جشنواره ملی ایل سنگسری در ایستگاه آخر
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
جشنواره ملی ایل سنگسری در ایستگاه آخر

جشنواره ملی ایل سنگسری در ایستگاه آخر

فارسخبرگزاری فارس |
جشنواره ملی ایل سنگسری با رونمایی از پرونده ثبت ملی فنون بافت و برپایی گوت، کوچ ایل سنگسری و ۱۲ نان مهدی‌شهر به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، جشنواره ملی ایل سنگسری عصر امروز با حضور شماری از مردم و مسؤولان در شهرستان مهدی‌شهر به کار خود پایان داد.

در این مراسم، فنون بافت و برپایی گوت (سیاه‌چادر ایل سنگسری) به شماره ۲۰۱۱ و کوچ ایل سنگسری به شماره ۲۰۱۲ در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس ثبت شد.

همچنین از پرونده این آثار و ۱۲ نان مهدی‌شهر که در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است، در مراسم اختتامیه جشنواره ملی ایل سنگسری رونمایی شد.

جشنواره ملی ایل سنگسری در ایستگاه آخر - 4

سمنان؛ در انتظار انواع جشنواره‌ها

معاون سیاسی، امنیتی استاندار سمنان عصر امروز در اختتامیه جشنواره ملی ایل سنگسری در مهدی‌شهر اظهار کرد: از حضور انگیزه‌بخش مردم در این جشنواره ملی سپاسگزاریم؛ جشنواره‌ها ابزاری برای رونق گردشگری هستند و منجر به رونق اقتصاد کشور می‌شوند.

حبیب‌الله خجسته‌پور تصریح کرد: عشایر بیشتر از سایر گروه‌ها توانسته‌اند فرهنگ‌ها و ارزش‌های فرهنگی را انتقال دهند.

معاون سیاسی، امنیتی استاندار سمنان ادامه داد: تبلور اقتصاد مقاومتی در زندگی عشایری دیده می‌شود و اقتصادی مبتنی بر درون‌زایی است.

تبلور اقتصاد مقاومتی در زندگی عشایری دیده می‌شود

خجسته‌پور اضافه کرد: این جشنواره با هدف توسعه گردشگری در استان سمنان برگزار شد و با وحدت و همدلی بین مردم و مسؤولان، جشنواره‌های بیشتری در استان برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه استان سمنان ظرفیت برگزاری جشنواره‌های ملی را دارد، گفت: نقطه عطف برگزاری این جشنواره، وحدت و همدلی بین مردم، بخش دولتی و خصوصی بود.

معاون سیاسی، امنیتی استاندار سمنان گفت: اوج وحدت و همدلی در این جشنواره سه‌روزه دیده شد و امیدواریم الگویی برای رفع مشکلات کشور باشد.

جشنواره ملی ایل سنگسری در ایستگاه آخر - 13

رشد ۳۷٫۵ درصدی گردشگری در سمنان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان نیز در این مراسم گفت: جشنواره ملی ایل سنگسری در نوع خود بی‌بدیل بود؛ هفت رویداد ملی در کشور مشخص شد و یکی از این رویدادها به استان سمنان و جشنواره ملی ایل سنگسری اختصاص یافت.

مهدی جمال افزود: از حمایت‌های استاندار سمنان و معاون سیاسی امنیتی استاندار از برگزاری این جشنواره قدردانی می‌کنم و تلاش داریم تا نگرش‌ها را به هم نزدیک کنیم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان | مهم ترین اخبار تفریحی و سرگرمی

تبدیل استان سمنان از معبر به مقصد از اهداف اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سمنان است

وی تصریح کرد: تبدیل استان سمنان از معبر به مقصد از اهداف اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان است و در تلاش هستیم تا گردشگری را توسعه دهیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: این جشنواره حاصل مشارکت و همدلی بخش خصوصی و دولتی بود؛ میهمان‌نوازی و مردم‌داری برند مردم مهدی‌شهر است.

جمال اضافه کرد: امسال رشد ۳۷٫۵ درصدی گردشگری را در استان سمنان داشتیم و امیدواریم روند رشد گردشگری در استان همچنان تداوم داشته باشد.

