AMD برای رقابت با اینتل سهم خود را از بازار پردازنده افزایش می‌دهد: آغاز جنگ سخت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. زومیت
  4. اقتصادی
AMD برای رقابت با اینتل سهم خود را از بازار پردازنده افزایش می‌دهد: آغاز جنگ سخت

AMD برای رقابت با اینتل سهم خود را از بازار پردازنده افزایش می‌دهد: آغاز جنگ سخت

زومیتخبرگزاری زومیت |
AMD با نسل جدید پردازنده AMD Ryzen قصد دارد به رقابت جدی‌تری با اینتل بپردازد و با تعدیل قیمت قطعات کامپیوتر به سود خود، سهم بیشتری از بازار را تصاحب کند.

AMD همچنان به افزایش سهم خود از بازار پردازنده ادامه می‌دهد و با اجرای استراتژی‌های تهاجمی، قیمت پردازنده و در مجموع قیمت قطعات کامپیوتر را به سود خود تعدیل می‌کند. این موضوع به‌تازگی در گزارش منتشر شده توسط سازمان Mercury Research، که فعالیت آن بر تحلیل و پژوهش بازار سخت‌افزار و قطعات کامپیوتر تمرکز دارد، بازتاب یافته است.

در گزارش مذکور به این نکته اشاره شده است که AMD به کمک نسل جدید پردازنده‌های AMD به‌خصوص مدل ۷ نانومتری AMD Ryzen ۳۰۰۰ چالش تازه‌ای را برای ادامه‌ی صدرنشینی اینتل در بازار پردازنده ایجاد کرده است و به تدریج سهم بیشتری از این بازار را به خود اختصاص می‌دهد.

البته در کنار عملکرد بسیار خوب پردازنده‌های جدید و ۷ نانومتری AMD Ryzen سیاست‌های ریسکی و تهاجمی AMD در تعیین قیمت پردازنده هم در افزایش سهم بازار و موازنه‌ی قیمت قطعات کامپیوتر به سود این شرکت بسیار تأثیرگذار بوده است. با این حال اینتل اکنون برای دوره‌ا‌ی طولانی است که حضور قدرتمندانه‌ی خود در بازار پردازنده را تضمین کرده است و شرکتی نیست که به همین راحتی میدان را خالی کرده و عرصه را به رقیب واگذار کند.

بازار پردازنده خود به چند شاخه تقسیم می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها بخش پردازنده دسکتاپ یا همان کامپیوترهای خانگی است. در این بازار AMD حدود ۱۸ درصد از سهم کلی را به خود اختصاص داده است. اگرچه اینتل همچنان سهم قابل توجهی از این بازار را در اختیار دارد، رشد روزافزون سهم AMD می‌تواند برای این شرکت چالشی جدی قلمداد شود.

AMD برای رقابت با اینتل سهم خود را از بازار پردازنده افزایش می‌دهد: آغاز جنگ سخت - 5

سهم AMD از بازار پردازنده دسکتاپ در چارک مالی گذشته حدود ۱۷/۱ درصد بوده است. بنابراین می‌توان مشاهده کرد که این شرکت تنها در طول سه ماه توانسته است سهم خود را در بازار پردازنده دسکتاب به میزان ۰/۹ درصد افزایش دهد. علاوه بر آن میزان رشد سهم AMD در این بازار نسبت به سال گذشته ۵ درصد افزایش یافته که رقم قابل توجهی است.

اعداد و ارقام یاد شده در کنار استقبال قابل‌توجه بازار از سری پردازنده AMD Ryzen ۳۰۰۰ نمی‌تواند خبر خوبی برای اینتل باشد. البته میزان استقبال گسترده از مدل‌های جدید پردازنده ۷ نانومتری AMD موجب کاهش موجودی برخی از نمونه‌های این پردازنده در بازار شد و قیمت آن‌ها را افزایش داد. به‌عنوان مثال پردازنده AMD Ryzen 9 3900X خیلی زود در بازار نایاب شد و قیمت آن از ۴۹۹ دلار به ۵۷۰ تا ۵۸۰ دلار افزایش یافت.

