۱۳ عامل بوی ناخوشایند و عجیب ادرار
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. اجتماعی

۱۳ عامل بوی ناخوشایند و عجیب ادرار

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
عفونت های مثانه و دستگاه ادراری از دلایل شایع بوی بد و تند ادرار، به ویژه در زنان هستند.

عصر ایران: احتمالا در طول شبانه روز چندان درباره ادرار فکر نمی‌کنید، مگر این که در میانه‌های شب موجب بیدار شدن شما از خواب شود. با این وجود، ادرار می‌تواند سرنخ‌های خوبی درباره وضعیت سلامت در اختیارتان قرار دهد.

به نقل از «پریونشن»، در گذشته‌های دور، مشاهده، بو کردن و حتی چشیدن طعم ادرار یکی از روش‌های مورد استفاده پزشکان و درمانگران برای تشخیص بیماری بود.

امروزه نیز ادرار به عنوان یک نشانگر کلیدی برای بررسی برخی جنبه‌های سلامت مد نظر قرار می‌گیرد. در همین راستا، ادرار می‌تواند سرنخ هایی درباره وضعیت سطوح آب بدن، فرآیندهای تصفیه، و سلامت کلیوی، قلبی، هورمونی و حتی خواب در اختیار ما قرار دهد.

۱۳ عامل بوی ناخوشایند و عجیب ادرار - 4

بوی بد ادرار یکی از شرایطی است که می‌تواند توجه شما را به سوی برخی مشکلات سلامت احتمالی جلب کند. در ادامه با ۱۳ مقصر بالقوه بوی ناخوشایند و عجیب ادرار بیشتر آشنا می‌شویم.

تنها با کم آبی بدن مواجه هستید

مصرف آب ناکافی می‌تواند غلظت ادرار را افزایش دهد که این شرایط نیز می‌تواند موجب بوی قوی‌تر از حد معمول و شبیه آمونیاک ادرار شود. زمانی که بدن را هیدارته نگه نمی‌دارید، محصولات زائد تولید شده در کلیه‌ها هنگام دفع از بدن به مایع کافی برای رقیق شدن دسترسی ندارند.

همچنین، بوی بد و تند ادرار معمولا با رنگ تیره‌تر از حد معمول آن نیز همراه است که نشانه دیگری از نیاز به افزایش میزان آب مصرفی است.

یک عفونت دستگاه ادراری یا مثانه می‌تواند مقصر باشد

عفونت‌های مثانه و دستگاه ادراری از دلایل شایع بوی بد و تند ادرار، به ویژه در زنان هستند. زنان از مجرای پیشاب کوتاه‌تری نسبت به مردان برخوردار هستند، از این رو، باکتری‌ها باید مسافت کمتری را طی کنند تا مثانه را تحت تاثیر قرار دهند. متاسفانه، عفونت‌های دستگاه ادراری شرایطی شایع هستند.

از نظر تئوری، ادرار باید یک مایع استریل باشد و وجود باکتری می‌تواند بر بوی آن تاثیر بگذارد. (باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش می‌توانند موجب بوی بد مدفوع نیز شوند.)

به یک عفونت مخمری مبتلا شده‌اید

عفونت‌های مخمری که در نتیجه رشد بیش از حد قارچ در واژن یا فرج شکل می‌گیرند، بیشتر زنان را در برهه‌ای از زندگی خود تحت تاثیر قرار می‌دهند.

اگرچه عفونت‌های مخمری به صورت مستقیم موجب ادرار بدبو نمی‌شوند، اما می‌توانند به صورت غیر مستقیم بر آن تاثیرگذار باشند.

باکتری‌های مرتبط با عفونت در واژن می‌توانند هنگام دفع ادرار از بدن با آن در تماس باشند و واکنش شیمیایی بین این دو می‌تواند به تولید بوی بد منجر شود. باید به این نکته نیز توجه داشت که بسیاری از زنان ممکن است بوی غیر عادی واژن ناشی از عفونت را با بوی بد ادرار اشتباه بگیرند.

زیاد قهوه نوشیده‌اید

قهوه دارای یک اثر ادرارآور ملایم است، به این معنی که موجب دفع آب از بدن شده و در نهایت می‌تواند بدن را با کم آبی مواجه کند. این شرایط می‌تواند به تولید ادرار با بویی شبیه بوی آمونیاک منجر شود.

افزون بر این، متابولیت‌ها یا محصولات جانبی تولید شده ناشی از تجزیه قهوه در بدن نیز ممکن است بر بوی ادرار تاثیرگذار باشند. تا زمانی که پس از مصرف قهوه، آب مورد نیاز بدن خود را تامین کنید، دلیل چندانی برای نگرانی وجود نخواهد داشت.

سیر و پیاز، ستاره وعده غذایی شما بوده‌اند

در اینجا نیز بار دیگر با متابولیت‌های مزاحم مواجه هستیم که به بوی بد ادرار منجر می‌شوند. مواد غذایی مختلف هنگامی که توسط بدن تجزیه می‌شوند، متابولیت‌های مختلفی را تولید می‌کنند. با توجه به مقدار غذای مصرفی ممکن است متوجه تغییراتی در بوی ادرار خود شوید که سیر و پیاز دو مقصر اصلی در مواجهه با بوی ناخوشایند ادرار هستند.

شما فاقد یک آنزیم خاص هستید و مارچوبه مصرف کرده‌اید

مارچوبه یک گیاه مغذی است که می‌تواند بر بوی ادرار انسان تاثیرگذار باشد که افراد اغلب آن را به عنوان بوی کلم فاسد توصیف می‌کنند. برخی افراد دارای آنزیمی در بدن خود هستند که ترکیبات موجود در مارچوبه را که می‌توانند موجب بوی بد ادرار شوند تجزیه می‌کنند. اگر شما فاقد این آنزیم باشید، پس از مصرف مارچوبه ممکن است با بوی بد ادرار مواجه شوید.

بوی بد ادرار می‌تواند نشانه‌ای از دیابت یا پیش دیابت باشد

تغییرات در تعداد دفعات دفع ادرار و محتوای ادرار اغلب از نشانگرهای اولیه دیابت هستند.

در هر دو نوع ۱ و ۲ دیابت، ناتوانی بدن در پردازش درست قند به معنای آن است که برخی مواد شیرین به شکل گلوکز راهی ادرار می‌شوند. ملیتوس، اصطلاحی که این انواع دیابت را توصیف می‌کند به معنای طعم شیرین است.

خوشبختانه، یک آزمایش ادرار ساده می‌تواند وجود گلوکز را در ادرار مشخص کند، از این رو، شما و پزشکتان می‌توانید یک برنامه درمانی را برای تنظیم قند خون شکل دهید. اگر ابتلا به دیابت در شما تشخیص داده شده است و متوجه بوی شیرین ادرار خود شده‌اید می‌توانید آن را به عنوان نشانه از کنترل خارج شدن بیماری در نظر گرفته و بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان | اخبار سلامت

ویتامین‌ها را به میزان زیاد مصرف کرده‌اید

ممکن است پس مصرف مولتی ویتامین یا هر گزینه دیگر سرشار از ویتامین‌ها که در برنامه روزانه شما وجود دارد با ادراری که ظاهر و بوی بسیار عجیبی دارد، مواجه شوید.

مولتی ویتامین‌ها، به ویژه ویتامین B۶، می‌توانند بر رنگ و بوی ادرار تاثیرگذار باشند. در حقیقت، ویتامین‌های B به واسطه تبدیل رنگ ادرار به زرد-سبز نئونی مشهور هستند.

ممکن است به یک عفونت مقاربتی مبتلا باشید

برخی عفونت‌های مقاربتی، به ویژه کلامیدیا و تریکومونیازیس، می‌توانند به دفع ادرار دردناک و ترشحات بدبو در مردان و زنان منجر شوند.

بسیاری از زنان ترشحات غیرعادی واژنی مرتبط با عفونت‌های مقاربتی را با ادرار بدبو اشتباه می‌گیرند.

کلامیدیا و تریکومونیازیس و دیگر عفونت‌های مقاربتی ممکن است موجب علائم نشوند، اما می‌توانند اثر جدی بلند مدت بر دستگاه تولید مثلی انسان داشته باشند، از این رو، غربالگری‌های منظم و مراجعه به پزشک با مشاهده نخستین نشانه نگران کننده اهمیت دارد.

