زاگرس نقش مهمی در تحولات انسانی و خدمت به بشریت داشته است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
زاگرس نقش مهمی در تحولات انسانی و خدمت به بشریت داشته است

زاگرس نقش مهمی در تحولات انسانی و خدمت به بشریت داشته است

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایسنا/لرستان یک دکترای باستان‌شناسی و سرپرست سومین فصل کاوش باستان‌شناختی غار کلدر می‌گوید: زاگرس نقش مهمی در تحولات انسانی و خدمت به بشریت داشته است‌.

بهروز بازگیر در مراسم افتتاحیه جشنواره ملی فرهنگ اقوام که در محوطه باغ گلستان قلعه فلک‌الافلاک برگزار شد، اظهار کرد: جای‌جای ایران ما دارای شاخصه‌های تاریخ و تمدن و فرهنگ و باستان‌شناسی است. در سلسله جبال زاگرس اتفاق‌هایی در تاریخ تمدن بشریت داریم که فقط مختص به ایران نیست.

وی با اشاره به دوران پارینه سنگی، تصریح کرد: از چهار میلیون سال پیش انسان‌ها در کره زمین می‌زیسته‌اند و همه می‌دانیم که انسان‌ها پیش از ورود به شهر در غارها زندگی می‌کرده اما در زاگرس انسان‌های هوشمند وجود داشته‌اند.

بازگیر یادآور شد: سال ۱۹۵۰ میلادی، کاوش باستان‌شناسان غربی به این نتیجه منجر شد که در غار کلدر خرم‌آباد تاریخی با قدمت ۵۴ هزار ساله به‌دست آمد و فروردین امسال بخشی از فسیل انسان هوشمند را در این غار به‌دست آوردیم و الان در دانشگاه کپنهاگ دانمارک آزمایش DNA آن در حال انجام است.

این باستان‌شناس با بیان اینکه زاگرس نقش مهمی در تحولات دیگر انسانی و خدمت به بشریت داشته، تصریح کرد: نخستین حیواناتی که اهلی شدند در محدوده زاگرس بوده، برای اولین بار در دنیا دانه‌های گیاهی در زاگرس اهلی شده و کارهای بزرگی برای بشریت در این محدوده رقم زده شده و این شواهد وجود دارد.

وی اضافه کرد: نخستین آلیاژ دنیا توسط مردمان زاگرس ساخته شد و اولین بار با ترکیب مس و قلع مفرغ‌های لرستان شکل گرفت. از هفت گنجینه بزرگ دنیا یکی از آنها در غار کلماکره لرستان پیدا شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کتک کاری وحشیانه معلم عصبانی با دانش آموز در کلاس درس + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران1 روز قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، انتشار فیلمی از رفتار غیر انسانی و خشونت بار معلم عصبانی با یک دانش آموز ۱۵ ساله واقع در دبیرستان ایالت تگزاس آمریکا با واکنش تند کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه شد. بیشتر بخوانید: حمله فیل عصبانی به یک خودرو هنگام عبور از جاده + فیلمانتهای پیام/معلم عصبانی به جان دانش آموز افتاد!

ویدیو؛ حرکت غیرمنتظره کریستیانو رونالدو پس از تعویض در دیدار مقابل میلان و رفتن به رختکن

طرفداریطرفداری1 روز قبل

مکانیک‌هایی با ناخن‌های فرنچ شده | ویدئوی حرف‌های کیانا و نیلوفر را ببینید

همشهریهمشهری1 روز قبل
علی آقا صاحبکار آنهاست؛ صاحبکار کیانا یاراحمدی و نیلوفر فرهمند، شاگردان مکانیکی. اعضای خانواده‌ام نزدیک ۱۵سال است که ماشین‌هایشان را پیش علی آقا می‌آورند و به او اطمینان داشتم. ما هم سعی می‌کردیم در مغازه علی آقا باشیم و جای دیگری نرویم. علی آقا را کیانا به من معرفی کرده بود. از وقتی شما آمده‌اید مشتری‌های علی آقا بیشتر شده یا کمتر؟ کیانا: علی آقا خیلی مشتری دارد.

خاطره رهبر انقلاب از دوران تبعید در ایرانشهر و برگزاری هفته وحدت

الفالف1 روز قبل
خاطره رهبر انقلاب از دوران تبعید در ایرانشهر و برگزاری هفته وحدتگروه اجتماعی الف، ۱۹ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۵۱ ۳۹۸۰۸۱۹۱۷۹رهبر معظم انقلاب در سخنرانی که در مهرماه سال ۹۰ در جمع مردم ایرانشهر بیان داشتند از خاطرات دوران تبعید و برگزاری هفته وحدت در بین مسلمانان این شهر صحبت کردند.

مرگ ۲ دانش آموز خوش زبان ورنکشی در زلزله (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
سایت نصر نوشت: شب گذشته آذربایجان باری دیگر لرزید و مردم آذربایجان را در غم از دست دادن تعدادی از عزیزانشان به سوگ نشاند. زلزله ۵٫۹ ریشتری آذربایجان شرقی در بامداد گذشته موجب خسارات سنگینی در تعدادی از روستاهای ترکمنچای شهرستان میانه شد. ریحانه و زهرا دو دخترکی هستند که از وضعیت مدرسه شان انتقاد دارند. این کودکان هم حق دارند در فردای این سرزمین نقش ایفا کنند و به قول زهرا، «مملکت را درست کنند». همه آذربایجان سوگوار ریحانه و زهراست و جا دارد مردم عزیزمان به نحو احسن این دو گل پرپر شده آذربایجان و خانواده هایشان را عزیز شمارند.

چقدر از اموال بابک زنجانی مصادره شد؟ +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها