قوه قضائیه و آسیب‌های اجتماعی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
قوه قضائیه و آسیب‌های اجتماعی

قوه قضائیه و آسیب‌های اجتماعی

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
نشست اخیر، بین کارشناسان و صاحبنظران امور اجتماعی و ریاست قوه قضائیه که برای اولین بار از نوع خود می‌باشد، رویداد مبارک و امیدوارکننده‌ای است که باعث دلگرمی نخبگان و کارشناسان رشته‌های مرتبط گردیده است.

اجازه اظهارنظر به طور آشکار در حضور ریاست قوه قضائیه، حرکتی نو و کارسازی می‌باشد که می‌تواند سرآغاز گام‌های بعدی و کاربردی گردد. در کشورمان بیش از ۲۰ سازمان و نهاد در امور آسیب‌های اجتماعی فعال بوده و با صرف میلیاردها بودجه تا امروز کار چندانی از پیش نبرده‌اند. تعدد مراکز تصمیم‌گیری، تنوع سیاستگذاری‌ها و اقدامات جزیره‌ای از اصلی‌ترین اهرم‌های بازدارنده در این زمینه بوده و هستند و امیدواریم این بار با قاطعیت آقای رئیسی، سدهای یاد شده شکسته شوند.

بعد از ۴۰ سال تجربه در خصوص آسیب‌های اجتماعی باید بگویم که قوه قضائیه در بخش قابل توجهی از آسیب‌های اجتماعی می‌تواند گشایشگر و ساختارشکن باشد. از جمله در موضوع زندان و زندانیان. با عنایت به هزینه سرانه هر زندانی که بیش از دویست هزار تومان در ماه است توقف و سکون این انرژی‌ها از یک طرف گاهی باعث مبادله تجارب بزهکارانه می‌گردد و از طرف دیگر خانواده‌ها به ویژه فرزندان این افراد در معرض خطر و آسیب جدی قرار می‌گیرند. کیفرهای جایگزین به جای زندان علاوه بر کاهش تعداد زندانیان، موجب حل بسیاری از مشکلات فردی و خانوادگی آنها می‌شود. معاونت پیشگیری از جرائم اجتماعی مرتبط با قوه‌قضائیه، مطالعات گسترده و عمیقی در زمینه‌های بعضی از آسیب‌های اجتماعی کرده است که می‌تواند به عنوان اسناد ناظر مورد توجه قرار گیرد. عنایت به مجرمان موادمخدر و معتادان با نگاه درمان قطعی و حل درازمدت مشکلات این افراد تا حدود ۶۰ درصد از آمار زندانیان را کاهش خواهد داد.

حال که ریاست محترم قوه قضائیه قدم در این مسیر گذاشته با توجه به سالها سوابق ایشان در سیستم قضائی و شناخت بسیاری از حفره‌های خطرآفرین در مسیر قضایی باید نخبگان و صاحبنظران بدون توجه به سلیقه‌های سیاسی، وارد میدان شوند و برای مقابله با ابر چالش آسیب‌های اجتماعی اقدامات اساسی انجام دهند. نکته دوم از آسیب‌هایی که قوه قضائیه امکان کاهش و حتی توقف آن را دارد موضوع افزایش آمار طلاق و آسیب‌های این رفتار می‌باشد. ۵/۲میلیون زن سرپرست خانوار، ظهور بیوه‌های جوان و افزایش آمار پدرها یا مادرهای مجرد و رفتارهای آلوده سازی، آسیب‌های اصلی و ابتدایی جدایی‌ها هستند.

در خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

قوه قضائیه باید به دادگاه‌های خانواده دستور دهد بدون نظر مشاور خانواده اقدام به صدور رای طلاق نکنند. درحال حاضر نیز کم و بیش در زمینه مشاوره قبل از طلاق اقداماتی صورت گرفته اما نه تنها کارساز نیست بلکه کافی هم نمی‌باشد. مشاورین باید متعهد و معتقد به ارزش‌های دینی و مبانی اخلاقی بوده و در این زمینه دوره‌های ویژه نیز بگذرانند. موضوع مراکز مشاوره خانواده که در قوه قضائیه مطرح و درحال برنامه‌ریزی است، باید با شدت و جدیت دنبال شود.

