دیدار حناچی با نماینده توسعه سازمان ملل در ایران | پروویداس: تهران کلانشهری زیبا و امن است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اجتماعی
دیدار حناچی با نماینده توسعه سازمان ملل در ایران | پروویداس: تهران کلانشهری زیبا و امن است

دیدار حناچی با نماینده توسعه سازمان ملل در ایران | پروویداس: تهران کلانشهری زیبا و امن است

همشهریخبرگزاری همشهری |
شهردار تهران در نشست مشترک با کلودیو پروویداس، نماینده برنامه توسعه سازمان ملل در تهران درباره مهمترین مسایل پایتخت و اقدامات انجام شده یا در دست انجام برای آن گفت و گو کرد.

به گزارش همشهری آنلاین، پیروز حناچی در دیدار با کلودیو پروویداس (Claudio Providas) نماینده برنامه توسعه سازمان ملل در ایران با تبیین بخشی از چالش‌ها و مشکلات کلانشهر تهران، به سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریت شهری برای مقابله با این چالش‌ها و ایجاد شرایط زیست بهتر برای شهروندان تهرانی اشاره کرد و افزود: تهران مانند بسیاری دیگر از کلانشهرهای جهان از مشکل ترافیک و به تبع آن آلودگی هوا رنج می‌برد.

وی ادامه داد: در تهران حدود چهار و نیم میلیون خودرو داریم و ۴۰ درصد منبع آلودگی تهران مربوط به خودروهای شخصی است که اغلب هم به صورت تک سرنشین در سطح شهر تردد می‌کنند و ۱۰ درصد از آلودگی‌ها نیز مربوط به موتورسیکلت هاست که علاوه بر آلودگی هوا، ناامنی و آلودگی صوتی هم ایجاد می‌کنند.

به گفته شهردار تهران، در مجموع نزدیک به ۸۰ درصد آلودگی هوای تهران مربوط به سوخت‌های فسیلی است که توسط خودرو یا سایر منابع آلوده کننده ساکن و متحرک تولید می‌شود.

وی اضافه کرد: ما در این دوره بر توسعه زیرساخت‌های ناوگان حمل و نقل عمومی و گسترش سیستم‌های حمل و نقل پاک و در دسترس مانند دوچرخه تاکید داریم و در این راستا، طرح برقی کردن موتورسیکلت‌ها و خودروهای عمومی را در دستور کار خود داریم.

حناچی ادامه داد: همچنین، در پی اصلاح قوانین و مدیریت ترافیک به ویژه در محدوده مرکزی شهر هستیم و طرح کاهش آلودگی (LEZ) را در این محدوده اجرا می‌کنیم که نتایج آن امیدبخش بوده است.

شهردار تهران تصریح کرد: برغم تحریم‌ها و موانع موجود در مسیر دستیابی به امکانات و تسهیلات جهانی، از ظرفیت‌های داخلی از جمله توانمندی‌های مراکز علمی و تحقیقاتی و شرکت‌های دانش بنیان داخلی استفاده می‌کنیم و سعی داریم که در چارچوب اقتصاد مقاومتی، با حمایت از این گونه مراکز و شرکت‌ها، بتوانیم بر مشکلات فائق شویم و اتفاقا موفقیت‌های خوبی در این رابطه به دست آورده‌ایم.

وی توضیح داد: واقعیت این است که جوانان خلاق و کارآفرین ما توانسته‌اند تقریبا برای همه خدمات، سیستم‌ها و کسب و کارهای جدید و اینترنتی دانش بنیان، جایگزین‌های مشابه داخلی تولید کنند.روزانه ۶۵۰۰ تن زباله در تهران تولید می‌شود

حناچی با بیان اینکه چالش مهم دیگر شهر تهران، حجم انبوه پسماند‌های تولیدی توسط خانوارها و دیگر تولید کنندگان است، گفت: روزانه تقریبا معادل ۶ هزار و ۵۰۰ تن زباله در تهران تولید، جمع آوری و به خارج از شهر حمل می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه بیش از ۵۰ سال است که بخش اعظم این زباله‌ها دفن می‌شود که شیوه ناکارآمد و مخربی است؛ تنها بخش کمی از زباله‌های تولیدی در تهران، بازیافت و یا به انرژی تبدیل می‌شود که تلاش می‌کنیم اولا از طریق آموزش‌ها و ارتقای فرهنگی و اصلاح قوانین و مقررات، حجم پسماند‌های تولیدی را کاهش داده و در مرحله بعد، با استفاده از شیوه‌های نوین کارآمد، میزان بازیافت زباله را افزایش دهیم.

