مرصاد» پهپاد متجاوز را سرنگون کرد + ویدئو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اعتمادآنلاین

مرصاد» پهپاد متجاوز را سرنگون کرد + ویدئو

سامانه پدافند هوایی مرصاد که می‌توان آن را نخستین گام جدی کشورمان برای تولید سامانه‌های پدافندی بومی دانست، صبح امروز یک فروند پهپاد متجاوز خارجی را سرنگون کرد.

اعتمادآنلاین| بامداد امروز یک فروند پهپاد متجاوز خارجی با آتش سامانه پدافند هوایی «مرصاد» نیروی پدافند هوایی ارتش در منطقه بندر ماهشهر سرنگون شد.

فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش نیز با اشاره به سرنگونی پهپاد متجاوز خارجی توسط سامانه‌های بومی پدافند هوایی در منطقه عمومی ماهشهر، تاکید کرد: پهپاد متجاوز قبل از رسیدن به اماکن حساس با هوشیاری کامل شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور منهدم شد.

سامانه پدافند هوایی «مرصاد» در حقیقت نسخه بومی سامانه آمریکایی MIM-۲۳ هاوک است که با مهندسی معکوس در داخل کشور، تولید شده است و از آن می‌توان به عنوان اولین گام‌های کشورمان برای ساخت سامانه‌های پدافند هوایی بومی یاد کرد. سامانه پدافندی هاوک پیش از انقلاب ستون فقرات و سامانه اصلی پدافند هوایی کشور بود که پس از پیروزی انقلاب و در دوران دفاع مقدس نیز، در دفاع هوایی از مناطق عملیاتی، تاسیسات نفتی و شهرها، رکوردهای خوبی از خود به جای گذاشت.

سامانه پدافند هوایی مرصاد از سه بخش اصلی موشک و لانچر، رادار کشف و رادار درگیری تشکیل شده است که در نسخه‌های اولیه تمام این محصولات مهندسی معکوس سامانه پدافندی هاوک بود.

موشک‌های این سامانه در دو نمونه تحت عناوین «شاهین» و «شلچه» تولید شده است که شاهین نمونه اولیه و شلمچه نمونه به روزتر آن است. از جمله ویژگی‌های موشک شلمچه نسبت به نمونه آمریکایی می‌توان استفاده از آنتن جستجوگر تخت و برخورداری از قطعات الکترونیکی جامد عنوان کرد.

منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
شرکت سازنده مدعی است که سرعت شارژ بی سیم این دستگاه در مقایسه با نمونه‌های مشابه تا دو برابر بیشتر است. برای صفحه یادشده چراغ‌های ال ای دی نیز در نظر گرفته شده که وضعیت و میزان شارژ دستگاه را نشان می‌دهد. بعد از تکمیل شارژ چراغ‌های ال ای دی خاموش می‌شوند. صفحه این شارژر بی سیم هم به صورتی طراحی شده که گوشی از روی آن لیز نمی‌خورد، حتی اگر صفحه یادشده به صورت شیب دار قرار بگیرد. همچنین اگر به گوشی یک قاب با ضخامت حداکثر ۵ میلیمتری اضافه شده باشد، باز هم فرایند شارژ بی سیم اتفاق می‌افتد.
مهرمهر6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمدرضا ناصری در خطبه‌های این هفته نمازجمعه یزد با اشاره حوادثی که کشور اخیرا درگیر آن شد، اظهار داشت: اعتراض مردم به قیمت سوخت توسط فتنه گران به اغتشاش تبدیل شد و دشمنان قصد داشتند با سوء استفاده از این شرایط، علیه امنیت ملی کشور اقدام کنند. وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب با سخنان خود سبب نقش بر آب شدن توطئه دشمنان شدند، افزود: مردم و مسئولان باید سخنان رهبری را نصب العین خود قرار دهند و با بصیرت در مسیر شکست دشمن قدم بردارند. ناصری تاکید کرد: عوامل شرارت که تربیت شده استکبارجهانی هستند به خیال واهی خود می‌خواستند به بهانه افزایش قیمت بنزین در کشور هرج و مرج ایجاد کنند ولی با رهنمودهای رهبری و درایت و هوشیاری مردم و نیروهای امنیتی توطئه آنها به شکست انجامید. امام جمعه یزد عنوان کرد: هدف آشوبگران وابسته به دشمنان فقط فساد و بی بندوباری و ضربه زدن به امنیت کشور بود اما درایت رهبری و بیداری ملت ایران و تبعیت آنها از ولایت اجازه نداد دشمنان به اهداف شوم خود دست پیدا کنند. ناصری ادامه داد: آمریکا و عوامل آنها برای ضربه زدن به انقلاب از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند باید مردم و مسئولان با دشمن شناسی وظایف خود را انجام دهند.
تسنیمتسنیم10 ساعت قبل
وی بابیان اینکه علاوه بر محتوای تبلیغ که بسیار مفید است ابزارهای آن نیز مهم است، افزود: امروز نمی‌توان به روش‌های سنتی اکتفا کرد بلکه بهره‌گیری از امکانات روز باید موردتوجه قرار باشد. مسئول انجمن تبلیغ و ارتباطات حوزه علمیه قم با شأن و جایگاه حوزه علمیه تصریح کرد: باید به جایگاهی برسیم که حوزویان مدارج علمی را از حوزه علمیه بگیرند و چشم به مراکز دانشگاهی نداشته باشند چون حوزه علمیه با قدمتی بیش از ۱۲ قرن به زمان معصومین (ع) برمی‌گردد. استاد حوزه علمیه با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط انجمن تبلیغ و ارتباطات حوزه علمیه گفت: انجمن‌های علمی حوزه‌های علمیه چند سالی است که شکل‌گرفته است و درزمینهٔ‌های مختلف به فعالیت می‌پردازند. واعظ موسوی فعالیت مبلغان دینی را موضوع مهمی برشمرد و ادامه داد: تصور می‌شود که مرکز اعزام مبلغ در کنار مراکز دیگر کار می‌کند اما این‌گونه نیست و تربیت مبلغ متولیان مستقلی دارد. مسئول انجمن تبلیغ و ارتباطات حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: اسلام نسبت به‌تمامی پدیده‌های زندگی مانند هنر نظر مساعد دارد، مقام معظم رهبری تأکید کردند که حوزه علمیه باید مبانی اسلامی هنر را شناسایی کند.
همشهریهمشهری11 ساعت قبل
برخی از این خانم‌ها مانند «جیران» که عمدتا از طبقه رعیت بودند، شانس می‌آوردند و پیش از آن‌که از چشم ناصرالدین‌شاه بیفتند، دار فانی را وداع می‌گفتند و داغشان بر دل شاه قاجار می‌ماند و گاه برایشان شعری می‌سرود و آهی عاشقانه از سویدای دل می‌کشید. ببری‌خان عرض بندگی می‌رساندیکی از راه‌هایی که شاه معمولا برای به دست آوردن دل این دسته از همسرانش برمی‌گزید، نوشتن نامه بود. این دفعه این‌طور اتفاق افتاد، تو را به سر من، به جان من قسم می‌دهم، که غصه نخور آسوده‌خاطر باش. به هر حال، این را نوشتیم تا فکر نکنید چهره شاه قاجار، چنان‌که با واقعیت هم انطباق دارد، سراسر کینه و وحشیگری است؛ نه! ناصرالدین‌شاه هم دل دارد!
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
عصر ایران: با افزایش سن، مغز انسان نیز به همراه اندام‌های دیگر پیر می‌شود. به نقل از «ایزی هلث آپشنز»، قدرت تفکر و حافظه برخی افراد با افزایش سن به سختی دچار تغییر می‌شود. برای حفظ عملکرد مغز در سطحی مطلوب، موسسه پزشکی آمریکا (Institute of Medicine) هفت اقدام را توصیه کرده است. ارتباط با دوستان و اعضای خانواده می‌تواند به حفظ سلامت مغز کمک کند. به خاطر داشته باشید که پژوهش‌ها در زمینه چگونگی و چرایی تغییرات مغز با افزایش سن همچنان در ابتدای راه قرار دارند.
برترین‌هابرترین‌ها22 ساعت قبل
زمانی مسیر زندگی ام به بی راهه رفت که تازه فهمیدم همسرم تألمات روحی و روانی دارد و چند بار خودکشی ناموفق داشته است و حتی با مردان غریبه بسیار بی پروا ارتباط دارد. این‌ها بخشی از اظهارات جوان ۲۸ ساله‌ای است که سوء ظن «خیانت» سراسر وجودش را فرا گرفته بود. او هیچ تعهدی به من نداشت و همواره در حال پیامک بازی با مردان غریبه بود. بعد از چند روز دوباره به خانه بازگشت و من با بررسی تلفن همراهش دریافتم او به من خیانت می‌کند و همچنان با مردان غریبه در ارتباط است. اکنون مدت هاست که سوء ظن خیانت زندگی ام را به نابودی کشانده و دیگر نمی‌توانم به چشمان شیطانی او نگاه کنم و … شایان ذکر است به دستور سرهنگ نوروزی (رئیس کلانتری شفا) پرونده این مرد جوان در دایره مددکاری اجتماعی مورد بررسی‌های کارشناسی قرار گرفت.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری2 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری4 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری4 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

تحریم آذری جهرمی توسط آمریکا؛ وزارت خزانه داری آمریکا وزیر ICT ایران را تحریم کرد

تکراتوچند ثانیه قبل

راهنمای خرید تلویزیون ۹۸؛ هنگام انتخاب تلویزیون به چه نکاتی باید توجه کرد؟

تکراتوچند ثانیه قبل

صرافان بانکی در آخرین روز هفته دلار را چند خریدند؟

خبرآنلاین3 دقیقه قبل

آشتیانی: عده‌ای دنبال حاشیه‌سازی برای استقلال هستند

روزنو10 دقیقه قبل

در روز ملی بوسنی و هرزگوین از ایران نیز تقدیر شد

صدا و سیما16 دقیقه قبل