با این حال چنین چالش‌هایی موقتی است و با تزریق بیشتر محصول به بازار قابل حل خواهد بود. امری که به‌نظر می‌رسد توسط AMD انجام شده باشد و این شرکت مشکل کمبود نمونه‌های کمیاب پردازنده AMD Ryzen در بازار را رفع کرده است. بنابراین اینتل نمی‌تواند تنها به ناتوانی AMD در پاسخ گفتن به تقاضای بازار دل خوش کند؛ چرا که خود نیز از سال ۲۰۱۸ تاکنون با مشکل مشابهی دست به گریبان بوده است. برخی از پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که مشکل کمبود پردازنده‌های اینتل در بازار تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد یافت. این موضوع می‌توان در برنامه‌های اینتل برای مقابله با AMD خلل ایجاد کند و فرصت مناسبی را در اختیار AMD برای تصاحب سهم هرچه بیشتر از بازار پردازنده قرار دهد.

AMD برای رقابت با اینتل سهم خود را از بازار پردازنده افزایش می‌دهد: آغاز جنگ سخت - 9

باتوجه به معرفی AMD Ryzen 9 3950X و نمونه‌های جدید پردازنده Threadripper برنامه‌های AMD برای تصاحب سهم بیشتر از بازار پردازنده کامپیوتر شکل جدی‌تری به خود می‌گیرد. علاوه بر آن AMD می‌تواند موج تازه‌ای از فروش قدرتمند و موفق را تجربه کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

در بخش پردازنده سرور اگرچه AMD سهم کمتری نسبت به بخش پردازنده دسکتاپ از بازار دارد، اما همچنان به روند رو به رشد افزایش سهم خود از این بازار را ادامه می‌دهد. در حال حاضر سهم AMD از بازار پردازنده سرور ۴/۳ درصد است. رقمی که حدود ۲/۷ درصد رشد را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

در بخش پردازنده موبایل هم برنامه‌ها و فعالیت‌های اخیر AMD موفقیت ‌آمیز بوده و به رشد سهم این شرکت در بازار منجر شده است. البته در این جا منظور از پردازنده موبایل پردازنده‌هایی است که در لپ‌تاپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سه‌ماهه سوم از سال مالی ۲۰۱۹ سهم AMD از بازار پردازنده موبایل ۱۴/۷ درصد براورد شده است. این رقم حدود ۰/۷ درصد رشد را نسبت به چارک قبل از آن و ۳/۸ درصد رشد را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

بنابر تأیید مدیرعامل AMD یعنی لیزا سو پردازنده موبایل سری AMD Ryzen ۴۰۰۰ از ابتدای سال ۲۰۲۰ برای لپ‌تاپ‌ها قابل دسترس خواهد بود. این پردازنده‌های جدید معماری Zen 2 و لیتوگرافی هفت نانومتری را در اختیار لپ‌تاپ‌ها قرار می‌دهد. این امر می‌تواند برخی از مشکلاتی که لپ‌تاپ‌های مبتنی بر پردازنده AMD پیش از این با آن دست به گریبان بودند را رفع کند. مشکلاتی از قبیل کوتاه بودن عمر باتری و چشم‌گیر نبودن عملکرد فنی پردازنده که امید می‌رود نسل جدید پردازنده موبایل AMD Ryzen بتواند آن‌ها را رفع کند.

AMD برای رقابت با اینتل سهم خود را از بازار پردازنده افزایش می‌دهد: آغاز جنگ سخت - 15

به این ترتیب AMD می‌تواند فرصت تازه‌ای برای رشد سهم خود در بازار پردازنده موبایل در اختیار داشته باشد. شاید بتوان یکی از اقدامات AMD برای دست یابی به این هدف را همکاری با مایکروسافت دانست. تا پیش از این محصولات سرفیس مایکروسافت تنها از پردازنده Intel استفاده می‌کردند. اما اکنون در برخی نسخه‌های موجود از سرفیس لپ‌تاپ ۳ شاهد به کارگیری تراشه سفارشی‌سازی شده‌ای از پردازنده AMD Ryzen هستیم.

تا این جای کار مهم‌ترین اقدامی که اینتل برای مقابله با AMD انجام داده پایین آوردن قیمت پردازنده برای تعدیل قیمت قطعات کامپیوتر بوده است. موضوعی که در این مطلب هم به آن اشاره شد. با این حال اینتل برای جلوگیری از حرکت رو به رشد AMD در بازار پردازنده نیاز به عرضه کردن محصولات رقابتی دارد. اما شواهد نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۲۱ برتری از آن محصولات ۷ نانومتری AMD خواهد بود. بنابراین اینتل باید برنامه‌ای میان مدت برای خود تعریف کند و برای تثبیت برتری و صدرنشینی خود در بازار پردازنده چشم به آینده بدوزد. شاید باتوجه به آن که هنوز سهم گسترده‌ای از بازار پردازنده به اینتل تعلق دارد این شرکت فرصت بیشتری برای برنامه‌ریزی و بازگشت به شرایط سابق داشته باشد. اما به‌طور حتم حفظ وضعیت موجود به نفع اینتل نخواهد بود.

