چرا اکثر هواپیماها سفید رنگ هستند؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برنا
  4. اجتماعی
چرا اکثر هواپیماها سفید رنگ هستند؟

چرا اکثر هواپیماها سفید رنگ هستند؟

برناخبرگزاری برنا |

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ شاید شما هم به این مسئله دقت کرده باشید که اکثر هواپیماهای مسافربری به رنگ سفید رنگ آمیزی شده‌اند. امروز می‌خواهیم در این مطلب جواب این سؤال به ظاهر ساده را با هم بررسی کنیم. برای دانستن جواب سؤال بالا ابتدا باید بدانیم که چرا اصلا بدنه‌ی هواپیما باید رنگ شود. رنگ آمیزی بدنه‌ی هواپیما دو دلیل دارد.

دلیل اول محافظت از بدنه در برابراکسیداسیون (زنگ‌زدگی) و پوسیدگی و دلیل دوم نیز کاهش ضریب اصطکاک بدنه و صاف کردن سطح آن برای کاهش نیروی درگ ناشی از اصطکاک هوا با بدنه‌ی هواپیما است.

حالا به سؤال اصلی برگردیم که چرا بیشتر هواپیماها سفید رنگ هستند. برای این سؤال چند جواب وجود دارد که آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

۱. رنگ سفید ارزان‌تر است

بسته به نوع هواپیما به‌طور متوسط انتخاب رنگ سفید برای بدنه‌ی هواپیما تا حدود ۱۵۰ هزار دلار صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌تواند داشته باشد.

۲. خنک کردن هواپیما

رنگ سفید کم‌ترین حرارت را از نور خورشید دریافت می‌کند و به این ترتیب مقدار کمی از نور خورشید به حرارت تبدیل خواهد شد. این در حالی است که یک جسم رنگی میزان حرارت بیشتری را دریافت خواهد کرد و این باعث گرم شدن درون هواپیما می‌شود. یک مثال خیلی خوب برای این مورد هواپیمای کنکورد است. هواپیمای کنکورد حتما باید به رنگ سفید رنگ آمیزی می‌شد تا بتواند در برابر حرارت ناشی از پرواز مافوق صوت دوام بیاورد.

۳. کنترل کردن خرابی‌ها

کنترل بصری بدنه‌ی هواپیما برای اطمینان حاصل کردن از نبود ترک و خرابی روی بدنه امری بسیار مهم است. ترک‌ها و خرابی‌های روی بدنه در یک هواپیمای سفید رنگ بسیار راحت‌تر شناسایی می‌شوند تا یک هواپیمای رنگی. از آنجایی که ترک و شکستگی روی بدنه‌ی هواپیما همیشه تیره‌تر از رنگ سفید است به این ترتیب بازدید بدنه‌ی یک هواپیمای سفید رنگ خیلی ساده‌تر انجام می‌شود. رنگ سفید همچنین نشتی سوخت یا روغن را نیز سریع نشان می‌دهد چون روغن و سوخت از سفید تیره‌تر هستند.

۴. رنگ سفید خراب نمی‌شود

هواپیماها در ارتفاع بسیار بالاتری از سطح زمین پرواز می‌کنند و این یعنی آن‌ها بیشتر در معرض اشعه‌های مخرب هستند. یکی از مزایای رنگ سفید در این است که بر اثر شرایط پرواز در ارتفاع بالا درون اتمسفر آسیب نمی‌بیند و کمرنگ نمی‌شود اما رنگ‌های دیگر در این شرایط به مرور زمان آسیب دیده و کمرنگ خواهند شد. این باعث می‌شود که هر چند سال یکبار ترمیم رنگ و رنگ آمیزی مجدد روی هواپیما انجام شود که هزینه‌ی هنگفتی را در بر خواهد داشت. رنگ سفید اما حتی پس از سال‌ها استفاده نیز کیفیت خود را حفظ کرده و مثل روزهای اول باقی می‌ماند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

۵. حفظ ارزش هواپیما در بازار دست دوم

هواپیماهایی که سفید رنگ باشند در هنگام فروش ارزش خود را بهتر از هواپیماهای رنگی حفظ می‌کنند. رنگ بدنه‌ی هواپیما می‌تواند ارزش آن را در بازار دست دوم کاهش دهد و این چیزی نیست که ایرلاین‌ها دوست داشته باشند. همچنین شرکت‌هایی هم که به‌دنبال هواپیمای دست دوم هستند ترجیح می‌دهند به سراغ نمونه‌های سفید رنگ بروند چون با خرید یک هواپیمای سفید رنگ دیگر نیازی به رنگ آمیزی کل بدنه نیست و تنها باید نام شرکت هواپیمایی را روی بدنه تغییر داد.

۶. کاهش وزن

برای رنگ کردن یک هواپیمای مسافربری بزرگ معمولا به چند تن رنگ نیاز است. اگر هواپیما را بخواهیم در ترکیب رنگ‌های مختلفی سفارش دهیم وزن رنگ‌های مختلف را باید به وزن هواپیما اضافه کرد. پس انتخاب رنگ سفید می‌تواند از نظر وزنی نیز هواپیما را در موقعیت بهتری در مقایسه با یک هواپیمای رنگی یا چند رنگ قرار دهد.

۷. شناسایی راحت‌تر هواپیما

شناسایی یک هواپیمای سفید رنگ حتی در تاریکی شب نیز راحت‌تر از یک هواپیمای رنگی است. رنگ سفید توانایی خیلی خوبی در بازتاب نور دارد پس شناسایی کردن یک هواپیمای سفید رنگ چه در شب در فرودگاه و چه در هنگام انجام عملیات جست‌وجو و نجات کار بسیار ساده‌تری است.

بیشتر بخوانید:

برخورد وحشتناک هواپیما با دو هلی‌کوپتر در فرودگاه فرود اضطراری یک هواپیما در اصفهان و حبس 40 دقیقه‌ای مسافران

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جشنواره گل‌های داوودی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ۸۰۰ نوع گل داوودی در کشور وجود دارد که ۶۰۰ نوع از این گل‌ها در تنوع بیش از ۱۰۰ رنگ در باغ گیاه شناسی ملی چشم نوازی می‌کنند.