به گفته شهردار تهران، حجم نخاله‌ها و پسماندهای ساختمانی روزانه در تهران نزدیک به ۴۵ هزار تن است که به خارج از شهر حمل می‌شود و بخشی از آن‌ها نیز بازیافت و مجدد به چرخه تولید و مصرف وارد می‌شود.برگزاری جایزه خشت طلایی تهران، ستودنی است

خبری: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

کلودیو پروویداس، نماینده برنامه توسعه سازمان ملل در تهران نیز در این دیدار با اشاره به حضور خود در مراسم روز جهانی شهرها و چهارمین دوره اهدای جایزه جهانی خشت طلایی تهران، این رویداد را در سطح جهانی کم نظیر ارزیابی کرد و گفت: برگزاری چنین برنامه‌ای شایسته تقدیر و ستودنی است و من از مدیریت شهری تهران در این رابطه تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: تنها ۶ ماه است که ماموریت خود را در تهران آغاز کرده‌ام، در این مدت تهران را کلان شهری زیبا، امن، تمیز و سبز دیده‌ام که از بسیاری از کلان شهرهای دیگر دنیا که من دیده و تجربه زیست در آن‌ها را داشته‌ام، وضعیت بهتری دارد. خوشبختانه در تهران مشکلات شدیدی مثل فقر، بی خانمانی، حاشیه نشینی، ناامنی و جرم و جنایت گسترده وجود ندارد.

نماینده برنامه توسعه سازمان ملل در تهران تاکید کرد: در عین حال وضعیت ترافیک به ویژه نرخ بالای استفاده از خودروهای شخصی آن هم به شکل تک سرنشین، اختلال جدی در زندگی روزمره شهروندان و ساکنان این شهر ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: من به استفاده از دوچرخه برای تردد روزانه عادت دارم و یک شهروند دوچرخه سوار تلقی می‌شوم به همین علت وقتی به تهران آمدم، چندین دستگاه دوچرخه برای خود و اعضای خانواده‌ام آوردم که متاسفانه در همه جا امکان استفاده از آن‌ها وجود ندارد.

پروویداس تاکید کرد: باید در تهران مسیر‌های ویژه دوچرخه سواری طراحی و گسترش پیدا کند.

وی خطاب به شهردار تهران تصریح کرد: پویشی که شما با عنوان سه شنبه‌های بدون خودرو شروع کرده‌اید بسیار خوب و باارزش است و لازم است حمایت و همراهی شود.

پروویداس تاکید کرد: نکته دیگری که من به عنوان یک شهروند خارجی مشاهده می‌کنم، عدم سخت گیری پلیس در اجرا و اعمال قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی است. وی با بیان اینکه هزینه‌های تخلف از قوانین و مقررات در تهران پایین است، گفت: باید قوانین و مقررات متناسب با تغییر و تحولات شهری، اصلاح شود و قوانین و جرایم بازدارنده در زمینه آلودگی هوا، رها کردن یا ریختن زباله در اماکن و معابر شهری و نادیده گرفتن مقررات ترافیکی توسط رانندگان و صاحبان خودروها، با شدت بیشتری اعمال شوند.

