معرفی رسمی پرچمدار ۱۶ هسته‌ای AMD Ryzen ۹ ۳۹۵۰X
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مجله سخت‌افزار
  4. اقتصادی
معرفی رسمی پرچمدار ۱۶ هسته‌ای AMD Ryzen ۹ ۳۹۵۰X

معرفی رسمی پرچمدار ۱۶ هسته‌ای AMD Ryzen ۹ ۳۹۵۰X

به علاوه پردازنده‌های نسل سوم Ryzen Threadripper و لاین آپ مادربردهای TRX40، تیم سرخ همچنین از پرچمدار دسته مصرف کننده خود یعنی مدل 16 هسته‌ای AMD Ryzen 9 3950X نیز رونمایی کرد که در تاریخ 4 آذر با 749 دلار عرضه می‌شود.

AMD برای این که مراسم معارفه خود را هیجان انگیزتر کند، دو پردازنده دیگر نیز برای رده مصرف کننده معرفی کرد، Ryzen ۹ ۳۹۵۰X و Athlon ۳۰۰۰G. تا جایی که اطلاع داریم هیچ چیزی درباره ۳۹۵۰X تغییر نکرده اما AMD برخی اعداد مربوط به عملکرد این چیپ را رونمایی کرده است. قبل از این که به سراغ عملکرد برویم اجازه دهید نگاهی به مشخصات داشته باشیم.

پردازنده ۱۶ هسته‌ای AMD Ryzen ۹ ۳۹۵۰X

در بحث مشخصات AMD Ryzen ۹ ۳۹۵۰X از معماری ۷ نانومتری Zen ۲ بهره می‌برد. در کل سه چیپلت روی Ryzen ۹ حضور دارند که دو عدد چیپ Zen ۲ و یک عدد ورودی / خروجیست که بر پایه فناوری ۱۲ نانومتر تولید شده. AMD Ryzen ۹ ۳۹۵۰X به شکل کامل فعال بوده و ۱۶ هسته ۳۲ رشته پردازشی را ارائه می‌دهد. این پیکربندی تا به حال در پلتفرم‌های مصرف کننده مانند AM۴ دیده نشده. حتی مدل ۱۲ هسته ۲۴ رشته Ryzen ۹ ۳۹۰۰X نیز تا قبل از عرضه رسمی توسط تیم سرخ در این پلتفرم مشاهده نشده بود و تنها در انحصار دسته HEDT بود.

معرفی رسمی پرچمدار ۱۶ هسته‌ای AMD Ryzen ۹ ۳۹۵۰X - 4

در بحث سرعت کلاک AMD Ryzen ۹ ۳۹۵۰X در فرکانس پایه ۳٫۵ گیگاهرتز و بوست بسیار عالی ۴٫۷ گیگاهرتز فعالیت می‌کند که بالاترین عدد در میان پردازنده‌های سری Ryzen ۳۰۰۰ است. این چیپ در مجموع ۷۲ مگابایت حافظه کش در اختیار دارد و توان حرارتی آن نیز ۱۰۵ وات خواهد بود.

معرفی رسمی پرچمدار ۱۶ هسته‌ای AMD Ryzen ۹ ۳۹۵۰X - 6

این توان حرارتی البته بر اساس فرکانس پایه بوده و در زمان بوست یا اورکلاک دستی توسط کاربر بدون شک افزایش خواهد یافت. زمانی که بحث اورکلاک پیش می‌آید، ما می‌دانیم که AMD Ryzen ۹ ۳۹۵۰X به مانند دیگر اعضای رایزن با طراحی لحیم شده همراه است که انتقال گرمای بسیار بهتر را به همراه دارد. این پردازنده در ماه نوامبر با قیمت ۷۴۹ دلار عرضه خواهد شد.

نام پردازندهRyzen 5 3500Ryzen 5 3500XRyzen 5 3600Ryzen 5 3600XRyzen 7 3700Ryzen 7 3700XRyzen 7 3800XRyzen 9 3900Ryzen 9 3900XRyzen 9 3950X
تعداد هسته / رشته6 / 66 / 66 / 126 / 128 / 168 / 168 / 1612 / 2412 / 2416 / 32
کلاک پایه3.6 گیگاهرتز3.6 گیگاهرتز3.6 گیگاهرتز3.8 گیگاهرتزنامشخص3.6 گیگاهرتز3.9 گیگاهرتز4.1 گیگاهرتز3.8 گیگاهرتز3.5 گیگاهرتز
کلاک بوست4.1 گیگاهرتز4.1 گیگاهرتز4.2 گیگاهرتز4.4 گیگاهرتزنامشخص4.4 گیگاهرتز4.5 گیگاهرتز4.3 گیگاهرتز4.6 گیگاهرتز4.7 گیگاهرتز
حافظه کش (سطح دو + سطح سه)16 مگابایت32 مگابایت35 مگابایت35 مگابایت36 مگابایت36 مگابایت36 مگابایت70 مگابایت70 مگابایت72 مگابایت
تعداد خطوط PCIe(پردازنده + چیپست)40404040404040404040
توان حرارتی65 وات65 وات65 وات95 وات65 وات65 وات105 وات65 وات105 وات105 وات
قیمت129 دلار؟149 دلار؟199 دلار249 دلار279 دلار؟329 دلار399 دلار449 دلار؟499 دلار749 دلار