در زمینه آسیب‌های اجتماعی و گفت‌‌و‌گو در مورد ریشه‌ها و راهکارهای آن، بعد از جلسه مسئولان و صاحبنظران درحضور مقام معظم رهبری، این جلسه دومین نشست در این محور می‌باشد که موجب امیدواری دلسوزان و نخبگان گردیده وگرنه روزانه، هفتگی، ماهانه و ده‌ها و صدها جلسه، نشست و همایش در زمینه‌های محورهای مرتبط برگزار می‌شود که قرار بود نتایجی از آنها حاصل شود امروز آمار معتادین و سن اعتیاد به اینجا نمی‌رسد. امیدواریم صاحبنظران دانشگاهی و نخبگان اجتماعی در حد توان و امکان خود دانسته‌ها و تجارب‌شان را به این نشست عرضه نمایند و ان‌شاءالله در جلسات بعدی مدعوین و صاحبنظران با تعداد بیشتر و نگاه‌های تخصصی‌تر حضور داشته باشند.

*دکترای علوم رفتاری از دانشگاه انگلستان

* منتشر شده در روزنامه آفتاب یزد، ۱۶آبان ۹۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جشنواره گل‌های داوودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۸۰۰ نوع گل داوودی در کشور وجود دارد که ۶۰۰ نوع از این گل‌ها در تنوع بیش از ۱۰۰ رنگ در باغ گیاه شناسی ملی چشم نوازی می‌کنند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، قاسم حبیب زاده در شبکه رادیویی گفتگو گفت: یکی از ترفند‌های دشمن در حوزه جنگ روانی، تحریف و دروغ نشان دادن واقعیت هاست. وی افزود: امپراتوری رسانه‌ای شیطانی دشمن در تلاش است تا افکار و اذهان نسل جوان و نسل سوم و چهارم انقلاب را نسبت به سابقه و تاریخ انقلاب منحرف کند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین مطرح کرد: یکی از مهم‌ترین راهکار‌ها برای انتقال کار‌ها و و برکت‌های بسیج در این خصوص به نسل جوان و نسل آتی، تبیین سابقه عملکردی و نقش‌های دوران انقلاب اسلامی است. این مقام مسئول گفت: دشمن در حوزه سیاسی درصدد است تا نظام سیاسی ایران را ناکارآمد و سابقه و آینده انقلاب اسلامی را تاریک جلوه دهد لذا تبیین واقعیت‌ها برای نسل‌های آتی بسیار مهم است. آقای حبیب زاده با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر «جهاد تبیین» و با اشاره به یک جمله راهبردی از امام خمینی (ره) مبنی بر اینکه «دبستان را دریابید که دانشگاه دیر است»، گفت: نسل جدید تاثیرپذیر و تربیت پذیر است، دستگاه‌های متولی تعلیم و تربیت و سایر ارگان‌های ذیربط باید این شرایط حساس را به خوبی دریابند و اقدام کنند. معاون سیاسی سازمان بسیج مستضعفین همچنین «طرح شهید بهنام محمدی» در مدارس را گامی در جهت اتصال بین سه ضلع مدرسه، خانواده و مسجد برشمرد و افزود: هدف ما از اجرای این طرح تربیت جوان مومن انقلابی و با سواد و با بصیرت است. حبیب زاده با یادآوری اجرای «طرح ولایت دانشجویی» در بسیج دانشجویی عنوان کرد: جوانان از طریق این طرح با مبانی دین اسلام و انقلاب آشنا می‌شوند.

