تصویر و متن معنادار در اینستاگرام سخنگوی دولت بعد از زلزله آذربایجان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
تصویر و متن معنادار در اینستاگرام سخنگوی دولت بعد از زلزله آذربایجان

تصویر و متن معنادار در اینستاگرام سخنگوی دولت بعد از زلزله آذربایجان

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
سخنگوی دولت در پستی اینستاگرامی نوشت: در تمامی این لرزشهای ویرانگر، درد مشترکی است حال چه تن لرزان بویین‌زهرا و روستای من باشد، چه شهر فرو ریخته و ماتم‌زده بم و چه دیوارهای فروریخته طبس، ثلاث باباجانی و یا ورزقان. در پس این زمین‌لرزه‌های ناگهانی، درد و غمی مشترک است که بر جان آوار می‌شود و خاطراتی که به زیر تلی از خاک فرو می‌روند و تو به انتظار دست یاریگری می‌مانی که به آن تکیه کنی و قامت تکیده مصیبت‌زده‌ات را استوار کنی تا بتوانی تکه‌های هستی خاک گرفته‌ات را دوباره بیابی و زندگی کنی.

به گزارش خبرآنلاین، به دنبال وقوع زلزله شدید در آذربایجان شرقی و برخی دیگر از استان‌های غربی کشورمان، علی ربیعی در اینستاگرام خود نوشت: باز هم تو می‌مانی و دیوارهای فرو ریخته پر از خاطره متاسفانه باز هم #زلزله زندگی‌ بخشی از هموطنانمان را در آذربایجان شرقی لرزاند. دولت، سازمانهای مردم‌نهاد و همه ایرانیان باید تمام اهتمام خود را به کار گیریم تا تن #زلزله‌زدگان، با لرزش سرمای زمستانی نلرزد. ما بار دیگر جلوه‌ای از در کنار هم بودن نشان می‌دهیم تا زندگی، رنگ عادی خود را در این مناطق بازیابد. "♦از ورزغان رسیده گلابی فروش ده ورزغان نان آرموت ساتان گلنده ♦از بهر اوست این همه جوش و خروش ده اوشاقلارین سسی دوشردی کنده ♦دنیای دیگری است خرید و فروش ده بیزده بویاننان ائشیدیب، بیلنده ♦ما هم شنیده سوی سبدها دویده‌ایم شیللاق آتیب، بیر قیشقریق سالاردیق ♦ گندم بداده‌ایم و گلابی خریده‌ایم.

بوغدا وئریب، آرموتلاردان آلاردیق

در تمامی این لرزشهای ویرانگر، درد مشترکی است حال چه تن لرزان بویین‌زهرا و روستای من باشد، چه شهر فرو ریخته و ماتم‌زده بم و چه دیوارهای فروریخته طبس، ثلاث باباجانی و یا ورزقان. در پس این زمین‌لرزه‌های ناگهانی، درد و غمی مشترک است که بر جان آوار می‌شود و خاطراتی که به زیر تلی از خاک فرو می‌روند و تو به انتظار دست یاریگری می‌مانی که به آن تکیه کنی و قامت تکیده مصیبت‌زده‌ات را استوار کنی تا بتوانی تکه‌های هستی خاک گرفته‌ات را دوباره بیابی و زندگی کنی.

با رخ‌دادن زلزله امروز، آذرماه دو سال پیش و زلزله ویرانگر سال ۹۶ راکه نه تنها کرمانشاه بلکه دلهای تمام ایرانیان را لرزاند به خاطر آوردم و متنی را که در همان تاریخ در بحبوحه مصایب منتشر کردم. بی مناسبت نیست با هم دوباره ‌خوانی کنیم آنچه را که با دلی سنگین از غم هموطنان زلزله زده‌ام در ان تاریخ نگاشتم: "به خاطر می‌آورم هفت ساله بودم که در حدود ساعت ۱۱ شامگاه شهریور سال ۱۳۴۱، تهران لرزید. همه سراسیمه به خیابانها هجوم آوردند. مردم با التهاب و دلهره، پتوها و تشکها را به خیابان آورده بودند و در پناه فضای باز، به انتظار شنیدن خبری تازه بودند. مشهدی عباس بنا؛ همسایه کناریمان برخلاف عرف همیشگی که تنها در شبهای ماه رمضان، رادیو ترانزیستوری بزرگش را پشت پنجره می‌گذاشت تا مردم محل از زمان اذان صبح و افطار باخبر شوند؛ صدای رادیو را در پنجره رو به خیابان زیاد کرده بود و مردم با نگرانی اخبار زلزله را پیگیری می‌کردند. محله پرجمعیت جوادیه، چنین ازدحام شبانه‌ای به خود ندیده بود. اما در دنیای کودکانه من، این حادثه نوعی هیجان و تفریح بود. درکی از آنچه که پیش آمده نداشتم.