حالا به سراغ اعداد مربوط به کارایی خواهیم رفت، در ابتدا ما امور مربوط به خلق محتوا را در اختیار داریم، جایی که AMD مدل Ryzen ۹ ۳۹۵۰X را در مقابل Intel Core i۹ ۹۹۰۰K و Core i۹ ۹۹۲۰X قرار داده. Core i۹ ۹۹۰۰K به علت پرچمدار بودن اینتل در دسته مصرف کننده در این تست گنجانده شده و با این که ۹۹۰۰KS نیز به تازگی عرضه شده اما تفاوت محسوسی رخ نخواهد داد. چیپ دیگر یعنی i۹ ۹۹۲۰X نیز یک مدل ۱۲ هسته ۲۴ رشته پردازشیست که با قیمتی در حدود ۱۲۰۰ دلار در بازار حضور داشت تا همین اواخر که اینتل تصمیم به کاهش قیمت شدید گرفت تا محصولات خود را در مقابل AMD رقابتی‌تر کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

معرفی رسمی پرچمدار ۱۶ هسته‌ای AMD Ryzen ۹ ۳۹۵۰X - 11

در اینجا ما شاهد هستیم که Ryzen ۹ ۳۹۵۰X به سادگی لاین آپ اینتل را در هم می‌کوبد و تا ۷۹ درصد کارایی بالاتر را ارائه می‌دهد که بی نظیر است.

اما این همه ماجرا نیست، با پردازنده‌های Ryzen ۳۰۰۰، تیم سرخ موفق شد به نزدیکی اینتل در زمینه گیمینگ برسد اما هنوز فضا برای بهبود و بهینه شدن وجود داشت. خب حالا Ryzen ۹ ۳۹۵۰X ظاهرا می‌تواند کارایی برابر یا حتی بیشتر از Core i۹ ۹۹۰۰K را در وضوح ۱۰۸۰p در چندین عنوان را فراهم کند که برای پرچمدار آینده تیم سرخ یک نکته فوق العاده دیگر خواهد بود. مشخصا برای فهمیدن جزئیات عملکرد گیمینگ باید منتظر بررسی‌ها باشیم اما آنها زودتر از زمان عرضه پردازنده یعنی ۴ آذر منتشر نمی‌شوند.

معرفی رسمی پرچمدار ۱۶ هسته‌ای AMD Ryzen ۹ ۳۹۵۰X - 14

AMD همچنین توانسته اینتل را با بهره وری بسیار خارق العاده خود حسابی غافلگیر کند که در مورد Ryzen ۹ ۳۹۵۰X این مسئله بسیار پررنگ‌تر نیز شده، ارائه کارایی بر مصرف بیش از ۲ برابر نسبت به Core i۹ ۹۹۰۰K در Cinebench R۲۰ گواه این امر است. همچنین AMD حالت جدیدی با نام Eco-Mode را برای Ryzen ۹ ۳۹۵۰X معرفی کرده که نه تنها مصرف کمتری به همراه دارد بلکه دمای پردازنده را نیز کاهش می‌دهد در حالی که تا ۷۷ درصد کارایی کامل چیپ را فراهم خواهد کرد.

معرفی رسمی پرچمدار ۱۶ هسته‌ای AMD Ryzen ۹ ۳۹۵۰X - 16معرفی رسمی پرچمدار ۱۶ هسته‌ای AMD Ryzen ۹ ۳۹۵۰X - 17معرفی رسمی پرچمدار ۱۶ هسته‌ای AMD Ryzen ۹ ۳۹۵۰X - 18

AMD همچنین پردازنده Athlon ۳۰۰۰G را نیز معرفی کرد که یک مدل قفل باز ۲ هسته ۴ رشته برای پلتفرم AM۴ است. Athlon ۳۰۰۰G با گرافیک Radeon Vega ۳ همراه شده که ۱۹۲ پردازنده جریانی را در فرکانس ۱۱۰۰ مگاهرتز در اختیار دارد که ۱۰۰ مگاهرتز بالاتر از Athlon ۲۰۰GE است. حداکثر فرکانس پردازنده ۳٫۵ گیگاهرتز خواهد بود که ۳۰۰ مگاهرتز بالاتر از Athlon ۲۰۰GE بوده و توان حرارتی آن تنها ۳۵ وات می‌باشد.

