۵ کار جالب که بدن شما برای محافظت از خود انجام می‌دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سرگرمی

۵ کار جالب که بدن شما برای محافظت از خود انجام می‌دهد

انتخابخبرگزاری انتخاب |
بدن انسان مکانیزمی بسیار جذاب و پیچیده دارد. جالب است بدانید که بدن انسان برای مبارزه با مشکلات مختلف برخی راهکارهای از پیش تعیین شده را استفاده می کند.
۵ کار جالب که بدن شما برای محافظت از خود انجام می‌دهد - 0

بدن انسان مکانیزمی بسیار جذاب و پیچیده دارد. جالب است بدانید که بدن انسان برای مبارزه با مشکلات مختلف برخی راهکارهای از پیش تعیین شده را استفاده می‌کند.

به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، شاید بسیاری از رفتارهای غیر ارادی یا علائم بدنی برای ما عادی باشند و اساسا توجهی نکنیم چرا این ویژگی‌ها را داریم. اما جالب است بدانید که ۵ علامت جالب وجود دارد که بدن شما برای محافظت از خود نشان می‌دهد:

۵ کار جالب که بدن شما برای محافظت از خود انجام می‌دهد - 4

خمیازه کشیدن

خمیازه کشیدن فقط یک سیگنال عادی و متداول برای کم خوابی نیست. خمیازه نشان می‌دهد بدن شما در حال تعدیل دما است. به گفته کارشناسان موسسه اسمیتسونین، این تمایل طبیعی بدن برای تنظیم دمای مغز است.

وقتی فک را باز کرده و می‌کشیم، سرعت جریان خون به جمجمه را افزایش می‌دهیم. همانطور که در همان زمان هوا را استنشاق می‌کنیم، هوا جریان خون را تغییر می‌دهد و خون خنک‌تر را به مغز می‌فرستد. با توجه به اینکه مغز هر روز کار می‌کند، این یک عملکرد بسیار مهم و محافظ است.

۵ کار جالب که بدن شما برای محافظت از خود انجام می‌دهد - 8

استفاده از بینی به عنوان فیلتر هوا

بینی شما فقط به چهره شما زیبایی نمی‌دهد بلکه فیلتر هوای داخلی بدنن شما است. دکتر توماس هوروویتز از مرکز پزشکی CHA هالیوود هالیوود در لس آنجلس، توضیح می‌دهد: "بینی ما فیلتری است که باعث تحریک بسیاری از سینوس‌های ما می‌شود. بینی دارای مخاط و مو است. موها ذرات بزرگتر را فیلتر می‌کنند و مخاط را کاهش می‌دهند.

خبری: اخبار و سرگرمی روز

۵ کار جالب که بدن شما برای محافظت از خود انجام می‌دهد - 12

عطسه برای تصفیهتنفسی

عطسه برای سلامتی ضروری است. دکتر آنتونی کوری، جراح ارتوپدی در مرکز پزشکی دانشگاه تولدو در اوهایو می‌گوید: "دلیل ایجاد عطسه ما پاک کردن قسمت‌های مختلف بینی ما از مواردی مانند آلرژن‌ها و میکروارگانیسم‌ها است. این موضوع از بدن ما در برابر بسیاری از مواد خارجی محافظت می‌کند. هنگامی که جسمی خارجی وارد بینی شما می‌شود، سیگنالی به مغز ارسال می‌شود تا گلو، چشم و دهان خود را ببندید. سپس قفسه سینه شما سفت می‌شود و گلوی شما شل می‌شود و باعث می‌شود مواد خارجی بیرون بریزد و اگر بینی شما احساس ناراحتی داشته باشد بهترین کار عطسه است.

۵ کار جالب که بدن شما برای محافظت از خود انجام می‌دهد - 15

رشد مژه برای محافظت از چشم در برابر مواد خارجی

مژه‌ها برای محافظت از چشمان شما از گرد و غبار، شن و ماسه، رطوبت و سایر بقایای موجود در هوا است. دکتر ملودی هوانگ، بینایی سنج در مرکز طبی لس آنجلس می‌گوید: "مژه‌ها بسیار مهمتر زا آن چیزی هستند که تصورش را بکنید. مژه‌ها با انواع موارد مزاحم مبارزه می‌کند.