صبح فردای آن روز، دیدم که پدر و مادرم با چه نگرانی و استیصالی، با قرض کردن اندکی پول از همسایه‌ها و تهیه مقداری آذوقه، آماده سفر شدند. ما به همراهی جمعی از فامیل و اقوام با مینی بوس کرایه‌ای راهی روستایمان شدیم. سفری که آمیخته با نگرانی و گاها گریه بود. روز بعد با هزار سلام و صلوات و دعا به روستا رسیدیم. اما چه روستایی؟ هیچ نشانی از آبادانی و خانه نبود. اثری از مادربزرگ، عمو، دایی، خاله‌ها و فرزندانشان نبود … روستای زیبا و پر آب ما «رودک» در منطقه «بویین زهرا» به تلی از خاک تبدیل شده بود ومن عمق فاجعه را آنجا فهمیدم. یک ماهی در آنجا ماندیم. با آن که من کودک بودم به خوبی به یاد می‌آورم که در فضای سوگوار روستایم، بزرگترها، از صبح تا غروب مشغول آوار برداری برای یافتن عزیزی زنده از زیر خاک و یا کفن و دفن عزیزانمان بودند و شبها در چادرها شیون و حزن و اندوه موج می‌زد. هنوز، از پس سالها، مویه‌های جمعی به زبان ترکی در گوشم طنینی جانسوز دارد. به خاطر دارم تا مدتهای مدید پس از این حادثه، آثار روحی و روانی آن در بازماندگان باقی بود و معلولین به جای مانده و افراد عزیز از دست داده، با تلخی، از آن فاجعه یاد می‌کردند و هر لرزش کوچکی، لرزش بزرگی بر وجود بازماندگان مستولی می‌کرد.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

از دیروز در منطقه سرپل ذهاب هستم. جلسه مدیریت بحران و کارگروه اشتغال استان را تشکیل دادم. سپس به میان چادرها رفتم‌ و با بچه‌های بهزیستی متشکل از پانصد نفر کارشناس و روان شناس که برای بهبود سلامت روان و تسکین آلام روحی حادثه دیدگان عازم منطقه شده‌اند، برنامه ریزی کردیم و تمهیداتی برای اشتغال آینده اندیشیدیم. همچنین دو مکان برای احداث درمانگاه و یک مرکز توان بخشی و نگهداری کودکان بی سرپرست اختصاص دادیم.

نیمه شب برای استراحت و خواب به قصر شیرین آمدیم. اما، پس از یک پس لرزه ۴٫۱ ریشتری، تا صبح را در خواب و بیداری گذراندم. دلم گرفته‌تر از آسمان بغض آلود دالاهو بود. صبح به چادرهای هموطنان مصیبت دیده در روستای ازگله رفتم. کودکان را دیدم که هنوز سرخوشی کودکانه را دارند و هنوز از دیدن عروسکها به شوق می‌آیند. أشک‌ها و لبخندها برقرار و زندگی جاری است، ولی نیک میدانم که چه در انتظار این حادثه دیدگان است. حال آنها شبیه حال بازماندگان پس از عزا است که تو تنها می‌مانی با لباسهای به جا مانده عزیزت و در و دیوار پر از خاطرات و بوی «او» در خانه_ حسی که به کرات تجربه کرده ام_ اما، اینجا تلخ‌تر، آن است که در بخشی از روستا‌ها؛ دیوارهای پر خاطره هم فرو ریخته است. اینجا مصیت بیداد می‌کند.