بررسی آخرین وضعیت مناطق زلزله زده شمال غرب کشور

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
او ادامه داد: تا این لحظه طبق آمارگیری‌های انجام شده در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی حدود ۳ هزار واحد احداثی و ۱۵۰۰ واحد هم تعمیراتی شناسایی شده است. پورمحمدی در خصوص دام‌های بلاتکلیف مناطق آسیب دیده گفت: تا عصر امروز حدود ۳۰ جایگاه برای دام‌های بلاتکلیف طراحی و اجرا شده، متولی این طرح جهاد کشاورزی می‌باشد. با این حال هر کس فرم درخواست تسهیلات و کمک هزینه را پر نموده باشد ما آمادگی امدادرسانی داریم اما افراد باید اسکان دائم خود را در روستاهای آسیب دیده احراز نمایند. احتمالا یک ماه آینده عملیات لایروبی ۵ کیلو متر از منطقه آسیب دیده آق قلا به اتمام می‌رسد. او ادامه داد: بالا بردن و اضافه کردن ارتفاع سطوح واحدهای مسکونی در مناطق آسیب دیده وسیل زده هم آغاز و در برخی مناطق به انجام رسیده است.
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
عصرایراندبیر شورای عالی فضای مجاز گفت: اختلالات ایجاد شده در اینترنت با تصمیم نهادهادی امنیتی و به زودی برطرفمی‌شود. به گزارش، رکورد ترافیک استفاده از پیام‌رسان‌های داخل در چند روز اخیر از ۷۵۰ گیگابایت در ثانیه عبور کرد. وزارت ارتباطات تلاش کرد مسائل بانکی و خدماتی مانند حمل و نقل که در شبکه اینترنت ارائه می‌شود، دچار اختلال نشوند. براساس کسب اطلاع خبرنگار فارس از منابع آگاه، اینترنت به تدریج در کشور در حال اتصال است. براساس این اطلاعات، شورای امنیت کشور دسترسی دوباره به اینترنت را برای برخی مناطق صادر کرده است و با توجه به گزارش‌های دریافتی، تاکنون قطعی اینترنت خطوط ثابت (ADSL) در استان‌های هرمزگان، کرمانشاه، اراک، مشهد، قم، تبریز، همدان، بوشهر و بخش‌هایی از تهران برطرف شده است.
تابناکتابناک8 ساعت قبل
در روز‌هایی که بسیاری از امور جاری جمعیت بزرگی از ایرانیان در سایه قطع اینترنت بر زمین مانده، سخن گفتن از مزیت قطع این ارتباط چندان جالب نیست، مگر اینکه از شمار مال باختگان سایت‌های ایرانی خارج کشور باشید یا اطرافیان تان از این پدیده مرتبط با داخل، آسیب دیده باشند. در روز‌هایی که بسیاری از امور جاری جمعیت بزرگی از ایرانیان در سایه قطع اینترنت بر زمین مانده، سخن گفتن از مزیت قطع این ارتباط چندان جالب نیست، مگر اینکه از شمار مال باختگان قمار باشید یا اطرافیان تان از این پدیده آسیب دیده باشند. افرادی که نمی‌دانند دریافت وجه از این سایت‌ها تقریبا غیرممکن است و از آن مهم‌تر، بسیاری از دایر کنندگان این سایت‌ها بنایی برای پرداخت پول ندارند. درست مثل خرید از سایت‌های داخل کشورمان که پرداخت وجه در آن‌ها با هدایت مراجعان به درگاه‌های پرداخت بانکی صورت می‌گیرد. اتصالی که حدود یک هفته است قطع شده و در سایه آن، آسیب سنگینی متوجه سایت‌های قمار و شرط بندی شده است.
عصر ایرانعصر ایران12 ساعت قبل
اگر امکان قطع و پارازیت فرستادن بوده و این کار انجام نشده باشد می‌توان چند احتمال را مطرح کرد:۱. تماشای شبکه‌های ماهواره‌ای بخشی از حس کنجکاوی در دست یابی به خبر را فرو می‌نشانند. تصور کنید تلویزیون ماهواره‌ای اوضاع محله سکونت بیننده را ناآرام نشان دهد و مشاهدات شخص از موضوع دیگری حکایت کند. شبکه ماهواره‌ای اما از اجتماعی خبر می‌دهد که هنوز تشکیل نشده یا شاید هرگز تشکیل نشود. استفاده غالب از شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان در جنبه‌های سرگرمی و تماشای سریال است.

لوازم یدکی قلابی

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
قطعات و لوازم یدکی قلابی صدمات فراوانی به خودروها وارد کرده که براساس آن، پرونده‌های سنگینی نیز در تعزیرات تشکیل شده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ براساس اعلام مسئولان اتحادیه‌های لوازم یدکی خودرو، انبارهای زیرزمینی در داخل شهر بسیار زیاد است و اگر مجازات‌ها بازدارنده باشد نمی‌توان لوازم یدکی‌های قلابی را به شهرهای مختلف ارسال کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری1 روز قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری3 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری3 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

ویلموتس و وعده‌های محقق نشده/ نمایش فدراسیون کی تمام می‌شود؟

آفتاب‌نیوز21 دقیقه قبل

سی‌ان‌ان: دموکرات‌های آمریکا به استیضاح ترامپ نزدیک‌تر شدند

فارس26 دقیقه قبل

مورینیو به دنبال خرید هموطنش در زمستان!

میزان‌آنلاین29 دقیقه قبل

تصویب قطعنامه کمیته دوم سازمان ملل علیه اقدامات یکجانبه اقتصادی

مهر37 دقیقه قبل

وزرای نیرو و راه‌وشهرسازی پاسخ دهند/ مسئول رصد و گزارش بارش‌ها کدام نهاد است؟

تسنیم39 دقیقه قبل