شما در مورد رقابت Intel و AMD در بازار پردازنده چه عقیده‌ای دارید و نتیجه‌ی این رقابت را چه پیش‌بینی می‌کنید؟ در صورت تمایل می‌توانید نظرات خود را با زومیت و خوانندگان آن در میان بگذارید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم| هجوم مردم به پمپ بنزین‌ها

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز23 ساعت قبل

ببینید | پمپ‌بنزین‌های تهران دیشب چه حالتی داشتند؟

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
همیشه این‌طور نیست که میکروب‌ها، باکتری‌ها و مواد بیماری‌زا، باعث بیماری انسان شوند. بعضی اوقات مواد آنتی‌باکتریال، آنتی‌بیوتیک‌ها و مواد شیمیایی که برای ایجاد بهداشت بیشتر در زندگی ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، خود باعث بروز انواع بیماری‌ها در بدن انسان هستند. یکی از این مشکلات، بیماری‌های مربوط به روده است که در اثر وارد شدن تدریجی مایع ظرفشویی به بدن انسان بروز می‌کند. شاید برایتان عجیب باشد، اما درست فهمیدید؛ همه‌ی ما انسان‌ها در طول زندگی، مقدار متغیری مایع ظرفشویی می‌خوریم و شاید خیلی از ما، از این مسئله بی‌خبر باشیم!

پرداخت منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به خانوارها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، آقای نوبخت درباره اطلاعیه شرکت پخش فراورده‌های نفتی درخصوص اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت و اصلاح قیمت بنزین گفت: این طرح در راستای مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه اجرا می‌شود. وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر با افزایش مصرف بنزین کارشناسان اظهار نظر می‌کردند که اگر بنزین سهمیه بندی شود و در قیمت آن اصلاحی صورت گیرد می‌تواند باعث کنترل مصرف شود. آقای نوبخت افزود: دولت در شش سال گذشته فقط دو بار اصلاح قیمت انجام داد و منابعی که از آن حاصل شد بیشتر صرف پرداخت به خانواده‌های نیازمند و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی شد. وی افزود: البته طوری برنامه ریزی کرده‌ایم که بلافاصله پس از اجرای طرح و حداکثر یک هفته تا ده روز آینده همه وجوه به حساب سرپرست خانوار واریز شود. اقای نوبخت افزود: امیدواریم آثار مثبت این اقدام که با مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه انجام می‌شود و در چارچوب سیاست‌های حمایتی دولت و مورد تأکید رئیس جمهور است در آینده نزدیک در جامعه مشاهده کنیم.

مشکلی برای عرضه سوخت در جایگاهها وجود ندارد

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
وی اضافه کرد: پس از اتمام سهمیه، خودرو‌های شخصی می‌توانند تا ۲۵۰ لیتر از طریق کارت خود بنزین با نرخ آزاد دریافت کنند و پس از آن باید از کارت جایگاهدار استفاده کنند. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی افزود: قیمت بنزین سوپر ۳۵۰۰ تومان است و شامل سهمیه بندی نمی‌شود، تک نرخی است و فقط با کارت جایگاهدار قابل ارائه است. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: کسانی که کارت سوخت در اختیار ندارند سهمیه به مدت شش ماه در کارتشان محفوظ است. وی ادامه داد: پروسه صدور کارت سوخت بیش از سه هفته زمان نمی‌برد و تاخیر‌های صورت گرفته به دلیل حجم بالای مراجعات است، ما هم قول می‌دهیم که این روند تسریع شود. مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در خصوص خودرو‌های فرسوده، ​قانون اجازه صدور مجوز نمی‌دهد و تنها از کارت جایگاه‌‎دار می‌توانند استفاده کنند.