جشنواره ملی ایل سنگسری در ایستگاه آخر - 22

لزوم برپایی نمایشگاه دائمی ایل سنگسر

نماینده مردم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی هم در اختتامیه جشنواره ملی ایل سنگسری گفت: مهدی‌شهر مستعد توسعه بیشتر است؛ از نیروهای بومی که پایه‌گذار جشنواره بودند و از استانداری سمنان و اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان باید قدردانی کرد.

مشارکت بخش خصوصی با دولت زمینه‌ساز توسعه است؛ قومیت‌ها و ملیت‌ها را به‌عنوان فرصت باید در نظر گرفت

احمد همتی بیان کرد: نمونه خوبی از همبستگی در این جشنواره به منصه ظهور گذاشته شد؛ این جشنواره نمونه دیدگاه توسعه‌ای و حرکت همگانی بود.

وی بیان کرد: مشارکت بخش خصوصی با دولت زمینه‌ساز توسعه است؛ قومیت‌ها و ملیت‌ها را به‌عنوان فرصت باید در نظر گرفت.

نماینده مردم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: نمایشگاه دائمی ایل سنگسر باید در مهدی‌شهر ایجاد شود.

جشنواره ملی ایل سنگسری در ایستگاه آخر - 29

لزوم معرفی ظرفیت‌های ایل سنگسری

دبیر جشنواره ملی ایل سنگسری هم گفت: همدلی بین تیم اجرایی جشنواره و مجموعه اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان زمینه برگزاری این جشنواره را فراهم کرد؛ فشار کاری بالایی را برای برگزاری این جشنواره در سه ماه گذشته داشتیم.

منصور بیرقی اضافه کرد: معرفی ظرفیت‌های ایل سنگسری و ایجاد نشاط و توجه به جوانان، برندسازی پوشاک، ایجاد وحدت و همدلی، رونق اقتصادی و توسعه گردشگری منطقه ازجمله اهداف برگزاری این جشنواره بود.

وی از حمایت‌های استاندار سمنان، نماینده مردم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه و کارکنان اداره کل میراث فرهنگی استان سمنان و حامیان مالی و استان‌های شرکت‌کننده در این جشنواره قدردانی کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

هنرنمایی بانوی نقاش در خلق جذاب‌ترین طراحی‌های سه بعدی روی دست + فیلم

رکنارکنا1 روز قبل
به گزارش رکنا، طراحی یکی از جذاب‌ترین هنرهاست که البته طرفداران بسیاری دارد. تاکنون هنرمندان زیادی در دنیا بوده‌اند که با روش‌های خلاقانه، سبکی نو ایجاد کرده‌اند که هر یک به نوعی جالب توجه بوده است. یکی از این سبک‌های جذاب، طراحی سه بعدی است که خیلی زود توانست در میان هنرمندان و هنردوستان جای خود را باز کند. خاص‌ترین ویژگی این سبک، ملموس بودن آن است به طوری که در برخی موارد برای بیننده تشخیص آن از واقعیت مشکل است. به همین بهانه، در ادامه ویدئویی از مجموعه هنرنمایی یکی از نقاشان حرفه‌ای طراحی سه بعدی ارائه شده است که تماشای آن خالی از لطف نیست.

فرصت‌ها و تهدید‌های شبکه‌های اجتماعی

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
وقتی از حوزه گسترده و جذاب شبکه‌های اجتماعی حرف می‌زنیم؛ فرصت‌ها و تهدید‌ها برای همه کشور‌ها اهمیت پیدا می‌کند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ وقتی از حوزه گسترده و جذاب شبکه‌های اجتماعی حرف می‌زنیم فرصت‌ها و تهدید‌ها برای همه کشور‌ها اهمیت پیدا می‌کند که اگر ساده از کنار بعضی از آن‌ها عبور کنیم ممکن است آینده فرهنگی سختی در انتظار نسل‌های آینده باشد.