تعریق برای خنک شدن

پوست شما نقش مهمی در تنظیم دمای بدن شما دارد. اگر تعریق نبود بدن مثل یک اجاق گاز عمل می‌کرد و ثانیه به ثانیه داغ‌تر می‌شد. پوست نقش‌های متعددی در سلامت شما دارد و یکی از این نقش‌ها این است که مانع از گرمای بیش از حد بدن شما می‌شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ویدئوی عجیب محمدرضا حیاتی پشت میز خبر! +فیلم

رکنارکنا11 ساعت قبل

عکس‌های و فیلم لورفته از شیلا خداداد در آمریکا

رکنارکنا19 ساعت قبل
شیلا خداداد دوران تحصیل خود را سپری کرد و در سال ۱۳۷۵ وارد دبیرستان شد. ورود شیلا خداداد به سینماشیلا خداداد به طور کاملا اتفاقی توسط مسعود کیمیایی وارد عرصه سینما شد و در کنار بزرگان این رشته شروع به کار کرد. شیلا خداداد همچنین در رشته موسیقی نیز فعالیت دارد و در چند گروه موسیقی مشغول به کار است. ورزش مورد علاقه شیلا خداداد، فوتبال و والیبال، و تیم مورد علاقه‌اش استقلال است. زندگی ما زندگی یک پزشک و یک هنرپیشه نیست.
انتخابانتخاب1 روز قبل
در ادامه به ۵ نکته مهم که همه مردان بالای ۵۰ سال باید به آن توجه کنند پرداخته‌ایم. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، اشتباهات رایج مردان بالای ۵۰ سال را می‌توان به این ترتیب رده بندی کرد: عدم غربالگری سرطان پروستاتبر اساس اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، سرطان پروستات دومین سرطان شایع مردان در ایالات متحده است. به همین دلیل است که بهتر است همه مردان از سنی مشخص به بعد غربالگری انجام دهند. نادیده گرفتن علائم خطربسیاری از مردان با افزایش سن دچار مشکلات سلامتی مختلفی می‌شوند و با نادیده گرفتن علائم سلامتی خود را به خطر می‌اندازند. بسیاری از افراد بالای ۵۰ سال بدون آن که متوجه ابشند کمتر از حدی که لازم است آب می‌نوشند.
زوم‌جیزوم‌جی14 ساعت قبل
پس از وعده‌های مختلف اپیک گیمز (Epic Games) سازنده و ناشر فورتنایت، بالاخره روز سه‌شنبه ظهر چپتر دوم در دسترس کاربران قرار گرفت. اگر از دارندگان بتل پس فورتنایت باشید، با بالاتر رفتن سطح شما جوایز مختلفی را کسب خواهید کرد. در این قسمت از راهنمای چالش‌های چپتر دوم فورتنایت، به‌سراغ چالش‌های هفته پنجم از فصل اول رفته‌ایم که Hide and Seek نام دارد. چالش‌های فورتنایت روزهای پنجشنبه و ساعت ۴:۳۰ بعد از ظهر به‌وقت ایران در دسترس قرار می‌گیرند. می‌توانید این چالش را با چالش آسیب‌رساندن به‌نقاط المان‌های محیطی مثل خانه‌ها، درخت‌ها و سایر موارد یکی کنید.
رکنارکنا9 ساعت قبل
گونه‌های مختلف گیاه سانسوریا: سانسوریا امریکن، لاله‌ای، مهتابی، پاکوتاه، مدادییا رنگی و شمشیری (ابلق و سبز رگه دار). خاک: خاک مناسب سانسوریا، خاک سنگین است. تکثیر سانسوریا با پاجوش یا تکثیر سانسوریا با ریزومدر این روش بعد از بزرگ شدن گیاه و پاجوش‌های آن، گیاه را از گلدان خارج میکنید. بهترین روش تکثیر سانسوریا ابلق، روش تکثیر با پاجوش است؛ چرا که نوار زرد رنگ حاشیه آن به خوبی حفظ می‌شود. نکته جالب درباره گیاه سانسوریا: با نگهداری سانسوریا در یک شرایط خوب، شاهد گلدهی آن خواهید بود.

نظرها

اخبار بیشتر