سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌‌وگوی مشروح با الف در برجام تضمین‌های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. سیاسی
سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌‌وگوی مشروح با الف			در برجام تضمین‌های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌‌وگوی مشروح با الف در برجام تضمین‌های کافی نگرفتیم/ روحانی بد شانسی آورد/ امروز که در موضع قدرت هستیم بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است

الفخبرگزاری الف |
سخنگوی حزب کارگزاران با تاکید بر اینکه برجام یک سند فراجناحی و ملی بود و نباید از آن در انتخابات ۹۴ استفاده جناحی می‌شد گفت: انتقادی که می‌شود به برجام داشت، این است که تضمین های کافی را از طرف‌های مقابلمان نگرفتیم.

حسین مرعشی در یک گفت‌وگوی مشروح با الف درباره مسایل روز کشور با اشاره به عملکرد روحانی گفت: آقای روحانی بدشانسی بزرگی آ‌ورد. بزرگ‌ترین بدشانسی‌ای که آورد، ظهور پدیده ترامپ بود. ترامپ ضربه خیلی سنگینی به روند تحولات ایران زد. ایران داشت در مسیر درست حرکت می‌کرد. روحانی در برابر فتنه‌های ترامپ و یک جوان خام با سیاست‌های افراطی که در عربستان روی کار آمد، دوره سختی را گذراند.

وی تصریح کرد: در مجموع من آقای روحانی را برای اداره کشور در شرایط سخت منطقه‌ای و بین‌المللی موفق می‌دانم هرچند که انتقاداتی به آقای روحانی و دولتش دارم. مثلا در زمینه پاکدستی و بکارگیری آدم‌های صالح، انتظار بیشتری داشتم. اصلا نباید در این سطح در دولت‌های ما آدم‌های آلوده وارد کار شود؛ حالا چه آلودگی‌های اخلاقی و چه آلودگی‌های مالی.

مرعشی با یادآوری قدرت امروز ایران در منطقه و توقیف کشتی انگلیسی‌ها و همچنین تاکید بر اینکه علیرغم سنگین‌ترین تحریم‌ها ما همچنان در منطقه قدرتمند و سرپا هستیم گفت: این شرایط بهترین زمان برای حل و فصل مسایل مان است چرا که ترامپ در شرایط ضعف و ایران در شرایط قدرت است.

سخنگوی حزب کارگزاران در این باره تصریح کرد: باید استراتژی مان در این رابطه معلوم باشد. نمی‌توانیم همزمان هم پیشتاز حرکت‌های انقلابی در منطقه باشیم و هم رشد ۸ در صدی را تجربه کنیم. یکی از این دو را باید موقتا اولویت داد.

مرعشی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به انتقادها از جبهه اصلاحات در عرصه سیاست ورزی و همچنین اختلافات موجود میان اصلاح طلبان در زمینه مشارکت در انتخابات آتی گفت: این طبیعی است. اصلاح‌طلبان یک حزب بسته سیاسی نیستند، اصلاح‌طلبان دارای شخصیت‌های آزاد، احزاب آزاد و دارای اندیشه‌های متفاوت هستند که در تاکتیک‌ها ممکن است اختلاف‌نظر و اختلاف سلیقه هم پیش بیاید، ولی مهم این است که در آن لحظه آخر یک اجماع در اصلاح‌طلبان هم پیش می‌آید که سال‌هاست تجربه شده است.

وی یادآور شد: از سال ۹۲ که دوره جدید حیات اصلاح‌طلبی در ایران است، ما توانستیم بسیار سریع، یعنی از اعلام خبر رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی تا اعلام حمایت آقای خاتمی و آقای هاشمی، مشترکا، درباره آقای روحانی و همچنین کنار رفتن آقای عارف، تصمیم گیری کنیم که همه این‌ها در پنج روز اتفاق افتاد.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

مرعشی تصریح کرد: این یعنی اینکه این جبهه سیاسی می‌تواند در پنج روز از شوک سنگین رد صلاحیت آقای هاشمی عبور کند و آقای عارف را متقاعد کند که به نفع آقای روحانی کناره گیری نماید؛ البته ایشان به نفع آقای روحانی کناره‌گیری نکرد، ولی بالاخره از صحنه کنار رفت، و به هر حال مشخص بود که به نفع آقای روحانی تمام می‌شود. شانس رأی آقای روحانی زیر چهار درصد بود که با کنار رفتن آقای عارف به ۵۱ درصد رسید. این یک جبهه سیاسی است که علی‌رغم این‌که طیف‌های مختلف و گوناگونی در آن حضور دارند، توانسته خودش را هماهنگ کند.

وی درباره انتقادها از جبهه اصلاحات نیز گفت: شعار اصلاح‌طلب، اصولگرا دیگر تمام شد ماجرا، شعار خانواده انقلاب نیست، یک شعار براندازانه است، یعنی می‌خواهد همه چیز را به نفع براندازی رقم بزند. البته گلایه‌مندی مردم را هم باید بپذیریم، این مخصوص اصلاح‌طلبان یا مخصوص دولت نیست، مردم در مجموع از شرایط رضایت کامل را ندارند.

مرعشی تاکید کرد: اگر روزی مردم بگویند انتخابات بی‌اثر است، یکی از پایه‌های مهم مردم‌سالاری، یکی از پایه‌های مهم اداره کشور بر مبنای آرای مردم فرو می‌ریزد.

سخنگوی حزب کارگزاران با اشاره به مناقشه همیشگی اصلاح طلبان با شورای نگهبان نیز تصریح کرد: ما نظارت شورای نگهبان را نظارت استطلاعی که بر اساس آن فقط مطلع باشد، نمی‌دانیم، نه؛ حتما شورای نگهبان اگر نظارت دارد، نظارت را باید اعمال کند که قانون اجرا شود، ولی حتما این نظارت موثر باید در چارچوب قانون باشد …. شما نمی‌توانید به یک جریان سیاسی بگویید که در انتخابات شرکت کرده و لیست هم بدهید اما کاندیدا نداشته باشید و از لیست رقیب استفاده کنید. خب اگر سختگیری شورای نگهبان به قدری افزایش پیدا کند که ما آدم نداشته باشیم، چه کار باید کنیم؟ با آدم قرضی که نمی‌توانیم در انتخابات شرکت کنیم، من به این مشارکت عقلانی میگویم نه مشروط.

مرعشی در همین زمینه افزود: معنی ندارد کسی مثل آقای ناطق که ذخیره‌ای از تجربه سیاسی کشور است، کنار بکشد. … مقصر این موضوع کسانی هستند که فرصت نمی‌دهند به شخصیت‌هایی که می‌توانند، وارد صحنه شوند. یکی از موارد سختگیری‌های شورای نگهبان، بر روی منتقدین درون خانواده انقلاب است.