معرفی رسمی پرچمدار ۱۶ هسته‌ای AMD Ryzen ۹ ۳۹۵۰X - 20

AMD اعلام کرده که Athlon ۳۰۰۰G در تاریخ ۲۸ آبان و با قیمت ۴۹ دلار در خرده فروشی‌ها عرضه می‌گردد. این یک گزینه بسیار عالی برای رایانه‌های شخصی پایین رده به نظر می‌رسد و شما حتی می‌توانید آن را با یک کارت گرافیک ارزان قیمت مانند RX ۵۵۰ یا GTX ۱۰۵۰ همگام کنید و به تجربه بازی‌های eSports در وضوح ۱۰۸۰p بپردازید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| هجوم مردم به پمپ بنزین‌ها

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز22 ساعت قبل

پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای نوبخت درباره اطلاعیه شرکت پخش فراورده‌های نفتی درخصوص اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت و اصلاح قیمت بنزین گفت: این طرح در راستای مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه اجرا می‌شود. وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر با افزایش مصرف بنزین کارشناسان اظهار نظر می‌کردند که اگر بنزین سهمیه بندی شود و در قیمت آن اصلاحی صورت گیرد می‌تواند باعث کنترل مصرف شود. آقای نوبخت افزود: دولت در شش سال گذشته فقط دو بار اصلاح قیمت انجام داد و منابعی که از آن حاصل شد بیشتر صرف پرداخت به خانواده‌های نیازمند و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی شد. وی افزود: البته طوری برنامه ریزی کرده‌ایم که بلافاصله پس از اجرای طرح و حداکثر یک هفته تا ده روز آینده همه وجوه به حساب سرپرست خانوار واریز شود. اقای نوبخت افزود: امیدواریم آثار مثبت این اقدام که با مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه انجام می‌شود و در چارچوب سیاست‌های حمایتی دولت و مورد تأکید رئیس جمهور است در آینده نزدیک در جامعه مشاهده کنیم.

رمز دوم یکبار مصرف

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، بر اساس اعلام بانک مرکزی، رمز دوم یکبار مصرف از اول دی امسال برای کاربران شبکه بانکی اجباری می‌شود. کاربران برای فعال کردن رمز پویا می‌توانند با مراجعه به وب سایت بانک مورد نظرشان یکی از ۲ روش نرم افزار و پیامک را انتخاب و بر اساس راهنما عمل کنند.