اجرای طرح اقدام ملی مسکن‎‎؛ محرکی برای خروج از رکود

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، محمود محمودزاده با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری پنجشنه شب شبکه دو سیما افزود: در اقدام ملی مسکن بنا بر تاکید و سیاستگذاری وزارت راه وشهرسازی، عملیات اجرایی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، امسال باید آغاز شود. وی، تولید مستمر مسکن را از سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی برشمرد و تاکید کرد: ساخت واحد‌های مسکونی به این ۴۰۰ هزار واحد، محدود نمی‌شود و ادامه خواهد داشت. آقای محمودزاده افزود: بر اساس پیش بینی‌های برنامه ششم توسعه و طرح جامع مسکن، کشور در سال، بین ۹۰۰ هزار تا یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد، اما به این معنی نیست که دولت این میزان مسکن را تولید کند، زیرا چنین توانی ندارد و همچنین برخی دهک‌ها نیاز به کمک دولت ندارند. او ادامه داد: این ۴۰۰ هزار واحد بیش از ۴۰ میلیون مترمربع زیربنا دارد و بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان گردش اقتصادی این طرح است به جز زمینی که برای آن تخصیص داده شده است و امیدواریم نقش ویژه‌ای را در رونق تولید در حوزه صنعت ساختمان بر عهده بگیرد. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در ۴ استانی که ثبت نام کردیم از سه روز پیش از آن اطلاع رسانی نمودیم، گفت: ثبت نام در هر استان فقط یک بار نیست بلکه هر استانی که بتواند پیش نیاز‌های ساخت واحد‌های مسکونی از جمله زمین را تامین کند، در چند مرحله ممکن است نام نویسی انجام شود بنابراین کسانی که در این مرحله به آن‌ها نوبت نرسیده است در صورتی که استان‌ها زمین تامین کنند در مراحل بعدی نام نویسی می‌شوند. آقای محمودزاده افزود: در مرحله اول نام نویسی، ظرفیت استان قم پر شد و ظرفیت برخی شهر‌های استان خراسان شمالی هنوز باقیمانده است. خراسان جنوبی تا روز بعد ادامه داشت و در استان سیستان و بلوچستان هم ظرفیت برخی شهر‌ها تا دیروز پر نشده بود. او اضافه کرد: مشکل فقط در استان قم بود به علت حجم تقاضا و زمین کمی که تامین شده بود. امیدواریم با تلاش مسئولان این استان برای تامین زمین و ظرفیت ساخت، بتوانیم دفعات مکرری برای طرح اقدام ملی مسکن نام نویسی کنیم. معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: تا کنون در استان قم ۴۴۰۰ نفر، در استان سیستان و بلوچستان حدود ۱۰ هزار نفر، در خراسان جنوبی حدود ۲۵۰۰ و در استان خراسان شمالی نیز حدود ۲۴۰۰ نفر در طرح اقدام ملی مسکن، نام نویسی کرده‌اند. وی گفت: نام نویسی در این مرحله طرح اقدام ملی مسکن به اینترنت پرسرعت نیاز نداشت، زیرا فقط کد ملی افراد گرفته می‌شد و بارگذاری مدارک دیگر را به مرحله بعد واگذار کردیم. او ادامه داد: البته هر کسی که موفق به نام نویسی شد به این مفهوم نیست که ثبت نام نهایی شده است بلکه بعدا باید مدارک آن‌ها بررسی شود و از سامانه ثبت احوال، سامانه ثبت اسناد و سامانه بانک باید استعلام‌های مربوط را انجام دهیم. آقای محمودزاده با اشاره به اینکه در برخی از استان‌ها مانند استان‌های شمالی زمین دولتی وجود ندارد، گفت: تاکنون حدود ۷ هزار هکتار زمین برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن تامین شده است. عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با حضور در این برنامه گفت: هر طرح که به خانه دار شدن مردم و تعادل عرضه و تقاضا و تعادل بخشی به بازار مسکن کمک می‌کند به کاهش رکورد مسکن هم کمک می‌کند. آقای مجید کیانپور افزود: از حدود یک سال و نیم پیش تا کنون صحبت از ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح اقدام ملی مسکن است. این کار قطعا برای تاثیر در بازار مسکن، محرک است، اما نحوه توزیع این واحد‌ها میان اقشار و دهک‌های مختلف جامعه، نامشخص است و بسیاری از مردم از نحوه ثبت نام این طرح هم ناراضی هستند و برخی به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند. وی ادامه داد: برای ایجاد عدالت و اینکه همه اقشار جامعه هدف این طرح موفق به ثبت نام شوند باید زمان مناسبی در نظر گرفته شود و خانه اولی‌ها و زوج‌های جوان در اولویت باشند.

مصرف سوخت در مرز هشدار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مسئولان می‌گویند مصرف بنزین در ایران بالاتر از استانداردهای جهانی است و همه ظرفیت‌های پالایشگاه‌ها درداخل مصرف می‌شود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مسئولان صنعت نفت می‌گویند اگر روند مصرف بنزین بیشتر از این شود ناگزیر یا بنزین باید وارد یا پالایشگاه‌های جدید احداث شود.

نظرها

اخبار بیشتر