مشروح گفت‌گوی الف را با سید حسین مرعشی را فردا در سایت الف بخوانید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز16 ساعت قبل
در این میان ۳ فراکسیون سیاسی مجلس میزبان اعضای‌شان بودند. جعفرزاده ایمن‌آبادی که خود این پیام را در فراکسیون قرائت کرده به «اعتماد» می‌گوید که «پیام رهبری مثال ضربه‌گیر عمل کرده است. علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی افزایش قیمت بنزین گفت: نگرانی مردم این است که این تصمیم تبعاتی برای سایر قیمت‌ها داشته باشد. رییس مجلس اضافه کرد: ان‌شاءالله در مسیر بحث‌هایی که روزهای بعد کمیسیون‌های مجلس دارند مشکلات حل شود. نکته قابل‌توجه دیگر در این متن پیام رهبری به نمایندگان مجلس شورای اسلامی است که از سوی لاریجانی قرائت شده است.
الفالف1 روز قبل
گروه سیاسی الف، ۲۷ آبان ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۷۱۲۹با گذشت سه روز از اجرای طرح افزایش قیمت بنزین، واکنش‌ها به این طرح همچنان ادامه دارد. متاسفانه به‌دلیل اطلاع‌رسانی ضعیف رسانه‌های رسمی کشور درباره اعتراضات، آمار دقیقی از تجمعات و تعداد وکشته‌ها و زخمی‌ها در دست نیست. انتقاد رئیسی از اطلاع‌رسانی ضعیف درباره افزایش قیمت بنزینسیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قضایی از شیوه اجرای این طرح انتقاد کرد. بر همین اساس طرحی را دولت پیشنهاد کرد که بحثهای کارشناسی مختلفی درباره آن مطرح بود و نهایتا تصمیم بر این شد که اقداماتی طبق پیشنهاد و طرح دولت انجام شود. مقایسه طرح افزایش بنزین با طرح هدفمندی یارانه‌هاغلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما سال ۸۹ نیز قیمت‌های حامل‌های انرژی را تغییر داده و ما شاهد افزایش قیمت در ۱۶ نوع بودیم ولی تنشی پیش نیامد.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، جزئیات نشست عصر امروز این کمیسیون با وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان برنامه و بودجه را تشریح کرد. آقای محمد خدابخشی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: در این جلسه درباره اجرای برنامه افزایش قیمت بنزین بحث شد؛ آقای نوبخت اعلام کرد که تمام منابعی که مربوط به افزایش قیمت بنزین است تقریبا​ ۳۰ هزار میلیارد تومان است که به طور کامل به مردم بر می‌گردد و بین ۶۰ میلیون نفر توزیع می‌شود. وی افزود: وزیر صنعت نیز در این نشست بر اینکه تمام تلاش وزارتخانه‌اش کنترل قیمت هاست تاکید کرد و افزود: بر اساس مطالعاتی که انجام داده‌اند افزایش قیمت‌ها ناشی از افزایش قیمت بنزین حداکثر چهار تا چهار و نیم درصد خواهد بود و تمام تلاششان این است که افزایش قیمت وجود نداشته باشد.
الفالف1 روز قبل
حتما جناب وزیر می‌دانند رسانه‌های داخلی که در خط مقدم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به ویژه در مواقع بحران هستند، طی چند روز گذشته عملا تعطیل یا نیمه تعطیل بوده‌اند؟ اگر هم فعالیتی داشته‌اند عملا مخاطبان آنها کمترین دسترسی را به آنها داشته‌اند. آنوقت میگوییم چرا رسانه‌های بیگانه مرجعیت پیدا می‌کنند. حتما جناب وزیر می‌دانند که در غیبت اینترنت ملی آنچنان وابستگی به سایت‌های خارجی ایجاد شده است که وقتی تصمیم به قطع اینترنت می‌گیرید عملا دریچه‌های اطلاع رسانی را به روی مردم می‌بندید. بماند که حتی یکی دو موتور جستجوی داخلی نیز طی دو روز گشته ناکارآمدی خود را عیان ساختند. متاسفانه یک از موانع تکمیل شبکه ملی اطلاعاتی برداشت وزارت ارتباطات از وظایف خود در این طرح ملی است، این وزارتخانه خود را متولی زیرساخت‌ها می‌دانند نه محتوا، حتی اگر این را بپذیریم. باید پرسید آیا همه زیرساختها آماده است؟ معتقدیم برخورداری از یک موتور جستجوی داخلی قوی نیازمند زیرساختی است که باز بر عهده این وزارتخانه است.

(ویدیو) حوادث تلخ در اعتراضات بنزینی یکشنبه شب ملارد

فراروفرارو15 ساعت قبل
خانه ملتخانه ملت14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیدحسین نقوی حسینی در نشست علنی امروز (سه شنبه ۲۸ آبان) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی گفت: همکاران و تمام نمایندگان خواستار برگزاری جلساتی برای نظارت بر بازار هستند. رهبر معظم انقلاب نیز تاکید کردند که تغییر نرخ بنزین تاثیری بر قیمت سایر کالاها و خدمات نداشته باشد. نماینده مردم پیشوا و ورامین در مجلس شورای اسلامی افزود: شورای هماهنگی سران قوا و مجلس شورای اسلامی باید نظارت کرده و تمهیدات لازم را برای جلوگیری از افزایش قیمت کالا و خدمات بیاندیشند. دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این نماینده گفت: درباره موضوع افزایش قیمت کالاها مقرر شد کمیسیون اقتصادی جلساتی برگزار کند که روز گذشته نیز جلسه‌ای با این موضوع برگزار شد. رئیس قوه مقننه کشور درباره برگزاری نشست علنی در هفته آینده توضیح داد: بنده گفته بودم از نمایندگان استمزاج شود، آقای پزشکیان نیز نظر نمایندگان را جویا شده و براساس این رأی مقرر شد که هفته آینده مجلس نشست علنی داشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

ویلموتس: شجاعی خودش خداحافظی کند!

اقتصاد آنلاین9 دقیقه قبل

جوانان کانادایی در رنج سرطان مرتبط با «چاقی»

فارس10 دقیقه قبل

مکان‌های دیدنی اطراف تهران برای سفر کوتاه مدت +تصاویر

اقتصاد آنلاین12 دقیقه قبل

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: مردم اجازه نمی‌دهند کسی در امور داخلی کشورمان دخالت کند

میزان‌آنلاین17 دقیقه قبل

سیدبندی یورو ۲۰۲۰ مشخص شد؛ آلمان، ایتالیا، بلژیک، انگلستان، اوکراین و اسپانیا در سید اول

طرفداری17 دقیقه قبل