وی اضافه کرد: تجارب جهانی در کلان شهرهای بزرگ نشان می‌دهد اجرای بی کم و کاست و صحیح قوانین و مقررات می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.کارگروه مشترک همکاری شهرداری تهران و UNDP

در پایان این دیدار به پیشنهاد شهردار تهران و تایید نماینده برنامه توسعه سازمان ملل در تهران، مقرر شد ابتدا مجموعه‌ای از بازدیدهای میدانی از پروژه‌ها و اقدامات شهرداری تهران برای نماینده UNDP با محوریت مرکز ارتباطات و بین الملل شهرداری تهران تنظیم شود و کارگروهی متشکل از نمایندگان طرفین برای پیگیری مذاکرات فنی و انجام ارزیابی‌های موردنیاز و رسیدن به یک چارچوب مناسب همکاری تشکیل شود. کد خبر ۴۶۲۱۳۶

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بارش دومین برف پاییزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیبارش دومین برف پاییزیامروز آسمان شمال پایتخت و شهرستان‌های ملارد، دماوند، پردیس و بومهن برفی بود و شهروندان در این هوای پاک نفسی تازه کردند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

محقق نشدن استقلال شبکه ملی اطلاعات

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
وی با بیان اینکه مرکز ملی فضای مجازی ناظر طرح شبکه ملی اطلاعات است، گفت: قرار بود برنامه شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی تطبیق و سپس اجرا شود، اما برنامه‌ای در این باره به این شورا ارائه نشده و این نقص است. آقای تقی پور افزود: مرکز ملی فضای مجازی، گروهی را مسئول ارزیابی شبکه ملی اطلاعات کرد و این گروه، ادعای پیشرفت ۸۰ درصدی شبکه ملی اطلاعات را کارشناسی و موجه ندانست و کاستی‌هایی را مشخص کرد و رقم بسیار کمتر از ۸۰ درصد است. آقای تقی پور افزود: شبکه ملی اطلاعات نمی‌خواهد اینترنت و ارتباط جهانی را قطع کند بلکه اینترنت یکی از خدمات اصلی این شبکه است و مهمترین چیز در شبکه ملی اطلاعات، حفظ استقلال است. آقای معین گفت: منظور از شبکه ملی اطلاعات، شبکه ملی منقطع از اینترنت جهانی نیست بلکه منظور؛ استقلال آن است. وی با بیان اینکه متولیان برقراری شبکه ملی اطلاعات باید در این حوزه پاسخگو باشند، اضافه کرد: یکی از اصلی‌ترین موضوعات حوزه شبکه ملی اطلاعات، حریم شخصی و هویت است که باید درباره آن چاره اندیشی شود.
ایلناایلنا11 ساعت قبل
صنعتگران به مشارکت در پروژه پایش صنعت نساجی کشور فراخوان شدند. به گزارش ایلنا، مدیرکل صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صمت گفت: پروژه‌ پایش صنعت نساجی کشور از طریق انجمن صنایع نساجی ایران در دست اجراست.

سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

8+
الفالف18 ساعت قبل

اینترنت دفاتر پیشخوان دولت و پلیس+ ۱۰

صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت چند روز اخیر بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی بودند به راحتی فعالیت می‌کردند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ امروز برای اینکه ببینیم اختلال‌های اینترنت چند روز اخیر چه تاثیری بر عملکرد دفاتر پیشخوان دولت و پلیس +۱۰ داشته به برخی از این مراکز سرزدیم؛ دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی قرار داشتند به راحتی فعالیت می‌کردند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

سیدبندی یورو ۲۰۲۰ مشخص شد؛ آلمان، ایتالیا، بلژیک، انگلستان، اوکراین و اسپانیا در سید اول

طرفداری13 دقیقه قبل

۲۰ تیم صعودکننده به یورو ۲۰۲۰ +عکس

مشرق‌نیوز13 دقیقه قبل

عابدینی: تاج یا رسانه را با خود هماهنگ می‌کند یا شکایت می‌کند

ایسنا13 دقیقه قبل

تولید نفت آمریکا در ماه دسامبر به ۹٫۱ میلیون بشکه می‌رسد

تابناک20 دقیقه قبل

فقر حرکتی از مصرف سیگار خطرناک‌تر است!

اقتصاد آنلاین20 دقیقه قبل