پیش‌بینی طلا، دلار و بورس در هفته جاری / ورود ریسک سیاسی به بازارها / ارز گران می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
پیش‌بینی طلا، دلار و بورس در هفته جاری / ورود ریسک سیاسی به بازارها / ارز گران می‌شود؟

پیش‌بینی طلا، دلار و بورس در هفته جاری / ورود ریسک سیاسی به بازارها / ارز گران می‌شود؟

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
در هفته اخیر همان‌طور که سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی نشان می‌دادند نرخ‌ها در بازار ارز و طلا روند صعودی به خود گرفتند اما در دیگر بازار مالی یعنی بازار سهام رفتار بازار طبق پیش‌بینی‌ها نبود و سهامداران این هفته متضرر شدند. اما آیا این روند پایدار خواهد بود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قبل از شروع هفته اخیر بازارها چنین وضعیتی داشتند؛ بورس بازدهی مثبت ۱٫۲ درصدی، دلار بازدهی منفی ۰٫۴ درصدی، طلا بازدهی مثبت ۲٫۲ درصدی و سکه هم بازدهی مثبت ۲٫۵ درصدی.

در چنین وضعیتی با توجه به سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی تجارت‌نیوز پیش‌بینی کرده بود: سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی نشان می‌دهد هرچند سهامداران بورس متاثر از سیگنال‌های مثبت مسئولان و معافیت بخشی از تحریم‌های هسته‌ای ایران به آینده این بازار امیدوار هستند اما در بازار ارز این میزان احتمال رشد قیمت به اندازه بورس نیست. در عین حال بازار طلا وضعیت بهتری نسبت به بازار ارز دارد و معامله‌گران آن با اتکا به رشد ارزش جهانی و احتمال صعودی شدن قیمت ارز از تداوم رشد ارزش طلا سخن می‌گویند.

در عمل هم در هفته اخیر همان‌طور که سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی نشان می‌دادند نرخ‌ها در بازار ارز و طلا روند صعودی به خود گرفتند اما در دیگر بازار مالی یعنی بازار سهام رفتار بازار طبق پیش‌بینی‌ها نبود و سهامداران این هفته متضرر شدند.

در نهایت بازارها در هفته اخیر چنین وضعیتی داشتند؛ بازدهی بورس منفی ۱٫۳ درصد، دلار مثبت ۱٫۷ درصد و طلا و سکه هم به یک میزان و معادل ۱٫۱ درصد مثبت.

اما در این شرایط که روند بورس منفی شده، دلار مثبت شده و طلا مثبت باقی مانده چه سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی برای بازارها وجود دارد؟

سیگنال‌های سیاسی برای بازارها

شاید مهمترین اتفاق چند روز اخیر اعلام گام چهارم ایران باشد. پس از آغاز گام چهارم ایران قیمت دلار اندکی افزایش یافت و طلا هم به میزان ناچیزی ارزان شد اما در مورد بازار سهام باید دید روز شنبه در اولین واکش خود چه روندی را در پیش می‌گیرد؟

تایید انتقال گاز اورانیوم به فردو توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و درخواست وزیر امور خارجه آمریکا برای افزایش فشارها بر ایران شاید از مهمترین اخبار انتقال‌دهنده ریسک سیاسی به بازارهای داخلی باشد.

خبری: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

اما در عین حال خبر درخواست چین از آمریکا برای کنار گذاشتن تحریم‌های ایران، حضور وزیر امور خارجه ایران در بیست و چهارمین نشست وزرای امور خارجه سازمان همکاری اقتصادی اکو در ابتدای هفته جاری و اعلام کاهش سطح امنیتی انگلیس برای کشتی‌هایش در تنگه هرمز هم از جمله اخبار با سیگنال مثبت سیاسی به بازارها است.

با این حال شاید میزان اثرگذاری هیچ کدام از این اخبار سیاسی به اعلام آغاز گام چهارم ایران نباشد که با واکنش بازار ارز در روز پنجشنبه اخیر به نظر می‌رسد این بازار بیشترین نگرانی را نسبت به دیگر بازارها داشته باشد.

سیگنال‌های اقتصادی برای بازارها

اما در کنار این اخبار سیاسی سه خبر اقتصادی هم شاید از مهمترین اخبار موثر اقتصادی برای آینده بازارهای ایران باشد. اول از همه توافق چین و آمریکا برای کاهش تدریجی تعرفه‌های تجاری که احتمالا این خبر بتواند قیمت جهانی طلا را تعدیل کند. با این حال امروز تسنیم گزارش داده که قیمت جهانی طلا با اندکی افزایش و رشد ۳۲ سنتی به ۱۴۶۸ دلار و ۸۰ سنت رسید.

خبر دوم اظهارات اخیر رئیس کل بانک مرکزی درباره ارز است که وی از جمع‌آوری ارزهای خانگی عرضه شده در بازار توسط بانک مرکزی سخن گفته است.