نماهنگ جدید مهدی یغمایی و علیرضا قرائی‌منش+فیلم

ایلناایلنا21 ساعت قبل
گروه موسیقی «ژوان» متشکل از مهدی یغمایی و علیرضا قرائی‌منش تک‌آهنگ «تو رسیدی» را منتشر کرد. به گزارش ایلنا، گروه موسیقی «ژوان» با خوانندگی مهدی یغمایی و علیرضا قرائی‌منش به تازگی نماهنگی را با عنوان «تو رسیدی» منتشر کرده است. ترانه آهنگ «تو رسیدی» را عرفان سلیمی سروده و آهنگساز ‌آن علیرضا قرائی‌منش بوده و یاسر ساکی‌مهر تنظیم آن را به عهده داشته است. گروه موسیقی «ژوان» در سال ۱۳۷۶ تشکیل شده و «احساس»، «یه حالی دارم این روزا»، «دیروز»، «با تو خوشحالم»، «بهت قول میدم»، «از دور زیبایی» تک‌آهنگ‌هایی هستند که توسط اعضای آن منتشر شده‌ است. نماهنگ «تو رسیدی» با حضور و صدای مهدی یغمایی و علیرضا قرائی‌منش را اینجا بشنوید و دانلود کنید؛
انتخابانتخاب1 روز قبل
سلنا گومز خواننده جوان و پرطرفدار می‌گوید برخی از مردم به علت اضافه وزن و ابتلا به بیماری بارها به وی حمله کرده و در فضای مجازی او را ناراحت کرده‌اند. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، سلنا گومز در صحبت‌های اخیر خود تاکید کرده که در جریان مبارزه با بیماری لوپوس دچار اضافه وزن شده است و هواداران و مخاطبان مرتب به او توهین کرده‌اند. سلنا گومز فاش کرده که چگونه در برخی از سخت‌ترین دوران زندگی خود تحت فشار قرار داشته است. سلنا می‌گوید: "من از زندگی و زندگی خودم بسیار خوشحالم. من اهمیتی نمی‌دهم که خودم را در معرض دید همه قرار دهم و آنچه را که آنها می‌گویند را بشنوم. "
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
رییس گروه پژوهشی هنر‌های سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، طرح ستاره دریایی را یکی از شاخص‌ترین طرح‌های بهادری عنوان کرد که در آن رخدادی واقعی از آفرینش دریا را تصویر کرده و به نمایش در آورده است. او با اشاره به نمونه سازی فرش ستاره دریایی اثر استاد بهادری افزود: نقش مرکزی ترنج، تصویر ستاره دریایی با تجسم ماهی و اسب دریایی با ترکیب بندی طبیعت گرایانه و حاشیه‌های پهن و دو حاشیه باریک این قالی نیز به تبعیت از موضوع دریا با کهن الگو‌های (موتیف) مرتبط طبیعت ترسیم شده است. وی ادامه داد: طرح یاد شده در ابعاد ۱۲۰ در ۱۸۰ با رج شمار ۷۸ در کارگاه قالی و گلیم گروه پژوهشی هنر‌های سنتی در دست اجراست. گفتنی است، آثار بر جای مانده از استاد عیسی بهادری در رشته‌های مختلف هنر‌های سنتی، از خلاقیت و توانایی منحصر به فرد این هنرمند معاصر، به خصوص در زمینه طراحی نقشه فرش، حکایت می‌کند که فرش ستاره دریایی، یکی از این جمله آثار است. طرح‌ها و نقوش این فرش، ارتباط تنگاتنگی با عناصر طبیعت داشته و اغلب شامل انواع جانوران دریایی مانند ماهی، جلبک، حلزون، ستاره دریایی، عروس دریایی، شقایق دریایی و … هستند که در قالب عناصر و ترکیب‌بندی‌هایی متنوع، به شیوه‌ای نوگرایانه و انتزاعی، متناسب با اصول حاکم بر طراحی سنتی و نقشه فرش، به زیبایی هر چه تمام‌تر به اجرا درآمده و فرش ستاره دریایی را به نمونه منحصر به فرد و خلاقانه‌ای در زمینه طراحی نقشه فرش تبدیل کرده است.
همشهریهمشهری1 روز قبل
ورزش به شما کمک می‌کند شاد و متعادل‌ زندگی کنید و از زندگی‌ بیشتر لذت ببرید. در ادامه، به ورزش‌هایی خواهیم پرداخت که گاردین به‌تازگی در مطلبی از تاثیر آنها در طول عمر یا به نوعی جلوگیری از مرگ زودهنگام گفته است. این تحقیقات نشان می‌دهد که دویدن صرف نظر از مدت و سرعت آن، می‌تواند احتمال مرگ زودهنگام را کاهش دهد. همچنین شنا به رشد مهارت‌های بدنی، شناختی و اجتماعی کودکان کمک می‌کند. ۵- پیاده‌روی سریعمطالعات بی‌شماری نشان داده‌اند که نشستن بیش از حد می‌تواند یک عامل برای مرگ زودهنگام باشد.

نظرها

اخبار بیشتر