بررسی آخرین وضعیت مناطق زلزله زده شمال غرب کشور

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
او ادامه داد: تا این لحظه طبق آمارگیری‌های انجام شده در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی حدود ۳ هزار واحد احداثی و ۱۵۰۰ واحد هم تعمیراتی شناسایی شده است. پورمحمدی در خصوص دام‌های بلاتکلیف مناطق آسیب دیده گفت: تا عصر امروز حدود ۳۰ جایگاه برای دام‌های بلاتکلیف طراحی و اجرا شده، متولی این طرح جهاد کشاورزی می‌باشد. با این حال هر کس فرم درخواست تسهیلات و کمک هزینه را پر نموده باشد ما آمادگی امدادرسانی داریم اما افراد باید اسکان دائم خود را در روستاهای آسیب دیده احراز نمایند. احتمالا یک ماه آینده عملیات لایروبی ۵ کیلو متر از منطقه آسیب دیده آق قلا به اتمام می‌رسد. او ادامه داد: بالا بردن و اضافه کردن ارتفاع سطوح واحدهای مسکونی در مناطق آسیب دیده وسیل زده هم آغاز و در برخی مناطق به انجام رسیده است.
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
عصرایراندبیر شورای عالی فضای مجاز گفت: اختلالات ایجاد شده در اینترنت با تصمیم نهادهادی امنیتی و به زودی برطرفمی‌شود. به گزارش، رکورد ترافیک استفاده از پیام‌رسان‌های داخل در چند روز اخیر از ۷۵۰ گیگابایت در ثانیه عبور کرد. وزارت ارتباطات تلاش کرد مسائل بانکی و خدماتی مانند حمل و نقل که در شبکه اینترنت ارائه می‌شود، دچار اختلال نشوند. براساس کسب اطلاع خبرنگار فارس از منابع آگاه، اینترنت به تدریج در کشور در حال اتصال است. براساس این اطلاعات، شورای امنیت کشور دسترسی دوباره به اینترنت را برای برخی مناطق صادر کرده است و با توجه به گزارش‌های دریافتی، تاکنون قطعی اینترنت خطوط ثابت (ADSL) در استان‌های هرمزگان، کرمانشاه، اراک، مشهد، قم، تبریز، همدان، بوشهر و بخش‌هایی از تهران برطرف شده است.
تابناکتابناک8 ساعت قبل
در روز‌هایی که بسیاری از امور جاری جمعیت بزرگی از ایرانیان در سایه قطع اینترنت بر زمین مانده، سخن گفتن از مزیت قطع این ارتباط چندان جالب نیست، مگر اینکه از شمار مال باختگان سایت‌های ایرانی خارج کشور باشید یا اطرافیان تان از این پدیده مرتبط با داخل، آسیب دیده باشند. در روز‌هایی که بسیاری از امور جاری جمعیت بزرگی از ایرانیان در سایه قطع اینترنت بر زمین مانده، سخن گفتن از مزیت قطع این ارتباط چندان جالب نیست، مگر اینکه از شمار مال باختگان قمار باشید یا اطرافیان تان از این پدیده آسیب دیده باشند. افرادی که نمی‌دانند دریافت وجه از این سایت‌ها تقریبا غیرممکن است و از آن مهم‌تر، بسیاری از دایر کنندگان این سایت‌ها بنایی برای پرداخت پول ندارند. درست مثل خرید از سایت‌های داخل کشورمان که پرداخت وجه در آن‌ها با هدایت مراجعان به درگاه‌های پرداخت بانکی صورت می‌گیرد. اتصالی که حدود یک هفته است قطع شده و در سایه آن، آسیب سنگینی متوجه سایت‌های قمار و شرط بندی شده است.
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
اگر امکان قطع و پارازیت فرستادن بوده و این کار انجام نشده باشد می‌توان چند احتمال را مطرح کرد:۱. تماشای شبکه‌های ماهواره‌ای بخشی از حس کنجکاوی در دست یابی به خبر را فرو می‌نشانند. تصور کنید تلویزیون ماهواره‌ای اوضاع محله سکونت بیننده را ناآرام نشان دهد و مشاهدات شخص از موضوع دیگری حکایت کند. شبکه ماهواره‌ای اما از اجتماعی خبر می‌دهد که هنوز تشکیل نشده یا شاید هرگز تشکیل نشود. استفاده غالب از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان در جنبه‌های سرگرمی و تماشای سریال است.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

قهرمان‌پور: ایران نگران لغو معافیت‌ تحریمی فردو و سایر تاسیسات هسته‌ای خود نیست

ایسنا14 دقیقه قبل

گروه‌های وابسته به جریانات خاص در برخی شهرها وارد اعتراض مردم شدند و آشوبگری کردند

میزان‌آنلاین17 دقیقه قبل

تحقیق کنگره آمریکا از گوگل در مورد جمع آوری سوابق پزشکی افراد

فارس22 دقیقه قبل

ادامه بارش‌ها در نقاط مختلف کشور/ رشد ۳۵ درصدی بارش‌ها نسبت به متوسط ۵۱ ساله+جدول

تسنیم25 دقیقه قبل

آذری جهرمی: ۲ برابر شدن درآمد با اجرای طرح تحول پست

عصر ایران27 دقیقه قبل