خبر سوم هم مربوط به مباحث تجدید ارزیابی دارایی خودروسازان است که در صورت افزایش سرمایه بر سهام خودرویی‌ها در بورس تاثیر خواهد گذاشت.

بدین ترتیب با توجه به سیگنال‌های سیاسی و اقتصادی چند روز اخیر می‌توان به وجود ریسک سیاسی در بازار ارز و نگرانی بابت نوسان آن اشاره کرد که در صورت وقوع چنین اتفاقی ممکن است این روند به بازار طلا هم سرایت کند. در همین حال بازار سهام هم ممکن است از اتفاقات سیاسی تاثیر بپذیرد که احتمالا دامنه این اثرپذیری به اندازه دو بازار دیگر نباشد.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

مشکلی برای عرضه سوخت در جایگاهها وجود ندارد

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
وی اضافه کرد: پس از اتمام سهمیه، خودرو‌های شخصی می‌توانند تا ۲۵۰ لیتر از طریق کارت خود بنزین با نرخ آزاد دریافت کنند و پس از آن باید از کارت جایگاهدار استفاده کنند. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی افزود: قیمت بنزین سوپر ۳۵۰۰ تومان است و شامل سهمیه بندی نمی‌شود، تک نرخی است و فقط با کارت جایگاهدار قابل ارائه است. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: کسانی که کارت سوخت در اختیار ندارند سهمیه به مدت شش ماه در کارتشان محفوظ است. وی ادامه داد: پروسه صدور کارت سوخت بیش از سه هفته زمان نمی‌برد و تاخیر‌های صورت گرفته به دلیل حجم بالای مراجعات است، ما هم قول می‌دهیم که این روند تسریع شود. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در خصوص خودرو‌های فرسوده، ​قانون اجازه صدور مجوز نمی‌دهد و تنها از کارت جایگاه‌‎دار می‌توانند استفاده کنند.

پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای نوبخت درباره اطلاعیه شرکت پخش فراورده‌های نفتی درخصوص اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت و اصلاح قیمت بنزین گفت: این طرح در راستای مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه اجرا می‌شود. وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر با افزایش مصرف بنزین کارشناسان اظهار نظر می‌کردند که اگر بنزین سهمیه بندی شود و در قیمت آن اصلاحی صورت گیرد می‌تواند باعث کنترل مصرف شود. آقای نوبخت افزود: دولت در شش سال گذشته فقط دو بار اصلاح قیمت انجام داد و منابعی که از آن حاصل شد بیشتر صرف پرداخت به خانواده‌های نیازمند و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی شد. وی افزود: البته طوری برنامه ریزی کرده‌ایم که بلافاصله پس از اجرای طرح و حداکثر یک هفته تا ده روز آینده همه وجوه به حساب سرپرست خانوار واریز شود. اقای نوبخت افزود: امیدواریم آثار مثبت این اقدام که با مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه انجام می‌شود و در چارچوب سیاست‌های حمایتی دولت و مورد تأکید رئیس جمهور است در آینده نزدیک در جامعه مشاهده کنیم.

ببینید | پمپ‌بنزین‌های تهران دیشب چه حالتی داشتند؟

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!

فیلم| هجوم مردم به پمپ بنزین‌ها

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز23 ساعت قبل

بازارهای مالی

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ سرمایه‌گزاران می‌توانند با بررسی سود و زیان شرکت‌ها، سبدی متنوع از سهام تهییه کنند، زیرا کارشناسان معتقد هستند شرایط متعادل کنونی بهترین موقعیت برای سرمایه‌گزاری است.

(ویدئو) کسانی که کارت سوخت ندارند چه کار کنند؟

فراروفرارو21 ساعت قبل
بامداد امروز ۲۴ آبان ماه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در اطلاعیه‌ای از بازگشت سهمیه‌بندی بنزین و افزایش قیمت این فرآورده نفتی پرمصرف خبر داد. لازم به ذکر است برای تمام کسانی که ثبت نام آنها تایید شده کارت هوشمند سوخت صادر و به نشانی آنها ارسال می‌شود، همچنین امکان حذف ثبت نام وجود ندارد. ۳- نحوه درخواست المثنی کارت هوشمند سوخت چگونه است؟ پاسخ: با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ اقدام به درخواست المثنی کارت سوخت کرد. ۴- اگر هنگام قراردادن کارت هوشمند سوخت در تلمبه جایگاه با پیغام (تاریخ ۱/۱۰/۹۳) مواجه شوند چه اقدامی می‌توان انجام داد؟ پاسخ: با مراجعه به یکی از نواحی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اقدام به حذف آن کنند. در فیلم زیر پاسخ پرسش‌های متداول دربار کارت سوخت مطرح شده است:

نظرها

اخبار بیشتر