان ملل در سال‌های گذشته با موارد بسیار زیاد اتهام سوءاستفاده جنسی و تجاوز صلح‌بانان به خصوص در کشورهای آفریقای مرکزی مواجه بوده است؛ این گزارش‌ها در سال گذشته میلادی نیز ادامه داشت و از تجاوز تا آزار جنسی و پرداخت پول برای رابطه جنسی را شامل می‌شد.

۸۰ درصد ونیز زیر آب رفت

مهرمهر21 ساعت قبل

فیلم/ روند اسکان زلزله‌زدگان و مشکل آن‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
بعد از زلزله هفته پیش در آذربایجان شرقی، تقریبا همه زلزله‌زدگان در چادرها اسکان پیدا کردند ولی با هر درجه سردتر شدن هوا زندگی در چادر برای آن‌ها سخت‌تر می‌شود.

نقد سریال Watchmen؛ قسمت چهارم، فصل اول

3+
زوم‌جیزوم‌جی1 روز قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴13 ساعت قبل
«توماس گریفیس» ۱۷ ساله که به اتهام قتل نامزدش «الی گولد» در بازداشت به سر می‌برد، در دادگاه محاکمه و به حبس ابد محکوم شد. «گریفیس» در دادگاه به قتل «الی» اعتراف کرد و گفت پس از اینکه مادرش او را به مدرسه رساند، از مدرسه خارج شد و با اتوبوس به خانه «الی» رفت و پس از مشاجره با «الی» با چاقوی آشپزخانه او را به قتل رساند. «گریفیس» گفت که او سعی کرد طوری صحنه سازی کند که ماجرا خودکشی به نظر برسد و چاقو را در دست «الی» گذاشته است. اما پلیس خیلی زود از روی پیامهایی که «گریفیس» برای یکی از دوستانش فرستاده بود به ماجرا پی برد و او را دستگیر کرد. دادگاه گریفیس را حداقل به ۱۲ سال و شش ماه زندان محکوم کرد.

نظرها

اخبار بیشتر