اجرای طرح اقدام ملی مسکن‎‎؛ محرکی برای خروج از رکود

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمود محمودزاده با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری پنجشنه شب شبکه دو سیما افزود: در اقدام ملی مسکن بنا بر تاکید و سیاستگذاری وزارت راه وشهرسازی، عملیات اجرایی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، امسال باید آغاز شود. وی، تولید مستمر مسکن را از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی برشمرد و تاکید کرد: ساخت واحد‌های مسکونی به این ۴۰۰ هزار واحد، محدود نمی‌شود و ادامه خواهد داشت. آقای محمودزاده افزود: بر اساس پیش بینی‌های برنامه ششم توسعه و طرح جامع مسکن، کشور در سال، بین ۹۰۰ هزار تا یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد، اما به این معنی نیست که دولت این میزان مسکن را تولید کند، زیرا چنین توانی ندارد و همچنین برخی دهک‌ها نیاز به کمک دولت ندارند. او ادامه داد: این ۴۰۰ هزار واحد بیش از ۴۰ میلیون مترمربع زیربنا دارد و بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان گردش اقتصادی این طرح است به جز زمینی که برای آن تخصیص داده شده است و امیدواریم نقش ویژه‌ای را در رونق تولید در حوزه صنعت ساختمان بر عهده بگیرد. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در ۴ استانی که ثبت نام کردیم از سه روز پیش از آن اطلاع رسانی نمودیم، گفت: ثبت نام در هر استان فقط یک بار نیست بلکه هر استانی که بتواند پیش نیاز‌های ساخت واحد‌های مسکونی از جمله زمین را تامین کند، در چند مرحله ممکن است نام نویسی انجام شود بنابراین کسانی که در این مرحله به آن‌ها نوبت نرسیده است در صورتی که استان‌ها زمین تامین کنند در مراحل بعدی نام نویسی می‌شوند. آقای محمودزاده افزود: در مرحله اول نام نویسی، ظرفیت استان قم پر شد و ظرفیت برخی شهر‌های استان خراسان شمالی هنوز باقیمانده است. خراسان جنوبی تا روز بعد ادامه داشت و در استان سیستان و بلوچستان هم ظرفیت برخی شهر‌ها تا دیروز پر نشده بود. او اضافه کرد: مشکل فقط در استان قم بود به علت حجم تقاضا و زمین کمی که تامین شده بود. امیدواریم با تلاش مسئولان این استان برای تامین زمین و ظرفیت ساخت، بتوانیم دفعات مکرری برای طرح اقدام ملی مسکن نام نویسی کنیم. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: تا کنون در استان قم ۴۴۰۰ نفر، در استان سیستان و بلوچستان حدود ۱۰ هزار نفر، در خراسان جنوبی حدود ۲۵۰۰ و در استان خراسان شمالی نیز حدود ۲۴۰۰ نفر در طرح اقدام ملی مسکن، نام نویسی کرده‌اند. وی گفت: نام نویسی در این مرحله طرح اقدام ملی مسکن به اینترنت پرسرعت نیاز نداشت، زیرا فقط کد ملی افراد گرفته می‌شد و بارگذاری مدارک دیگر را به مرحله بعد واگذار کردیم. او ادامه داد: البته هر کسی که موفق به نام نویسی شد به این مفهوم نیست که ثبت نام نهایی شده است بلکه بعدا باید مدارک آن‌ها بررسی شود و از سامانه ثبت احوال، سامانه ثبت اسناد و سامانه بانک باید استعلام‌های مربوط را انجام دهیم. آقای محمودزاده با اشاره به اینکه در برخی از استان‌ها مانند استان‌های شمالی زمین دولتی وجود ندارد، گفت: تاکنون حدود ۷ هزار هکتار زمین برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن تامین شده است. عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: هر طرح که به خانه دار شدن مردم و تعادل عرضه و تقاضا و تعادل بخشی به بازار مسکن کمک می‌کند به کاهش رکورد مسکن هم کمک می‌کند. آقای مجید کیانپور افزود: از حدود یک سال و نیم پیش تا کنون صحبت از ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن است. این کار قطعا برای تاثیر در بازار مسکن، محرک است، اما نحوه توزیع این واحد‌ها میان اقشار و دهک‌های مختلف جامعه، نامشخص است و بسیاری از مردم از نحوه ثبت نام این طرح هم ناراضی هستند و برخی به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند. وی ادامه داد: برای ایجاد عدالت و اینکه همه اقشار جامعه هدف این طرح موفق به ثبت نام شوند باید زمان مناسبی در نظر گرفته شود و خانه اولی‌ها و زوج‌های جوان در اولویت باشند.

مشکلی برای عرضه سوخت در جایگاهها وجود ندارد

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
وی اضافه کرد: پس از اتمام سهمیه، خودرو‌های شخصی می‌توانند تا ۲۵۰ لیتر از طریق کارت خود بنزین با نرخ آزاد دریافت کنند و پس از آن باید از کارت جایگاهدار استفاده کنند. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی افزود: قیمت بنزین سوپر ۳۵۰۰ تومان است و شامل سهمیه بندی نمی‌شود، تک نرخی است و فقط با کارت جایگاهدار قابل ارائه است. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: کسانی که کارت سوخت در اختیار ندارند سهمیه به مدت شش ماه در کارتشان محفوظ است. وی ادامه داد: پروسه صدور کارت سوخت بیش از سه هفته زمان نمی‌برد و تاخیر‌های صورت گرفته به دلیل حجم بالای مراجعات است، ما هم قول می‌دهیم که این روند تسریع شود. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در خصوص خودرو‌های فرسوده، ​قانون اجازه صدور مجوز نمی‌دهد و تنها از کارت جایگاه‌‎دار می‌توانند استفاده کنند.

مصرف سوخت در مرز هشدار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مسئولان می‌گویند مصرف بنزین در ایران بالاتر از استانداردهای جهانی است و همه ظرفیت‌های پالایشگاه‌ها درداخل مصرف می‌شود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مسئولان صنعت نفت می‌گویند اگر روند مصرف بنزین بیشتر از این شود ناگزیر یا بنزین باید وارد یا پالایشگاه‌های جدید احداث شود.

نظرها

اخبار بیشتر