ممکن است سنگ کلیه داشته باشید

سنگ‌های کلیه زمانی شکل می‌گیرند که مواد شیمیایی در ادرار همراه هم متبلور می‌شوند و کم آبی بدن می‌تواند از دلایل شکل گیری آنها باشد. در شرایطی که سنگ‌های کوچک ممکن است بدون این که فرد حتی متوجه آنها شود از بدن دفع شوند، سنگ‌های بزرگ‌تر می‌توانند به درد و بروز برخی علائم دیگر، از جمله ادرار بدبو و کدر و حتی ادرار خون آلود منجر شوند.

از آنجایی که سنگ‌های کلیه خطر ابتلا به بیماری کلیه و مواجهه با سنگ‌های کلیه بیشتر در آینده را افزایش می‌دهند، هیدراته نگه داشتن بدن و مراجعه به پزشک برای بررسی تغییرات سبک زندگی یا رژیم غذایی که می‌توانند خطر بروز این شرایط را کاهش دهند، اهمیت دارد.

بوی عجیب ادرار می‌تواند از عوارض جانبی مصرف برخی داروها باشد

بار دیگر با متابولیت‌ها سرو کار داریم. برخی داروها بر متابولیت‌های تولید شده در بدن اثرگذار هستند یا موجب تغییرات در pH ادرار می‌شوند که هر دو مورد می‌توانند بر بوی ادرار تاثیرگذار باشند. برخی داروهای دیابت و دارویی به نام متنامین (Methenamine) که برای درمان عفونت‌های مزمن دستگاه ادراری استفاده می‌شود از جمله نمونه هایی هستند که می‌توانند در تغییر بوی ادرار نقش داشته باشند.

دارای یک فیستول مثانه هستید

فیستول‌ها مسیرهای ارتباطی غیر طبیعی هستند که بین دو اندام شکل می‌گیرند و اغلب مثانه را تحت تاثیر قرار می‌دهند. فیستول‌های مثانه اغلب این اندام را به روده یا واژن متصل می‌کنند که به بروز برخی مشکلات، از جمله تغییرات در بوی ادرار منجر می‌شود.

در بیشتر موارد، فیستول‌های مثانه مرتبط با روده موجب بیماری‌های التهابی روده مانند بیماری کرون یا کولیت زخمی می‌شوند. با این وجود، سرطان‌های روده و دستگاه تولید مثلی و برخی عمل‌های جراحی مانند سزارین نیز می‌توانند موجب فیستول‌ها شوند.

از آنجایی که فیستول‌های مثانه اجازه ورود باکتری‌ها از اندام‌های دیگر به مثانه را می‌دهند، اغلب موجب عفونت‌های دستگاه ادراری، ادراری با ظاهر و بوی شبیه به مدفوع و ادرار حاوی گاز می‌شوند.

یک اختلال متابولیک نادر ممکن است مقصر باشد

اگرچه بسیار نادر است، اختلالات متابولیک که بر توانایی بدن در تبدیل غذای مصرفی به انرژی تاثیر می‌گذارند می‌توانند بر بوی ادرار تاثیرگذار باشند.

یکی از شایع‌ترین موارد بیماری ادرار شربت افرا است که در آن کمبود آنزیم‌های مورد نیاز برای شکستن اسیدهای آمینه خاص موجب بوی شیرین ادرار می‌شود. خوشبختانه این شرایط معمولا در دوران شیرخوراگی تشخیص داده شده و درمان می‌شود.

اختلالات متابولیک دیگر مانند فنیل‌کتونوری که به نام PKU نیز شناخته می‌شود می‌توانند بر بوی ادرار تاثیرگذار باشند. در این بیماری یک ژن معیوب از تجزیه اسید آمینه فنیل‌آلانین پیشگیری می‌کند که به انباشت آن منجر شده و موجب بوی بد نفس و ادرار و همچنین علائم دیگر، مانند راش‌های پوستی و حتی تشنج می‌شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگرچه ادرار بدبو به تنهایی ممکن است همواره دلیلی برای نگرانی نباشد، اما در صورت همراهی با علائم دیگر باید مورد توجه قرار بگیرد.