تصویر و متن معنادار در اینستاگرام سخنگوی دولت بعد از زلزله آذربایجان - 9

این را از دستهای زمخت شده پیرزنی فهمیدم که خروارها خاک را برای دیدن روی زیبای پسر سربازش کنار زده بود، از اشک‌های نو عروسی که خاطرات کوتاه و شیرینش را باتلخ کامی باگوشه روسری غبار گرفته‌اش پاک می‌کرد.

من فکر می‌کنم در این منطقه هم سختی از زمانی بیشتر رخ می‌نماید که تب فاجعه فرو می‌نشیند و گروههای امدادگر می‌روند و آلام و درد و رنج از دست دادن و معلولیت و بیکاری می‌ماند. می‌اندیشم از این پس، مسئولیت ما بیشتر می‌شود. ما، کار بزرگ و زیادی در پیش داریم …. "

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افشاگری امام‌جمعه قزوین درباره زمین‌خواری هفت‌سنگان

الفالف18 ساعت قبل
افشاگری امام‌جمعه قزوین درباره زمین‌خواری هفت‌سنگانگروه سیاسی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۴:۲۶ ۳۹۸۰۸۲۳۰۵۹حجت‌الاسلام عابدینی، امام‌جمعه قزوین در برنامه ثریا درباره زمین‌خواری جمعی از مسئولین استان قزوین افشاگری کرد.

رقابت‌های انتخاباتی، پشت پرده استیضاح ترامپ

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از نیویورک، علیرغم موافقت ۵۳ درصد نمایندگان مجلس آمریکا بر استیضاح ترامپ، کارشناسان بر آین باورند، این اقدام بدون نتیجه و موجب برکناری اش نخواهد شد.

محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته است

الفالف20 ساعت قبل
محمود صادقی: رئیس هلال احمر آلوده به فساد است اما روحانی او را نگه داشته استگروه سیاسی الف، ۲۳ آبان ۱۳۹۸، ۱۲:۲۴ ۳۹۸۰۸۲۳۰۳۹۰ نظر، ۴ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در دیدار با رجب طیب اردوغان گفت که یکی از «هواداران پروپاقرص» رئیس جمهوری ترکیه است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در دیدار با رجب طیب اردوغان گفت که یکی از «هواداران پروپاقرص» رئیس جمهوری ترکیه است. دونالد ترامپ نیز در بخشی از سخنانش در این نشست خبری از اتحادیه اروپا خواست که کمک مالی بیشتری را به پناهجویان سوری اختصاص دهد. رئیس جمهوری آمریکا گفت که بر این باور است که رجب طیب اردوغان رابطه بسیار خوبی با کردها دارد. رجب طیب اردوغان در بخشی از سخنانش بار دیگر خواستار استرداد فتح الله گولن، روحانی منتقد خود شد.
کرد آنلاینکرد آنلاین1 روز قبل
عصر کرد - سنندج - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بانه گفت: با هدف حفاظت از منابع طبیعی و استفاده بهینه از انرژی پاک، هشت دستگاه آبگرمکن خورشیدی برای اهالی روستای برویشکانی از توابع بخش ننور این شهرستان نصب و راه اندازی شد. وی با بیان اینکه روستای برویشکانی ۱۴ خانوار ساکن دارد و در آینده ۶ دستگاه آبگرمکن خورشیدی دیگر برای باقی اهالی نصب خواهیم کرد، افزود: برای خرید و راه اندازی این آبگرمکن‌های خورشیدی ۴۰۰ میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی هزینه شده است. سال گذشته نیز ۱۴ دستگاه آبگرمکن خورشیدی در چند روستای بخش آرمرده با هدف بهره گیری از انرژی تجدید شونده و جایگزینی سوخت فسیلی نصب و راه اندازی شده بود. روستای برویشکانی در بخش ننور و در ۴۵ کیلومتری بانه واقع شده است. بانه ۸۴ هزار هکتار منابع طبیعی دارد که بیش از ۵۰ هزار هکتار از منابع طبیعی را جنگل بویژه جنگل‌های بلوط تشکیل می‌دهند.

نظرها

اخبار بیشتر