اگر با کدری یا خون آلود بودن ادرار مواجه هستید، هنگام دفع ادرار درد دارید، با تکرر ادرار مواجه هستید، یا احساس درد در کمر یا شکم را تجربه می‌کنید، بهتر است هرچه سریع‌تر برای بررسی دقیق شرایط به پزشک مراجعه کنید.

اگر با علائمی مواجه هستید که پس از چند روز از بین نرفته‌اند، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط اهمیت دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

بارش دومین برف پاییزی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
گزارش اختصاصیبارش دومین برف پاییزیامروز آسمان شمال پایتخت و شهرستان‌های ملارد، دماوند، پردیس و بومهن برفی بود و شهروندان در این هوای پاک نفسی تازه کردند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.

محقق نشدن استقلال شبکه ملی اطلاعات

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
وی با بیان اینکه مرکز ملی فضای مجازی ناظر طرح شبکه ملی اطلاعات است، گفت: قرار بود برنامه شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی تطبیق و سپس اجرا شود، اما برنامه‌ای در این باره به این شورا ارائه نشده و این نقص است. آقای تقی پور افزود: مرکز ملی فضای مجازی، گروهی را مسئول ارزیابی شبکه ملی اطلاعات کرد و این گروه، ادعای پیشرفت ۸۰ درصدی شبکه ملی اطلاعات را کارشناسی و موجه ندانست و کاستی‌هایی را مشخص کرد و رقم بسیار کمتر از ۸۰ درصد است. آقای تقی پور افزود: شبکه ملی اطلاعات نمی‌خواهد اینترنت و ارتباط جهانی را قطع کند بلکه اینترنت یکی از خدمات اصلی این شبکه است و مهمترین چیز در شبکه ملی اطلاعات، حفظ استقلال است. آقای معین گفت: منظور از شبکه ملی اطلاعات، شبکه ملی منقطع از اینترنت جهانی نیست بلکه منظور؛ استقلال آن است. وی با بیان اینکه متولیان برقراری شبکه ملی اطلاعات باید در این حوزه پاسخگو باشند، اضافه کرد: یکی از اصلی‌ترین موضوعات حوزه شبکه ملی اطلاعات، حریم شخصی و هویت است که باید درباره آن چاره اندیشی شود.
ایلناایلنا12 ساعت قبل
صنعتگران به مشارکت در پروژه پایش صنعت نساجی کشور فراخوان شدند. به گزارش ایلنا، مدیرکل صنایع نساجی، پوشاک و سلولزی وزارت صمت گفت: پروژه‌ پایش صنعت نساجی کشور از طریق انجمن صنایع نساجی ایران در دست اجراست.

سلاخی ماموران ناجا توسط اغتشاشگران + تصاویر

8+
الفالف19 ساعت قبل

اینترنت دفاتر پیشخوان دولت و پلیس+ ۱۰

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت چند روز اخیر بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی بودند به راحتی فعالیت می‌کردند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ امروز برای اینکه ببینیم اختلال‌های اینترنت چند روز اخیر چه تاثیری بر عملکرد دفاتر پیشخوان دولت و پلیس +۱۰ داشته به برخی از این مراکز سرزدیم؛ دفاتر پیشخوان دولت تحت تاثیر اختلال اینترنت بودند، اما مراکز پلیس + ۱۰ به علت اینکه بر روی بستر اینترنت ملی قرار داشتند به راحتی فعالیت می‌کردند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

محمدی: شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان باید اصلاح شود

ایسنا13 دقیقه قبل

تلاش فدراسیون جانبازان و معلولان برای برگزاری انتخابات تا پایان سال

ایسنا17 دقیقه قبل

کشف ۵۰۱ دستگاه کارتخوان و مودم قاچاق در مرکزی

عصر ایران21 دقیقه قبل

احتمال کاهش قیمت در صنایع پایین‌دست فولاد

ایسنا21 دقیقه قبل

زنان۸۶ درصد تماس‌گیرندگان با خط ملی اعتیاد/شکل مخدرها و مراقبت از فرزندان عمده نگرانی مادران

ایسنا24 دقیقه قبل